Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinbrock
15. únor 2010

my mame skoro 8,5 kilo a jeste zapiname a mame rezervu, pouzivam do ni jen tu mensi origos vkladacku a BI prefold ten ctverec - a navic se da ta plena nechat rozepla - pokud mate natahovaci disany na noc tak ty ji udrzi i rozeplou a prcka nic netlaci... 🙂

katarina82
15. únor 2010

My máme dva roky a tři měsíce, 11,5kg a patentek u BBH máme v rezervě ještě dost, ale je to takový hubeňour, no... Déle asi ani nebude nutné, aby vydržela, páč už týden víc jak týden máme po noci plínku suchou, takže za chvíli to začnu zkoušet bez plínky 😵

maly_prcek
15. únor 2010

Mně spíš štve ten sed... Já ji totiž ještě docpávám a teď je tak pěkně v pase, ale bude víc a víc bokovější a pak budou hůř a hůř pasovat nožičky... Patentek mám taky ještě dost... 🙂

Ale matroš je teda u nás zatím v poho, mám ji tak 3M a zezačátku zhrubla o dost, teď už mi přijde, že si drží svůj standart 🙂 ALe peru teda v ořechách, to si myslím, že tomuhle matrošu dost svědčí...

baca
15. únor 2010

myslím, že všichni mají na BBH patentek dost, ale je to prostě už šílená bokovka a ty nožičky se tam, blbě vejdou (a to není Bára žádný cvalda). Už mě napadlo, že byhc kuchla ty gumičky a že by se tím ty nožní výkroje natáhly, ale zase nevím, jestl to není škoda

maly_prcek
15. únor 2010

baca: jj, přesně tohle nás čeká...

raady
15. únor 2010

U nás BBH bambuska dobrý, 18 měs. a 9kg, baculatá stehýnka jsou neotlačená. 😵 Další bych už teď nekupovala, protože by nám byla brzy malá.

noone : já jsem s BE spokojená. Pro mě nej..... noční plena, tedy s vycpáním. Za mě doporučuji 😉

nika
15. únor 2010

holky chci se zeptat mám novou Econapi na patentky a malá se vzbudila po dopoledním spánku 50 minut a byla mokrá, spinká totiže na boku. zlepší se savost časem???? kdo ji má dýl poraďte?

ladida.l
15. únor 2010

niko, mě poprvé taky econappi protekla, pak už nikdy, drží dobře a to ji ničím nedovycpávám.

nika
15. únor 2010

ladida díky snad to byla jen náhoda.

kkattkka
15. únor 2010

Holky, je tu nekde nejaka diskuze, kde by se uvadelo jak vydrzely plenky? Jako treba ze ji mate rok, pouzivate kazdy den a vypada dobre/spatne, hruba/jemna, suchace suchaj/nesuchaj...

Je tu, byl by o to zajem?

A je tu nekdo, kdo pouziva popolini duha? Nevadi, jak nemaj gumicky kolem nozicek? Jak vypadaj po nejakym case?

Dik K.

raady
15. únor 2010

kkattkka, Popolini Duha nemám. Ale mám vyzkoušené Popolini one size - to bude asi střihem stejné, viď. Koupila jsem je proto, že Barče vadily gumičky kolem nožiček. A překvapilo mě, že ten pevný lem je vlastně pro ní ještě horší. Poslala jsem je dál a koupila PP Two size.

Holky, máte někdo kapsovku Swaddllebees? Jaké s ní máte zkušenosti? Protéká a co gumičky kolem nožiček? Díky

terezita
15. únor 2010

katko, nevim,jestli je to tema tady,ale maji ho holky na slepicarne
ty onesize duha jsou vlastne onesize biobavlna. ty mam 2 a problem neni.jen my je pouzivame az tak od 5ti kilo, predtim byly na toho naseho drobiska siroke v sedu. ony se daji vepredu zahnout a tim se zmensi, takze krasne sedi i malym mimcum. a jinak casem hrubnou. mam jedny z druhe ruky a ty byly teda skoro jako struhadlo. ale fungujou krasne a em. to nevadi, takze neresim.. 🙂

andnov
15. únor 2010

raady : SWB gumičky v pohodě, dá se nastavit, ale obecně mi přidou menší než uvádějí - my máme třeba L-ko (10-18kg) máme 13kg a zapínáme na prostř.jak v pase tak kolem nožiček - ale mám 2v1 (je to naše tréninkovka 😉 kapsovku jsem poslala dál - ten vnitřek mi prostě nikdy nedržel na místě a jak se to posunulo, tak to kolem nožiček proteklo ☹ ☹ možná pro prcky,který leží v klidu 😀 ale já obecně kapsovkám nefandím.

beruskanula
15. únor 2010

holky... mám dotaz... když vidím ta pidi bodýčka 🙂 ... vejde se tam miminko i s látkovýma plenama? 🙂 .... 😕 , my teda máem spíš zásobu zavinovacích košilek, ale nějaký bodynka máme taky 🙂

raady
15. únor 2010

andnov, díky.
beruskanula, na bodýčka je dobrý prodlužovák (extendor) 😉 My ho plně využili.

beruskanula
15. únor 2010

jj, ten extendor to budeme taky do výbavy pořizovat 🙂 .... ale fakt když vidím ta bodýčka vel. 56, tak si říkám, že snad ani ta papírovka se tam nemůže vejít 😀 ....

terezita
15. únor 2010

berus vejde 😉 akorat jich neber moc,tech nejmensich staci fakt malo.
nam zatim velikostne body odpovidaji, ale em. je holt prdisek 🙂

baca
15. únor 2010

berus já jsem měla taky velký oči a pak dokupovala 50, sice 56 byla taky ,ale plandalo to na ní. (váha 2,83). Ale na tu plinu byla ta 56 v pohodě akorát, látkujeme asi od týdne po narození. Z té 50 fakt brzo vyrostla. Měl ajsme dokoupené jen 2 ks body a stačilo.

butt
15. únor 2010

ahojte, mela bych na vas dotaz, mozna je ujetej, tak se mi nesmejte 😀 zacinam se pomalu pokukovat po plinkach a celkem me zaujaly vlneny svrchni kalhotky..ale porad mi vrta hlavou, jestli v nich miminku nemuze byt v lete moc horko..co myslite?

beruskanula
15. únor 2010

holky, moc díky 🙂 , mám 3ks bodynek vel. 56, několik dupaček v tý velikosti, jinak pak hodně věcí ve větší vel 🙂 , co se týče vrchních dílů, tak mám docela slušnou zásobu košilek 🙂 ....
baca: to si měla malý miminečko...taky si říkám, aby tomu našemu miláčkovi nebyla 56 velká či i 62 malá 😀 🙂
právě jak budu látkovat, tak zlí lidi v okolí, mi říkaj, že když jsme se rozhodla jako látkovat, tak at si nemyslím, že dítko "nacpu" do bodyček.... no znáte to, někteří jsou fakt zlí, ale já si říkala, že to musí být blbost 🙂 , a pro klid duše jsem se zeptala vás zkušených látkařek 🙂
pořád s drahým přemýšlíme, kolik plen a jaký druhy, značky, velikosti nakoupit 😕 😅 .... určo koupíme nějkaý jednovelikostní a pak ty vícevelikostní 🙂 a klasických čč mám už pěknou zásobu - mamka mi říkala, at si nekupuju žádný klas. bílý pleny 😀

maly_prcek
15. únor 2010

beruskanula : my měli 3kg por. váhu a využili jsme i vel.52... 56 nám vydržela dlouho... Já extendor nemám - zapínám nejdřív na všechny druky, pak jen na prostřední a pak u oblíbených body chvíli vůbec 🙂
Košilky a triča moc ráda nemám... Přřijde mi, že se to furt vyhrnovalo... Ale my byli v zimě...

erinka83
15. únor 2010

beruskanula, já body prostě nezapínám 😉 Mám asi 2, co jdou zapnout i přes plínu, ale stejně je nezapínám...

butt, jestli to nebude tím, že vlna "dýchá"? Ale určo to vysvětí někdo zběhlejší než já 😀

beruskanula
15. únor 2010

maly prcek: jj, záleží na miminku a jeho váze 🙂 , právě si taky říkám, aby jsme pak neměli s nižší porodní váhou a já pak na poslední chvíli něco nesháněla... tak možná ještě něco v tý 56 přikoupím 🙂 a co se týče košilek, je košilka a košilka 🙂

eri: vidíš, nezapínat by mne nenapadlo 😀

zmuzle
15. únor 2010

Tak extendor pouzivam az ted, nechce se mi vytahovat vetsi bodycka. Stejne je jen rozsiruji a do dylky moc nejdou. 😝 Kubik je kvetnovy a v tech vedrech stejne jen lezel a tak jsem mu tricka davala a jen vlnaky. Vedro v nich rozhodne neni, vlna dycha a treba loviky nejsou tlusty, ani se nepozna, ze je to vlna. Naopak PUL spis zapari zadecek 😉

Ja nekupovala ani newborn velikost v Tescu (nevim, jeslti to je 56 ci jaka) a neco jsem dostala a byla jsem rada, protoze to vyuzil a to mel 3,5kg, kdyz se narodil 🙂 Katata mu davam normalni, jen mel driv i vetsi velikosti a holt jsem ohrnula nohavice, ale nosi je zase i ted. Me roste spis do delky nez do sirky 😉 Ale je fakt, ze vypada v te pline mohutneji, kdyz ma nahodou jednorazovku, tak mi prijde jak drobecek a neni za co chytnout a ted aspon pada do mekkeho 😀

terezita
15. únor 2010

a ja jeste ani nebyla schopna extendor poridit.. 😀 😀 ale mame par dvojvelikostnich body a ty jsou faaajn, vydrzi dyl a tak mi odpada i problem, jestli do nich zapnu plinusi nebo ne..

kackaj
15. únor 2010

Smarjááá Terez a jak vypadá takové jednovelikostní body? To slyším poprvé? 🙂 My teda už teď v skoro šesti měsících nosíme velikost 9-12měsíců a tak tomu bylo od začátku - vždycky o nějaké to číslo větší🙂 No, teda ten první měsíc ne, to jsme nosili 56, ale taky jsme používali jednorázovky. Ono by nám bylo i 6-9 měsíců, ale hrozně se odhaluje krček a průdušky, když to tedy chci mít zapnutý 😒

zmuzle
15. únor 2010

Kackaj, treba overalky na spani od Tesca jsou jak na zizaly, to mame vzdy aspon o veliksot vetsi 🙂 Jinak diky extendoru davam jeste body 6-9 mes. 😝

Tereza psala, ze ma dvouveliksotni body, tedy treba je to 74/80 velikost 😉 Ne jednovelikostni od narozeni do duchodu 😀

terezita
15. únor 2010

ne jednovelikostni. dvojvelikostni 😀 😀 jsou tam dvoje patentky. treba totok http://www.jako-o.de/mb3_media/1/570/9/7/8/5939... dela je takhle mannymonths a ja je pak mam od jako-o z nemecka.

kackaj
15. únor 2010

No jo, já su šiša 😀 Říkám pět, myslím deset 😀 I dvojvelikostní body je nářez, škoda jen, že do důchodu nevydrží 😉 Pár by se jich ale určitě uživilo i u nás. No, ale nevadí, my si v 1 roce pořídíme oblečení na předškoláka a pohoda🙂
My máme většinu hadříků z tesca a jsem moc spokojená, je to teda opravdu žížalí a tak i overaly máme 9-12m, akorát nožičky teda máme trošenku kratší. Zase je tam ta výhoda, že když jsem to pyžamko včera Ondrovi oblíkla naopak, tak nebylo co řešit, prostě měl vpředu patičky, vzadu špičky a nikomu to nevadilo🙂 Nesnáší oblíkání, tak už jsem ho tak nechala a dál netrápila 🙂

katarina82
15. únor 2010

zmuzle, tak to my měli opačný problém a dnes spí Denča v tesco overálkách 9-12 😅 Ty jsou jí už tak tak, ale 12-18 v klidu a to má 2r a 3 měsíce 😅 A bodyčka tesco to samé 😀 A to mívala na noc teda mega balík, páč mi vypila přes noc skoro litr čaje 🙄 Naštěstí už se mi to podařilo zrušit a teď zas nečůrá vůbec 🙂