Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
20. lis 2010

@ivuska.h To si ani nemyslim, spis jde o muj neprijemny pocit, a vsechny vime, jak vypadame v nemocnici, ja teda v porodnici byla celkem troska, rozhodne jsem to nemyslela, ze by po mne nekdo mlsne cumel, spis naopak 😀 Ja rozhodne nejsem nejaka stydliva, ale ja jsem treba i proti navstevam na pokojich v porodnici, u nas to bylo v jidelne a jen pokud byl nekdo lezak, mohlo se po dohode na pokoj, mne to tak vyhovovalo, proste nejakej pocit soukromi atd. Ale respektovala bych to, jasne. Te pani, co s nama byla na pokoji, to sestra vysvetlila, ze jsem tehotna a proto je tam i manzel kvuli tomu rtg a jestli s tim souhlasi, a pani nekojila, jinak bych ja sama poslala manzela pryc. Jinak jsem v pohode kojila venku, treba u prehrady nebo v parku na lavicce, ve spitale v hale, jde to udelat i decentne, ale v tom spitale v nejakym nemocnicnim habitu se cejtim blbe 😀

jasekd
20. lis 2010

@kesurka Nevim, co je ryzovy kartac. Ja myslela zlucovy mejdlo... A kartacek mam klasickej na ruce.

sussanah
20. lis 2010

@jasekd ja teda taky myslim, ze cisi otec ditete se urcite nebude koukat na to, jak jina mamina koji 😀 Kdyz jsem byla v porodce, tak jsme byli na pokoji 2 a byl tam po celou dobu navstem mm i jeji muz a teda bylo mi to uplne jedno, vetrala jsem prsa, jak se dalo a kojila tomu jejimu muzi to myslim bylo uuuuplne fuk 😉

kesurka
20. lis 2010

@jasekd 😀 😀 😀

schnek
20. lis 2010

@jasekd nenechali, pže tam měli i třeba děti s infekčním onemocněním... a problém byl i s mm, pže tam nemohl být s ním hospitalizovaný, Matouš byl na JIP a mm tam u něj celej den seděl na židli (nebyl volnej nadstandart a zbytek byly pokoje matek s dětma, takže tam nemohl být otec)... já jsem ho viděla na chvíli ráno a pak přes poledne, když jsem mm na 2h vystřídala. No a musela jsem jim podepsat, že jsem tam na vlastní riziko, že mě poučili a tak. Mazali jsme domů na reverz za 2 dny. Jinak by tam ležel tak týden, než by ho sami propustili... bylo to dost děsivý 😖

jasekd
20. lis 2010

@sussanah Navsteva je ale neco jineho nez byt s nekym na pokoji. A nejde o me, ale nedivila bych se , kdyby to byl problem ze strany jine matky a nemohla bych jim to mit za zle. I ted na manzela koukala sestra blbe, ale doktorka, co nas prijimala, ji vysvetlila situaci a pak uz byla v pohode.

jasekd
20. lis 2010

@schnek No a tady to mate.... Ze otce nevezmou. No pokud by tam byly vylozene infekce, tak to i chapu, ze te tam nechteli, ale sprdnout te, ze brekem skodis diteti v brise 😅 Dite v brise prezije horsi stres nez jeden plac, vlastni zkusenost, hlavne ze jejich chovani nebylo stresujici, ze.... Co mu bylo, chudackovi, nejaky akutni dejchaci potize, ze byl az na JIP?

sussanah
20. lis 2010

@jasekd je to proste porad v lidech. Ale proste pokud by jinak neslo, tak i otec je zakony zastupce a pokud neni jina moznost, tak kazda normalni matka tohle prece pochopi a ciziho muze, jakozto otce hospitalizovaneho ditete, nebude vyhanet pryc, ne? 😕

jasekd
20. lis 2010

@sussanah Ja si to myslim taky, ze pravo toho decka je prednejsi, ale na prikladu Schnek vidime, ze to tak nefunguje vsude....

sussanah
20. lis 2010

@jasekd no kazdopadne budeme doufat, ze vam to vyjdev pohode 🙂

schnek
20. lis 2010

@jasekd jo, zánět průdušek, nemohl skoro dýchat, měl to letos už 4x, při třetím skončil na tý JIPce... oni by tam mm nechali, ale nebyl volnej nadstandart a nemůžou dát chlapa s ženskýma, že jo... nabízeli nám možnost, že by tam mohla být babička. Tedy bejdřív nás zuřivě přesvědčovali, že ho tam máme nechat samotnýho 🙄 Ale vzhledem k tomu, jak vypadal druhej den ráno, bylo jasný, že nejpozdějš další den vypadneme, tak jsme to už neřešili.

jasekd
20. lis 2010

@schnek No tak to si taky "uzivate", on je nejakej alergik? Hlavne ze jste mohli brzo domu a snad se to nebude opakovat, drzim palce. A co pece o tri deti, zvladas? 🙂 Vsechny jsou jeste takovy malinky... No aspon vidim, ze kdyz jdpou 3, zvladnu ja taky, kdyz budou jen dve 🙂

schnek
20. lis 2010

@jasekd může to být počínající astma, já mám AE. Ono toho bylo víc... prakticky jsem celý těhotenství řešila nějaký nemoci... prvně měl ty průdušky na začátku dubna, pak na konci května spolu s oboustran. píchaným zánětem uší, na konci června salmonela, v září tohle, týden na to švihanec do hlavy - 2h na chir. pohotovosti s podezřením na prasklinu lebky, no a 3 dny před porodem jsem lítala po městě a sháněla inhalátor, pže zase sípal...

já se prozatím kloním k názoru, že 2 a 3 děti už nejsou moc rozdíl. Ale teda jedno a dvě... to byla pecka 😅

veselazu
21. lis 2010

@maly_prcek my taky dlouho zavinovali měli jsme takovou fajnovou zavinku bavlněnou a pružnou teď si nevzpomenu jak se jmenuje, ale byla fajn - na SZ a z ní se prcek nikdy nevymotal 😀 máme 2 velikosti. Vyfocenou mám jen tu menší

Co jsem byla v nemocnini s prckem, tak tam se velice práva maminek a tatínků neřešily - tím chci říct že jsme tam byli jen jako doprovod dítěte a tudíž jsme mohli být rádi, že jsme vyfásli na spaní rozdělávací křeslo a deku na přikrytí 😀. Byl tam normálně přijaty i tatínek - ve Zlíně - ne teda se mnou na pokoji ale potkávala jsem ho na chodbě. Těžko říct, jestli byli sami se synkem na pokoji nebo jich tam bylo víc, každopádně bylo narváno ... v Motole to bylo tak, že měli málo míst pro rodiče a tak ti spali na ubytovně ale mohli být celý den s dítětem. Jestli to byl táta nebo máma se neřešilo. Já byla zrovna na pokoji s malým a vedle bylo novorozeně s tátou a mámou, ti u něho byly celý den. No jestli se dívá na mně při kojení- to bylo to poslední na co jsem v té chvíli myslela 😒 a on určitě taky.

kiki2
21. lis 2010

čauky holky, tak se pokouším látkovat a docela ok, mám zatím 14 plín ( anavy, haida, popolini,...), zkouším , které jsou ty nej. Chtěla jsem se zeptat, čím perete skvrny od stoličky a jestli některá perete i separační plínky a jak, já jsem četla , že někdo je pere, já mám 2 druhy, jedny hned vyhazuji a 2. jsou pevné a tak , když jsou jen počůrané, tak je peru,.Děkuji

veselazu
21. lis 2010

@kiki2 ahoj, no já používala hlavně čč a nějaké babylucy kalhotovky a prala jsem v Ulrychovi - prací gel a ten to docela dával. Ale bylo potřeba plínu pokajděnou dopředu potřít žlučovým mýdlem a přečváchnout, jinak mi tam ty skvrny zůstaly. Ale pravda je, že na těch čč ta vaječina držela bohužel dobře. Pak jsem najela na Qalt Excel prací prášek a přidávala z DMka sůl na skvrny a to už vypralo krásně. Ale ty čč už asi u druhého používat nebudeme, byla jsem z toho na prášky jak to vždycky nasáklo do celé plíny a nešlo oprat 😠 😠 . Separačky jsme taky chvíli používali, než se z nich malý hrozně oprudil a prala jsem je také počůrané. Teď jedeme ve flísových Irmách a zadeček je "v suchu" ani opruzeniny - ťuk ťuk - zatím žádné.

andelka
21. lis 2010

@kiki2 já používám i čč kikko i kalhotovky a když jsou pokaděné, tak je přetřu žlučákem, přemáchnu a dám do kýble s vodou, peru v Lovele na 50 a fleky nemám žádné, ani když už jsem začala přikrmovat a tudíž v plíně není vaječina, ale mrkev, brokolice apod. 😅 Separačky mám Popolini a Disana (Popo mám radši) a počurané je peru normálně s plínkama. Ale chystám se nastříhat Irmu - zkoušela jsem ji když byl malý malý, ale měl červený zadeček - no byl mu měsíc a bylo léto, takže teplo, jinak problémy se zadečkem nemáme, tak to chci znova zkusit, přece jen už je zima a je odolnější.

to je síla někdy v těch nemocnicích jak to čtu ☹ Já jsem byla s malým hospitalizovaná dva dny, chytli jsme poslední pokoj pro rodiče s dítětem, byl to pokoj pro jedno dítě, vedle byl asi 1,5 roční chlapeček s maminkou, měli jsme společnou sociálku. Chovali se k nám moc hezky, jelikož jsem kojila, tak mi nosili jídlo jako když jsem byla v porodnici, chodili si se mnou povídat...i když s někým jsem si taky nesedla, no je to o lidech. A platili jsme za mě i za malého, co si pamatuju, těch 60kč na den.

betelgeuzz
21. lis 2010

Ty některé nemocnice jsou asi fakt děs. četla jsem tu někde diskuzi, kde matka nechala dítě v nemocnici samo, nevěděla, že má právo zůstat s ním a v nemocnici jí to samozřejmě neřekli, a domů si pak přivezli uzlíček nervů. ☹

@kiki2 jak píšou holky, pokakané plenky přeprat hned žlučákem (v DM za 13 kč), já skladuju na sucho. Počurané plenečky peru s ostatníma plenkama.

jasekd
21. lis 2010

@veselazu To je larvicka 😀 Ono to ty deti krasne uklidni, i kdyz tady spis vypada, ze premejsli, jak se z toho dostat. No jak tak koukam, ve vetsine nemocnic asi neni otec az takovej problem, to by bylo dobre. Snad ta zkusenost, co mela Schnek, neni az tak casta. Ten Qualt, dela i tekuty prasek?
Jinak koukam, ze v nemocnici s deckem tu byl snad kazdej, tak at se nam to nadale vyhejba co nejvic!

sussanah
21. lis 2010

@jasekd qualt tekute je batole, ne? Na to jsme ted presli my (z Lovely) a je t teda sakra rozdil.

jasekd
21. lis 2010

@sussanah No to ja nevim. A rozdil k lepsimu? A Batole je teda eko? A kde to kupujes? To je otazek 😀 Ja prave chci nejaky eko prasek, tekuty, a na Qualt jsem slysela chvalu. Zazraky necekam, na skvrny od mrkve atd stejne pujdu zlucakem a Dablikem atd. Ted jsem mela Eko2 od HD (je sypky), Ecover jsem zavrhla, prej az tak eko neni a strasne smrdi. Ted peru v Lovele, ale ta asi moc eko neni...

sussanah
21. lis 2010

@jasekd no myslim, ze tak eko jako ulrich to teda neni, ale je bezosfatovy http://www.qalt.cz/praci-prostredky-pro-deti/ba... Ted jsem se akorat koukala, ze i ten excel maji tekuty. My jsme teda kupovali pres ty stranky, takze objednavka a dovoz az domu. Oproti lovele fakt velky rozdil, k lepsimu 😉 Sice i s lovelou jsme s vajecinou meli plinky bez skrvny, skladovala jsem na mokro a zlucak neznala. Pridavala jsem do prani praci sodu a bez problemu se vsechno vypralo. Ale potom s prikrmama zacaly kvalitni fleky (to uz teda nebylo od kakani, ale ciste z tech kasi) a vubec to pradlo zacalo sednout. No a holky poradily Batole a je to fakt mnohem lepsi. Zlucak sice doma mam, ale pouzivam minimalne, jen kdyz uz je nejaka hooodne zaschla velka skvrna. Navic mnohem lepe voni, teda spis nesmrdi jako Lovela, Batole ma spis takovou "cistou" mydlovou vuni.

jasekd
21. lis 2010

@sussanah Diky za rady.

slunicko76
21. lis 2010

u nas teda tehotny maminky s detmi byt muzou, nikdy jsem nebyla svedkem toho, ze by jim to nekdo rozmlouval!tatinek taky neni problem"! MY mame jedno oddeleni pro kojence, a tam jsou vetsinou rodic plus dite a je jedno, zda je to tatka nebo mamka. Pokud je nabuch davame dve maminky a dve deti a k tatinkovi proste jen tatinka!🙂 myslim, ze docela jednoduche! Podobne infekce k sobe.A kdyz je mami tehotna, tak k ni nikoho. Infekci od sveho ditete muze chytit i doma, takze to se moc neresi! Jen se pak nesmi moc vykecavat s ostatnima mamcama!
Kazdy rodic ma pravo byt v nemocnici se svym ditetem, resp. kazde dite ma pravo byt v nemocnici s rodicem=jedno z prav deti v nemocnici!

ivuska.h
21. lis 2010

@sussanah Přesně. Otec má prostě shodná rodič. práva jako matka a podle mě ho nemůžou v nemocnici diskriminovat na základě pohlaví.

helulela
21. lis 2010

@duzame díky, taky jsem na zkoušku vzala, tak pak můžem porovnat dojmy 🙂

duzame
21. lis 2010

@jasekd u nás teda batole lepší než persil 😀 a objednávám na jejich stránkách..

duzame
21. lis 2010

@helulela Už jsme thirstiesku aio ozkoušeli a zatím teda dobrý, jinak za ty prašule kdybych jí měla "kuchnout" a nechat jí jako PUL ky a vkládačky tak je to v poho 🙂

helulela
21. lis 2010

@duzame to jsem si přesně říkala

permonik7
21. lis 2010

taky používám batole a zapírám žlučákem a přidávám perkarbonát a spokojenost s účinkem i cenou 🙂