Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
20. lis 2012

@briuska Ty svrchnáky IV myslíš všechny v jedné velikosti? to je asi zbytečný, navíc bych to raději namixovala, nemusejí třeba vyhovovat...Popoliny neznám, vv Anavy jsou fajn, ale určitě bych ještě vzala nějaké menší vkládačky do novoskladu.

bamboolik
20. lis 2012

@briuska 5x PULky stejné značky podle mě není dobrý nápad, zrovna Vám nemusí sednou střih. Vzala bych třeba 2-3 různých značek a pak případně dokoupila ty, co sednou.
Pokud jsi měla na mysli vkládačky do čtvercovek, tak Anavy vícevrstvé to nebudou, ty jsou opravdu jako samostané buď na kalhotkový sklad nebo na rovno u většího dítka. Pokud chceš vkládačky do novoskladu, tak se poohlédni po jiných, spíše raději bambusových.

betysek
20. lis 2012

@briuska IV bych taky nebrala v takovém množství, i když jsou naše nejoblíbenější, ne každý jim přijde na chuť. Navíc u vetšího (pohyblivějšího) mimča sucháče občas poškrabají bříško. Vzala bych 1xIV NB, 1x IV S a pak nějaké jednovelikostní. Já dávala S už od narození na 3,5 kg mimčo celkem v pohodě. Já jsem spokojená na čč narovno i s Anavy PUL na sucháč. Mám i patentkové, ale prostě mi přijde, že sucháč líp nastavím, aby dobře padly.

briuska
20. lis 2012

@hanule04 @aemmi @bamboolik @betysek
holky, omlouvám se, že vás tím zatěžuji, já se v tom stále ještě moc neorientuji. Myslela, že ty Anavy jsou ty bambusové vkládačky, ale oni se používají samostatně na novosklad nebo až pak u větších dětí jako vkládačka, je to tak? A jaké bambusové vkládačky mám tedy koupit?Veškerou plenkovou výbavu jsem zakoupila tady na bazárku za pár korun, na novou totiž nemám peníze 😒, tak proto v tom není až takový výběr.

a zde je úplně vše, co mám:

všechno jsou to PUL na sucháče
2x IV 3-6 kg, jsou strašně prťavé, menší než S
1x Popolini S
1x IV vel. M
3x IV 5-8 kg
1x XL no name, ale velmi pevné sucháče a pevné gumičky u nožiček
1x Disana zavazovací
1x Lotties cotton (dává se do PUL kalhotek)
10x flanelka IV
5x Popolini organic - jakoby frote, uvnitř je origo vkládačka, na ně také přijdou PUL

myslela jsem, že dokoupím jen ty čč, separačky a něco na vkládání , aby plenky rychle neprotekly.
Všem moc díky za rady 🙂

betysek
20. lis 2012

@briuska Možná tě spletlo to, že tady hodně píšeme, že používáme vkládačky Anavy do čč a pod. Každá kalhotovka Anavy má v sobě 2 vkládačky, jednu dlouhou a jednu krátkou, které se dají použít i samostatně, u malých miminek Ti stačí kalhotovka jen s tou dlouhou vkládačkou a tak se malá dá použít na vycpání něčeho jiného. Já ti moc neporadím, jaké bambusové vkládačky použít, mám vkládačky ještě po první dcerce, ale samé flanelové a froté. Bambusové právě používám jen ty z Anavy kalhotovek

betysek
20. lis 2012

@briuska Ty 3-6 kg IV jsou NB. Já je používala asi 2 měsíce. Záleží jak budeš mít velké mimčo a jak rychle poroste. IV vel. M se dají použít na pleny na rovno už od 6 kg (alespoň podle mé zkušenosti). Teď má Julča asi 6,5 kg a na kalhotovku v pohodě dám i L (je od 9 kg), když jiné zrovna nemám. Popolini S jsem neměla, měla jsem M, připadalo mi, že dělají strašně velký zadeček, moc jsem je nepoužívala. Tu flanelku IV myslíš, kalhotkovou flanelovou plenku, která se zajišťuje jen svrchňáky? Ta je na malé mimčo super, ale brzy nestačí savostí, tak že určitě budeš nějaké vkládačky potřebovat. Pokud budeš dávat čč narovno, tak i s tímto počtem svrch%náků v pohodě vystačíš, kor když máš ty flanelky. Když tak pak časem dokoupíš nějaké jednovelikostní svrchňáky. Myslím, že na malé mimčo líp sedí vícevelikostní.

briuska
20. lis 2012

@betysek už jsem to našla, myslela jsem, jestli mám koupit tyto http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
@betysek aha, NB ...první dítko mělo při narození 2,9 kg a domů jsme šli s 2,7 kg. Jsme menší hubenější postavy oba dva, tak asi velké dítě mít nebudeme. Tu IV flanelku myslím tuto http://www.baby-eshop.cz/jednovelikostni-pleny/...

tak až se mimčo narodí a vyzkouším vůbec látkovat, pak dokoupím ty svrchňáky jednovelikostní ...a jaké používáš vkládačky? Teď jsem někde četla v diskuzi, že holky používají nějaké žínky z Ikea jako vkládačky...neznáš to?
jinak díky za tvoje zkušenosti 😉

betysek
20. lis 2012

Ty vícevrstevné plenky jsou dobré pro použití samostatně - buď na kalhotkový sklad u malých miminek, a nebo složené narovno u větších. Jako vkládačka jsou moc silné. Jo, tuhle flanelku jsem myslela. Na malé mimčo je super. S bambusovou vkládačkou by možná šly použít i u většího mimča, ale nemám zkušenost... Záleží, jak bude mimčo hodně učůrné. Ta vkládačka z Anavy kalhotovek je tato, ale je to ta dlouhá. Krátka je přibližně poloviční. http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
Já mám tyto a pak ještě flanelové. Mám po první dceři, kupované před 4 roky. Tehdy bambusové snad ještě nebyly, nebo začínaly.
http://www.branakdetem.cz/save-vlozky-imse-biof...
http://www.baby-eshop.cz/vkladaci-plenecky/vkla...
Ikea žínky nemám, tak že neporadím.
Jinak jsem trochu hledala a docela dobré mi připadají tyto bambusové vkládačky. http://ekopleny.cz/vkladaci-pleny/978-vkladaci-... ale zkušenost nemám...

martinka.pida
20. lis 2012

@briuska Ahoj 🙂, ještě k těm ikea žínkám...já je používám do novoskladu. Stojí 100kč a je jich tam deset, takže takový dost levný vkládačky, který bohatě na doma stačí (pro malý mimi na začátek určitě). Jestli budeš látkovat částečně, předpokládám, že to bude převážně doma a na ven jednorázovku? To by ty ikea žínky mohly stačit, pak bys případně viděla, jestli budou stačit savostí a dokoupila další

briuska
20. lis 2012

@betysek ahááá, díky !! tak už se teď trochu orientuji
@martinka.pida je tak moc díky, ty určitě vyzkouším, dobrá cena 🙂 ...už se tím začínám konečně trochu prokousávat, to by mě nenapadlo že látkování je taký "UM" 😀

briuska
20. lis 2012

@betysek teda ty vkládačky jsou drahé 😕 😕 😕 , to je snad lepší je ušít? prodává se bambusová látka?? 😵

cholitto
20. lis 2012

@janakkk diky za info, zlucove ydlo poohlo ;) a prala jsem v Dreftu, nakonec misto avivaze jse pouzila neutralizator z dedry. A prosim te jak se dela ten sliz nebo to kupujes? A peresv to pliny nebo vse? Diky!

Co se tyce te AIO pleny, tak uz mi to tentokrat neprovlhlo, asi jsemm to mela predtim spatne...

cholitto
21. lis 2012

@janinek byly to itti bitti a asi jsem to mela spatne, uz se to pak neopakovalo....

Jinak se chci holky jeste zeptat, procetla jsem cely listopad, vic asi nedam... 🙂 ... Kdyz mam novorozene - to mam taky nejaky cas nechavat vetrat? A co se tyce latkovek, ja zatim pouzivam novosklad bez vkladacek, ale prijde mi, ze je v tom mimi pak mokre... Ale tomuse asi neda zabranit - nebo je na vine spatny typ te separacky? Na noc pouzivam zatim jednorazovky, nechci aby se mi budil mokrosti ale hlady.. .ale to vychytam 🙂 mam jednu bamboolik nocni, ale zda se mi na Kubicka jeste velka. Pak mam pastelku, ta mi prijde taky mega ani ji poradne neumim nandat, pak anavy a bum hugger tu stou vkladackou. Jenze jak mamm jen dvoje pulky svrchnace tak oboje jsou t mensi velikosti a na tyto pleny bych asi potrebovala neco vetsiho. Tak z toho usuzuji, ze budumuset pockat... Co myslite?

bamboolik
21. lis 2012

@cholitto nnaše noční plenka je na 2týdenní mimčo určitě veliká, počítá se až tak od cca 6kg. Co se separačky týče, zkus vyzkoušet flísové separačky, ty dělají maximální sucho, jak to jen v látkovce jde, nám se velice osvědčilo 🙂
@briuska jj vkládačky si určitě můžeš ušít buď sama nebo jsou šikovné holky vedle v diskuzi na "šijeme oblečení, plenky pro děti.." . Látka se dá koupit např tady www.sijemdetem.cz

betysek
21. lis 2012

@briuska Látku můžeš koupit na http://www.sijemdetem.cz/

elana
21. lis 2012

@cholitto nebo jestli je malej drobnej, tak kup nějaký novorozenecký plenky, klidně na bazaru, pak je zas prodáš...tam se s tím počítá, že se točí a za pár měsíců jdou z domu. Od ledna se stejně bude (pravděpodobně) měnit DPH, takže plenky budou dražší, takže co jde a co je v plánu, je nejlepší nakoupit ještě do konce roku, klidně i s výhledem do "daleké" budoucnosti (tj. nějaké savé kalhotkové, ev. noční plenky atd.).

briuska
21. lis 2012

@bamboolik @betysek holky díky, jdu pohledat látku na šití 😵

janinek
21. lis 2012

@aemmi Jj, ja vim, ze zuby to jeste zhorsuji. Tak mozna i proto to je ted takove nekonecne.

@bamboolik Mysky vyzkousene, po jednom vyprani a s jednou malou LL vkladackou je mela sest hodin a spokojenost.

andelka
21. lis 2012

@cholitto Větrat určitě, co nejvíc to jde. Separačka je nejlepší flísová, já mám nastříhanou deku Irmu z Ikey, malému to nevadí, neopruzuje se, takže jsem spokojená. Takhle malé mimi jsme teda nelátkovala, začala jsem víc tak od 3-4týdnů. Tady má 5týdnů a je v Pastelce 😉 takže vydrž, jak trochu přibere a povyroste, bude se látkovat mnohem lépe. https://www.modrykonik.cz/fotoblog/andelka/albu...
Do novoskladu jsem dávala vkládačky, většinou mám froté, anebo jsem dávala Ikea žínky natřetinky, u takhle malého mimča.
Jinak na novosklad nám stačilo NB, ale na kalhotovky už spíš to Sko. Ale to záleží hodně na dítku, moje je megapřibírací, NB a S jsme neměli moc dlouho.

blondys24
21. lis 2012

Našla jsem třeba tyhle zahraniční stránky. Co třeba takové plínky? vyjdou o 1/4 levněji než v ČR.Máte někdo zkušenosti? Jo a gagaplínky jsou to samé jako AIO?...zatím se do toho dostávám,tak nevím 🙂

pajenka
21. lis 2012

@blondys24 Gagaplínky jsou AIO, mám je doma (ještě nepoužívám, tak nevím, jestli jsou dobré)

dandelion
21. lis 2012

@luciesofi @janinek Štěpi má zase kvasinu :( ach jo.. chce se mi brečet.. BabyLove plínky poletěj.. že já se nepoučím??? takže zase několik měsíců léčení.. paráda.. :( je mi smutno...

janinek
21. lis 2012

@dandelion Neee :( Bobinka. To ma, jak je mela minuly tyden? A doktorka ti delala nejaky vyter? Co mate za velikost? ctyrky? Chces poslat na zkousku par mistnich eko?

mahafi
21. lis 2012

@dandelion jejda chudinka malá ☹ ☹ ☹

lollaj
21. lis 2012

prosim o typ...uz je to nejaky ten patek,co jsme latkovali.Potrebovala bych nejakou plinku a svrchnacky pro novorozence.Diky 😉

cholitto
21. lis 2012

@betysek ahoj, prosim te co to je kalhotkovy sklad? Mam ty vicevrstve vkladacky Anavy ale na rovno na novorozence jsou ohromne. Diky!

cholitto
21. lis 2012

@blondys24 nedala jsi odkaz...

dandelion
21. lis 2012

@janinek jo.. minulý týden měla tři.. když byli pokaděné všechny svrchňáčky :( Nějak doufám že už jednorázovky nebudu muset použít :/ Ekluje se mi to a ještě to tak blbě snáší :/

mochenkaa
21. lis 2012

Ahoj holky, konečně se mi povedlo partnera přesvědčit vůbec o pořádném uvažování nad látkovkama 😵
Ale mám zjistit, jaká je nejnutnější ekonomická výbava na látkování od cca 1/2 roku (cca 6,5-7kg) s tím, že na začátek jen nejnutnější a pak každý měsíc přikupovat další "kalhotky". Jednalo by se o látkování přes den a pokud by se osvědčilo, tak i v noci. Děkuju moc.
V albech si vyhledám výbavu od novorozence, ale na větší mimčo nevím co 🙂
Mimochodem, @pampeliška1 platí pořád tvá nabídka, že bys přijela udělat mi kurz látkování? 😀

andelka
21. lis 2012

@mochenkaa na větší mimčo používám nejčastěji ročníčky Ikea narovno a na to separačku z Irmy..to nadoma. a pak tůzné kalhotovky. Přes to svrchňáky. A na ven třeba kapsovky (mám je radši než AIO). Tohle teď používám nejvíc (mám 8m mimino) A v podstatě tohle jsem používala i pak pro starší dítko, ale už ne ty plínky narovno, ale více kalhotovky