Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
19. dub 2011

@kackabk teď jsem to někde psala, tak nevím, jestli se nebudu opakovat. Já jsem měla první výbavu za 6 tis, postupně jsem dokupovala a teď jsem asi na 10 tis. Na druhé mám v plánu ještě něco přikoupit, asi za 2 tis. Ale vem si, že za jednorázovky dáš přibližně tisícovku měsíčně (minimálně půl roku, dokud dítě hodně kadí). Když do toho dáš hodně peněz, tak aspoň budeš mít větší motivaci vydržet 😀

badik
19. dub 2011

@verczu no právě já je sehnala nové za super cenu,tak snad budou dobré.snažím se spíš nakupovat na aukru a tak ale tam jsou jen ty skatch a popoliny těch jsem taky pár objednala,po těch ostatních značkách o kterých se tu píše tam není ani stopa ☹
jinak teď pročítám první stranu této diskuse a píše se tam o kyblíkách a "popelnicích" na použité pleny to jsem trochu nedomyslela.My máme pračku na 11kg takže ji nejspíš nemám šanci zaplnit,musela bych mít velkou zásobu plen a velkou popelnici,kterou nemám kam dát ☹ .No naštěstí má pračka 6.smysl tak si s poloviční várkou poradí,ale mě je vždy tak líto prát poloprázdnou pračku ☹ .Perou se ty pleny vždy zvlášť nebo je když jsou jen počůraný dáváte k prádlu?A asi blbá otázka,ale do těch kýblů je namáčíte,nebo je tam jen tak hodíte bez vody?

betelgeuzz
19. dub 2011

@badik jsou dva způsoby skladování. Buď je hodíš do kýblu jen tak bez vody, nebo tam máš vodu. Já jsem zvyklá bez vody, nechtělo by se mi přenášet kýbl plný vody a ještě bych to nejspíš někam vylila.
Plenky většinou pereš na 60 a běžné prádlo na 40, takže to se moc míchat nedá. Ale já přihazuji třeba povlečení, nebo ručníky.
Zkus taky mimibazar, tam najdeš i ostatní značky.

monny89
19. dub 2011

ahojky holky, tak na doporučení jsem se stavila na pokec a přiučit, respektive naučit něco o látkování.. 😀 Jsem úúúúplná začátečnice, ještě ani nemám výbavu tak nevím co kde sehnat, pokud možno dost levně, páč máme teď nečekané výdaje jinde.. 😖 Takže pokud se mě tu ujmete a pomůžete, budu ráda 😉 Děkuju 😉

monny89
19. dub 2011

jediné co mám je asi 20 starých klasických látkovek a jedny kalhotky na suchý zip, bohužel nevím jak se jim ani říká 🤐

verczu
19. dub 2011

@badik Já jsem taky nakupovala na mimibazaru, nebo tady na mořskym koníkovi. Kýbl jsemsi obstarala z práce, stačí jakýkoli s víkem, třeba od barvy, vetší, nebo dva malé.

verczu
19. dub 2011

@monny89 Já ti asi moc radit nebudu, nemám ještě osobní zkušenosti, od toho jsou tu holky s letitými zkušenonostmi. Tahle diskuse mi pomohla ujasnit si věci, kterým jsem neporozumněla, ale jinak jsem vše hledala na netu, je tam toho fůra. Stálo mě to asi měsíc a pak nakupování na bazaru. Držim palce!

monny89
19. dub 2011

@verczu jojo, ale někdo mě sem pozval, teď se omlouvám, ale nevím jméno 😔 Tak snad se tu něčemu přiučím 😉

innes
19. dub 2011

@monny89 ahoj, na novoška ti kldině budou stačit ty staré čtverce (taky máme a bezva sajou 🙂 ) Jen jich bude potřeba víc, min. 50 bych tipla, záleží jak často chceš prát. Pak tak 3 svrchní kalhotky - flísáčky jsou fajn už na novoška, a k nim nějaké PULkalhotky - oblíbené a né zas tak drahé jsou třeba tyto: http://www.branakdetem.cz/svrchni.-kalhotky-ims.... Určitě na vaječinku užiješ i separačky, my měli Popoliny tuším,ale nakonec jsem je moc nedávala a te´d už nepoužívámvůbec. Hodně holek si místo kupovaných separaček pořídí v Ikea deku Irmu (cca30kč) a z ní si nastříhají separační vložky samy - dají se prát i s plenami. Pak nějaký kyblík na uskladnění (máme od pracího prášku), žlučové mýdlo a na cesty možná nepropustnýsáček (ale postačí i igelitka 😉 ) Toje asi takový základ.Možnámě ještě něco napadne 😅 Jsou tu opravdu letité látkařky, takže ty ti poradí asi lépe 😉

innes
19. dub 2011

@monny89 jinak na těch čtvercovkách bych asi zas tak nešetřila - na kvalitě je to znát, my jsme spokojené s nebělenými Kikko, jsou příjemné na dotyk i po x mesících praní a pak i bambusky jsou docela fajn, sice se většinou srazí a trochu zdeformují, ale zas dost sajou.

monny89
19. dub 2011

@innes No, tak starých čtvercových látkovek tu mám tak 20ks, takže ještě musím dokoupit koukám.. ale kde... tady jsem na bazárku žádné nenašla 😒 Ty jsou drahý koukám.. a to musím mít teda 3ks těhle PULkalhotek, ju? S těma separačkama nevím, budu muset koupit, páč Ikeu mám 100km, a nemají e-shop ☹ Kyblík by se našel, ale nějaký to víko na něj sehnat.. to pořeším.. díky za tip.. žlučové mýdlo na co? Já mám speciální prášek na dětské prádlo......

monny89
19. dub 2011

a jakou velikost od jakých těch kalhotek...?

zuzkkkaaa
19. dub 2011

@monny89 Mony já začala trochu látkovat před 14 dny, taky jsem měla asi 40 čč a tak jsem si koupila pár svrchnáčků, stejně používám jen jedny (thirsties duo,jsou super), takže pro začátek určo stačí. Na ven a a noc nosíme jendorázovky 😉 a peru jen jednou za týden, ale já si každou plenu trošku přečváchnu a pověsím ji ven spolu s nastříhanou Irmou.
Mě se nejvíc osvědčili bambusovky i ty kikko jsou fajn, mám i pár ručníků z ikei ty teda sajou míň ale jako nouzovka paráda.
Tak asi tak, jestli do toho jako látkový štěně vůbec můžu kecat 😀 😀

innes
19. dub 2011

@monny89 nemusíš mít 3 ks PULek, jen bych měla tak min. 2-3 svrchní kalhotky. Novošek se ti často pokadí, tak abys měla nějaké na střídačku. Kvůli tomu častému praní nejsou až tak vhodné vlňáčky (náročnější údržba). PULky i flísáčky se vyrábějí i v universální velikosti, nebo třeba ve dvou, takže vydrží jedna velikost poměrně dlouhou dobu. My máme flísáčky Anavy a Pulky Thirsties. Spíš sama trošku pohledej, abych ti necpala něco drahého, nebo co se ti nelíbí a my ti to tady zhodnotíme, jestli ty peníze za to stojí 😀 Bohužel je na trhu sice dost levných plen,ale také mizerné kvality. 😒 Pokud máš možnost, tak i na ebayi jsou často levné plenky (zrovna mám s jendou holčinou odsud obejdnané AIO plenky s poštovným100kč/kus 🙂 Na začátek ti na zkoušku budou určitě stačit i bazárkové pleny.
Žlučové mýdlo je bezvadné na odstraňovánískvrn od stolice 😉
Separačky nemusíš používat, ale dost ti ušetří práci - vezmeš je pak s bobkem a jen vyhodíš, počůrané můžeš dát vyprat s plenami, ale jak říkám, my je třeba skoro nepoužívali 😉
Omlouvám se za chaotický styl psaní, ještě tu odbíhám 😅

innes
19. dub 2011

@zuzkkkaaa Zuzko nestraš, já taky nejsem žádnej profík, spíš amatér 😀

monny89
19. dub 2011

@innes no a ty svrchní kalhotky vypadají a používají se jak? Já se omlouvám, jsem asi fakt opravdu exot 😀 ale naučit se to někdy musím.... v pohodě, odbíhej, já počkám.. ještě mám čas než porodím 😉 Já mám doma prášek a výrobky od Amway právě na dětské prádlo atd.. tak to snad postačí 🙂

innes
19. dub 2011

@monny89 tady jsou jedny za pěknou cenu https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/rom7/svr...
svrchní kalhotky bráníprosáknutí plenky na oblečení. Každá plena, i AIO (to jsou vše v jenom, něco jako látková pamperska) se skládá ze savé části (utebe to budounejspíš ty čtvrerce) a pak z vrstvy která nepropustí -flísové,PUL, vlněné svrchňáčky 😉 AIO a kapsové kalhotky ji mají už všitou v sobě - jsou dražší, většina látkařek je má spíše na výlety, k doktorovi, na parádu 🙂

zuzkkkaaa
19. dub 2011

@innes jsem zvědavá jaký ty plénečky budou 😝 😝
Jo ty separačky jsou fajn, pokud to teda nevyteče všude kolem 😀 Ale mě se teda více osvědčili vyschlé vlhčené ubrousky, jsou pevnější a možná i levnější 😝
Jinak já si teď připadám jak kdybych měla doma novorozence, má průjem, asi zuby, tak to je všady 😠 😠

@monny89 jeslti chceš ikeu mám za rohem, ti můžu něco koupit a poslat 😉

innes
19. dub 2011

Příklad: (snad mě nesmažou za to, že tady dělám reklamu 😅 )
no nakonec to tu nebudu asi moc rozvádět, rozhodně tě nenabádám nakupovat na těchle stránkách,ale když sjedeš ten levý sloupec, tak je to tam postupně rozdělené http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/prebalo...
a tady jsou i nějakéčlánky k tomu - není to dlouhé a obsahuje to asi vše podstatné http://www.branakdetem.cz/clanky/clanky
zkušenosti ti ochotně sdělíme tady 😀

innes
19. dub 2011

@zuzkkkaaa to já taky,ale četly jsme na ně chválu, tak to snad půjde, ne? 😀 Jo zuby, mi povídej, ten průjem u toho je častej 😒 No ne že bych byla takový vrtkoleno, ale párkrát jsem ubrousky vyprala a dají se ještě použít 😀

reruna
19. dub 2011

@badik osobně plenky sketch nemám, ale psalo se tu o nich dost, že nemají atesty o zdravotní nezávadnosti pro děti do 3 let, kvalita a materiál prý nic moc, ale zase jsou levné...

joohana
19. dub 2011

Ahoj holky, koukám že se tu vyrojily nové látkařky 🙂 .
Holky co si skládáte výbavičku, mám tu pár plenek které už nepoužíváme a nebudu je chtít schovávat, kdybyste měly některá zájem, pošlu levně-napište sem nebo IP, musím mrknout co tam vlastně mám, ale nějaká Baby Lucy-bambuska i froté, jedny Bambinex PUL gaťky jednovelikostní, jedny doma pletené vlňáčky na větší dítě (a roční), jedna Tots Bots Bamboozle vel. 2 a jedna včeličková BI bambuska vel. L/XL tam jsou určitě.

monny89
19. dub 2011

@innes ty svrchňáčky na tom odkazu jsou hezký, a stačí mi teda když takovýhle seženu dvoje ju? Nebo troje radši teda 😀
@zuzkkkaaa děkuju, mrknu se a když budu něco potřebovat tak písnu 😉

innes
19. dub 2011

@badik já nenámáčím, jen ty hodně pokaděný opláchnu a hodím do kýble, když vím, že nebudu prát zrovna nic jiného, tak to házím rovnou do pračky, peru s tím i ložní prádlo, utěrky, ponožky, no prostě skoro všechno světlé co máme doma 😅 A na ty sketch dost nadávají, ale osobní zkušenost nemám.

monny89
19. dub 2011

@innes jo a ještě se chci naučit skládat, jak je nejjednodušší ty látkovky skládat??? Jsou k nim potřeba ty sponky že jo...?

innes
19. dub 2011

@monny89 můžeš mít i jedny a dokoupit k nim třeba ještě jedny flísáčky. To je na tobě 😉 Ale určo bych měla aspoň ty troje svrchní kalhtoky, ony se míma prokadí hned a abys pak měla co na ten zadek dát 😀 Záleží taky, jestli to chceš střídat i s papírovkama - to pak těch látkových plín stačí určitě míň.

innes
19. dub 2011

@monny89 na novorozence je dobrý skládat novosklad - je to jednoduchý, i když to tak ze začátku nevypadá, na netu je spousta návodů, i videa bys našla, novosklad hezky sedí kolem nožiček a tím brání protékání (samo ti mimčo proteče občas i tak 😅 )

innes
19. dub 2011

@monny89 http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-... Já jsem snapku ani ze začátku nepoužívala, některé kalhotky to podrží i bez ní. Ale snapka stojí asi 30 kč, takže bych jí do výbavy zahrnula 🙂

florentina
19. dub 2011

kočky, jakou máte zkušenost s dezinfekcí na plíny Miofresh....někdo to tu radil, koupila jsem, ale na obalu píší, že není vhodné na barvené prádlo. No ale já mám plíny barevné. Teď mám krásné, nové, barevné Anavy a nerada bych je zničila. Máte někdo zkušenost /a protože se jedná o Anavy, prosím o názor i @ivuska.h/? Děkuji za odpověď.

reruna
19. dub 2011

@monny89 čtvercové plínky moc na bazárku nejsou, protože bývají asi dost zničené a flekaté od vaječiny, používají se hlavně na malé mimi, zavázané na novosklad a ty bych si teda já asi koupila nové a nejlépe značku Kikko bavlněné i bambusové, pul kalhotky malé velikosti můžeš koupit na bazárku, stačí dvoje, ale lepší jsou troje. Kalhotkové plenky se taky dají pořídit z bazárku, menší velikosti bývají ještě dost zachovalé.
@badik plennky skladuju taky nasucho v kýblu s víkem, koupila jsem ho normálně v domácích potřebách a peru většinou jen plenky, ale když se mi to nenaskládá, tak dám vše, co se může prát na 60, ručníky, utěrky, ponožky, ložní prádlo atd...