Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mataharyy
20. únor 2010

Jo a s tím dalším potomkem, my začali dnes ráno, tak to taky nevidím nahonem 😀

mataharyy
20. únor 2010

ivuško, budu za velkého blba když se zeptám jestli ty longies souží jako svrchňáky?? 😅 Teda soudím že jo, ale...?

mayla
20. únor 2010

Holky v čem skladujete použité pleny? Potřebuji něco s těsnícím víkem. Nemáte některá nějaký tip? Popřípadě kde koupit...
díky

mataharyy
20. únor 2010

S tím skladováním ti asi moc neporadím protože já to dělám nějak špatně, asi... Vždy plínu sundám přemáchám a nechám někde přehozenou aby uschla a když se pozbírá pračka dám vyprat, ale nějak netuším co je suché a mokré skladování 😅
Jináč někde jsem vyčetla že se dají koupit ty popelnice se zacvakávacím dekle v ikee, nebo hornbachu a takovejc obchodech, tak snad pochodíš 😀

duzame
20. únor 2010

mayla:
kyblík mi taky ještě schází k plenkový spokojenosti 😀 .Zatím jsem nanarazila na nějakej, co by měl těsnící víko, takže jestli někdo máme tip, tak to fakt ocením.

ivuska.h
20. únor 2010

Mataharyy, ono to občas nefunguje, nevím proč, zkoušej prosím dál...

Vložky -- zkoušela jsem na tu nejsavější noční s flísem zezadu lít vodu, pojala 80 ml, což je šílené množství, to průměrná žena nevyprodukuje za celý cyklus, natož pak na jednu vložku 😀 Ty s PULem už jsou úplně neprůstřelné, přitom krásně měkké a dobře drží tvar. Všechny typy svých vložek teď po porodu testuju (ale to u mě neznamená silné krvácení, spíš taková slabší MS) a jsem fakt moc spokojená (a to neříkám proto, že je to můj výrobek).

ivuska.h
20. únor 2010

Jo a longies -- ano, slouží jako svrchňáky, pro tento účel mají vevnitř ještě jednu vrstvu přes plínku, takové jakoby kalhotky. Používám teď na malýho a je to super, na nožky už pak příjdou jen fusakle.

Jinak ještě k těm vložkám -- proti jednorázovkám mají výhodu, že mnohem rychleji nasají, nesjede to po nich nabok, když to z člověka vyhrkne, když třeba vstane nebo tak. A taky mi přijde, že vůbec nepůsobí mokře, v jednorázových jsem měla vždycky pocit vlhka a takového zapaření nebo jak to říct. No, koupila jsem si cca 4. den po porodu dva balíčky jednoráz. vložek, protože jsem těm látkovým úplně nevěřila a dopadlo to tak, že jsem z toho použila jednu jedinou a jedu jen na látkovkách.

ivuska.h
20. únor 2010

Kyblík mám tento a jsem spokojená -- http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4009... (ten největší). Skladování nasucho znamená, že se z plínky jen vyklepne/osprchuje kadění a hodí se to jen tak do kýblu (počůrané rovnou), prostě v kýblu není žádný roztok, jen plínky.

mataharyy
21. únor 2010

a když se ty pokakaný pleny jen osprchnou, nezůstanou fleky?? Já to vždy jak pako zapírám v ruce a žlučákem 😔 a právě mi přišlo že to tu všichni dělaj nějak jednodušeji 😀
Pravda vložky jednorázovky, má člověk dojem že sedí ve škopku s vodou a já mám ještě pořád blbej dojem že mi někudy stékaj 😅 tak asi prubnu, odhodlám se, počkám na výplatu a asi ti udělám kšeftík i na plenky 😎 , posíláš i na slovensko? A na dobírku, nebo platbu předem?? Mám to tu složitější s platbama na účet ☹

betelgeuzz
21. únor 2010

Já mám z ikei tady tohle http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/9007... Víko není těsnící, ale nijak to ven nesmrdí. Pravda, ještě to nemám otestované v létě.

Mataharyy, pokaděný plenky taky přetírám žlučákem a pak ji rovnou hodím do toho kýble.

luccii
21. únor 2010

ja taky pokadeny pliny predepiram zlucakem a zrovna vcera malej pokadil nove IB a po predeprani a vyprani v pracce ten samy den jsou na vkladacich plenkach videt fleky ☹ takze si nedokazu predstavit, ze bych nepredeprala, to by byly fleky asi taky, ne?

mate nekdo plenu Organic Loveybums???

jo a vlnacky home made super, babicka hned upletla druhe 🙂

izabelkak
21. únor 2010

mataharyy čo mám info tak Ivuška na slovensko posiela a dá sa platiť paypalom čo je bez poplatkov a podobne, zahraničná platba je stráááášne drahá...

ivuska.h
21. únor 2010

Nepředepírám a nějaké dramatické fleky nezůstávají, do praní přidávám perkarbonát... Občas něco jo, ale to pak přes léto zmizí na sluníčku.

Na Slovensko posílám, platbu asi nejlíp přes PayPal, protože na Slovensku nemám žádný účet.

senja
21. únor 2010

raady, kubinkov Diky za rady holky 🙂
raady: Jak mas velky ditko? My prave mame cvalika a k tomu jeste dlouhana (v 7 mesicich 10kg a 75cm - uz ted nosime velikost obleceni pro 9-12 mesicu 😅 ), tak aby nam ty jednovelikostni vydrzely az do konce plenkovani, kdyz teprve ted si objednavame nocnicek 😖

joohana
21. únor 2010

Kackaj, holky, teda musím říct že máte můj obdiv, děti tkhle blízko po sobě-jestli se teda zadaří brzo. Já si na sebe pamatuju když byly synovi 3 měsíce jak jsem vykládla že bych hned šla do dalšího. Pak začal lézt a chodit a vztekat se a měla jsem plný kecky jednoho prcka 😀 .
Chtěli jsme ale děti každopádně blíž k sobě než jsou, bohužel musela jsem na operaci, pak půl roku zákaz, pak jsme se půl roku snažili a nakonec jsou od sebe 3 roky a 9 měsíců.

Tak přeju hodně štěstí 😵

senja
21. únor 2010

luccii Dej pokadene plinky na rezim machani jen s octem a par kapkami levanduloveho nebo tea tree oleje, pak pridej ty pocurane a vyper s machanim navic na 60 stupnu. Zadne fleky ti nezustanou 😉 Ja od zacatku jedu jen tak, jelikoz mam ekzemy na dlanich a predpirku bych nedala 😖

betelgeuzz
21. únor 2010

Senja a v čem pereš? Já to zkoušela podle tvýho návodu a fleky stejně zůstávají. Peru ve slizu, ale nechci to měnit. Počkám si na léto, až fleky vytáhne sluníčko.

senja
21. únor 2010

No nejsem zas tak EKO, takze peru v Lovele 😉

senja
21. únor 2010

Jinak holky, jake jsou kalhotovky Bamboozles?

beruskanula
21. únor 2010

holky, opět se na vás obracím s dotazem 😀 ... jsem serfovala na netu a narazila na tuto plenu vše v jednom: Plenky Itti Bitti d´lish Snap in one .... máte s ní nějaká zkušenosti??? 🙂

zlatouch
21. únor 2010

beru - uz se tu o ni hodne psalo, jako IB SIO, zkus prolistovat. Je krasna, da se menit vnitrek, takze i prakticka, u nas vyborna repre plina, ale sem tam si nekdo stezuje, ze je moc bokova a proteka...

kubinkov
21. únor 2010

Bývaly tady hitem číslo jedna, ale občas někomu protékají, občas se někomu odloupnul PUL. Viděla jsem je naživo a jsou hezoučké, chlupaté a systém vpínání střev je praktický. Vyjdou i cenově výhodně. Protože byly problémy s protékáním a nemám moc ráda bokovky, tak jsem si koupila plenku jinou. ( Gro Baby)

raady
21. únor 2010

Senja, Barče je 18 m., měří asi 77 cm a váží něco málo přes 9 kg. 🙂 Já moc jednovelikostní plenky ráda nemám. Raději vícevelikostní. Bamboo extra L/XL dávám asi od 6 kg, ale ta na SZ se mi zdá o trochu větší než na patentky.
S Bamboozles zkušenosti nemám.

raady
21. únor 2010

Beruska, IB AIO jsem měla. Poslala jsem dál, jsou krásné na pohled. Na mě moc bokové a neustále mi protékaly kolem nožiček. Ty co máš asi namysli jsou vše v jednom. Nedají se v nich vyměnit střeva. SIO jsou s vyměnitelnými vkládačkami. Má (měla) je tu většina holek.

maly_prcek
21. únor 2010

Ahojky, kdybyste chtěly, tak já jednu Cuddle AIO (příšerkovou) prodávám... Za 350kč.
Podlehla jsem a objednala jednu Gro Baby a plín mám už dóóśt, tak musím kus za kus... 🙂

Já teda Cuddle AIO dovycpávám (nacvaknu tam vkládačku z BBH bambus, pasuje tam) a dává mi i cca ty 4h. Ty origoš vkládačky mi vydrží cca 2h, pak už se musí vyměnit, jinak to začne provlhávat...

maly_prcek
21. únor 2010

Ten střih je prostě bezva... Nikdy neprotekla vaječina kolem nožek, neotláčí... Dávala jsem je Davídkovi jako první jednovelikostní plenku hned pár týdnů po porodu a seděla krásně. Za to jsem ochotná odpustit i to docpávání... 🙂

luccii
21. únor 2010

senjo, diky za tip, snad nekdy zkusim takhle prat, ale my mame vetsinou na jedno prani max. jednu pokadenou plinu, takze se mi do toho asi nebude chtit... ale zrovna vcera me ta pokadena IB SIO zamrzela, ale pisete, ze slunicko to vybeli, tak uz aby svitilo 😉

maly_prcek
21. únor 2010

Lucii - my těch pokak plín taky zas tolik nemáme a já to taky dycky přeperu začerstva žlučákem... Není toho moc, tak mi to neva...

ivuska.h
21. únor 2010

Prcku, já bych tu Cuddle AIO brala 🙂

maly_prcek
21. únor 2010

Ivuška: Ok, napíšu ti mejlík 😉