Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jmisa
4. zář 2009

Senjo, já mám kikko lux, používám je celou dobu a jsou naprosto v pohodě.

blka
4. zář 2009

Terezito, díky 🙂 . A nevíš, jak s tou konopkou EH?

senja
4. zář 2009

jmisa Mozna mame ruzne prahy tvrdosti 😉 Liju do nich ocet po litrech a urcite nejsou co byly na zacatku. Save jsou teda vyborne, ale mekke jsou jen kdyz je maly pocura 😀

andnov
4. zář 2009

Vlněný obdélník jsem si raději upletla,pač nám ten barevnej nějak pustil do HHS ☹ a taky nám nevyhovoval - byl moc úzký.Jo kdyby někdo chtěl ty Cuddle wrap- kupovala jsem je před 3 týdny od Kvikvička nové, ale nevyhovují nám(jsou vystavené mj.i tady na bazárku).

katka82
4. zář 2009

Misabenny díííky moooc 😉 🙂

jmisa
4. zář 2009

Senjo, no já je mám tvrdší jen když je nechám na šňůře dýl, což se mi stává opravdu výjimečně a pak je musím prodrbat v ruce.

erinka83
4. zář 2009

Andnov, pletla jsi to z té merino vlny? Ty jo, já už ale asi plést neumím😀

andnov
4. zář 2009

erinka : pletla jsem ze zlatíčkovské ovčí vlny a pak obdélník vyprala na 60 aby zfilcovatěl a nalanolínovala a skvěle drží. Pletla jsem všechny řady hladce.Taky nejsem vůbec pletař, ale tohle určo zvládneš 🙂 z nějaké italské merino máme kalhotky,ale zas nějaký držáky to nejsou(hlavně docela dlouho vysychají).Zkusím pohledat ten předpis na ten obdélník a hodím ho sem 😉

erinka83
4. zář 2009

Jé díky, tak já poberu u našich pletací jehlice, jen nevím, jestli umím ještě začít☹ Ty oka si myslím, že bych nějak dohromady dala... no musím to nějak poštudovat🙂 A ta zlatíčkovská ovčí vlna se dá koupit kde?

andnov
4. zář 2009

na www.strihplinky.xf.cz najdeš výrobu vlněné vložky (omlouvám se,ale neumím dávat odkazy,tak jako vy) doporučují si udělat nejdřív vzorek.Já mám 2 -jednu menší ta má rozměr 28-11cm po zplstnatění ( původně 32-14cm na 64ok a 47řad) a větší 44-16cm a hezky mi sedí do lovíků.Ale každý jinak utahuje,tak mušíš vyzkoušet.

andnov
4. zář 2009

www.zlaticko.cz nebo i se zkusit poptat někde v galanterii, i když u nás na mě koukali (ale to jsem po nich tehdy myslím chtěla bambus přízi 😀 ) nevím zda na Bráně-tam mají merino, ale třeba rozšířili sortiment 😉

angetha
4. zář 2009

Senjo, no používám je dva týdny, přidávám ocet, tak uvidíme...Ale pomalu začínám kupovat kalhotkové plínky..

lusinta
4. zář 2009

ahojky,hlásím návrat z dovolené a jsem připravena dočítat🙂

Ty sw PULKy-nemlže to být smaotnýma kalhotkama...
Jsou maminy, které josu s nima hodně spokojené.

erinka83
4. zář 2009

Evi dík🙂

terezita
4. zář 2009

eri, ja si nastrihala srazeny vlneny svetr na vlnene obdelniky. a funguje krasne. tohle je myslim zbytecne kupovat, kdyz se s pletenim nepoperes ty, tak to urco zvladne nejaka z babicek.
a ellas house jeste neznam 😅 a radsi nemam v umyslu poznat, jinak se mi to latkovani uz trosku prodrazi 😀 😀

baca
4. zář 2009

erin, já mám koupneý z brány vo stejné značky a je béžový, ale kupovala jsem ho přímo v obchodě, tak nevím.

marcelkad
4. zář 2009

kikko lux eco jsou pěkný u nás pořád i po 3/4 roce, kikko bambus krepovatěly, ale stačilo je po praní natáhnout do šířky a už jsou zase ok. On ten bambus má tendenci hodně se srážet, takže to natahování pomohlo.
jinak jsou super taky tyhle, fakt bezva
http://www.branakdetem.cz/ctvercove-plenky-popo...

s CT jsem třeba já moc spokojená, drží nám nohem víc než IB SIO, akorát se kvůli tomu fleesu moc nehodí do horka.

jako svrchní jsem začala na 90% používat vlněné lovíky. ze začátku jsem jela jenom PUL (IV,BBH) a o vlněných jsem nechtěla ani slyšet a teď už PULky mám jen jako záložní a vlněné budu ještě dokupovat. Když jste to tady holky psaly, že vlněné milujete, pořád jsem tomu nechtěla věřit. Ještě, že jsem je vyzkoušela. Jsou krásně jemné a hlavně v nich zádné zepaření nehrozí.

kahlan
5. zář 2009

Ahoj holky 🙂
Tak jsem objevila na Brane BG bambusku http://www.branakdetem.cz/bum-genius-bambusova-... Nemate ji uz nahodou nekdo?Zda se mi to nebo nema vkladacku?Nejak si nedovedu predstavit to suseni ,jestli je jen nejaka vrstva uvnitr 😕 .
Lusinto prosim nemas k ni nejakou pripominku 😉 Diky 🙂

dubakm
7. zář 2009

Marcelkad: u mně to byla s vlňákama stejné. Mněla jsem je zakoupené před porodem, ale k používaní jsem se dostala až po 3 měsícich. Používam lovíky a pak Cuddlewol. Ty jsou jednovelikostní a opravdu super. Dokonce jsem je objevila i na MMB http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=26097274&tab=2. Jen ta pořizovací cena 😖

barica
7. zář 2009

Ahoj!
nechce se mi zpetne procitat cela diskuse, jak jste spokojene se slovenskou znackou baby lucy? Ja chci u novorozence zacinat s normalnimi cc, ale na noc asi vyzkousim nejake kalhotkove pliny a kamaradka mi rikala, ze hodne pouziva BL, cenove pri i vychazeji velmi slusne?

kolca
7. zář 2009

kuk,
barica já jsem spokojená s BL Organic a teďka nově s BL Velur - maj super tu vkládačku Stay Dry, fakt je mimčo v suchu. Ty bambusové mi moc k srdci nepřirostly, přijde mi, že moc nesajou, na to, že jsou bambusové. Ale já mám teda extrémně učurané mimčo.

Holky máte už někdo Pop In?

dubakm
7. zář 2009

Barica- já jsem s nima spokojena, používam je spíše doma, vydrží nám tak 2 hodiny.

evicka7
7. zář 2009

holky, tak zas kopíruju něco ze slepičárny, tentokrát docela jobovka pro ty, co mají plné skříně IB

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums...

matilko
7. zář 2009

ja mám BL bambus rada 🙂 je to fakt dobrá plienočka a ako jedna z mála, je nám dobrá 😀 ostatné sú nám akési malé, proste váhové rozpätie u nej skutočne sedí... chystám sa na velurku, je dobrá?

kolca
7. zář 2009

Matilko nám ta velurka přijde super, jak jsem již psala výše, ta její vkládačka má stay dry vrstvu - takže dítko je v suchu. 😉

kahlan
7. zář 2009

Kolco ty myslis tuto? http://www.branakdetem.cz/hodnoceni/plena-organ... a tahle je teda taky fajn? http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-plena-organ... A jeste bych potrebovala poradit s vyberem velikosti.Odpovidaji tomu znaecni?Mohla bych vzit tu Organic jednovelikostni,neni obri?

terezita
7. zář 2009

tak ja mam baby lucy bambusky taky moc rada! nedam na ne dopustit 😉 a delaji takovou mensi prdku 😅

a teda jeste ze nemame susicku.. 😀 😀 😀

Oli, tu pop-in lus nedoporucovala..

kyri
8. zář 2009

pop in nejsou špatný. sice maj trochu přepatentkováno, ale je praktický, že máte zároveň s plínou slušní pul gatě, do kterých se vleze i velká kalhotková plína.
a vydržej dlouho - vlezou se i na dost veliký a baculatý dítě...

(ale aio snů to neni, to fakt ne 😅 lepší je bg organic aio)

kolca
8. zář 2009

kahlan jojo, tu první mám teda chvilku, ale jsem z ní opravdu nadšená. Tu druhou mám ještě ten starší typ, ale pořád slouží.
Teri to je pravda s tou prdkou, ale my ji fakt hned pročuráme ☹
Tak Pop In teda zatím kupovat nebudu, 400 je celkem dost a v ceně není ta vkládací plenka. Tak radsi půjdu do své vysněné Itti Bitti 🙂