Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ameliejulliette
28. únor 2014

Ahoj, prosím vás o tipy na svrchňáky, s kterými co nejlíp přebalím nespolupracující 18m batole... používáme vícevrstvé plenky a momentálně mám Popolini PUL na suchý zip a GroVia Shell na patentky. Napadají mě nějaké natahovací, ale nevím, co se mezitím objevilo... U prvního syna jsem nemusela řešit, nechal se přebalit, ale teď jsou to boje... 😅 Díky.

marketa11112
28. únor 2014

@elana dekuji 🙂)

bamboolik
1. bře 2014

@ameliejulliette natahovací nám jdou ještě hůře než zapínací...pomohlo změnit místo, kde přebaluju a nebo prostě navlíkám postupně za pochodu ale já dávám hlavně SIO

janinek
1. bře 2014

@ameliejulliette Mne se dobre natahuji vlnaky ve stoje, ale zase predtim musim nejak zapnout kalhotkovku. Bohuzel pliny nandane ve stoje mi protekaji :( takze v 19m potrebuji nandavat stale vleze, neni nutny prebalovak, klidne na zemi ci posteli, ale na pultu je to nejlepsi pro ma zada.

Takze u nas to neni o pline, ale i zklidneni.

Level 1 jdeme s hrackou, s kterou si zrovna hraje a zaujala ji. Musi byt ochotna si s ni hrat na zadech v leze teda i pak.

Level 2 (kdyz zahodi hracku a zacne odchazet z pultu) Ukaz pupik, ukaz nos, ukaz hlavu (milionkrat, dokud neni plina sundana, zadek umyty pod umyvadlem, to se teda necha, pak zase na nandavani)

Level 3 (neukazuje, odchazi) vrazit do ruky mobil a pustit video, pisnicky ci ji nechat delat si, co chce.

Nekdy zacnu rovnou s L3, kdyz nemam silu 🙂

Nebo kdyz jsme u ni oba, je kldinejsi a docela se necha.

ameliejulliette
1. bře 2014

@bamboolik @janinek Tož u nás je to prostě boj, že nechce plínu 😝 Extra by mě ani to handrkování netrápilo, ale s bubnem se mi k němu blbě dřepá (přebalovák vynecháváme, akorát tak by mě kopnul 😝 ). No nějak to těch pár měsíců překlepem, děkuju vám za důležité názory, že by nemusely natahovací nic zlepšit 😀 Ušetříme 😀 Díky 😉

janinek
1. bře 2014

@ameliejulliette No s brichem nevim vubec jak bych ji ted zvladala. Ona se zase vzteka, z eji od neceho rusim a proste nema o plinu zajem, ale neprijd emi, ze by ji vadila ta plina jako takova, spis to prebalovani. Takz eu nas nejvic funguje to zklidneni. Jinak ve stoje plinu nenandam, ze potrebuji, aby mela roztazene nohy, jinak to tam tak divne zmuchlam.

teoreticky je nejjednodussi dat kalhtokovky na suchac a natahnout vlnaky, jenze zase kdyz das blbe ty kalhotkovky (v nasme pripade ve stoje) a prokaka se na vlnaky, tak mas zase vic prace. Tak nevim, jak moc si pomuzes. A ty davas vv, predpokaldam na rovno, tak to vlnaky ne e vubec 🙂 z mych svrchnaku se asi nejlepe zapinaji blueberry na sz, ze je takovy dlouhy a dobre se to zapina. Bamboolik ma ty suchace kratsi, tam se musimna nasem besnem diteti vic snazit. Na vv davam nejvic Flip svrchnaky na patentky, jsou stihle a prijdou mi neprustrelne a to maji jen jeden lem.

helulela
1. bře 2014

@ameliejulliette my s přebalováním taky celkem bojovali. Nejschůdnější varianta byla vv do svrchňáků na suché zipy.

lu.lu
1. bře 2014

Ahoj děvčata, tak Vojtíkovi už jsou 4,5 měsíce a má přes 8,5 kg - pěkně to letí a je to pěknej macík🙂, ale dělá radost, až na to častý noční buzení (extrém 13x, průměrem 5-7x). Z plínek se mi nejvíc osvědčili: SIO Petit lulu do Best Bottom svchňáků - to je fakt nepřekonatelný, Vojtík je učůránek a po 3 hodinách má půlku plínky suchou a to dávám bez vkládaček. Na noc dávám tu Maxi noční Petit lulu a přes to Capri.
Prodávám Popolini tencel 17 ks a 10 vkládaček - neboť Vojtíkovi otlačují stehniska, tak když by někdo měl zájem, tak se ozvěte. Zdravím

ivari007
1. bře 2014

@marketa11112 Perkarbonát i TAED jdou sehnat v některých plenkových e-shopech, ale bývá to obvykle dražší. Já kupovala na fichema.cz. Kilo perkarbonátu za 28 Kč.

marketa11112
2. bře 2014

@ivari007 dekuji 🙂) mrknu na to.

kicyblo
2. bře 2014

Dobrý den...chtěla bych vás poprosit o radu...budu objednávat vkládací savá jádra a potřebovala bych se rozhodnout pro jeden druh,který více saje...1) bambusové froté,český bambusový flís,bambusové froté
2)bavlněný velur,bambusový flís,bambusový flís....
máte zkušenosti?Děkuji...oboje PL

agnes88
2. bře 2014

maminky, poradíte nej plínu na noc. Na spinkání před den občas dám Pop in, ale je mokrá i když přidám flees, proto bych na to spinkání chtěla něco co vydrží. Nedovedu si představit že by to měli celou noc. To dávám pampersku. Ale i to bych chtěla zrušit a dávat látkovku. Jen kterou. Moc všem děkuji za rady a tipy, je toho hodně a nemám sil vše koupit a odzkoušet 🙂

luthien.k
2. bře 2014

@agnes88 já jsem maximálně spokojená s nočním plenou Bamboolik, vycpu ji třeba ještě bambusovou vkládačkou a naprosto super, a to mám žíznivé a hodně čůrající mimino, co už čtvrtým měsícem přibírá kilo za měsíc 😉 Papírovka mu přes noc nevydrží žádná. I na starší jsem měla noční bamboolik, neprotekla, ale vadil jim ten flís, mají citlivější kůži, nejmladšímu nevadí.

elana
2. bře 2014

@agnes88 já "kopu" za noční Petit Lulu. Používala jsem je jen chvilinku, pak jsem přestala v noci látkovat (jak byl syn přes den už bez plenek, tak se nevyplatilo prát pár kousků co tři dny), ale fakt saje skvěle a hezky sedí,.

bamboolik
2. bře 2014

@agnes88 Taky bych doporučila noční kalhotkovou plenu + vkládačky do ní.

janinek
2. bře 2014

@agnes88 nocni bamboolik nasichy zip s dlouhou bamboolik vkladackou nebo tots bots bamboozle stretch size 2 s dlouhou bamboolik vkladackou a nejakou kratkou. Ta tots bots je kalhotkova s pripinaci kratkou, ale na noc misto ni davam prave dlouheho bamboolika. Mam na ni rada, ze ji. Uzu dat i pres den, je sama o sobe stihla, nocni bamboolik je fakt na noc nebo treba dlouhou cestu autem. A vsichni peji ody na nocni anavy.

agnes88
3. bře 2014

@janinek @bamboolik @elana @luthien.k děvčata děkuji za rady, musím projít bazary, do nových se mi nechce, budem to mít (snad) jen na chvíli. Děcka mají už 18 měsíců, ale nočník je pro nás pořád nepřítel. V noci stejně občas přebalím i jednorázovku. Tak tu látkovku bych taky klidně přebalila, jen aby se mi do toho ty jejich zadky vlezly 😀 Přijde mi že cokoliv když vycpu tak jim to jakoby špatně sedí, hlavně na pupku, že se jim to roluje do pupek a mají odřený okolí sucháčů.

sikulka2011
3. bře 2014

@agnes88 Ahoj, na větší dítko můžu doporučit Popoliny two size bambus. Ty syn oblékl i ve 3,5 letech (bobka odmítal dělat do nočníku). Přidávala jsem na noc dvě bambusové vkládačky. Dala by se dát i VV plena. Mám v inzerátu z materiálu tencel a froté ale můžu prodat i dva kusy těchto bambusových, kdyby si měla zájem je vyzkoušet. Zapínání mají na patentky i okolo nožiček.

janinek
3. bře 2014

@agnes88 jak moc ucurane je mas? Nekomu staci jen vic vycpana normalni kalhotkovka. Nebo jeste muzes dat navuc bmb vkladacku mezi kalhotkovku a svrchnak.

agnes88
4. bře 2014

chápu to tak že na ty noční plenky se musí dát ještě svrchňáčky? Není nic včetně gaťek, prostě jako jeden kus, popř jen navíc vkládačku. Mě jde o to že čím víc věcí tím jim to víc putuje po těle. Přes den když nedám SIO ale jen vkládačku do gaťek tak to mají dycky pokrčený mezi stehny 🙂
@janinek učuraná je víc holka, ta mívá po půlnoci zacucanej ooobr zadek. Kluk je v pohodě, tomu je sice jedno že si počůra nohy, ale kolikrát má suchou plínu celý dopolko.
A vkládačky bambusovky jsou teda nej, jo? Já mám nějaký obyč asi froté, ale tak na to denní nošení stačí.
@sikulka2011 mrknu a řeknu ti 🙂

janinek
4. bře 2014

@agnes88 Jakou vkladacku do jakych gatek davas?

Jinak nocni jsou kalhotkove bambusove a na to das svrchnaky, PUL nebo idealne vlnaky, ty jsou nejprijemnejsi a nejprodysnejsi. A Anavy nocni nebo ty tots bots jsou kalhotkovky, bamboolik je takova bambusova kapsovka, kterou dovycpes vevnitr, ale take pres ni svrchnaky. A tyhle teda nikam nebehaji, neboj.

Vylozene nocni jakoby AIO nebude, hodne sava plina je blueberry econappi, to je kapsova s velmi savymi bambusovymi vkladackami, takze tam bys to mela takove vse v jednom, ale nevim, zda by na noc vydrzela, malo curavym detem asi jo.

Bambus je nejsavejsi a nejdele schne v porovnanai s bavlnou ci mikrovlaknem. Ale treba stejne save bambusove a mikrovlaknove vkladacky budou tak, ze ta bambusov abude tenci a mene objemna.

agnes88
4. bře 2014

@janinek ty, já ty vkládačky kupovala taky na bazarku, a sem absolutní analfabet co se týče látek, pro mě bavlna jak balvna 🙂 ale tohle se podobá ručníku,co mám doma. Jako počuraj to a je to vlhký, ale nijak extra. Ale mám doma i bavlněné baby lucy a ty jsou na ždímání po chvilce...
Skoro to vypadá že miláčci budou mít na noc pampersku a na denní spaní něco vymyslím. Poobhlídnu se po těch bambuskách. Ty kapsovky, i když se to do nic blbě cpe, se mi líbí, to fakt nikam nepochoduje.
Ty svrchňáčky, pokud na nich nebyl spáchám bobek, tak se nemusí prát hned, že jo. Tož, dvoje svrchní a pak jen kopu toho dovnitř

janinek
4. bře 2014

@agnes88 No ja se ptam, jeslti nedavas nejakou uzkou vkladacku volne do svrchnaku, to by cestovalo fakt.

agnes88
4. bře 2014

@janinek 🙂 máš mě prokouklou 😀 mám pár svrchních větších, tam to putuje, tak ty používám na ty bavlněné babylusy-gaťata, a pak mám nějaké kikko a ty jsou akorát a v rom to tak necestuje, ale prostě na spaní tomu nevěřím, bo ti naši jsou cestovatelé sami o sobě 😀.
Kolikrát malou v noci přebaluješ? Nebo ti vydrží až do rána? Koukám že máme tak stejně staré dítko/a

janinek
4. bře 2014

@agnes88 v noci neprebaluji, ale pred noci 🙂 Nicmene kdyz se zadari, ze usne hned po kojeni, tak spi do rana v te pline a je to ok. Kdyz se vzbudi, prebaluji, ale hodne mamin v noci koji a neprebaluje.

Jinak ja bych ti z toho, co znam, doporucila koupit ty tots bots bamboozle size 2 a dlouhe bamboolik vkladacky, kdyz to nebude nocni, tak uzijes urcite pres den. Ja na noc dam tu tots botsku s dlouhym bamboolikem a k tomu nejakou bambusovou vkladakcu jeste. Ale treba do auta dam tu tots bots se samotnym dlouhym bamboolikem.

http://www.ekopleny.cz/kalhotkove-pleny/1709-an...
http://www.ekopleny.cz/moderni-latkove-plenky/1...
http://www.ekopleny.cz/ctvercove-vicevrstve-a-v...

A vicevrstve nejake mas?Ty se dobre davaji na rovno do svrchnaku.

Jinak teda u tech kapsovek, jak jsem ti psala, tam se dava prat cela plina, protoze je procurana dotykova vrstva, ale nekdo dava tu savou vrstvu ne do kapsy, ale polozi na to, takze kdyz to neni procurane na tu dotykovou, protoci to jako svrchnaky parkrat.

sikulka2011
4. bře 2014

@agnes88 Ty kalhotkovky drží dobře. A na ně PUL svrchní.

cajomilka
5. bře 2014

@marketa11112 Kupuju ho v BRáně k dětem pod názvem EKO 2, výrobcem je Haipa-Daipa. Ale určitě se dá sehnat i jinde pod jinými názvy.

marketa11112
5. bře 2014

@cajomilka dekuji, mrknu 🙂) m

petrushkaa
6. bře 2014

@kicyblo ty vkládačky, ono to vyjde tak nastejno, co se týče mé zkušenosti, takže bych zvolila dle toho co ladí oku, s PL chybu určitě neuděláte
@agnes88 Petit Lulu má teď nové noční pleny, jsou fakt nádherné a super sají..měla jsem i anavy a to je těžká nuda..