Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
20. zář 2010

@sussanah jéééžiš, no dík za uklidnění🙂 Ale kamoška taky jede v Bambinomio jak jsem psala od začátku na rovno a nestěžovala si🙂 Já myslím, že to pude 😉

helulela
20. zář 2010

@sussanah to jsi šikovná, že jsi to uměla tak nainstalovat. Myslíš, že to je třeba i plenkama? Já měla Kikko a nebyly zrovna moc tvárné..

helulela
20. zář 2010

anketní otázka 😉 schováváte plenkovou výbavičku na další mimi nebo malé/nepotřebné/nevyhovující plenky prodáváte a pořídíte nové?

sussanah
20. zář 2010

@helulela tezko rict, ja mela jen vv popolini, takze nemuzu srovnat. Proste to nejak fungovalo 🙂

chaarleene
20. zář 2010

@suik já mám přebalovák taky v ložnici, mám tam misku s vodou a hadrové ubrousky, takže když je málo ukáknuto nebo se vykadí do nočníku, tak jen otřu čistou vodou... když se hodně pokaká, tak ji na přebalováku svléknu, sundám PULky a snapku, vezmu ji tak, abych přidržela i tu plínu na zadečku a odnesu do koupelny... tam pod kohoutkem umyju, plenu nechám rovnou v umyvadle, zabalím zadek do suché plenky nebo ručníku a odnesu zpátky do ložnice... taky to jde 🙂

chaarleene
20. zář 2010

jo a Irmu jsem dávala do té doby, než po ní vaječina sjela jak po skluzavce až na záda, na PULky a prostě všude 😀

maly_prcek
20. zář 2010

@andelka Já jsem měla jenom nějakou testovací verzi prefoldu... Ivuška psala komusi (tuším že Kackaj), že pokud to chce nafurt, tak si má vzít Mko (na novoška kousek založí a narovno to bude dobré)

helulela
20. zář 2010

@kackaj v žádným případě jsem tady nechtěla šířit paniku 😀 nemyslím si, že problém byl jen v plenkách... 😉

sussanah
20. zář 2010

jinak ja mela prebalovak taky v loznici a nosila do koupelny v rukach, tam umyla, utrela a odnesla zpatky do loznice. Mela jsem na prebalovaku papirove kapesniky, jednim jsem utrela to nejhorsi, pridrzela kapesnikem a nesla do koupelny 🙂

katka82
20. zář 2010

@slunicko76 tak to jo 😉 to už jsi pamětnice 😉 😀

kackaj
20. zář 2010

@helulela Jo, však já se nenechám zas jen tak odradit, takový už je prostě můj plán a jít to musí. Já měla původně nakoupené vv na první mimčo, týden před porodem jsem se toho lekla, že budu levá a že mu to budu dávat blbě a on mi to prokaká, tak jsem je rychle prodala a nakoupila kalhotovky. Ty jsem kolem 10.měsíce prodala taky všechny a nakoupila zas vv a BG flip stay dry plenky, takže jedem všechno na rovno a jde to. Na novoše teda toto už nechám a ještě jsem přiobjednala ty prefoldy anavy Mka (jak doporučila Ivča🙂), takže jít to bude muset🙂
Jinak jak píšu, hodně jsem toho prodala, co bylo malé po Ondrovi a povyměňovala výbavičku jak se dalo a nakonec zas budu asi kupovat malé PULky akorát a přemýšlím o pár AiO, ale to úplně v krajním případě, kdyby mě moc svrběla ruka a měla jsem hrozný přebytek peněz...takže spíš asi ne😀

katka82
20. zář 2010

@suik jé gratuluji k Sofince 😉 🙂 my měli taky děsnou spotřebu separaček 😅 😀 ale měla jsem jich zásobu a tak jsem to nijak neřešila a vaječninu jsme utírali žínkou z Ikei 😉
@lillyzelvicka prala jsem v Batoleti a super 😉 🙂

helulela
20. zář 2010

@kackaj já myslím, že ty Ivušky prefoldy budou dobré, moc se mi líbí, že jsou pružné, mně ty vv nešly zasnapkovat ani na začátku

suik
20. zář 2010

@jasekd no ja mam nejaky ubrousky co se moc netrahaj, jde to s nima dobre.... separacky mam i celuozovy, ty jsou jako ubrousky taky super. kdyz to neni kor spinavy, tak peru, zkusim i ty vic pokadeny...me ty separacky stejne berou jen tu srazeninu, plina je zluta tak jako tak, casto kadi jen vodu...doufam, ze to tak ma bejt 😨

@veselazu jedine tak, my mame koupelnu dlouhou, ale nic uz se tam nevejde, i pracku mame v kuchyni. Jako donyst a omyt ji tam muzu, ale nez ji donesu zpet, tak me zesere 😀

suik
20. zář 2010

@katka82 ta zinka je super, vezmu jeden rozek omeju, na ctyri to dam...jenze pak zacne kadit dalsi varku a mam co delat abych ochranila to co je pod tim 😀 tak jich padne hodne.

betelgeuzz
20. zář 2010

@helulela tuhle otázku taky řeším 🙂 Podle mě hodně záleží i na tom, za jak dlouho člověk plánuje to druhé mimčo. Prý na některých plenkách můžou steřet gumičky. Taky si někdy říkám, že když si nechám některé plenky na druhé mimčo, tak se pak budou blbě prodávat, protože už je nebudou obchody prodávat a látkařky tak o ně nebudou mít zájem. Ale zatím jsem prodala jen nejmenší kalhotovky, které jsem moc nepoužívala, protože jsem si oblíbila novosklad a pár plenek, se kterými jsem nebyla spokojená. Stále více nakupuju, než prodávám 😀

suik
20. zář 2010

@chaarleene to by asi takhle taky slo, pridrzet mezi nohama plenu, to me nenapadlo .... kdyz je spinava hodne, tak si vypomuzu mejdlem.

jasekd
20. zář 2010

@lillyzelvicka Eko2 od Haipa Daipa, driv Ecover, ale nejak mi to smrdelo 😝 To Eko ze zacatku dobry, pralo i pokadeny pliny, ale ted jak jsme zacli s mrkvi, tak tu to nevypere (myslim z oblecku, plinky pokakany uz prakticky nemam). Byl mi doporucen cesky eko prasek Qualt excel, tak casem vyzkousim...

katka82
20. zář 2010

@suik no tak to věřím že je spotřeba 😉 koukam že kajdí nonstop 😀

majdula
20. zář 2010

@helulela Ahojky, zajimavy dotaz 🙂 Taky zrovna premyslim, zda prodat anebo nechat a posleze uz asi neprodat... 😒

Nejspis se zbavim tech mene oblibenych, dokud jsou jeste v dobrem stavu a je o ne zajem... necham si urcite ty oblibene a osvedcene jako byly u nas treba vlnacky Loviky, i za cenu, ze uz je druhe ditko asi totalne zrasuje. A spis dokoupim dalsi. A hlavne hodlam mnohem vic jet v cc, bude teplo, slunicko, to se to bude susit 😀

Jsem zvedava, co napisou ostatni, hlavne uz dvojmatky.

jasekd
20. zář 2010

@helulela ja nic nevyhovujiciho nemam a vzhledem k tomu, ze jsme si pospisili, tak si vsechno nechavam 😀 A pak to dam segre, chce taky jednou latkovat a uz na Martinkovi obcas trenuje. Ja jedu prakticky jen HD pastelku, vyjimecne cc a mam 2 AIO, ty mi az tak nevyhovuji, ty bych mozna i pak prodala... Planuju ted dokoupit nejakou pastelku jeste a nejake ty pruzne prefoldy, ty jeste nemam a jsem zvedava 🙂
@suik to ten fleece taky jakoby prosakne, ale uz se nemusis hrabat v tom nejhorsim 😝 Ty HD pastelky jsou frote a z tech ocek uz to jde vysprchovat trochu hur. A preprat mi to jde pak krasne, zlucakem, a na pline neni poznat, ze byla pokadena...

suik
20. zář 2010

@katka82 skoro jo 😀 ... no kazda plena je zluta. Jen snad jednou dneska bylo jen mokro

uz nevim kde se ptal na tu pampersku na vazeni.... me ji vazi hebamme (jsem v nemecku) a ta ma na to takovou zavesnou latkovou houpacku a povesi na hak... plenku mame zvazenou a odesitame. tak proto.

helulela
20. zář 2010

@betelgeuzz můj hlavní problém bude, že jsem ještě "nevymyslela" ten časový odstup mezi dětma, druhé budu muset mít buď brzo, na což se stále ještě necítím, nebo pak až třeba za 5 let. Plenky jsem prodala jen takové, které fakt vím, že bych nevyužila a PULky zatím schovávám, ale taky se bojím, že jim to nebude moc svědčit. Plenky po dvou dětech už neplánuju, že bych prodávala, i tak budou využité dost. Takže zatím taky hlavně nakupuju 🙂

suik
20. zář 2010

jo a mate nekto tip na sikovny al in one...chtela bych dvoje koupit na paradu treba k doktorovi. 😉

kackaj
20. zář 2010

@majdula ale ale ale, tady má někdo zaděláno na druháčka...tak to moc gratuluju, budem je mít asi ve stejnou dobu🙂

jasekd
20. zář 2010

@majdula treba na tech pastelkach neni absolutne poznat, ze jsou pouzivane, zatim. A pouzivam je od narozeni malyho. Takze ja v nich odlatkuju jeste jedno dite a pak je dam segre, ty nebude vadit, ze jsou po dvou detech. Ja je teda i proto kupovala nove, protoze jsme je planovali na ty 4 deti (teda ja 2 a segra 2, ne ja 4 😀 ) Pak uz asi budou na hadry... To se mi na nich libi, ze vypadaji takove trvanlive a tim, ze nemaj zadne patentky apod, neni tam slabe misto, co by se mohlo poskodit, tak uvidime.

kackaj
20. zář 2010

@helulela jo, já Ivčiným prefoldům taky dávám hodně důvěry, uvidíme, jaká bude praxe🙂

katka82
20. zář 2010

@helulela no já toho ani moc neprodávala 😉 jeli jsme v čč a pak od půlroka jsem na něj začala šít kalhotovky 😉

@suik my byli spokojený s těmito AIO: http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO... a taky s touhle: http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO...

kvakulka
20. zář 2010

Zdravím, holky! Mám problém: Jáchyma teď hrozně sužuje kvasinková vyrážka na stehýnkách a OK je jedině v kombinaci hnusky a vrstvy Imazolu. S látkovkou+Imazolem se to začíná vracet, no a bez Imazolu je to zpátky v plné parádě 😠 . nevím, co s tím- myslela jsem, že bude stačit dávat hnusku jen na noc, protože to bývý k ránu samozřejmě vždycky ve vlhku, ale i když látkuju jen přes den a snažím se často přebalovat a nedávat jakoukoli umělinu (radši ani PUL a fleece), tak se ta potvora kvasinková vrací. Nemáte zkušenost, jestli by v tomto případě pomohlo buretové hedvábí nebo léčivá vlna?
@suik Gratuluji k nádherné holčičce!!! Je parádně vlasatá (mám trošku slabost pro vlasatý mimina 😅 )- takový krásný balíček...Až jsem z toho naměkko, že za pár neděl budu mít taky takový mini mláďátko 😅

jasekd
20. zář 2010

@suik Ja mam Imse Vimse , ale tu bilou, ne ZOO, tak zas takovou paradu neudela, ta je fakt jednoducha na oblikani a docela schne. Druhou mam Pop in bamboo a tu bych moc nedoporucovala, je hezka, ale trochu dela na zadech hrb a hur se oblika, ten vnitrek se trochu hrne, a jednou mi protekla u nozicek, ale oblikal manzel a ten umi jen HD, tak nevim, kde byla chyba. Mela by bejt jednovelikostni, ale podle me mu bude celkem brzo mala. Ta IV je ve vice velikostech, ja mam Mko.