Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

martinka.pida
18. zář 2012

Ahoj holky, jsem v koncích a ještě jsem s látkováním pořádně nezačala 😀. Asi týden zkoušíme na doma, ale přijde mi, že to dělám špatně. Vůbec nevim, jak vycpat, aby plínka vydržela aspoň dvě až tři hoďky. Nejdřív jsem zkoušela novosklad jen s ikea žínkou, pak novosklad s krátkou vkládačkou z Anavy kalhotovek, pak to samé s dlouhou vkládačkou. Další pokus byly kalhotovky Anavy s dlouhou vkládačkou (mám jednovelikostní a už sedí moc pěkně 🙂 ).Dneska dopo jsem dávala novosklad s vkládačkou z BG kapsovek a po cca třičvrtě hodině už čč začala docela provlhat. Dýl jak ty dvě hoďky na sobě Kubíček snad ještě plínku neměl, tak nevim, jak moc a čím to mám ještě vycpat, aby to nebylo zase mega obrovský a nebyla vidět jenom plínka místo Kubíčka 😀. Zatim to měl vždycky opravdu úplně durch. Chtěla bych látkovat i venku, v noci, ale takhle mi to asi moc nepůjde 😠. Poradíte mi prosím?

aemmi
18. zář 2012

@aideen děkuju, já si to poznamenám, abych nezapomněla ten název a asi to vyzkouším, ta tvrdá voda mě už fakt štve 😒

aideen
18. zář 2012

@aemmi jsem na tom taky tak. a to látkuju teprva třetí týden a některé jsou fakt hrubé. Sice používám separačky, takže to nemá přímo na kůži, ale boky přece jenom dotek na kůži mají. Taky ho chci vyzkoušet.

baraz
18. zář 2012

@betysek ok, ted ale nerozumím co vyplívá že mám nakoupit? 50ksu ze začátku a ted ti stačí mín nebo jsi musela dokoupit?

helulela
18. zář 2012

@martinka.pida Anavy s dlouhou vkládačkou by určitě 3 hodiny vydržet měla. U kluků je potřeba plínku co nejvíc vycpat vepředu, zadek mívají většinou suchý. Dlouhá vkládačka se třeba vpředu poskládá na třikrát. Spíš jsem se chtěla zeptat, co myslíš tím, že je durch? Má mokrý oblečení? Nebo když mu sundáš svrchní kalhotky, je pod nimi plína mokrá? To je normální, skrz to prosákne hodně rychle. Pokud není plína opravdu hodně nacucaná, že už víc nepobere a začíná ti protýkat přes svrchní kalhotky na oblečení, je to v pořádku.

betysek
18. zář 2012

@baraz Teď mi stačí míň. Ven a na spaní používám kalhotovky a už taky malá tolik neublinkává, tak že nemusím pořád prát pobliňděné plíny. Máme teď čč jen na doma. Dávám na rovno a dovnitř nějakou vkládačku, buď malou z Anavy kalhotovek, nebo mám i nějaké froté a flanelové po starší dceři.

baraz
18. zář 2012

@betysek ok ted chápu 🙂

aideen
18. zář 2012

@martinka.pida já skládám vkládačku (tu velkou) tak, jak píše helulela. Mám chlapečka a většinou je plenka rychleji mokrá vepředu, vzadu kolikrát krásně suchá. Konkrétně kalhotková anavy mi vydrží vklidu tři hodinky. A to malý, když je mokrý tak si řekne. Ale kolikrát když spí déle jak čtyři hodinky, tak plenka ještě úplně nacucaná není. 🙂

martinka.pida
18. zář 2012

@helulela Jojo, dlouhou vkládačku mám vepředu poskládanou na třikrát. Na oblečení mi to nikdy neproteklo, ani bokem, ani jinudy, takže to bude asi v pořádku 😀

dandelion
18. zář 2012

@martinka.pida no je normální že je mokrá plenka 🙂 od toho tam jsou svrchňáče 🙂 ;)

helulela
18. zář 2012

@martinka.pida tak to bude dobré, ono je to nezvyk proti jednorázovce, že dítě je v mokru. Všechno vychytáš, neboj 🙂

janistr
18. zář 2012

@pampeliska1 béžové medvídky jsem taky měla v košíku, ale pak jsem výběr přehodnotila 🙂.

janistr
18. zář 2012

@helulela Já teda na noc skládám na kluka i Helence, protože spí na bříšku a má tu plínku taky mokrou jen vpředu 🙂.

pampeliska1
18. zář 2012

@janistr
@helulela já se Dorotce vždycky směju, že čůrá jak chlapeček, protože má předek až po lem komplet mokrý a zadek v suchu 😅 Má asi dost silný proud 😀

janistr
18. zář 2012

@pampeliska1 Máme to podobně, ale nejvíc v noci, kdy na tom ještě leží 🙂.

zlatelevizeedna
18. zář 2012

@janistr vitej do klubu, ja taky 😀.

dandelion
18. zář 2012

@janistr @pampeliska1 jeeee tak jsem ráda že štěpi není jediná :D má plenky běžně počůrané jen vepředu.. i když není na bříšku..

mahafi
18. zář 2012

@dandelion @janistr @pampeliska1 taky tak taky tak 😀

bamboolik
18. zář 2012

@martinka.pida to není u kluků nic neobvyklého, že mají plenku vpředu mokrou, ale pokud to udrží svrchňáky, tak je to ok, jak píšou holky. Navíc, pokud kojíš a máš hladovce, tak holt když toho hodně vypije, tak toho i hodně vyčůrá 😉 Já mám taky hodně učůraná miminka hnedka od začátku, jen novosklad s vkládačkou byl u nás možný asi tak prvních 5-6dní, než jsem se rozkojila, pak už jsme jeli pěkně vycpané plenky 😉 Zkus se zaměřit na bambusové plenky-vkládačky, to vydží víc jak ikea žínka a nebude to dělat na malém miminku takový objem.

aideen
18. zář 2012

Zdravím holky. Dneska jsem měla malého v manduce a dala jsem mu anavy easy. Měl ji na sobě cca hodinku a půl a když jsem ho přebalovala, měl plínu totál provlhlou až mokrou a mokré oblečení. Myslíte, že to bylo tím tlakem, kdy vlastně je v té manduce chytlý za prdelku? V kočárku ji měl dvě a půl hoďky a v pohodě, pěkně to vše udržela. Nosící maminky, jaké plenky dáváte do nosítek, šátků? Kalhotovku + svrchňáky a na AIO se vykašlat?

bamboolik
18. zář 2012

@aideen nemáš náhodou ten starší Anavy typ? Ten kolem nožiček protékal. Taky je potřeba zkontrolovat, ať je plenka pěkně zarolovaná dovnitř. Já teda používám na ven kamkoliv ty naše SIO a nikdy nebyl problém ani v nosítku ani v sedačce. Tipla bych to na špatně zarolovanou plínku, nějaká vnitřní část musela koukat ven, tlakem by to být nemělo, Anavy má kvalitní PUL.

baraz
18. zář 2012

holky, jsou to by co jste říkali? uvažuji, že je pořídím ..https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/g76v/31-...

aideen
18. zář 2012

@bamboolik kupovala jsem ji před měsícem, tak by měla být ten nový tip. Právě kolem nožiček v pohodě, na to rolování si taky dávám pozor, aby bylo dovnitř. Spíš byl mokrý v oblasti bříška. Já právě měla i SIO merinostar a tam teda nebyl problém. To udrželo hezky. Skusím ještě příště vložit vkládačku navíc. Jinak nevím. Možná, že prostě jenom vyčůral naráz velkou dávku a plenka to nepobrala. Akorát mě to dost překvapilo 🙂

martinka.pida
18. zář 2012

@dandelion
@helulela
@aideen Děkuju, holky 🙂. Je to opravdu nezvyk oproti jednorázovce 😀. Že bude mokro, s tím jsem počítala, ale že to bude až tolik, to mě překvapilo. Asi jsem čekala zázrak či co 😀.
@bamboolik Jo, tak hladovce mám, učůranýho a ukaděnýho 😀. Malá byla taky hladovec, ale vydržela spát aspoň tři hoďky 🙂. Ikea žínku jsem zkoušela jen na ty první pokusy, pak už jsem dávala jen bambusové vkládačky z Anavy.

A ještě musím říct, že jsem netušila, jak bude složité umotat na miminko novosklad 😀. Poprvé mi to trvalo hodně dlouho, než jsem ho nějak zamotala a stejně to vypadalo děsivě. Pěkně umotat se mi to povedlo až včera 🙂.

bamboolik
18. zář 2012

@aideen a nemáš ji třeba ještě málo vypranou? Mě to Anavy dělaly, nahoře na vkládačkách je takový sametový povrch, ale moč po tom klouzala, Po pár praních to už bylo ok. Zkus ještě vkládačku navíc, ale je to divné 😕 A nekoukaly ty vkládačky na bříšku?

bamboolik
18. zář 2012

@martinka.pida tak to se připrav na zážitky, hlavně pak na super atomové noční plínky, jaké je na takové učůránky potřeba 😀
Novosklad chce trochu cviku, akorát, že než jsem se ho pořádně naučila já, tak už mi z něho malý vyrostl (s pořádnou vkládačkou to je fakt natěsno 😅

aideen
18. zář 2012

@bamboolik no vidíš, to mě nenapadlo. Tu myškovou jsem prala zatím jenom čtyřikrát, tak to bude nejspíš tím 🙂 Moc děkuju, hned ji zítra vyperu a pak šoupnu i k dalšímu praní.

aideen
18. zář 2012

@martinka.pida já novosklad nikdy nepoužila 😀 Víc se mi líbí kalhotkový z vv a nebo z čč sklad na draka. 🙂 Ale většinou jsem zdechlá a šoupnu plíny narovno 😀

martinka.pida
18. zář 2012

@bamboolik To jsou teda vyhlídky 😀.
@aideen Vv mám tři, zatím jsem ještě kalhotkový sklad nezkoušela. Něco mi řiká, že bych se moc namlsala a pak musela dokoupit vv 😀.

cervena_vila
18. zář 2012

@martinka.pida Já měla všude mokro v jednorázovce. Suché oblečení přišlo až s látkovkama 😵