Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
6. led 2013

@terezka312 no jo, mas pravdu, melo by to tak byt! Ale teda kdyz se pak clovek koukne na ty limitky na didymos, tak jediny indio, ktery tam je v 6 stoji 3590. Tak to moc nechapu...

terezka312
6. led 2013

@elvis12 já taky ne, navíc mi to nepřijde logický, aby něco, co je limitka, bylo levnější, než normální. No ale těžko říct no. Je to fuk, ale každopádně teˇd přemýšlím, jestli ho teda přece jen nevzít 😀

bamboolik
6. led 2013

@janinek já bych to reklamovala, pokud to prostě nen 1.jakost tak buď ať to vymění nebo poskytnou slevu. Tečky jsem zaregistrovala až teď, já mám totiž tak zaprasený počítač, že veškeré tečky připisuji flekům na monitoru 😀

elvis12
6. led 2013

@terezka312 no chapu, takyjsem nad nim uvazovala. Ale nejsou to uplne moje barvy, takze nakonec zvitezilo neco jinyho 🙂 je krasnej... Muzes tam taky zkusit napsat do diskuze ISO, treba ti nekdo nabidne levnejsi 😉

dandelion
6. led 2013

@janakkk jako 7mičku prodat zkus.. já jí tenkrát nemohla sehnat!!!

dandelion
6. led 2013

@terezka312 Teri a o kterým si uvažovala??? Mě se líbí Gold, ale ta 2010 no.. ten jak se objeví je můj :D :D :D 🙂

elvis12
6. led 2013

@bamboolik asi uz jsi to tady zodpovidala milionkrat, tak se omlouvam. Ale kdyz koupim vasi zakladni plenku a nocni plenku, muzu ty svrchnaky ze zakldni pouzit na tu nocni? Nebo na tu pasujou jiny? Dekujiiii!!! 😵

dandelion
6. led 2013

@elvis12 A asi nutně potřebuju Lilu 😅

janakkk
6. led 2013

@dandelion a už nesháníš? 😉 😀

elvis12
6. led 2013

@dandelion chapu! Ja tam ted zase objevila ze prodavaj zyklamen! Ten taaak chci, ale to uz nejde bohuzel. Ale ten bych tak moc rada. ☹

dandelion
6. led 2013

@janakkk nene díky Evičce vím že mi stačí 6tka a chci India :D 🙂
@elvis12 Ten je viď!!! 🙂) Na mě moc růžovej ale je parádní! hned jak jsem ho tam viděla tak jsem si vzpomněla na tebe :D 🙂 a co to chceš za limitku? :D

elvis12
6. led 2013

@dandelion ten je vid! presne pro nas s Doty ☹ no jeste se to tady snazim vymyslet, komu bych ho vnutila at mi ho koupi 😀 chci flamenco, zde odkaz! Je dost podobny na zyklamen prave. http://www.nosenideti.cz/foto.php?volba=zobrazi... a to je ta houpacka do vlaku 😉

terezka312
6. led 2013

@dandelion mně se právě líbí ten gold rubín,že je do červena. už jsem paní napsala, jestli ho ještě má, že ho chci (za zub 😀)

janakkk
6. led 2013

@dandelion aaa škoda! :D

luciesofi
6. led 2013

Vy mi dáváte, zas sjíždím na ND fotky 😅 😀

dandelion
7. led 2013

@elvis12 :D 🙂 a kde je fotka s Black? 🙂) .. houpačku znám a chci jí uvázat pod stolem :D 🙂 Snad Bášek od Rebeky tak spinkal v postýlce 🙂
@terezka312 To už si mi výš psala viď.. jsem trochu zpomalená :D 🙂
@janakkk :P :D
@luciesofi taky po večerech sjíždím :D :D :D

terezka312
7. led 2013

@dandelion jo 😀

janistr
7. led 2013

@elvis12
@dandelion Ten zyklamen bude ale dooost drahej 🙂.Já mám teď na cestě scillu 🙂.

dandelion
7. led 2013

@janistr ta je taky super..
Když by ste narazily na něco zelenýho tak šup ke mě :D 🙂

littlemousecz
7. led 2013

ahoj holky, máte někdo zkušenost s AIO T-tomi? na korunce mají 3 ks za 159,- tak je asi vezmu a uvidíme... za tu cenu http://www.korunka.cz/plenkove-kalhotky/t-tomi-...

helulela
7. led 2013

@littlemousecz nemám, ale za tuhle cenu bych je vzala taky 🙂 Viděla jsem je za cca 350 Kč za kus a to bych za ně nedala.

littlemousecz
7. led 2013

@helulela no já si právě říkala, že 3 kusy za 159,- za vyzkoušení stojí, i kdybych měla používat jen ty bambusový vkládačky, v každý plíně jsou 2. Tak uvidíme, jak budou vypadat, až dorazí. Už jsou v košíku 🙂

abigail1
7. led 2013

@littlemousecz ty plenky neznám, tak dej když tak vědět, jak vyhovují.

bamboolik
7. led 2013

Vy jste mi teda daly.. Jsem se koukla na ND a jen zírám, tolik krásných šátků!!!! Ještě že mám svoje 2 nosítka a s tím si vystačím 😀
@elvis12 jj svrchňáky sedí 🙂 U větších dětí je musíš pořádně natáhnout, ale v poho překryjou plenku. Vyzkoušeno na 2r 3m kluk 14kg (syn kolegyně) 😉

elvis12
7. led 2013

@janistr je mi to bohuzel jasny. proto tam radsi ani nepisu 😀

elvis12
7. led 2013

@bamboolik super! a budou v dohůedny dobe zakladni na patentky, nebo nemam cekat?

pampeliska1
7. led 2013

@elvis12 něco podobného jsme dělali s dětima ve cvičení, ale s dekou. Někdy to děláme Dorce i doma, když ji chci uklidnit či zabavit a je v tom strašně spokojená 🙂 Předminule ve cvičení jsme do té deky dávali dokonce 2 stejně staré děti a byla to taky sranda, holkám se to moc líbilo 😀

terezka312
7. led 2013

Je můj, gold rubín je můj 😵 Navíc jsem ted vydělala 600 Kč na bazárku, tak mám z toho hned lepší pocit 😀

betysek
7. led 2013

Tak se Julča včera poprvé v postýlce postavila. 😕 Valila jsem na ni oči, co to jako vyvádí, nejdřív si klekla, pak stoupla a už to dělá běžně...Je jí 6,5 měsíce, pořádně neleze, nesedí, ale hlavně že stojí, opice jedna. A pak mi zase někdo bude vykláda, že látkovky zpomalují vývoj.... 😉 Sice to vzala z trochu opačné strany, ale co nadělám....

elvis12
7. led 2013

@terezka312 gratuluju! Je nadherny!!!