Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatouch
20. led 2011

@schnek ahoj, se vnutim trošku 😉 Já mám z Ebay kapsovky, ty gaťky jsem prala radši jen na 40, taky psali, že "cold", bála jsem se, že se na víc rozpadnou...Ty vnitřky pak normálně na 60.

janula28
20. led 2011

@schnek také mám pleny z ebay kapsovky, jednou jsem je vyprala na 60C a žijou 😉

schnek
21. led 2011

dík za reakce

@janula28 jednou jako že jinak je pereš na míň, nebo jsi je celkově prala jenom jednou? já si myslím, že se to má prát na málo stupňů kvůli flísu, ne kvůli PULu (flís 60 přežije, jen sežmolkatí), ale ráda bych je aspoň jednou použila, než je svýma domněnkama zlikviduju 😀

rosslyn
21. led 2011

Holky, nemáte náhodou některá zkušenosti s plenkami Kikko froté 30x30 vkládačka? jak to saje?

erinka83
21. led 2011

@rosslyn nemyslíš bambusky? http://www.kikko.cz/internetovy-obchod/pleny-ki... mám je víc jak rok a jsem spokojená 🙂

rosslyn
21. led 2011

@erinka83 jj, tyhle. já koupila nějaké baby lucy, ale tyhle jsou levnější a hlavně bílé...tak super, děkuju za recenzi, pořídíme ještě tyto.

rosslyn
21. led 2011

chci ještě pořídit nějaké bambusové prefoldy nebo tak, ale budu toho do čč potřebovat hafec, tak ať mě to ze začátku nezruinuje 🙂

erinka83
21. led 2011

@rosslyn tyhle jsou silnější než Baby Lucy, ale jak říkáš, jsou levnější, hlavně se nekroutí, já myslím, že za tu cenu super 🙂 Já mám na doma ty žínky z IKEA, za 10Kč kus 🙂 Tyhle Kikko máme jako trochu "lepší" 😀 a pak mám samo bambusový prefoldy od BI 🙂 Ale moc supr jsou bambusový vv od Ivušky, to můžeš mít taky jako vkládačku... Já si chci na druhýho novoška jich pořídit víc na kalhotkový sklad....

luccii
21. led 2011

@erinka83 mne ty zinecky z Ikei po roce pouzivani (a to je pouzivam jen nekdy) prijdou dost hrube, tak je moc malemu nedavam...

erinka83
21. led 2011

@luccii my je měli hrubé snad hned 😀 akorát jak jsem sušila venku, nebo prala na 90 byly lepší 🙂 Ale my je nedáváme na dupku, ale dovnitř novoskladu nebo jak je čč na rovno, tak taky dovnitř...

luccii
21. led 2011

@joohana muzu se zeptat, jestli vam BBh magic vydrzi celou noc? diky

luccii
21. led 2011

@erinka83 taky pres to neco davam - nejcasteji cc na osminy, ale sem tam cc a dalsi vkladky dojdou a pak to musi malej vydrzet... ted jsem vyradila starsi bavlnena trika a vkladky usiju z nich - cc se nam uz dost znicily

schnek
21. led 2011

tak jsem to vyprala na 60 a zdá se, že ok 🙂

permonik7
21. led 2011

@luccii ahoj, tak nám nevydrží...přes den mají výdrž max. 3hodinky🙂 v noci tak do půlnoci max.

luccii
22. led 2011

@permonik7 diky, ja si to myslela, to je bohuzel duvod, proc mame na noc jednorazovku, nebudu ho budit...

beruskanula
22. led 2011

holky ahoj.... budu prodavat popolinky rainbow v barve smetanove (3ks) a pak kapsovku aio tots bots v barve modre, fialkove a oranzove....behem vikendu to hodim do bazose, tak kdybyste mela nejaka zajem, muzete pisnout hned..
plinky byly pouzivany minimalne, bohuzel nam nevyhovuji 😝

nejvic se nam osvedcil novosklad, tze cc, a taky pastelka 🙂 😉 -tu dokoupim 🙂

joohana
22. led 2011

@luccii Já je mám vykuchané (vypárala jsem savé jádro), takže mám kapsovku a do ní dávám prefold od Baby Idea a jednu Ivuščinu bambusovou vv a vydrží celou noc.

joohana
22. led 2011

@luccii Já potřebuju na noc ty BBH magic, protože jsou vysoké v pase, všechno ostatní nahoře odstává když to vycpu.

rosslyn
22. led 2011

Koukala jsem na BBH PUL svrchňáčky a mají je jenom na bráně s naskladněním do 35 dnů 😖 na to, že ještě nemají ani můj balíček z 11/1 si říkám, že do toho nejdu...i když se mi hrozně líbí a četla jsem dobré reference

margotg
22. led 2011

@rosslyn já tam včera nakoukla a připadalo mi to tam jak ve snědeným krámu 😢 u všeho cena není k dispozici 😀
Na podzim byli v pohodě a ted jako v tranzu 🙂

rosslyn
22. led 2011

@margotg mě právě rozčiluje, že jsem strašně dlouho hledala obchod, kde mají co nejvíc věcí, abych nemusela platit poštovný. Nakonec jsem objednala ze dvou, ale té brány lituju

Ještě jsem se ptala, za jak dlouho budou Thirsties Pulky a prý do 4 dní....a teď u obj. mám napsáno už 11 dní, že jsou objednány a naskladní se do 10 dní...to je prostě chování, který nesnáším. Takže brána naposledy.

luccii
23. led 2011

@joohana a popoliny jsi nezkousela? ty jdou vycpat skvele, mame ty Ultrafit... Vojtik pak vypada jako brouk Pytlik 😉

blka
23. led 2011

@rosslyn PULky BBH by mohly být i na ecomamma.

margotg
23. led 2011

@rosslyn já od nich brala v srpnu a v pohodě a od listopadu je to jako když končej nebo co. Na něco jsem se ptala a jojo budou koncem listopadu a dodneška nic 😠 Taky už se poohlížím jinde a to poštovný je na houby, taky už mám vychytaný věci a v jednom krámě bez šance.

rybka1
23. led 2011

@rosslyn Já na bráně objednávala 3.1. a pořád nic. už jsem pěkně naštvaná. 😠 Tam už nikdy více.

rosslyn
23. led 2011

@blka mají je tam v S poslední barva🙂 no uvidíme...

@margotg
@rybka1 jako asi si pročtu jejich obchodní podmínky a pokud mi zítra neodpoví na dotaz, kdy můžu čekat balíček, tak se pokusím objednávku stornovat. Se dřív malá narodí než oni se rozhoupou. Se divím, že tam ještě někdo nakupuje..možná je to jako já..první objednávka, pak tahle zkušenost a pak no more 😒

sranda je, že jsem zbytek věcí objednala v druhém obchodě (naštěstí jsem to fakt pohledala pouze ve dvou) a ten druhý, i když jednu věc neměl ve velikosti, co jsem chtěla, tak jsem to riskla a objednala a nestačila jsem se divit...do pěti dnů komplet balíček byl doma. Tam vím, že se vrátím.

baca
23. led 2011

Já taky čekám na balíček z brány, brzdí to číňák, který tento týden záhadně zmizel z e-shopu, tak by mě zajímalo, jetsli se ho dočkám, případně mi dají vědět, že teda nebude...Blbý je, že mám v Brně švagra, který mi to vyzvedává osobně, takže to mám bez pošty, v jiných obchodech budu muste platit. Nedávno jsem objednávala na Mamaje, sice tak jeden kus nebyl skladem, ač bylo uvedeno, že je, ale paní mi hned volala a vyřešily jsme to. Sms o odesílání balíčku, prostě pohoda, do dvou dnů byl balík doma. A poštovné taky celkem levné.

joohana
23. led 2011

@luccii Popolini jsou taky v sedu krátké-máme Onesize a Txosize a potřebovala bych, aby byly o 10cm vepředu vyšší 😝 . Navíc ty BBH mají uvnitř flís, takže malá má pocit sucha.

Holky kdo máte zkušenost-jaké pratelné vložky do podprsenky byste doporučily? Měla jsem Avent a ještě jakési, ale dala jsem je kamarádce a musím pořídit nové. Potřebuju je tak na první 2 měsíce, pak se laktace upravila a nemusela jsem je nosit vůbec... A kolik párů jste měly? Já myslím že jsem měla 3 páry Avent a 2 páry jiné?

joohana
23. led 2011

@erinka83 Taky jsem pořídila od Ivušky zásobu bambusových vv na prtě 😀. Jsou prima, jen ať už je teplo a můžu sušit venku, jak to suším na topení, trochu hrubnou, potřebovala bych je prohnat sušičkou, ale tu nemáme...

erinka83
23. led 2011

@joohana budeš vázat ten kalhotkový sklad? já mám akorát problém, že jsme zvyklá na separačky a tam by asi byly kontraproduktivní, že? jenže je zas nechci mít flekatý 😒