Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
29. zář 2012

Co používáte na utírání prdky při přebalování??
Já tu mám Medvídka, ale ještě jsem ho nepoužila..zatím jsem líně utírala vlhčenými ubrousky... 😅 Jenže mě ten odpad strašně štve.. Mám pár ubrousků od Anavy, ale ty používáme jako žínky, tak přemýšlím co koupit...???

bamboolik
29. zář 2012

@dandelion ahoj, určitě jdi do desinfecke plínek, Sanytol to zajistí. Osobně bych co nejvíce oblečení i ložní prádlo vyprala a vydensifikovala taky, potom i přežehlila. Jakmile jednou ta plíseň je, doela blbě se toho zbavuje, ale jde to. Hlavně ať už máte po problémech.

bamboolik
29. zář 2012

@luciesofi já mám pár rozstříhaných čč, těmi jsme otřela to nejhorší a zbytek šup pod vodu a opláchnout. Pro zadeček zdaleka to nejšetrnější a nic se nemusí prát 😀

janakkk
29. zář 2012

@dandelion takova hojiva, pouziva se na opruzeniny, ale neni moc rozšířená....

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi nepoužívám nic, občas ubrousky Babylove. Látkovým jsem na chuť nepřišla a vlastně ani nevím, kdy bych je měla používat (jen počurané neutírám ničím, pokaděné rovnou myju v umyvadle a rozbaluju až v koupelně - jednou rukou ji držím, druhou rozbalím a hodím plínu do vany)... těch pár co mám používám jako žínky na mytí večer ve vaničce.

Holky, když lanolinujete vlňáky, máte ten roztok hodně mastný?? Já to před chvílí dělala poprvé, z mastičky na bradavky Babylove, ale ta lžička mi přišla málo, tak jsem tam dala asi dvě a pořád je to málo mastné... 😝 😕 Tak jsem zvědavá na výsledek...

janakkk
29. zář 2012

@lenka5731 lanolinova lázeň sama o sobě mastná není, tím šamponem se to spojí a vznikne bílá zakalená emulze

luciesofi
29. zář 2012

@bamboolik My máme přebalovák v ložnici a koupelnu přes celý byt ☹ A jsem ráda, že se do ní vejde jeden stojící člověk 😀 Asi taky obětuju pár čtvercovek...díky za tip 😉
A ještě jsem se tě chtěla zeptat na ty Canpol separačky -. kde se dají sehnat? Jsou super! 🙂

luciesofi
29. zář 2012

@lenka5731 Babylove ubrousky požívám teď...🙂

Jakou mastičku od Babylove máš na mysli? Už jsem tu o tom četla a zapomněla jsem se zeptat.. Chci koupit vlňáky (jedny už mám z druhé ruky, ale jsou moc velké) a vyzkoušet je na noc..

Jo a zítra vyfotím Magdi v Econappi 🙂

janakkk
29. zář 2012

@luciesofi mám staré rozstříhané čč, pár starých ručníků taky nastříhaných, měla jsem připravená i stará bílá trička bavlněná, ale nakonec na ně nedošlo, ted už ale vetšinou nepoužívám, jen opláchni pod vodou a utřu do ručníku nebo čisté čč 🙂

helulela
29. zář 2012

@luciesofi na utírání se taky stříhá Perlan z lékárny

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi mastička na bradavky Babylove. Těším se na foto, já jí včera dala na noc a v noci další a přišlo mi to zase nějaké lepší, asi ji pokaždé nasazuju jinak či co. Ty ubrousky (Babylove) používám v podstatě jen když začne kadit rozbalená na přebalováku, jinak ne. Osvědčilo se mi rozbalovat až v koupelně a zpátky ji nesu v ručníku.

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi Canpol separačky a super? Já mám doma 4 balíčky a moc mě teda neoslovily, jsou jemné a hrnou se... Vyhovuje mi kombinace Irmy a celulózových Popolin. Ještě jim dám šanci a pak ti je kdyžtak přenechám, údajně se přestaly vyrábět.

luciesofi
29. zář 2012

@lenka5731 Mně právě Zuzka na veletrhu říkala, že už se zase dělají... A pár mi jich dala..🙂 Připadají mi lepší než Popolini (mám doma je a Irmu 🙂), protože jsou vážně úplně suché..Popolini ne..

Já mám doma nějakou mastičku na bradavky, ale s olivovým olejem....to bude asi něco jiného, ne?

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi to by měla být ona (mastička), olivový olej tam je, ale lanolin převažuje..

martinka.pida
29. zář 2012

@ivuska.h Děkuji za info, už jsem mylsela, že se kalhotovek se SZ nedočkám 😀.

luciesofi
29. zář 2012

@lenka5731 Aha 🙂 Tak ty tu mám dvě a nepoužívám je 🙂 takže budou na vlňáky 🙂 dík

martinka.pida
29. zář 2012

@lenka5731 Canpol separačky mám taky. Kupuju je v obchodě s kočárkama a vším možným dětským. JInak u nás v lékárnách a zdravotních potřebách nejsou k sehnání.

bamboolik
29. zář 2012

@luciesofi do týdne je nahodím na eshop, jo? 🙂 Ta nová firma je v podstatě to samé jak Canpol, jen jsou jen pod novou značkou, jmenují se Baby Ono. Nevím, jeslti budou běžně i v lékárnách, jako byly Canpol, doufám že jo.

luciesofi
29. zář 2012

@bamboolik 🙂 Ty mě chceš donutit, abych u Vás ještě něco koupila, viď? 😀 Přece nekoupím jen separačky 😀

luciesofi
29. zář 2012

@lenka5731 Prosím tě, jaké máš vlňáky? Disany nebo něco jiného? Kolik teď vůbec T. váží?
Nějak si nevím rady, jakou pořídit velikost...

bamboolik
29. zář 2012

@luciesofi no když už tam bude to poštovné 😀
Nééé, dají se koupít samože na více eshopech 😉 Jen fakt doufám, že se lékárny zase vzpamatují a zařadí je i do jejich sortimentu, bylo by fajn, aby byly zas všude dostupné 🙂

bamboolik
29. zář 2012

no nic, jdu spát, zítra mě čeká ještě poslední vystavovací den. A pokud bude našlapaný jako ty poslední 3, tak máme fakt co dělat 😀

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi mám natahovací Anavy vel. M, z bazaru, dnes měla 5,61 kg. Myslím, že budou velké, ale netuším o kolik.. Pokud se vlňáky osvědčí, tak chci longies, M nebo L...

luciesofi
29. zář 2012

@lenka5731 Tak to budou holky asi stejně velké - Magdi měla ve čtvrtek 5,55 kg 🙂
Ještě to rozmyslím... Chceš je dávat na noc? Já nevím, co zvolit kvůli oblečení...aby se mi pak vešla do pyžamka 🙂

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi chci je zkusit na noc 🙂 já v tom taky tápu, ale na blind jsem vzala tyhle, tak uvidím ..
my tu pyžámek máme spoustu, ještě po starší, tak kdyžtak vytáhnu větší ...

áááá, ted jsem si uvědomila, že Terezka už přes 2 hodiny spí a asi 3 hodiny má na sobě 1 čč narovno a na tom kalhotky z Easy. 😀 😀 😀 Dala jsem jí plínu "na půl hodiny" než jí dám spát a zapomněla jsem na to. 😝 To byl po dlouhé době "experiment s čč" a takhle dopadl... tak jdu zlikvidovat škody 😝

luciesofi
29. zář 2012

@lenka5731 😀 Já už čč dávám max. na hodinku, nechápu, kde se v ní berou takové dávky 😀
Ale tak asi jí to neva, když spinká 😀

Já jdu taky spát, Magdi se mi teď zase začala budit 2x v noci a já jsem sama doma, tak abych v té rozespalosti vůbec zvládla nakojit a přebalit 😀

Dobrou!

lenka5731
29. zář 2012

@luciesofi tak kupodivu oblečení suché, plína durch, bylo to za minutu dvanáct 😀 , naštěstí jsem dala jeden z těch větších a kvalitnějších čč (my je máme ještě po nás, neurčitých tvarů a rozměrů, každý jiná kvalita). Přebalila jsem jí v postýlce, nacpala na ní BB kapsovku, trochu se vzbudila, ale vypadá to, že to zaspala a zase spí 🙂

Dobrou!

lenka5731
29. zář 2012

Našla jsem na bazárku svůj vysněný vzor https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/rwoi/kap... Tenhle starší typ BB perfektně padne, jednu takovou máme. Ale další plíny fakt nepotřebujeme .. 😒 Nechcete si ji někdo koupit, ať nemám pokušení? 😅

janinek
29. zář 2012

@luciesofi Take jsme koukala 🙂

@dandelion Ja si na vas vzpomenu snad pri kazdem prebaleni. Leus je totiz nejak casto zarudla, ted mela i kolem nozicek nejake opruzeni, takova krupicka sucha. Dnes jsem to nicim nemazala, jen vetrala a susila hodne a je to lepsi. Ale to vis, porad to sleduji a zkoumam 🙂

janistr
30. zář 2012

@lenka5731 Já o ní dost vážně uvažovala, ale mám plenkostop až do listopadu :D.