Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

meleri
8. pro 2010

jinak jak píšete o tom smradu, tak s tím mám zkušenost taky, ale mě teda stačí jen vyprat na 90 C a pak je to zas nějakou dobu ok.
já bych prala na 90 i častěji ale popravdě mám fakt strach že by mi to zničilo pračku.

Mě trápí ještě jiná věc, stává se vám to někomu? když peru černé oblečení tak jsou na něm pak bílé skvrny. Manželovi to strašně vadí..už jsem vystřídala všecko možné..ted pereme delší dobu v ek. prášku plus soda místo aviváže, ale tu jsem právě přestala používat kvůli těm skvrnám, ale i tak se ty skvrny objevují. nevím jestli je to třeba tím že máme hoodně tvrdnou vodu (pH 7,9)fakt alkalickou, a zůstává z toho vodní kámen... 😕

helulela
8. pro 2010

@meleri já teda tmavý peru v tekutým, prášek se mi občas špatně vymáchal a dělal ty fleky

margotg
8. pro 2010

@markusko já mám takovej pocit, že 60 to prostě vše nepobije, chce to čas od času vyvařit. Dokud jsem čč vyvářela, tak vždy v poho a ted co peru jen na těch 60 tak někdy taky. Tyhle dva týdny peru častěji a nestihne to zasmrádnout ani namočené, tak jsou lepší.

margotg
8. pro 2010

@meleri jo, to mi příde jako nevymáchanej prášek. Jde to z toho vyklepat?

suik
8. pro 2010

@andelka baby dry a normoš plíny babydream....rosmanna máme blíž než dmko, zatím dobrý....ty pemprsky vydržej teda dlouho, podle toho fakt vypadaj 😝

IV organic mám taky, jsou dobrý, budu dávat čč narovno do nich, ještě testnu co udělá medvěd s bambusovou vkládačkou....jednou jsem dávala dvě a to se zrovna mimořádně pokadila do plíny. Trochu se nám pokazila i bez plenkovka, než jí z toho vymotám...počůrala se mi na přebalováku, a pak ještě jednou do umyvadla a děsně se tomu tlemila 😀

@ivuska.h nestraš, no hlavně aby to bylo v pořádku a neměla s nožkama problémy

slunicko76
8. pro 2010

@suik zdravim krajany/!🙂
to je skoda, ale snad se to brzo upravi a budete si zase uzivat vsech moznejch plinusek!
@andelka taky mame uz plinky narovno,ale jen do mensich kalhotek, do vlnacku jeste porad novosklad!🙂

meleri
8. pro 2010

holky já nevím, mi to vlastně dělalo už asi před 4 lety, začala jsem dokonce z podezření na v. kámen používat calgon ale nic...přijde mi to horší když je plnější pračka.....ano z prášku to dělalo hrozně, ale už dávno jsme přešli na ty gely ale taky nic moc...moc se mi nechce používat ten speciální na černé prádlo, (zvykla jsem si na ten ekologický) že je tam asi spousta těch fosfátů..

meleri
8. pro 2010

mimochodem - co si myslíte, je calgon "podvod" nestačí obyčejný ocet? soda taky změkčuje ale neodstrańuje v. kámen, myslím že transformuje minerály pouze v té tvrdé vodě...

margotg
8. pro 2010

@suik řemínky měla má nejstarší a do 10 měsíců a pamatuju, že ta papírovka do nich šla nejlíp. Další dvě jsem už hystericky balila naširoko tak se to snad vyplatilo. Klárku jsme pokládali hodně na bok a tím jsem jí to zmařila, protože v 6 týdnu jsme měly nožičky dobré. Tak snad to máte jen trošičku a bude stačit 6 týdnů, ale ta kloubní stříška pak už nedorůstá tak rychle, tak radši počítejde dýl

slunicko76
8. pro 2010

ted mne napada, ze to zasmradani mi to jeden cas delalo taky , u čč.a to jsem je prala vzdy na 90st.,nevim to jiste, ale mam pocit, ze od te doby, co jsem do kazdeho prani uz na zacatku dala plnou nadobku na avivaz octa a k tomu par kapek lev.olejicku, tak to prestalo. Susim furt stejne.

jo a (TUK TUK TUK) s prackou zatim dobry, nic to nedela,ale neni nova a i tak pocitam, ze pliny ji hodne opotrebuji!

suik
8. pro 2010

@ivuska.h Pavlíkovytřímky nemáme, jak koukám na tu fotku, tam by to asi nevadilo, má nohy jak žaba....sofinka má tohle:
http://www.sanitaetshaus-binn.de/html/becken___...

tady je má víc u sebe.... takže moje oblíbená kombinace v poslední době anavy+vkládačka+flísáky je moc...ale jde slabá anavy a pulky...jen musím vychatat, kdy jí to dát jsou doby kdy je jak průtokáč, myslím, že dopoledne a odpoledne zase míň.

meleri
8. pro 2010

@slunicko76 pro mě jedna z nočních můr je, že by se nám pos...la pračka.. 😝

ivuska.h
8. pro 2010

@markusko Mráz by pomoct mohl, ale to topení asi ne.

ivuska.h
8. pro 2010

@suik Hm, tak to je nějaký modernější model, to k nám ještě nedorazilo 😀 No napadá mě, že by ses mohla zeptat ortopeda, jestli by místo toho nešly ty řemínky... Protože funkčně to bude asi totéž.

slunicko76
8. pro 2010

@meleri no, taky bych nejasala! a manzel asi kor ne!🙂 ale trosku s tim podvedome pocitam.protoze to denodenni prani musi byt na pracku napor.

slunicko76
8. pro 2010

@markusko market, mraz by pomoc mohl!

markusko
8. pro 2010

@ivuska.h
@slunicko76 zkusím mráz, přeprat na 90 a přemýšlím ještě, jestli bych neměla koupit nějakou desinfekci, neznáte nějakou levnější alternativu miofreshe? 😕

slunicko76
8. pro 2010

@markusko tak to nevim, ja tam soupu ten ocet

sussanah
8. pro 2010

@markusko s tim zasmradanim plenek, neni to nahodou treba i materialem? Me treba rucniky, vv a cc nezasmradaji, ale bambusove ano. Presne jak pises, neni to citet po vyprani, ale kdyz do nich nacura, tak to musim hnedka rozhodit do kyble, jinak je to smrad. Nastesti jich nemam moc 😀 Kamaradka ale pouziva pop-in a ty teda pachnou kvalitne, kdyz je mela u me v kyblu, tak to potom bylo jak v opicinci 😝
@suik s tema trminkama, to me mrzi, ale neboj, bude to urco v pohode. Ja je mela do 9m a dneska uz vsechno v pohode 🙂 Teda neni to teda u me uplne stopro, ale krome smesneho behu je to v podstate v ok. A pozitivni zprava je, ze kdyz mi je sundali, tak jak jsem do te doby byla v podstate lehce pozadu, tak jsem behem mesice zacala chodit 🙂 Taky bych zkusila vkladacku do pulek, to je nejvice uzke mezi nozkama. Anebo dej proste papirovky a neres to, vsak za chvili trminky sundate a jeste si latkovek uzijes 🙂

suik
8. pro 2010

@ivuska.h to právě nevím, tady má to nožky v jiným úhlu. Pavlíkovy třmínky se tu taky používaj. A i jsme se to snažili s tou rehabilitační sestrou projednat a ta právě řekla, že nemám mít nožky tak od sebe....no co už. Výhodu ale má, že se krásně nosí v šátku.

suik
8. pro 2010

týjo, ale s těma deseti devíti měsícema mě děsíte 😲 , jak bude lízt, pást a tak 😲 nález máme ale IIb to jsem právě myslela, že není taková hrůza

no aby toho neměla málo, tak jsem zkusila kojit nad nočníkem, páč se děsně pouštěla prsa a kroutila se, tak že to zkusím .... to jsem si zas zavařila. Výsledek? sice čůrala, ale počůraná jsem byla já a i gauč 😀 a že by přestala dělat ofuky to ne 😅

andelka
8. pro 2010

@meleri mi to dělá taky a používám tekutý prášek. Někdy musím oblečení propláchnout ve vodě a dát do ždímačky. Moje pračka má debilní máchání navíc, o hodinu to pere dýl 😝 Taky pomohlo prát třeba trička naruby.
@slunicko76 tak to máme stejně 🙂

@suik jo jo, pampersky vydrží hodně. Já mám DM kartičku, tak chodím tam a sbírám bodíky. S kočárem se tam líp dostanu než do Rossmana, ale ty plíny mi přijdou hodně podobný.
Taky mi věci z bambusu víc smrdí 😅 Naštěstí jich mám pár.

Holky, vím že se to tu už kdysi řešilo - nevadí látkovky motorickému vývoji? Že je ten zadeček větší a těžší? Dany se teprve minulý týden přetočil ze zad na bříško, sice později ale myslím že technicky ukázkově. Teď nás čeká zvedání na čtyři a nevím, jestlio mu těžší zadeček nebude vadit.

slunicko76
8. pro 2010

@andelka tak yjsem nad tim premyslela,ale dosla jsem k zaveru, ze je to blbost! Za nas byly baliky plin jeste vetsi a taky jsme nebyly motoricky zaostale! E.se uz otaci tam i zpatky,zveda se,kdyz ji chytame za rucicky. Pase ukazkove a uz se zkousi zvedat na kolinka.

slunicko76
8. pro 2010

@andelka mama mi rekla, ze dnes na miminka maminky moc spechaj,aby hooodne brzo chodily atd. A ze at si uzovam toho, ze je to miminko, muzu se snim muchlovat atd. a myslim, ze je to pravda!

markusko
8. pro 2010

@sussanah Hmmm, to je pravda, používala jsem v poslední době jen anavy, jiné bambusové nemám. Zkusím jí dát popolinku nebo čtvercovku a uvidím teda 😕 😕

@andelka Já jsem to tu řešila, když byly malé dva měsíce 😉 Taky jsem se bála. V ničem pozadu není, naopak. Na břicho se přetáčela ve 4,5 měsíce navzdory tomu velému balíku na prdelce 😀 Sedět začala v 8 měsících, chodit teď ve 13. 🙂

suik
8. pro 2010

já mám hodně bambusovýho a nepozorovala jsem že by něco smrdělo, ale leju ocet jak zběsilá. Navíc máme dost tvrdou vodu.

slunicko76
8. pro 2010

@suik tak o octove zbesilosti take neco vim! 😀

meleri
8. pro 2010

@andelka fakt ti to taky dělá? tak to je naprd..:( hele dík to mě vůbec nenapadlo že je můžu otočit, to fakt pomůže.. 🙂 že by to bylo pračkou teda....ta naše taky žádná spešl pračka..

andelka
8. pro 2010

@slunicko76 no mi to nakukala mamka, taky jsem si říkala, že látkovky jsem měla taky a do konce 8 měsíce jsem lezla všude. Dany to má ve skocích - dlouho nic a najednou něco nového. Na doma se mu snažím dávat co nejlehší plíny, jen narovno. Na druhou stranu máš pravdu, užívám si toho, že kam ho dám, tam ho +- najdu. 🙂
@markusko dík, my chceme ať si na všechno přijde sám 🙂 nevadí že trochu později

@meleri zkus. Manžel má jen tmavé a černé oblečení, tak o tom něco vím 😅
Jinak na změkčení vody je dobré Jitro. 😉

betelgeuzz
8. pro 2010

@andelka na takový myšlenky hned zapomeň 🙂 My jsme všeci vyrostli na látkovkách a chodit jsme se nakonec naučili. Ali byla v látkovkách o nějaký týden dopředu, než kamarádčina holčička s jednorázovkama. A znám děti s látkovkama, které byly opravdu hodně napřed. Fakt to není v plence, ale v tom dítěti. Jak je silné, zvídavé apod. A otočení v 6 měsících je tak akorát.