Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
31. srp 2010

@mmmk brambory jsou jasné 🙂 ty taky nemrazím.nejlepší je samo nemrazit nic to je jasné. nevím i vařené a zmražené měla pak divné. navíc mrazím jen ty tvrdé věci - hrášek, květák, brokolice a ty jsou ok.
ad formičky na led jsem používala chvíli, asi měsíc a tojsem teda dělala jak to píšeš, uvařila zamrazila do formiček vyklepala a měla v uzavíratelných sáčcích a pak brala dle chuti malé. ale to bych se s našim jedlíkem zbláznila 🙂 neb je to pracné a ona byla schopná po cca 3 týdnech príkrmů sníst na obídek dávku 250ml což je hodně kostiček 🙂 te´d využívám obdovné kelímky jako má avent 🙂

baca
31. srp 2010

Včera jsme po dlouhé době uvařila Báře tu červenou čočku. Výstavně z toho prděla celé odpoledne. 😀

Kdyby jste měli zájem, mám tu pořád jednu velmi zánovní BBH Magic velikosti M. fialovou. A prodám i jednu tyrkysově modrou IB SIO velikosti L. Tu mám už z druhé ruky, ale spíš mi tu leží.

sussanah
31. srp 2010

@ivuska.h tak to me tesi, ze nejsem jediny blazen, ktery si mysli, ze davat maso 5x je trochu extrem 😀 Ja davam teda asi od 8m tak cca 2xtydne, jak mi to prijde pod ruku, taky sem tam kupuju, zvlaste kdyz bylo venku 30 a ja byla od rana na cestach, tak to potom varene by bylo varene dvakrat, tkaze to jsem radeji sahla po sklenicce.
@erinka83 taky mame nizsi zelezo, moje dr mi rikala, ze pokud nechci, tak nemusim to s masem prehanet (ono stejne pri nedostatku zeleza se zelezo rostlineho puvodu vstrebava v tele lepe nez z masa), staci ruznoroda strava (repa, pohanka, cocka) a potreba bude pokryta. My stejne budeme mit odbery nekdy v roce, tak potom muzu poreferovat, jestli jsme dostali to zelezo na normu i bez masa 😉

erinka83
31. srp 2010

@sussanah no já zas všude slyšela, že se líp vstřebává z živočišných zdrojů, tak si pak vyber, že....

andelka
31. srp 2010

Taky jsem hodila dneska do bazaru pár věcí 🙂 Nějak rosteme, za chvíli asi budu prodávat zas nebo co 😅

sussanah
31. srp 2010

@erinka83 zalezi na tom, jestli je v tele dostatek nebo nedostatek zeleza. Pri nedostatku zeleza se lepe vzstrebava z rostlinne stravy: http://www.vegetarian.cz/mineral/zelez.html
http://www.maminkam.cz/co-ovlivnuje-vstrebavani...
ale jo, mas pravdu v tom, ze dneska najdes holt clanky a pruzkumy, ktere podporuji dva zcela odlisne nazory. Tkze stejne se nakonec musime rozhodnout samy 😉

blka
31. srp 2010

Tak jsem dneska v noci vyzkoušela tu BBH bambus jen s originálníma vkládačkama a v pohodě 🙂 . takže už můžu látkovat i v noci, super 🙂 . Fakt su pako, že mě to nenapadlo dřív 😠 . Sice jsem sem tam pocítila pach počůrané bambusky, ale radši budu čuchat počůranej bambus než počůranou jednorázovku 😝 . Jsem si kolikrát musela i čuchnout, jestli není náhodou pokakanej, jak to smrdí.

helulela
31. srp 2010

@blka no vidíš 🙂 já ji na dnešek taky dávala, tak jsem si na tebe vzpomněla, jestli mě s mojí radou nepošleš ráno k šípku 😝

blka
31. srp 2010

@helulela Ne, nepošlu, vyzdvihnu tě do nebes 😀

betelgeuzz
31. srp 2010

Občas tu někdo píše, že nalanolinoval dvoje, troje vlňáky, to děláte jak? Jako všechny dáte do jednoho roztoku, nebo na každé připravíte nový?

Malá mi před chvílí pročurala vlňáky, nevím, jestli jí to proteklo nějak bokem, nebo pustila takovou dávku 😒

@blka jednorázovky mi taky strašně smrděly, i když byly jenom počůraný.

blka
31. srp 2010

@betelgeuzz Jo jo, je to smrad. A jednu počůranou jsem rozstřihla, protože se to čůrání v ní jasi pohybovalo 😅 , tak jsem to chtěla prozkoumat a to byly takové jakési hnusné kuličky. No, s papírem nic společného 😝
Lanolínuju v jedné lázni. Dávám větší lžičku lanolínu a vody tak akorát 😅

jasekd
31. srp 2010

Proc se nesmi ty brambory mrazit? Uz jsem se ptala i na tom zdravym zivotnim stylu nebo jak se to tema jmenuje... Je to jen kvuli zmene chuti, nebo ztrate vitaminu, nebo je v tom neco horsiho? Od kdy jste davaly maso (vy co uz jste nekojily). Dik.

ivuska.h
31. srp 2010

@jasekd Neřekla bych, že nesmí, ale když se zmrazí, tak se jakoby zdrcnou, prostě z bramborové kaše by se ti staly takové jakoby drobky... Já teda příkrmy s příměsí brambor normálně mrazím, akorát se to po rozmražení nedá rozmíchat zas úplně dohladka, zůstanou v tom ty sražené kousky.

@blka Jojo, superabsorbent. Já jsem ještě před prvním porodem kuchla pampersku z takového toho reklamního balíčku, co dávají gyndaři a prováděla jsem experimenty 😀 Taky je dobré, že když z té vnější vrstvy sloupneš papírovou vrstvičku, zůstane ti normální igelit, jen je to prostě maskované, protože ten samotný igelit by asi leckomu vadil už na pohled.

jasekd
31. srp 2010

@ivuska.h diky, to jsem si taky vsimla, ale Martinkovi to nevadi, akorat jsem si rikala, jestli to nejak nevadi zdravi... No radsi budu mrazit jine druhy, akorat nejak moc nemam napady, jakou zeleninu mu varit, kor kdyz sama nemuzu pestovat a musim kupovat...

sussanah
31. srp 2010

@jasekd ja teda brambory nemrazim, zmeni to potom chut a maly to nechce. Navic on nechce ani den stare brambory, musi mit cerstve 😀

erinka83
31. srp 2010

@betelgeuzz Já myslím, že je dají vedle sebe, aspoň já to tak dělám....Jinak mně teďka protekly nový vlňáky Anavy, asi jedna lázeň byla málo ☹

blka
31. srp 2010

@ivuska.h No, mě je jasný, že v jednorázovkách toho papíru moc nebude 🤐

@jasekd Já zeleninu taky kupuju a vařím vše - mrkev, brambor, petržel, květák, brokolici, dýni, cuketu, špenát, hrášek, růžičkovou kapustu. Měl i fazolové lusky, ale to proto, že byli ve směsi zeleniny. Samotné bych je nekoupila, nemám je ráda 😀. Nevařila jsem řepu, tu mi manžel zakázal koupit 😀 . Pak ještě těstoviny, rýži, sem tam pohanku, červenou čočku. Vždycky něco vezmu a různě to smíchám a má směsku zeleniny a je to 🙂

ivuska.h
31. srp 2010

@jasekd Mrkev, cuketa, brokolice, pastiňák, dýně, rajčata (ozkoušet -- potenciální alergen!), fazolka, kukuřice...

ivuska.h
31. srp 2010

@erinka83 Mě teď protýkají Bundles, co předtím neprotýkaly. To lanolínování je děsná alchymie.

ivuska.h
31. srp 2010

@blka Jo, z obilovin pohanka, jáhly quinoa, červ. čočka, celozrné těstoviny, všemožné obilné vločky, rýže...

terezita
31. srp 2010

@blka nahodou cervena repa se spenatem je uzasna! ja ji taky nerada, delalo semi z ni blbe jen jsem ji videla a kvuli em. jsem ji zacala delat a teda stal se ze me zavislak. a pro nas zapekame s fetou..
my davali jeste kuskus ve vyvaru a po tom se oblizuje jeste ted. porek s bramborem byla taky uzasna kombinace a jeste lepsi pak bylo to aroma v latkove pline.. 😀
@sussanah den stare brambory teda taky nejim, takze synka chapu 😅

ivuska.h
31. srp 2010

@terezita Červená řepa musí být úžasná zejména z hlediska praní plínek, ne? 😀

Jo a mám dotaz -- máte někdo vyzkoušené eko hnusky z Rossmana? Předevčírem jsem tam poprvé byla a zaujaly mě... Jedem v září na týden na dovolenou a asi vezmu hnusky...

terezita
31. srp 2010

@ivuska.h ja to taky cekala, ale na zadne pline jsem od ni flek nemela. byla jsem docela prekvapena. a to uz jsem nepouzivala separacky.. (jestli to ale nebylo tim, ze em. kakala zasadne do nocniku.. 😀 😀 😀)
rossmanacke neznam, my na dofci jedeme v moltexkach.. loni jsem natrefila na eko hnusky v kauflandu.. toz jsem se priblizila a pod tim eko vidim nomicke.. toz ne ekologicke ale ekonomicke igelitky. pak jsem si vsimla te podezrele nizke ceny. a nekdo tam jednu rozbalil, no hnus velebnosti. vypadalo to jak igelitovy pytel.. :-P

sussanah
31. srp 2010

@terezita jj ja je taky nesnasim, takze jednou jsem to u neho zkusila a nepochodila, takze ho netrapim 😀 Ja teda mam problem uz jen s bramborama od obeda na veceri. Takze z nich delam bramborove nohy a je to 😉

sussanah
31. srp 2010

@ivuska.h repu teda mame jen na bryndaku, ale vypere se uplne bez problemu i zaschla nekolik dni. Horsi jsou jablka a a jiz zminovany banan 😀

baarca
31. srp 2010

My taky jedeme v řepě a Mates jí taky baští, jen ale musí být ještě s něcím, třeba s mrkví nebo tak. A kaká do plínek a bez fleků.

blka
31. srp 2010

@terezita Fakt? Tak to já snad nějakou malou koupím a zkusím 😀 . ale já mám furt v chutích ten hnusný řepný salát ze školní jídelny 😝

nika
31. srp 2010

u nás je neoblíbenější kombinace řepa, mrkev, kosek porku a pohanka 🙂 jen má na Beri krapek projímavý účinnek, takže nasazuji když jsou opačné problémy 🙂

jednou mi zůstal flek na plíně od č.řepy prošlé trávícím traktem ael nebylo kde plínu opláchnout a necháno tak cca 14 hodin než byl návrat domů, už tam zůstaly i po xx praní a zrovna na AIO SWB 😠

nika
31. srp 2010

@blka aha tak já řepu miluji, hlavně naloženou se zelím jako salát 🙂
ad zelené fazolky nesnáším, ale malé je vařím, asi mám nějaké jiné protože mi tak nesmrdí jako kdysi 🙂 taky je miluje 🙂

terezita
31. srp 2010

@blka no ten byl humac, to je fakt. ale to byla syrova repa. varena je lepsi a nejlepsi je pecena - http://mlsnakocka.blog.cz/0903/pecena-cervena-r...