Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

brasilka
25. dub 2013

@janinek Aha... Takže je to vlastně "spálenina"... Ono to tak i vypadá... Přebalujeme ale často, takže budeme muset ještě častěji... Nevíš co by pomohlo k vyléčení těch postižených míst?

janinek
25. dub 2013

@brasilka ja o tom jen cetla a ze to je z plin, musi se poradne vyprat. Co na to nevim. Sudocrem? Ten je na drobne popaleniny. Asi bych to ukazala dr.

brasilka
25. dub 2013

@janinek mazu to zatim sudocremem a bepantenem.. snad to pomuze.. Diky.

brasilka
25. dub 2013

@janinek Mazu to zatim sudocremem a bepantenem.. Snad to pomuze.. Kdyz se to nezlepsi tak v pondeli skocim k dr. Diky.

janinek
25. dub 2013

@brasilka Chuderky, tak at je t moc netrapi a zahoji se to brzy.

aemmi
26. dub 2013

@janinek tak to já si i v tomhle blázinci, co máme doma čas na nákup plenek udělala 😀 😎 už jsou v oběhu 🙂

cajomilka
26. dub 2013

@elana Dík za tip, taška mě taky zaujala, sice se mi zatím všechno vejde do kočárku, ale s tím nebudu jezdit věčně, že 😉
A ta cena je úžasná, myslím, že neodolám, i když už mám doma celou sbírku různých eko- a etnotašek, ale takovýhle kousek mi chybí 😉 Když už nehodlám kupovat plínky (začínáme s nočníkem) , tak aspoň tašku 😉

andelka
27. dub 2013

@elana
@bamboolik tak asi vím co si budu přát (co si objednám) k narozkám 🙂 já pro kluky tahám vždycky půlku domácnosti.

bamboolik
28. dub 2013

@andelka Jsem ráda, že nejsem jediný blázen, co bere výlet s dětma jako výpravu na severní pól 😀 Ale já prostě nesnáším, když mi během dne něco pro děcka chybí, takže mám prostě s sebou vždycky všechno a občas i něco dvakrát 🙂 Největší gól ale byl loni, když jsme jeli na dovču na týden a já na místě zjistila, že pro malého (tenkrát měl 8m) mám asi 7 párů ponožek a pro sebe jen 3 páry.. to už jsem si řekla, že to s tou péčí o děti fakt přeháním 😅

kikimaruska
28. dub 2013

Ahoj maminky. Chci se zeptat, objednáváte některá plenky z E-bay? Pokud ano, máte ověřeného prodejce, který zasílá do ČR a jste spokojené? Pokud ano, sem s ním, prosííím. Děkuji! 😉

svha
28. dub 2013

@bamboolik tak tohle znám, dcera vybavená a já mokla při cestě z výletu
u rodičů - pro ni věci nechybí a já nemám co na sebe, hlavně co se spodního prádla týká a tak 😀
asi jsem všechny stejné 😉

cajomilka
29. dub 2013

@svha Já to tak bohužel mám i doma, nejen na výletech - dcera má mnohonásobně víc oblečení než já, nemá šanci to všechno unosit, zatímco já jsem si 2 roky nekoupila nic nového (nepočítám ponožky a spodní prádlo) a teď nemám co na sebe, neb je mi skoro všechno malé ☹ Naštěstí mi rodinní příslušníci věnovali dárkový poukaz do jistého oděvního řetězce, jinak bych se tam asi nedokopala 😒

bamboolik
29. dub 2013

@cajomilka jj taky tak 🙂 u nás má nejvíce super oblečení starší syn, potom následuje mladší (dědí po něm), potom je manžel (jezdívá služebně do USA, tak si tam vždycky nakoupí), pak dlouho dlouho nic a pak já.. Ale hodlám to už příští týden napravit a jedu na pár dní do Londýna, tak už se těším na nákupy 🙂

svha
29. dub 2013

@cajomilka
@bamboolik 😀
taky jsem to teď začala řešit, mám skvělou kamarádku, která se umí obléct, umí najít věci, co bych já nikdy na sebe nevzala, nevšimla bych si jich, takže obohacuji šatník, navíc mám tendenci chodit jak šedá myška a dcera jen září, už mám růžovou mikinu, červená, zelená, modrá trika, teď se zaměřuji na sukně a šaty, abych se taky mohla nosit, jak to moje dítko, takže maminky nakupovaání oblečení pro sebe = rozmazlování sebe zdar 😉

janinek
29. dub 2013

@bamboolik No co to slysim? Dame rande?

libra
30. dub 2013

@brasilka Náhodou jsem si přečetla dotaz. Možná už je pozdě, ale před cca 2 měsíci měl syn asi stejný problém. Taky jsem nevěděla, z čeho to může být. Přebaluji, jakmile se vzbudí, ale je to velký spáč... 🙂. Tak jsem mazala a mazala. Nám se osvědčil měsíčkový krém od Weledy. Už se to znovu neobjevilo. 😉

barusmackova
1. kvě 2013

Vcempak prat plenky???

pampeliska1
1. kvě 2013

@barusmackova já peru normálně v prášku na citlivou kůži - buď z DM Denkmit senzitive nebo tam mám teď koupený Persil sensitive. Pokakanou plenku postříkám tekutým žlučovým mýdlem z DM a většinou se vypere vše. Teď už suším na sluníčku, takže plenky jen září..

katyxq
1. kvě 2013

@barusmackova V tom, co miminku nevadí 😉 - u nás vadí sebemenší parfemace, ale i pro dospělé už roky peru v gelu Sodasdan color sensitive, čili jsem ho zkusila i na plínky a dobrý, na skvrny hned vlažná voda a žlučové mýdlo.

betysek
1. kvě 2013

@barusmackova Používám Batole gel...a jsem spokojená.🙂

elana
1. kvě 2013

@barusmackova já peru v Persil Sensitive prášku...sice je hnusně převoněnej, ale po všech eko bio neparfémovaných jsem prostě došla k závěru, že pere nejlíp. Tečka. A že jsem toho vyzkoušela...no snad vše. Ale nejen plenky, ale i později skvrny od příkrmů atd. Jinak u nás třeba vůbec nefunguje na skvrny na plenkách žlučák-předepírám Marseillským mýdlem (Lanza mýdlo) a je to mnohem lepší, žlučák u nás=placebo.

blajik
2. kvě 2013

Ahoj holky, potřebovala bych poradit. Čekám dvojčátka a dlouho jsem se rozhodovala jestli jednorázovky nebo látkové pleny. Nakonec jsem se rozhodla pro látkové. Jenže v tom trochu tápu. Mohly byste mi prosím poradit jaké, kolik a jaké velikosti je nejlepší pořídit do začátku? Chtěla bych na začátek základní výbavu a pak postupně dokupovat, podle toho, jak na tom budeme. Děkuji.

nnell
2. kvě 2013

@blajik já na novorozence používala hlavně čtvercovky na kalhotový sklad (mám asi 30 ks), později jsem dovnitř dávala vkládačku, od cca 3-4 měsíců jsem začala víc používat kalhotové jednovelikostní pleny - nejradši mám Anavy Na čtvercovky i kalhotovky jsou potřeba 2-3 svrchní kalhoty, já používám hlavně PULky. Konkrétní počty mám v albu, ale nelátkuju plně, na ven a na noc dávám jednorázovky 😉

brasilka
2. kvě 2013

@libra Díky za reakci.. Už se to holkám skoro ztratilo... Oloupalo se to a pod tím je kůže úplně zdravá... Mazali jsme bepanthenem a sudocreamem...
Pořád jsem přemýšlela z čeho to je a s manželem jsme přišli na to, že byly na noc v jednorázovce, tak jestli z toho.. Spí už celou noc, takže v noci nepřebalujeme... Musím teď na to dát větší pozor. 🙂

brasilka
2. kvě 2013

@blajik Taky látkuju dvojčata od jejich pěti týdnů... Ze začátku jsme měli jenom čč se žíňkou z Ikey místo vkládačky.. Na ven a na noc papír.. Pak jsem dokoupila nějaké kalhotkové (Anavy, TB) - na procházky, do města, na nákupy, návštěvy a tak... Lépe sají, pojmou více... Holky mi dopoledne v kočárku spí i dve a půl, tři hodiny a to už čč nepobrala... V Anavkách nechávám zatím jen dlouhou vkládačku a krátkou dávám do čč. Jinak točím na každou dvoje PUL svrchňáky (capri novorozenecké a thirties velikost 1), a dvoje mám kdyby náhodou... Jelikož už jsou jim ty svrchňáky skoro malé tak už máme koupeny na vyzkoušení větší... Jo a začínáme látkovat i na noc, tak to mám pro každou jedny fleesové svrchňáky...

blajik
2. kvě 2013

@brasilka děkuji za rady 🙂. Můžu se zeptat kolik těch čč jsi do začátku měla?

libra
2. kvě 2013

@brasilka Tak to je fajn. My používáme jen látkové plenky, takže netuším, jestli to může být z jednorázovek... Ta agresivnější moč se mi zdá logičtější, možná ještě v kombinaci s parfémem. No, nevím... 🙂

betysek
2. kvě 2013

@blajik Používala jsem taky na novorozence hlavně čč. Kalhotovky až od 3 měsíců. Mám 50 čč - mám tedy jen jedno mimčo - (stačilo to v pohodě na přebalování, pod hlavičku, ublinkávání a pod), prala jsem ze začátku každý den. Myslím, že jsi ani na dvojčátka nemusela mít dvojnásobek, myslím, že by ti stačilo 50 -60 ks, já měla ještě rezervu. Spíš záleží na tom, jestli budeš chtít jen látkovat, nebo budeš dávat částečně i jednorázovky - na noc, ven....To si myslím, že by ti těch 50 ks taky stačilo i na 2 děti. Na novorozence min. 3 svrchní kalhotky, měla jsem Imse Vimse NB a S a pak jednovelikostní Anavy PUL, taky nám seděly od narození, ale dvojčátka budou asi trochu menší, tak bych vzala ty IV, nevím, jak by seděly Anavy PUL menším mimčům, na 3,5 kg, byly v pohodě. Od 3 měsíců jsem pak měla jednovelikostní kalhotovky Anavy a později i plenky od Bamboolik. Holky si taky chválí vícevrstvé pleny - Anavy, nově má i Bamboolik, které se na malé mimčo složí na kalhotkový sklad...

brasilka
2. kvě 2013

@blajik čč máme padesát - jsou to čiště pleny na zadek.. Pleny pod hlavičku a tak mám označeny a peru je zvlášť s oblečením.. Zatím dělám pořád novosklad se žíňkou a vkládačkou... Až začnu dávat narovno tak budu dávat buď dvě narovno nebo jednu narovno s vkládačkou bambusovou..
Těch padesát na začátek stačilo... Prala jsem jednou za dva dny asi 25 plinek.. Rychle schly a hned jak byly suché tak jsem skládala...

svha
2. kvě 2013

@blajik https://www.modrykonik.cz/fotoblog/svha/clanek/..., ale asi tu radili i zkušenější maminky s dvojčátky 🙂 tak jen tak k počtení