Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
13. říj 2009

trvanlivost taky neřeším a liju tam co je po ruce, takže i dospěláckej šampon nebo sprcháč

romankav
14. říj 2009

betel: já tu trvanlivost lanolínu z lékárny neřeším. Ona je stejně nějaké přepsaná, takže si myslím, že mi prodali nějaký zbytky. Je to přece jenom tuk, tak to mám v lednici a kdyby to zežluklo, tak to samozřejmě vyhodím 🙂

quinny
14. říj 2009

holky vsem moc diky za rady ohledne AIO 😉
tak jsem vlezla na Branu a mam objednano 😀 😀 /pro jistotu tu fanturu nebudu ukazovat drahe polovicce, by se to asi nesetkalo s pochopenim 😅 / ale plenky uz jsou na ceste a ja nadrbana zkouset, a kdo vi treba me to chytne a na pristi ditko se rozhodnu latkovat a to si pak jeste dojdu pro spoustu rad 😉

nakonec jsem objednala>
2x itti bitti snap in one, a jednu Bum Genius, tak jsem moooc zvedava jak se s tim poperu 😎

zuzule
14. říj 2009

Quinny - tak držím palce. Já u prvního používala jen papírovky a ted čekáme druhé a chci to zas prozměnu zkusit jen s látkovýma, takže na tom budu podobně...ze začátku to asi bude dost sranda 😀 než to dítě do něčeho zabalím 😅 No a když jsem viděla ten novosklad...potřebovala bych názornou ukázku ☹

betelgeuzz
14. říj 2009

Zuzule a podle čeho jsi ten novosklad zkoušela? Já se ho učila odsud http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c... a po asi 5 plenkách jsem ho uměla zpaměti. Zas tak složitý mi to nepříjde.

blka
14. říj 2009

Zuzule, mně přijde jednodušší zabalit dítě do látky než do jednorázovky 😀 . Se u toho vždycky rozčiluju, zkoumám, jestli to má všude dobře utěsněný, často několikrát přelepuju - no komedie 😀 . A pak to stejně proteče 😠

blka
14. říj 2009

Holky, a ten lanolín je bezvodový adeps lanae? Jestli si to dobře pamatuju.

zuzule
14. říj 2009

Betel - tak já se to ještě neučila, včera jsem na to teprv koukala a když jsem to chtěla zkusit, tak jsem zjistila, že mám blbý rozměr plen a nešlo to..ale určitě je lepší si to od někoho ukázat než koukat na obrázky..nebo třeba video..zkusím pohledat, jetli to někde není..mám do března docela dost času se to ještě naučit.. 😀

blka
14. říj 2009

Zuzule, mně se novosklad dobře učil tady podle toho http://www.mamaja.cz/clanky/vazani-plenek-a-sklady

zuzule
14. říj 2009

Díky, zkusím to 😉

ladida.l
14. říj 2009

zuzule, nebo vlez případně do nějakýho obchodu s plenama - všude ti to rádi ukážou, většinou tam dělaj moc příjemný baby. Já jsem taky nebyla nvosklad sto pochopit z obrázků, tak jsem si to nechala ukázat...

zuzule
14. říj 2009

Ladida - tak to jsem ráda, že nejsem jediná, kdo to nechápe 😀 Dobrý nápad 😉

baca
14. říj 2009

novosklad je v pohodě, umí ho i manžel, i draka se naučil 😀

mimochodem, u nás sněží, no čučím na to jak puk, ani dnes nepujdem ven, Babu je po počkování a je tam hnusně 😠

lusinta
14. říj 2009

Zdravím všechny a mám velkou prosbu..
Pokud se vám líbí myšlenka konference Aktivní rodičovství, která 24. proběhne v Brně, pomožte nám prosím s šířením letáků! Jedná se zejména o Brno a okolí, ale letáky a plakáty můžeme zaslat i poštou v obálce, pokud máte zajímavá místa, kam by se leták mohl vyvěsit..nezbývá nám moc času...
Zájemci pište na mail lucka2@email.cz
děkujeme a těšíme se na vás na konferenci!!!

evicka7
14. říj 2009

zuzu, jsou tu nějaký pražandy, myslím ochotný ukázat🙂
a kdyby ne, tak my jezdíme každé pondělí a středu na Ládví, tak ukážeme, sice to u našeho 11kg macka nebude tak názorný 😀 ale ten novosklad je pořád stejnej 😀

michelle1
14. říj 2009

holky, chci se zeptat, ve kterém online obchodu nakupujete plenky nejčastěji (a nejlevněji)? Díky

zuzule
14. říj 2009

Já teda ještě nenakupuju,kdyžtak aukce (mimibazar a aukro) ale pak se chystám v branakdetem.cz a mamaja.cz. Ale je jich spousta, takže pohledej a uvidíš, třeba je nějaký i přímo v tvém bydlišti...

zuzule
14. říj 2009

Koukám že jsem to napsala pěkně blbě... 😅 takže zatím nakupuju jen tak trochu na aukru a mmb a spíš zatím zjistuju co je dobrý a co ne, a pak zajdu přímo do obchodu branakdetem.cz a tam si to chci osahat než to nakoupím ve velkém 😉

michelle1
14. říj 2009

Zuzu, to je právě ten problém, já poblíž nemám vůbec nic, tudíž jsem odkázaná na online obchody 🙂

terezita
14. říj 2009

zuzule, novosklad ti muzu ukazat, az ti ponesu ty plinuse 😉 akorat jen nasucho, asi v tomhle pocasi rozbalovat dite nikde nebudu.. 😀 😀
michelle, ja nakupuju na brane a na detskem bioshopu.

michelle1
14. říj 2009

S tím věnováním bundy mamce je to dobrý nápad, ten by šel realizovat i u nás 🙂 No v sobotu omrknu Olomouc, co je zrovna v módě 😀

blka
14. říj 2009

Michelle, já jsem nakupovala na branakdetem.cz a potom slune.eu a pokud jedeš do Olomouce, tak tam je paní, co prodává látkovky a šátky. Mrkni na isatky.cz 😉 . Ale nemá tam tak velký výběr.

zuzule
14. říj 2009

Terez - oki, to by mě ani nenapadlo to po tobě chtít, to bych musela být úplně padlá na hlavu a to snad zatím nejsem 😀

a ještě zkuste zlaticko.cz, tam snad taky někdo nakupoval, je to v Havířově

a vbavlnce.cz

kubinkov
14. říj 2009

Nakupuji na www.opravdoveplinky.cz , teď mají v Pardubicích i kamenný obchod. 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzule
14. říj 2009

Kubinkov - dobrý tip, maj tam toho koukám docela hodně 🙂

quinny
16. říj 2009

tak došel balík s plenkama a už jsem tu zase 😀

jsou nádherný oboje (itti bitti, i bum genius) ale hezčí i materiálově i jak je to celý poskládaný mi přijdou ty itti bitti snap in one.- to je luxus 😵 😵
Jedinej můj dotaz než to rozložím a dám vyprat (abych to pak ještě poskládala 😅) je:
na co jsou ty červený patentky zespoda tý vnitřní vkládací plenečky?? ať koumám jak koumám nic mě nenapadá 😲

kubinkov
16. říj 2009

Oni na stránkách mají jen část nabídky v obchodě mají i IB, HD a tuším i Cushies. Ale z Prahy to máš z ruky. 😒 A mají tam i krásné oblečení.

marcelkad
16. říj 2009

quinny - ty červené jsou na další vkládačku, kterou si můžeš dokoupit solo - stojí asi 70Kč

baca
16. říj 2009

Já si tu navíc vkládačku koupila, ale asi je tam zbytečná, dávám ji tam, když už ji mám, ale myslím, že není potřeba, stejěn tu plínu vyměním, když přijdem domů, nebo když zjistím že je mokrá.

katarina82
16. říj 2009

Ahoj holky, dotaz 😅 Objednávala jsem u paní a ona mi poslala jako dárek půlku lanolinové kůry Ulrich, otevřela jsem to, no a tak divně to smrdí, tak teď nevím, jestli to je zkažený nebo co, nebo to tak má být 😅