Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nevestinka2010
30. pro 2009

duzame> dik za zkusenost, to jsi sikovna, ja teda neumim sit 😅 , ale babicka ano a snad se casem i ja naucim
Prave jsem koukala, ze flees se da koupit jako metraz a nebo deka, to mozna nekdy vyjde i levnejc no a i vlnene sukno nebo tvid (flees+vlna) by se dal podle me pouzit na svrchnaky, nevim...

mam dotaz, pokud se pouzivaji treba vazacky (ktere nemaji gumicky okolo nozek) tak stava se casto, ze stolicka vyjde bokem kolem nozicek?

duzame
30. pro 2009

nevestinka 🙂 tak to ti řeknu až v březnu, zatím jsem teoretik

marcelkad
30. pro 2009

nevestinka - tady je jedna moc šikovná paní na šití
http://www.facebook.com/group.php?v=wall&ref=ts...

Jinak ani já nejsem žádná švadlena, poprvé jsem v podstatě šila kalhotovky a není to žádná věda, navíc si navolíš jaký materiál chceš uvnitř a jaký navenek, všechno jde sehnat už i v ČR www.sijemdetem.cz

a cenově to určitě vyjde o mnoho levněji. Kdyby jsi chtěla nějaké podrobnosti, napiš IP. Dokonce na youtube najdeš i videa, jak se přišívá gumička, jak se šijí PUL atd. Je to tedy v angličitě, ale podle obrázků to jde pochopit v pohodě. chce to jen začít.

katka82
30. pro 2009

Ahoj Marcel když tě tu vidím tak bych tě chtěla poprosit až budeš objednávat ze šijeme tak kromě toho PULu i: http://www.sijemdetem.cz/cs/produkt/bambusovy-a... 😉 děkujíííííí

dahlia23
30. pro 2009

nevestinka,
ja som Lenke šila vrchné gate z flísu. Kúpila som ako metráž v obchode, chcela som čo najmenej farbené, takže to bola taká nejaká smotanová farba. Obkreslila som si strih podľa nohavičkovej plienky, osvedčilo sa mi to, tie flísaky sme fakt využívali veľa. Ušila som aj nejaké plienky, tiež to bolo ok. Nie som žiadna "švadlenka", ale toto sa dá zvládnuť. 😉 Ak chceš, strih na flísaky ti môžem zoskenovať a poslať. 😉
Inak, objednala som tú plienky Gro baby + 2ks náhradných plienok + 2 ks booster. Zatiaľ. Skúsime, uvidíme. Snáď budeme všetci spokojní. 🙂

dahlia23
30. pro 2009

marcelkad,
vďaka za ten odkaz na facebook, už som si objednala vlniačiky, tá pani má fakt úžasné veci. takže nakoniec som našla aj vlniačiky podľa svojich predstáv. veľmi sa tešííííím. 😀

nevestinka2010
31. pro 2009

super, zienky, dekuji moc! u nas to jeste neni aktualni, ale mam radost, ze pisete, ze je to jednoduche... navic si tak clovek muze fakt i vyhrat a udelat urcite krasny "personalizovany" kalhotky 😀 diky, mejte se a at se dari!

michelle1
31. pro 2009

já už to zapomněla, jaké separační plenky pořídit na novorozeně? Separační nebo viskozové?

erinka83
31. pro 2009

celulózové....

blka
31. pro 2009

Michelle, já mám disany. Teď jsem koupila bambinex. Na okam mi přijsou o dost měkčí, ale ještě jsem je nevyzkoušela, tak nevím jaké jsou funkčností.

blka
31. pro 2009

Holky, které chodíte s mimčama plavat, používáte ty pratelné plavečky? Já jsem se na ně dívala a nějak mám obavu, jak mohou moč i stolici udržet? Myslela jsem si, že budou mít nějakou vsakávací vrstvu, ale ony jsou takové tenké a plavkové i uvnitř, že bych se bála, že ta míchaná vajíčka poletí ven. Sice bych je radši než jednorázové (které u nás teda upřednostňují), ale zase platit čištění bazéna při případném úniku se mi nechce 😅

dahlia23
31. pro 2009

blka, my sme tie plavky mali - bambino mio. ale pod to sme museli používať ešte tie jednorazové, tá pani, čo to viedla, látke jednoducho neverila. ale inak, na plavárni, sme ich používali samostatne, zadržali všetko, len treba dať pozor na veľkosť, radšej menšie ako väčšie, aby bolo všetko dobre obopnuté. Keď sa pocikala, ostalo to v priestore medzi vnútrom plavok a vonkajšou vrstvou. Dodnes neviem, ako to funguje, ale funguje. 😉

blka
31. pro 2009

Dahlia, aha, zajímavé. A když se pokakala, tak co se stalo? Zůstalo to navrchu? Když jsem se paní ptala, jestli můžu používat ty látkové, tak říkala, že jo, ale moc se netvářila, že by tomu věřila, tak mě znejistěla a když jsem viděla, jak vypadají, tak jsem znejistěla ještě víc 😅

evicka7
31. pro 2009

blka, my chodíme plavat s popoplavkama, čůrání neudrží nic, ani jednorázovka do vody a kakání, když ty normo plavky dobře sedí kolem nožiček i v pase, tak nevyteče

blka
31. pro 2009

Evičko, aha. Tak já se ještě rozmyslím, do poloviny února mám čas.

zmuzle
1. led 2010

Blko, ja mam od Imse Vimse plavecky a taky spokojenost. Curani v bazenu neni videt 😝 Ne, to si delam srandu 😀 Instruktorka rikala, ze deti pry do bazenu nekakaji, tak ji verim, protoze Kubik ma ted cykly nekolik dni a vzdycky tam trnu. To by neudrzela azdna plina 😀

barica
1. led 2010

ahoj holky, asi se zeptam blbe, ale s latkovkami teprve zaciname, davate latkovou plinku ditku i ted v zime ven? nejsem si jista, jestli kdyz je v mokru v zime, jestli nemuze nastydnout? ikdyz si myslim, ze je v kocarku stejne v teple, takze by to snad vychladnout nemelo🙂, ale v papirovce je preci jen v naprostem suchu... diky

blka
1. led 2010

Zmuzle 😀 😉 😉 . Děti do bazénu nekakají, tak to by bylo super 🙂 .

Barico, ano, dávám. Nastydnout by snad neměl.

romankav
1. led 2010

barica: myslím, že když je miminko zabalené, tak nastydnout v látkovkách nemůže. Prostě si udržuje svou teplotu. A v papírovce je v suchu pocitově, ale když se hodně nacucá, tak některé jsou taky takové dost studené..

barica
1. led 2010

budu to muset vyzkouset🙂

dahlia23
1. led 2010

barica,
my sme látkovali celú zimu aj vonku, v pohode. tá jednorázovka je suchá len na pocitovo, je rovnako mokrá a studená ako látkovka. aj keď ja osobne si myslím, že tá plienka vlastne studená nie je, lebo sa hreje zároveň od telíčka.

blka,
tie jednorázové plavkové plienky, to sú len také akoby papierové, keď sa dieťa pociká, aj tak je to vo vode, lebo tie plienky sa vody napijú. a keď sa pokaká, tak tiež hurá z bazéna von, rýchlo do sprchy, lebo tá plienka to jednoducho neudrží, sa to tam v tej vode rozmočí. to je skôr tak pre efekt.
a neviem, ako je to s kakaním vo vode, ale u nás v kurze sa občas deťom podarilo... aj našej Lenke raz. ale je pravda, že za rok a pol, čo sme tam chodili to bolo jediný raz (asi zlý deň 😀).

erinka83
2. led 2010

barica, něco takovýho by mě ani nenapadlo, ta plína přece není studená, a má na sobě x vrstev oblečení....

barica
2. led 2010

erinka83, no vidis, me to napadlo🙂, resp. jsem to nekde i cetla, tak jsem to radeji zatim neriskovala... nicmene se musim pochlubit, dnes mi Nelinka spala v latkovce celou noc, no na to, ze pred par tydny latkovku vubec nesnesla, hned brecela, jakmile byla milinko mokra a ja to malem vzdala, tak ted jsem naprosto spokojena🙂

blka
2. led 2010

Dahlio, a jak jsi poznala, že se pokakala? Tos musela mít ještě i teda náhradní plavečky, že?

kackaj
2. led 2010

Ahoj🙂, nemáte tu prosím některá zkušenost s merino vlňáčkama od Bundles, malými nebo kraťasy a wool shorties nebo wool longies? Přemýšlím, že zjara nebo v létě, až budou pařáky by malej mohl chodit (nebo aspoň lozit🙂) jenom v plínce se svrchňáčkama, tak hledám něco prodyšného a zároveň aspoň trošku reprezentativního🙂 Budu ráda za každou odpověď. Ráda bych věděla, jestli jsou spolehlivé, jestli vydrží dlouho pěkné a jiné postřehy. Děkuju předem🙂

A taky bych byla ráda, za postřehy ohledně bamboo extra od BI, jestli s nima máte všichni jen dobré zkušenosti, nebo jestli se najdou i nějaká negativa?
Díky moc moc🙂

dahlia23
2. led 2010

blka, no, podľa smradu 🙂 už bola väčšia, asi cez rok. a plavky u nás mali vždy náhradné, takže to nebol problém. ja neviem, oni z toho na tom plávaní robia takú vedu...

raady
2. led 2010

Ahoj,
kackaj, s vlňáčky zkušenosti nemám.
Bamboo extra používáme na noc. Mám na suché zipy i na patentky. Na suché zipy hodně tvrdnou právě pod těmi suchými zipy, ale rychleji se zapínají než ty na patentky. BE na patentky se mi zdají o trošku menší, na patentky mají na jedné straně vkládačky flís, ty se suchým zipem jsou bez flísu. Plenku na noc ještě vycpávám babusovým prefoldem nebo twofoldem. Máme hodně tvrdou vodu, takže plenku musím vždy po vyprání promnout, aby trochu změkla.
Jako noční plena je pro mě jednička 😉 ... a to jsme toho zkoušeli už hodně 😀

blka
2. led 2010

Dahlia, aha, tak to jo 😉 . No právě, že z toho dělají takovou vědu, tak mám strach. Ale to je asi jako s látkovkama - všichni dělají vědu, kolik to je práce na víc a nevím čeho všeho a přitom je to taková super droga 😀 😀 😀

evicka7
2. led 2010

kackaj, my taky spokojenost, ale dáváme jen na noc, na den bych nedala, je dost široká mezi nohama, taky vycpáváme prefoldem

kackaj
2. led 2010

evicka7 a raady díky moc, do bamboo extra asi časem půjdu, ještě tolik nečůráme, ale na noc už přece jen trošku dovycpávám.
Ale co ty vlňáčky? Opravdu tady nikdo nemá zkušenost s merino od bundles? Mám to jako prubnout první?🙂
Vypadají krásně štíhle a nikdo by v tom nehledal svrchní plenkové kalhotky, že?
Tak snad se někdo ještě najde, kdo mi k tomu něco řekne....
Díky🙂