Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
6. bře 2011

@reruna už se mi to načetlo, ale odkaz dát nejde. Jenom si na pravé straně vyber páteční zprávy.

reruna
6. bře 2011

@betelgeuzz díky, tak te´d už je mi to jasný 🙂

maly_prcek
6. bře 2011

@sussanah To vaše jednorázovek mi něco připomíná... Já taky asi třikrát přesuchávám, furt to popotahuju, jestli to neškrtí nebo to není volné... Prej jednodušší 😀

sussanah
6. bře 2011

@maly_prcek no dneska na papirovku bohuzel doslo znovu 😒 Ale uz mi to slo lepe, teda krome toho, ze mam porad pocit, ze je to hrozne volne 😀

reruna
6. bře 2011

Tak ta reportáž mě taky moc nepřesvědčila, v Sama doma byla tenkrát o hodně lepší, ale zase na Primě v hlavních zprávách to vidělo asi víc lidí, i když to vyznělo spíš tak, že kdo látkuje, tak je nehygienickej, divnej, neupravenej, ale ekologickej

sussanah
6. bře 2011

@reruna taky si myslim, ze i kratka zprava do TN by sla udelat mnohem lepe. Ale zas, takhle si to stejne asi drtiva vetsina lidi predstavuje, takze ti ted muzou rict "ha, ja jsem vam to rikal, ze to tak je" 😀

reruna
6. bře 2011

@sussanah no aspoń tak vyzdvihli to ekologické hledisko, to taky není málo

sussanah
6. bře 2011

@reruna no ale to je v podstate taky to jedine, co pod tim lidi vidi 🙂 A bohuzel bych rekla, ze v dnesni spolecnosti prevlada nazor, ze prece se nebudu uskromnovat kvuli ekologii a ti co maji snahu chovat se ekologicky (at uz s latkovkama nebo s cimkoliv jinym) jsou povazovani za exoty 😒

andelka
6. bře 2011

Tak už jsem ji taky viděla a teda - nemohli si najít někoho reprezentativnějšího? My máme v látkařských obchůdcích takoé čupr ženštiny a oni tam dají ...ehm, velmi přírodní paní. Ke konci to trošku zachránila ta mladá maminka, jak říkala že používá ty staré čtvercovky po nás 😅 Na ekologii tam byl daný největší důraz, asi i proto, že každý ví, jak asi vypadá tuna a půl odpadu. Je fakt, že v časopisech pro maminky už je o látkovkách často, v pořadech pro ženy sem tam taky, ale pořád jsme exotky.
Jinak dneska jsem musela Danyho namazat něčím silnějším než obigátním Bepanthenem po koupání, včera byl celý den v papíru. Příště bru ke tchánovců aspoň na půl doby látkovky. Aspoň uvid jak to vypadá dneska - a vezmu ty nejfajnovější 🙂

florentina
6. bře 2011

Ahoj holky. Mám na všechny zkušené látkařky asi "hloupý" dotaz. Mám první mimčo. Zakoupenou výbavičku látkových plenek, teda spíš od každého něco, ať zkusíme co nám vyhovuje více. Teď máme po šestinedělí, kdy jsme používali doma papírovky a teď chceme přejít na ty látkové. Já jsem pro z mnoha důvodů, proto jsem výbavu pořídila, ale je fakt, že teď když na to má dojít mě napadá, že se bojím, aby malá nebyla opruzená, když vlastně látkovky oproti těm papírovkám po počůrání budou mokré. Tedy nejsem úplně mimoň, samo mě to napadlo už předtím 😀 , ale nějak jsem to neřešila, jsem si říkala, že za nás taky byla jen látka a vše se zvládlo. Teď když ale mám doma konkrétně mimčo, vidím, jak má zadeček opravdu v suchu. Přebalujeme podle toho jak spí, tzn. přes den cca po dvou hodinách, ale v noci když vydrží déle, tak ji nechám déle. Jde mi o to jak to děláte vy? Asi nepoznám, že se zrovna počůrala a že chce přebalit a když ji v tom takto dvě hoďky nechám, nechci aby byla hned opruzená. Teda jak píšu v úvodu, asi je můj dotaz hloupý a praxe ukáže. Ale jde mi o to, že se třeba může počůrat hned po přebalení a pak v tom bude celou tu dobu. No uvidíme, třeba se ozve a pak bych ji samo přebalila dříve, ale usuzuji podle toho, že když se pokaká, což ani v papírovce pak není v suchu, tak to té naší pohodářce nevadí, nebrečí a já to poznám až u přebalení. A tak než začneme praktivovat, přemýšlím, jak to budu dělat, aby hned po pár dnech v látce nebyla ona i já nešťastná, že ji bolí pipka a zadek...tak se prosím nezlobte za můj hloupý dotaz a napište mi prosím jak to u vás je v reálu...děkuji Flo

betelgeuzz
6. bře 2011

@florentina mně se dcera v látkovkách neopruzuje. A to ani preventivně ničím nemažu, mám stále minimálně půlku vzorku sudocremu, co jsem nafasovala v porodce a skoro celý bepanthen. 🙂 Opruzeniny začala mít až po roce, kdy jí začaly růst zuby a kakání často zkončí v plence. V podstatě s jednorázovek měla opruzenin víc, než z látkovek.

florentina
6. bře 2011

@betelgeuzz takže prostě přebaluješ v nějakých intervalech a v pohodě, i když je plína mokrá? Nebo stále kontroluješ, zda není mokro?

sussanah
6. bře 2011

@florentina ahoj, dotazy si myslim, ze to jsou uplne normalni 😉 Dulezita vec ale je, zda mas nakoupene separacni plinky 🙂 Protoze se separackama maji ty mimca opravdu ten zadek v suchu. U nas s opruzeninama byl problem jen po narozeni, vyresilo se to asi po mesici, od te doby mival cerveny zadek spise prave potom, co byl v papirovce 😖 Ale v pohode mel plinku normos 2-3h, v noci ji mel celou dobu, spal od 22-6 do rana bez probuzeni, bez prebaleni. Muzes taky zkusit flisove separacky, ty jsou opravdu supersuch, jen nektera mimca muzou na ne spatne reagovat. Jak ale bude reagovat tvoje holka nezjistis jinak, nez ze to zkusis a uvidis 🙂

florentina
6. bře 2011

@sussanah separačky doma mám a samozřejmě vše vyzkoušíme a uvidíme...jen sonduji jak se to vlastně má dělat. Nemám to totiž s kým zkonzultovat, v mém okolí všichni jedou v papíru a v lepším případě jsem za exota či odvážlivce, ale spíš všichni říkají, že je to blbost a stejně to vzdám....no comment 😒 Tak jsem právě jen nevěděla, zda nějak sondovat plínu zda je použitá či prostě dál přebalovat v nějakých intervalech. Tvůj příspěvek mi dal odpověď, takže asi zítra začneme zkoušet...děkuji.

helulela
6. bře 2011

@florentina neboj se a prostě zkus. Sucho částečně dělá i separačka a jestli chceš mít dobrý pocit, že je balení prodyšné, můžeš jako svrchňáčky dávat flísáky nebo na údržbu složitější vlňáčky, ale i v PULkách to bude dobrý. Jestli chceš poznat, kdy malá čůrala, prostě jí strč do plínky prst, ale podle mě to není nutný, stejně bude asi čůrat často a málo. U nás to fungovalo tak, že V. byl v plínce 2-3 hod, dost blinkal, tak jsem přebalovala před kojením. V noci i dýl. Problémy s opruzeninama jsme nikdy neměli, spíš až teď, když byl nemocný nebo měl průjem, ale nic hrozného. Při každém přebalení jsem poctivě namazala a do dvou dnů byl v pohodě.
A ten "blok" při přechodu z jednorázovek na látkovky po narození jsem taky měla 😉

helulela
6. bře 2011

skoukla jsem primáckou reportáž a dobrý 😀 zas je fakt, že takhle ve zprávách se to dostane k nejvíc lidem. Jinak v mém okolí teď nějak přibývá těhotných a zatím bezdětné kamarádky látkovky nadchly, tak doufám, že snad konečně nebudu sama 😵

helulela
6. bře 2011

@florentina ty řeči okolí jsou klasika... já to v krušných začátcích nevzdala hlavně kvůli nim, aby nemohli vítězoslavně prohlašovat, jak to říkali 😉

florentina
6. bře 2011

@helulela máme doma flísáky a PULky, vlňáčky jsem právě kvůli údržbě zatím zavrhla, ale uvidíme časem.

Holky už se nemůžu dočkat až se probudí a oblíknu jí nějakou pěknou látkovku 😀
Dobrou a děkuji za rady všem...

florentina
6. bře 2011

@helulela máme doma flísáky a PULky, vlňáčky jsem právě kvůli údržbě zatím zavrhla, ale uvidíme časem.

Holky už se nemůžu dočkat až se probudí a oblíknu jí nějakou pěknou látkovku 😀
Dobrou a děkuji za rady všem...

helulela
6. bře 2011

@florentina není zač, pak napiš první dojmy 🙂

silente
6. bře 2011

@florentina - vůbec to není hloupý dotaz. Holky už Ti výše vlastně odpověděly. A kdyby bylo třeba ještě něco, ptej se dál 😉

Jak tu píšete o reakcích na Primu - dnes mě pobavil tchán. Látkujeme celou dobu (kromě asi týdne hned po porodu) a furt to jen tak okukoval a divil se, že se mi s tím chce prát apod. A dnes se nás ptal, jestli víme, kdo vyprodukuje nejvíc odpadu. Já tušila, odkud vítr fouká, ale mlčela jsem a jen jsem se v duchu hrozně smála. Představte si, že děti - svýma papírovýma plínama! A ty mámy, co je používaj, jsou prostě jen líný 😀 😀 😀 😀 😀 Takže já jsem asi dnes stoupla strašně vysoko 😀 😀 😀 😀 😀

slunicko76
7. bře 2011

holky, mne v ty reportazi nejvic dostala ta maminka, co pronesla, ze jsou latkovky nehygienicky!!!!
(ty jo, ja mam fakt mizto mozku mliko, ja ted uz asi 5 minut premyslim, jak se pise hygiena, jaky i/y!🙂)) )

@silente mne to teda nekdy taky prijde, ze u nekterych je to jen lenost! takze castecne souhlas s tchanem!:-ú ale hlavne (teda podle mne) nezajem o okoli, o prirodu, o to, kde budeme za par let zit, co budeme dychat atd.

betelgeuzz
7. bře 2011

@florentina přebalovala jsem vždycky před nakojením. V noci jsem přebalovala, dokud v noci kadila, pak už ne. SEparační plenky jsem také používala jen dokud měla vaječinu, aby to šlo z plenky dát líp dolů, ale pak už jsem přestala. Ani tak mi nepřišlo, že by měla zadek extra v mokru a neopruzovala se.

slunicko76
7. bře 2011

mne se teda E. v latkovkach taky neopruzuje!

jinak jeste k te reportazi, ja vedela, ze jsem to sdruzeni uz nekde videla!🙂 V aktualnim cisle casopisu DETIA A MY, je celostrankova reklama na TYDEN OPRAVDOVYCH PLEN a porada to prave toto sdruzeni, co se prezentovalo v te TV
http://www.ekodite.rosacb.cz/index.php?option=c...

slunicko76
7. bře 2011

¨jo a taky v tom letaku pisi, ze dnes uz se nenajde nikdo, kdo by neslysel o modernich latkovych plenach! 😀 tak to mne dojalo!🙂

sussanah
7. bře 2011

@slunicko76 no ta pani, s tim, jak je to nehygienicke, tak to me zas napadlo, ze pani asi vse, co ji ditko nahodou pocura nebo pokaka, tak rovnou vyhazuje nebo spaluje 😀
@florentina jak ji zacnes balit do latkovky, tak za chvilku zjistis vas vhodny interval na prebaleni. vetsinou to jsou ty 2-3h, ale muze se to treba lisit i postupem dne (dopoledne vetsinou deti curaji casteji nez odpoledne). Ja jsem to nikdy poradne nezkousela. Proste jsem ho bud prebalila v intervalu (napr po prochazce) anebo, kdyz uz jsem ho prevlikala (porad blil), tak jsem ho rovnou i prebalila, kdyz uz jsem ho mela jednou v ruce. To fakt hodne zalezi, jak to komu vyhovuje. Nekdy treba, kdyz vis, ze bude brzy koupat, staci jen obyc cc, nekdy kdyz jdes na dlouhou prochazku, bude mit vetsi plenku, vydrzi to dele. Ale to si tak behem tydne osahas, ktera jak saje a za chvili to proste poznas 😉 Jo ale nelekni se, mala bude mit poradny zadek oproti jednorazovce 😀

borte
7. bře 2011

Ahoj, můžete mi prosím poradit :?) Jaké PUL svrchňáčky na patentky koupit? Od narození do teď (10měsíců) používáme ImseVimseSoft. Jsem s nima maximálně spokojená, až na ty sucháče. Sice drží, ale jak malá začala lézt stává se, že je od nich poškrábaná. Plenky máme disana zavazovací s jednou čtvercovkou uvnitř. Chci nějaké měkké kalhotky, aby při lezení netlačily do bříška.
Dále se chci zeptat na noční plíny. Do 9měsíců jsem na noc taky látkovala, ušila jsem velké čč z bambusového froté (taková jednostranná pletenina). Teď už ale čůrací nápor nezvládají, dávám teda papírové Alany. Našla jsem dobré reference na plenky Bamboo extra nebo Bum hugger. Je to fakt takový zázrak? Také jsem do 6měsíců dávala na noc vlňáky, pak už jen PUL. V noci pokud možno nepřabalujeme.
Moc dík za radu 🙂

reruna
7. bře 2011

@florentina my jsme přešli na látkovky právvě i proto, že v papírovkách měl malý pořád opruzeniny a v látkovkách ne, dokonce tu holkám na foru radily i dětské dr. ,když se objevily opruzeniny, at dají na pár dní látkovku, zadeček více dýchá, než v papírovce. A proti pocitu mokra používám separačky, přebalovala jsem ve stejných intervalech, jako předtím, po kojení, když se pokadil, tak samozřejmě hned.
Dneska jsem dokonce četla v Máma a já, že papírovky jsou na vině na stále stoupajícím počtu zánětu močových cest u miminek, protože maminky nepřebalují tak často hlavně kvůli pocitu, že papírovka je "suchá", ale ta moč tam zchládne a studí.

kali.kal
7. bře 2011

@florentina : já jsem taky začínala s obavama, jak to zvládnu. Malou jsem kojila po hodině a přebalovala sem při každém druhém kojení, takže po dvou hodinách. Malá se mi nikdy neoprudila. Vždycky jsem používala separačky - celulózové. A taky jsem pokaždé mazala buď Rybilkou nebo Bepanthenem. Jedině, kdy se jí udělaly červené flíčky na zadečku, tak bylo po víkendu u tchýně, kdy jsem používala papírovky a kupované vlhčené ubrousky. Ale nevím, jestli to bylo z papírovek nebo z ubrousků.

baronek
7. bře 2011

Ahoj holky, přemýšlím, že budu používat látkové pleny a potřebovala bych trochu poradit. Nemáte nějakou webovku, kde je to všechno vysvětleno, nějak nemám čas tady pročítat celou diskusu. Díky

sussanah
7. bře 2011

@baronek tady je to pekne vysvetleno http://www.latkovepleny.cz/infostranky.html 🙂