Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
18. črc 2012

@janakkk jo, to je fakt, v Lindexu jsem koupila nedávno takový fajn bavlněný gatě, mají hoodně vysoký sed a jsou fakt volný, jestli je tam najdu i v mini velikostech, tak je určitě pořídím miminu a mají třeba i rifle, nebo prostě něco lepšího? z nextu možná taky něco má, asi sekáčovýho, jinak s námi je to bída 😒

janakkk
18. črc 2012

@mahafi mám asi dvoje rifle a byly ok 🙂 možná jsem měla jen štěstí 🙂

janakkk
18. črc 2012

@aemmi lindex má super takový semišový tepláky a měla jsem i plátěný kalhoty normálně s knoflíkem v pase a taky dobrý i s látkovkou 🙂

mahafi
18. črc 2012

@janakkk nebo my smůlu 🙂, právě jí neseděly ani legínky (v pase to má docela pevnou gumu, takže tam naknap, ale nožičky plandaly 🙂 ) a pak dvoje pláťáky a to samý.. no obojí už dělá radost nelátkovacím kamarádkám a jejich pidižvíkům.. 🙂.
Ještě jsou super tepláčky farmers 🙂 (vypadjí pěkně, na látkovku sedí krásně ajsou český 🙂 ).
@aemmi

aemmi
18. črc 2012

@janakkk super, tak to až budeme příště v civilizaci, tak do Lindexu naklušu 🙂

@mahafi díky, o tech už jsem asi slyšela, jsou docela drahý, ne?

madlisek
18. črc 2012

@mahafi my máme z nextu jen jedny legíny a sedí dobře i přes látkovku, ale nedávám je ráda, kvůli té tenké gumě v pasu, lepší mi přijdou měkké široké náplety 🙂 Teď jsem tam koupila na novoška jedny gatě a jak to tu čtu, tak jsem se možná unáhlila a přes naducanou látkovku mu nebudou.

dandelion
18. črc 2012

taaaak hlásím první celodenní výlet vláčkem v šátku a s látkovkama 🙂))

helulela
18. črc 2012

@dandelion šikovné jste, holky 🙂

mahafi
18. črc 2012

@aemmi já je tenkrát kupovala v nějakým jarním výprodeji, tak to nebylo zas tak hrozný, ale jo, nejlevnější nejsou, ale jsou úžasný 🙂. To bych vlastně mohla dát babičkám jako tip na narozeninový dárek pro Madlíka 🙂. A co HaM? Ty mají docela větší věci, tam to sedí krásně 🙂.
@madlisek náplety na polodupklách nebo kaťatehc jsou skvělý 🙂. Neboj, on ten next jde oblíknout, jen já jsem zhejčkaná a nechtělo se mi jí tam rvát.. tím jak mám jiný oblíbenější, tak mi ležely v šuplíku, tak jsem udělala radost někomu jinýmu 🙂.

helulela
18. črc 2012

@mahafi přesně, nejradši mám taky volnější kaťata do nápletu a než jsme začli nočníkovat, dost jsem dávala i džínové lacláčky, ty byly taky v pohodě

katyxq
18. črc 2012

@mahafi Přidávám se ke chvále tepláčků Farmers, jsou úplně suprový 🙂.

mahafi
18. črc 2012

@katyxq viď 🙂, neodolala jsem a koukala teď na jejich stránky.. asi fakt udělám babičkám seznam 😀, maj takový krásný barvičky.. a ty tepláky do paspule jsou naprosto senzační 🙂. Jak je na cestách? 🙂

boudova
18. črc 2012

na farmers se chystám na for babyes, minule tam byli, tak teď snad taky 🙂

katyxq
18. črc 2012

@mahafi Na cestách je dobře, hlavně jídlo je tu super 🙂, látkování nám jde, zatím všude byla pračka a sušička, plínky díky sušičce nádherně změkly.
A koupili jsme malé pár bodýček a sedí přes látkovku perfektně, jsou totiž delší než u nás.

boudova
18. črc 2012

@katyxq dej pokoj se sušičkou 😀 😀 😀 to doma už neukecám...

katyxq
18. črc 2012

@boudova Já taky sušičku neukecám, ani by ji nebylo kam dát, se mi snad po ní bude stýskat 😀, ty skoro jak nový Anavy zase doma ztvrdnou 😒.

baronek
19. črc 2012

@pampeliska1 my tyhle aitu máme, zatím jsem zkoušela 2x a pokaždé protekly kolem nožižky, ale možná to bude tím, že máme nožky hodně hubené .... zkusím dát zase za čas ....

aemmi
19. črc 2012

@mahafi Z HM kalhoty máme, neb jsme nic lepšího nesehnala, přišly mi fajn, na gumu a volný, ale naše malá je tlusťoch, takže přes zadek ji do toho dost rvu, jinak jsem koukala, že ty Farmers věci nejsou zase až tak drahý, tak tam pokoukám a možná něco objednám 🙂

dandelion
19. črc 2012

@katyxq ty farmers tepláčky sis nechala i upravit, i když Šárka je drobná viď.. Koukala jsem, že je upravují na šířku na látkovky.. my teď máme vel 62, tak o nich asi budu taky uvažovati 🙂 ;)

dandelion
19. črc 2012

Holky kam na anavy? kromě na jejich ofiko stránky? tam je to teď bída.. chtělo by to nové zbožíííí :/ :/ :/ a já se na ně tak těším.. konečně mám svolení udělat tu velkou objednávkuuuu :D

betelgeuzz
19. črc 2012

@dandelion mají je třeba na bráně, ale tam si nemůžeš vybrat vzor 😒 Dej si na stránkách anavy zasílání novinek a jak doplní zboží, tak rychle objednávej 😉

dandelion
19. črc 2012

@betelgeuzz mám ;) tak budu čekat 🙂 snad už brzo :D

betelgeuzz
19. črc 2012

@dandelion oni je doplňují celkem často.

boudova
19. črc 2012

@dandelion já objednávám anavy na ekopleny.cz (anavy je má uvedené i na svejch stránkách , zřejmě nějaká spolupráce) tam maj velký výběr a pak beru anavy na babako.cz .

dandelion
19. črc 2012

@boudova no tak já bych potřebovala nějaký vzory z ekopleny, pak pár z babako a pak pár věcí z Anavy.. :D se mi to asi moc nevyplatí :D

boudova
19. črc 2012

@dandelion jo mi taky nejvíc štve jak pořád živím poštu 😖

boudova
19. črc 2012

jo a ještě jsem si vzpomněla, že mi někdo,kdo používá látkovky, doporučoval veselanohavice.cz - vracím se k těm kalhotům přes látkovky 🙂 ještě jsem dneska nenahodila mozek

dandelion
19. črc 2012

@boudova asi počkám na doplnění zboží.. zrovna když už můžu, tak nemůžu :D :D :D jako ty máš zrovna hezky vyhytaný vzory :D

boudova
19. črc 2012

@dandelion sem se pustila do holčičích no 🙂 taky je vždycky hledám a pátrám, kde je mají 😀 hotová detektivka, na účtě pak taky teda.....

aideen
19. črc 2012

Zdravím všechny holky 🙂
Jsem maminka, která uvažuje o pořízení látkové výbavy pro své druhé dítko. Konečně se v tom trochu začínám orientovat, akorát mám problémy s rozlišením materiálů plenek a taky s tím, který je nejvíce savý a nejlepší. Prosím mohla byste mi některá poradit? 🙂 To víte, jsem začátečník. Mám pocit, že jsem to rozdělení už někde četla, ale nemůžu to nikde najít ☹
A ještě jedna otázečka. Strašně se mi líbí sada deseti plen Popoliny OneSize biobavlna Duha. Jaké jsou? Máte s nimi zkušenosti? Opravdu nad nimi přemýšlím. Mě se zdá, že vypadají dobře a taky se mi zdají takové méně naducané, takže by nemusely dělat obrovský zadek 🙂
Děkuji vám předem za odpovědi 🙂