Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
19. dub 2013

@mabeli díky, taky jsem měla radost, bylo to velmi příjemné překvapení 🙂 Ano, mají výkroj na pupíček, mám teď pár fotek na mini miminkách, tak budeme dávat na FB 🙂

littlemousecz
21. dub 2013

Ahoj holky, mám dotaz ohledně vlňáků. Lanolinovala jsem troje. Jedny Anavy a dvoje Swaddlebees. Ty Anavy jsou takový lepkavý, což asi bude dobře, ale ty SWB vůbec. Byly všechny v jedný lázni, tak nevím, jestli je to tím, že je to jiná vlna a na ty dvoje se to blbě chytlo?

betysek
21. dub 2013

@littlemousecz Swaddlebees vlňáky nemám, ale měla jsem Anavy a mám Imse Vimse. Když lanolinovala oboje dohromady, tak taky byly Anavy lepkavější a IV ne. Ale i ty IV nic nepropustily, spíš si myslím,že to bude rozdílným materiálem. Chce to vyzkoušet, jinak to nezjistíš, ale myslím,že by to mělo být v pohodě. Jen jsem tedy musela impregnovat 3x než byly v pohodě a držely, ale vám , že hoky říkaly, že když se udělá silnější lázeň, tak stačí i jednou nebo 2x.

littlemousecz
21. dub 2013

@betysek díky, já je impregnovala jednou, ale lázeň jsem udělala hodně silnou, tak uvidíme. Já stejně zatím přebaluju hodně často přes den a na noc si je ještě dát netroufnu, někdy spí i 8 hodin. Je fakt, že kolikrát je úplně suchej, když spí hodně natvrdo, ale někdy je zase plína nacucaná, že to z ní div nekape. Tak to vyzkouším a uvidíme.

betysek
21. dub 2013

@littlemousecz Já jsem je začala dávat asi až kolem půl roku. Jinak vždycky skončila věječina až na svrchňácích. Kadila mi dlouho i v noci, ale teď to jsou nejoblíbenější svrchňáky...

lemuritto
21. dub 2013

@bamboolik Tak moc děkuji za radu!
Objednáno, stihla jsem to. Od rána makám na projektu a říkala jsem si, že tohle bude za odměnu 🙂 Moc se na ně těším... A teď jdu užívat jara!

svha
21. dub 2013

@eva518 já mám doma vkládačky do Capri svrchňáků, ne sice novorozenecké, kupovala jsem je pro roční dítě, ale vůbec je do těch svrchňáků nedávám, nedají se nijak zajistit a jak malá běhala, tak vkládačka sjela a měli jsme nahozené svrchňáky po každém použití, takže 3x a dost 😉 a vkládačky nacpávám do kapsovek, jsou krásně savé 😉

svha
21. dub 2013

@barusmackova ono záleží na značce, u Anavy jsou lepší a savější kalhotkové plenky oproti AIO

elana
21. dub 2013

@erinka83 tréningovky doporučuju Anavy (vel. S je taková rozumná pro drobné děti, ale nemusí být žádní hubeňouři) a Blueberry (tam určitě vel. M, S-ka jsou strašně mrňavý, M zhruba odpovídá té Anavy S).

flowerie
22. dub 2013

Ahojte holky, dala jsem si do alba tabulku s naší plenkovou výbavičkou i s cenami, tak pokud máte čas, jukněte a řekněte, co si o tom myslíte 🙂 Případně tipy co ještě dokoupit. Díky, papa
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/flowerie/alb...

betysek
23. dub 2013

@flowerie Asi bych vzala ještě jedny svrchní kalhotky třeba ještě jedny jednovelikostní. U těch malých miminek se hodně točí....Nevím, jestli máš v plánu používat kalhotovky už od narození. Anavy jednovelikotní jsem dávala až od 3 měsíců,přišlo mi, že dělají na menším mimču velký zadeček, ale vím, že je holky dávají už od narození namimčo kolem 3,5 kg. Popolini jsou obecně hdně objemné - ty asi na novorozence budou opravdu velké. J jsem měla jen Popolini Two size, tak ty docela šly. Jinak by to chtělo více vkládaček. Dávala jsem první 3 měsíce hlavně čč a jedna čč stačila asi první 2 týdny....H-D taky nemám tak neporadím, ale myslím, že tu někdo psal, že je snad dával i od narození. Pokud by jsi jela jen ve čč a kalhotkový sklad z vv, tak by to mohlo stačit.Bude teplo, tak ti budou pleny rychle schnout....Jen vezmi ještě nějaké vkládačky. Dají sepoužít i z Anavy kalhotovek, v těch Popolini nevím, jestli nějaké jsou. Nejvíc sají bambusové, Buď koupíš hotové, nebo se dají ušít - látku koupíš na sijemdetem.cz. Mám ušité a jsou fajn. Mám obdélníkové a tak je skládám na polovinu a rychle schnou, když jsou jen jednovrstevné....

flowerie
23. dub 2013

@betysek Dekuju za vyceravajici odpoved 🙂 Ja vim,ze urcite budu neco dokupovat. Vkladacky jsou i v popolinech, ale par navic jeste vezmu nebo usiju. Na ty svrchnaky pockam, co nam bude vyhovovat...popravde mi prijdou vsechny S-ka dost male.. Je fakt,ze kalhotkovky od popo jsou teda hodne objemne, ale zezacatku chci jet hlavne novosklad a vv, postupne pridame i kalhotkovky a dokoupime co bude chybet. Ja uz se tak tesiiim 🙂

betysek
23. dub 2013

@flowerie Pokud nebudete mít mimčo obříka, tak na novosklad svrchňáky NB úplně stačí. Měla jsem 3,5 kg mimčo a IV soft S byly velké, tak jsem musela křížit sucháče, ale dalo se...Jo, jo, na zacatek ti to staci a pak uvidíš, co bude vyhovovat. Já třeba nemusím vůbec svrchňáky na patentky, sucháče se mi lépe zapínají...

helulela
23. dub 2013

@littlemousecz mně po lanolínování nikdy žádné vlňáky nelepily, ale držely dobře. Neboj se a vyzkoušej je. Měla jsi je namočené všechny v jednom nebo zvlášť?

lenka5731
23. dub 2013

@littlemousecz mně někdy lepí, někdy ne. Navíc mám v proceduře 🙂 lanolinování dost velké rezervy, někdy zapomenu dát šampon a nemám bezvodý lanolin, ale ten bělavý tuk, omyl při koupi 🙂 A myslím nikdy (?) se mi nestalo, že by mokré nějak prosáklo přes vlňáky. Stačí, když dáš savou plínu, aby nebyla plína úplně durch, a ono to vydrží. Pokud dítě nesedí a nějak extrémně nepije, tak není třeba se toho bát.. Od listopadu jedeme výhradně ve vlňácích, máme shorties, longies, disana, jiné teda neznám. Ale na začátku jsem z toho měla taky obavy, teď už to neřeším 🙂 Navíc jsem si všimla, že oproti holkám tady dávám málo lanolinu a fungujeme taky. Fakt vyzkoušej a neboj se.

helulela
23. dub 2013

@flowerie ahoj, koukla jsem na tvoji výbavu. Jak psala betysek, doplnila bych vkládačky. Ideálně do každé čč, minimálně do dvou třetin. Použít můžeš malou vkládačku z Anavy, případně z ostatních kalhotovek, pokud je nechceš dávat hned od začátku, ostatní by to chtělo dokoupit.

flowerie
23. dub 2013

@helulela Díky, provedu 🙂
Dneska jsem si chtěla odnést šičí stroj, co mi dala babi, aby mi ho seřídili, protože už se na tom leta páně nešilo..jenže ouha, oni je tam asi neseřizují a neopravují (měli ještě zavřeno, tak tam musím ještě zavolat), tak si musím asi najít jiné místo.. Ještě že jsem ho tam rovnou netáhla s sebou :D

elana
24. dub 2013

@bamboolik Zuzko, pořád se tu hovoří jen o Bamboolik plenkách (aby ne), ale já jdu pochválit úžasnou tašku 😵 Fakt se Vám moc povedla (myslím tu s popruhy přes rameno), vkusné potisky, kvalitní materiál, skvěle moderně řešený střih, je opravdu moc praktická. A za tu cenu...dokonalá. Doufám, že je neplánujete zdražit 😀 , protože s nima hodlám o Vánocích podarovat všechny ženský v rodině-jako plážová taška nebo k bazénu, ale i jako nákupní-když se protrhne jogurt, no a co...prostě-úžasná. Všem doporučuju 😵

svha
24. dub 2013

@elana myslíš tyto http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/3-1-Task..., že bych se práskla přes kapsu 😉

elana
24. dub 2013

@svha jo, přesně tu myslím 😉 Hrozně příjemně mě překvapila, čekala jsem (za tu cenu) něco velikosti dámské kabelky, ale přišla fakt kabela, klidně na 2 dny cesty, navíc je rozložitelná a obě polohy té tašky mají hrozně moderní a hezký střih. I hezký ty vzory-taky jsem si objednala ten modrý, ale o Vánocích už vím, že švagrová dostane růžový a obě mamky ty černobílé, ať se jim k tomu dobře ladí oblečení 😅

svha
24. dub 2013

@elana super dík za info, já si právě dělám zálusk na http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/9-1..., tak vyzkouším a zkusím i modrý Bamboolik a pak se rozhodnu, co nakoupím na Vánoce 😀 aspoň pak koncem roku bude pořešíno 😉

elana
24. dub 2013

@svha ty Envirosax tašky znám, ty jsem darovala už o letošních Vánocích 😀 a sama je taky používám, jsou šikovný, že se dají složit do prťavý cihličky, šoupnout do kapsy nebo mít v kočáru a podle potřeby rozložit. Tohle je něco trochu jinýho, je to spíš ekvivalent příručního kufříku (myslím kapacitně).

svha
24. dub 2013

@elana to zní dobře a nemusím na Vánoce už nic jiného vymýšlet, jdu do toho 🙂

elana
24. dub 2013

@svha tak snad nebudeš zklamaná...každá máme jiný vkus a nároky. Ale já byla opravdu nadšená. A ty Envirosax tašky jsou taky super, já strávila snad dvě hodiny vybíráním barvy a vzoru-ale hrozně mě to bavilo, "šít" z tolika možností pro příbuzné dárek na míru přesně jak jsem doufala, že se jim trefím do vkusu. A snad se mi to povedlo, vždycky mě potěší, když vidím třeba tchýni, jak tu tašku vleče, ona je plná, ale nepraskne 😀

bamboolik
24. dub 2013

@elana to mě moc těší 🙂 To je taky jedna z věcí, která vznikla původně tak, že jsem si ji ušila pro sebe a když se ozvědčila, tak jsem upravila střih a šijeme je na prodej 🙂 Hlavně, nevím jak ostatní, ale já s sebou tahám vždycky ohronou spoustu věcí, takže potřebuju něco fakt obrovzkého a tam se vejde snad celá výbava i s dítětem 😀 Ono je to v podstatě i balení, ve kterém se dodává velká sada

svha
25. dub 2013

@bamboolik jen co děletí rodičák, objednávám, nejlepší reklama je spokojený zákazník a když je spokojený i prodejce, není co řešit 🙂

janinek
25. dub 2013

Tak ja jsem si min tyden nekoupila jedinou plinecku :( Ale nebyl proste cas. Aspon jsem vcera vyprala dalsi simplexku, do ktere mi dorustala, tak uvidime, jestli uz bude.

brasilka
25. dub 2013

Prosím poraďte. Holkám se na prcinách udělala ani ne vyrážka, prostě to vypadá jako spálenina.. Tak jak když se spálíte třeba o troubu nebo o žehličku a ta kůže se vám tak nakrabatí... Mají tam jakoby takové šupinky a je to trošku hnědé - jakoby už suchá kůže.. Nevím co to je... Mají to na obou půlkách, jak se vzájemně kůže dotýká.. Nevím jestli je to nějaká alergie nebo "ošoupání" nebo co... Nevíte někdo, prosím ?

janinek
25. dub 2013

@brasilka Moc na plinach tohle casto zpusobuje.