Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

macinka85
17. čer 2011

@helulela Zatím mi je neprokalala🙂A strašně moc sají🙂 Musíš to vstřebat..udělěj si seznam..druhy,značky a pročítej a pročítej🙂) Holky a á si připálila maso,ajk tu vykecávám jdeme jíst papa

sussanah
17. čer 2011

@lichtakova vidim, ze se to tu uz rozjelo 😀 k tomu prani, lovelu nebrat, prdlacky vypere. My jsme s ni prali ze zacatku, pak jsme presli na batole a rozdil teda obrovsky. Taky se mi osvedcilo davat k pravni sodu, nemela jsem z miminkovske vajeciny na plinkach ani flicek 😉
ad pastelky, osobne bych z nich fakt vybavu nedelala, ale treba jedna kocka tady mela pouze je a je maximalne spokojena a uz latkuje druhe mimco v HD. Svrchnaky taky kupuj postupne, to rozhodne.
ad vicevrstve (vV), jsou bud bavlnene (napr popolini) nebo bambusove (bmb). jsou to docela fajn vkladacky, my jsme na nich v podstate odlatkovali mladeho 🙂 Sice vajecina obcas protekla, ale tentokrat to prave budu davat do novoskladu a nebojim se, ze by to bylo na kalhotkach. VV bmb jsou pruzne, takze se z nich da primo udelat ten sklad http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... Ja jsem si prave na mimco nasila vv s kapsou (2 vrstvy bambusoveho frote) a hromadu bmb vkladacek, takze budu tak poruznu doplnovat. Jinak urcite vice nasaje vv nez 2 cc (ctvercovky) narovno. ono totiz ty cc dneska uz neni co to byvalo za nasich mladych let, savost je uplne nekde jinde 😖
Jinak docela dobre a levne vkladacky jsou napr kikko bmb 30x30 nebo uplne obycejne rucniky z IKEA za 5Kc 😉

joohana
17. čer 2011

@verczu Já mám pratelné vložky do podprsenky, už je moc nepoužívám, koupila jsem si 5 párů Anavy a po 7 týdnech mi prsa tečou jen v noci když kojím, a to mám v posteli plínu. Ale ze začátku jsem těch 5 párů užila, než ti totiž jedny uschnou tak to chvíli trvá, sem tam musíš vyměnit i přes den, v noci jsem prodojila taky pár...

joohana
17. čer 2011

@helulela Haha, taky všude básním o vv Anavy, musí si o mně ženský myslet že mě Ivuška platí za reklamu 😀

sussanah
17. čer 2011

@joohana v tom priprade Ivuska plati za reklamu asi tak polovine holek na tehle diskuzi 😀 Coz mi pripomina, musim se podivat na ucet, jestli uz mi prisly penizky za reklamu na tenhle mesic 😀 😎

ivuska.h
17. čer 2011

@sussanah No jo, pak proč furt nebohatnu, ty investice do reklamních uživatelek diskuzí mě zničí! 😀 😀

macinka85
17. čer 2011

😀 😀 😀

sussanah
17. čer 2011

jj cashflow je zaludna vec 😀

vercach
17. čer 2011

Tak mám koupenou první várku látkovek :o) jsem nadšená až na tu cenu....už aby se malý narodilo a mohli je používat 😀 ale ještě je času.

sirael4
17. čer 2011

Holky, je tu někdo, kdo látkuje "po staru"?

suvelka
17. čer 2011

Holky, co tady propagujete ty Anavy, které plíny konkrétně máte na mysli? Ty jednovelikostní, nebo vícevrstvé? Ty jednovelikostní se mi moc líbí, krásný tvar a barvičky, teď přemýšlím, jestli by v zimě přežily sušičku a jestli by manžel přežil další investici do plenek 🙂 Do těch kalhotkových plín je ještě potřeba dávat vkládačku? Poradil by mi, prosím, ještě někdo, jak se používají ty vícevrstvé? Na stránkách anavy jsem viděla, jak se skládají, ale je ještě potřeba do nich nějaká vkládačka, nebo se ještě krom svrchňáků něco na ně dává ( novosklad )? Omlouvám se za zmatené dotazy, těžko se přemýšlí nad něčím, co člověk v životě nedržel v ruce, natož, aby to viděl v praxi při přebalování 🙂

andelka
17. čer 2011

@sirael4 co myslíš tím po staru? 😉 Jakože klasickýma bavlněnýma plínama? Já tak látkovala skoro výhradně půl roku, ale teda se separačkama a pulkama. Ale to není nic hogofogo 😀

sirael4
17. čer 2011

@andelka no myslím takové ty čtvercové tetrapleny a svrchní kalhotky 😉

betelgeuzz
17. čer 2011

@sirael4 nevím, co jsou tetrapleny 🙂 Spousta z nás tu používá klasické čtvercové pleny, třeba tyhle http://www.branakdetem.cz/ctvercova-plena-kikko... a na to nějaké kalhotky. Zkus si přečíst pár posledních stránek, celkem jsme tu o tom psaly.

@suvelka oboje jsou dobré. Ty kalhotkové už obsahují 2 vkládačky, jednu dlouhou a jednu malou. Ty vícevrstvé dáváš buď jako kalhotky (je to vidět tam na fotkách), s tím ale zkušenost nemám. Já je používám jako vkládačky.

ivuska.h
17. čer 2011

@suvelka Sušičku přežijí bez problémů. K těm vícevrstvým -- vkládačka do nich potřeba není, pokud miminku ta savost stačí, když ne, tak se tam dá přidat vkládačka. Prostě záleží, jak moc dítě čůrá. Celé to pak drží v tom kalhotkovém skladu na snappi sponku nebo na špendlík a na to přijdou svrchňáky.

ivuska.h
17. čer 2011

@betelgeuzz Tetra pleny jsou klasické čtverce...

joohana
17. čer 2011

@sirael4 Většina holek začíná novoskladem z klasických čtverců. Já teda taky, ale po pár dnech jsem zkusila dát Anavy vícevrstvé na kalhotkový sklad (ano, je to tu zas) a od té doby mám Kikko Eco LUx na ublinkávání 😎 . Ale musím říct že jsou super hebounké, proč bych dávala miminku ty tuhé tenké hnusy, že 😀 .

Ad požití vícevrstvých-na novoška do skladu, až se do něj nevejde tak narovno, ideálně se to překrývá se začátkem příkrmů a koncem vaječinkového kakání (jestli to tak bude se uvidí). Savost se dá zvýšit vkládačkou, zatím nemám problém (přebaluju co 2-3h, v noci zatím jedem hnusky, dobírám balík co jsem si koupila do porodnice. 108ks nám vystačilo na 8 týdnů)

joohana
17. čer 2011

haha, POUŽITÍ, ne požití, to jsem fakt ještě nezkoušela 😀

baca
17. čer 2011

@verczu já mám doma pratelné vložky od anavy, pak jsem tak používala i anavy odličovací tampony (stejné jak kojovložka, jen menší), a taky mám doma pár od bundles, ty mají z jedné strany merino vlnu, takže neprotečou, zbytek mi často protekl, jedině dát dvě na sebe. Ale opravdu oproti těm umělým jednorázovým luxusní pocit. Nechápu, jak jsem u první dcery mohla nosit ty jednorázový, i když jsem měla ty od bundles doma

macinka85
17. čer 2011

@joohana úplně jsi mi to o těch vv a čtvercích vzala z pusy 😀 A malá mi ve vv už tak pak neplakala,vydržela v nich mnohem déle než půl hodiny..u čtvercovek si ucvrnkla a já musela přebalit 😠

baca
17. čer 2011

U nás to teď vypadá tak, že Bára látkvky moc nechce, říká si o plinu, myslí jendorázovku, většinou ji teda nemá, ale čurání taky většinou skončí v gatích, prostě se jí ptám, ale ona nechce čutrat, když ji chytnu, tak se šprajcuje a za minutu to pustí do gatí...Už mě to nebaví, trvá to tak už aspoň 2 měsíce...Přece ji nebudu furt dávat jendorázovky, obzvášť teď v léte

No a Marek... ten pořád hučí, že chce čurat a že je počuraný, ucvkrává si snad co 15 mint. teď večer po koupání snad každých 5. Na ven pokud od něj chci mít pokoj, tak musím dát jednorázovku, nebo si nabalit zásobu plínek na přebalovaní.
Takže naše výpravy ven spočívají v tom, že dceři zabalím několikero tepláčků, ponožek, kalhotek a alespon jedny náhradní boty, vezmu i číňák a Markovi hromádku čč nebo nějako aio a jedem 😀

reruna
17. čer 2011

@suvelka já mám anavy jednovelikostní na patentky, ale kdybych věděla, co vím teď, když jsem si pořizovala výbavu, (tenkrát anavy začínaly a dozvěděla jsem se o nich, až když jsem už skoro žádné plenky nepotřebovala, ale neodolala jsem 😀 ), tak bych si určitě pořídila i ty na snapku a vlňáčky i flísáčky. VV já moc nemusím

sirael4
17. čer 2011

@betelgeuzz díky, na mysli jsme měla takové ty klasické, co byly "za nás"....čtvercové pleny, asi to budou ony...
@joohana novosklad mi přijde dost složitý, pokud to musím před každým přebalením složit, neščlo by plenku skládat klasicky na půl, na půl a ještě na půl? To by bylo nepraktický? Jsem v tom absolutní laik.

reruna
17. čer 2011

@baca tak to tě obdivuju, že vydržíš dcerku neustále převlíkat.... a ještě do toho neustále přebalovat malýho.

suvelka
17. čer 2011

@sirael4 Novosklad se naučíš raz dva, manžel si to 2x zkusil a skládá jak divý, já ty čtverce nežehlím, jen věším přeložené na půl a ty pak suché skládám zase na půl a na novosklad, bez žehlení.Holky mi tu poradily dát dovnitř ještě jednu čtvercovku složenou tak, jak popisuješ, separačku a celé to zabalím tak, jak balím mimíska, takže si celou tu plenku předpřipravím a skládám je na komínky. Při přebalování už sáhnu po připravené pleně s vkládačkou i separačkou, časově to vyjde rychleji, než žehlení. Bezprostředně před přebalováním by se mi to skládat nechtělo...

maly_prcek
17. čer 2011

@suvelka Anavy jsou fajné všecky...
Měla jsem snapkové - do té doby než D. začal lést a ta snapka na tom pořádě nedržela jsem je milovala, tak jsem obměnila za patentkové a ty jedem doteď (máme plíny na spaní). Jsou fakt povedené - materiál vydrží, povedený střih co je fakt od novoška po batole, poctivě šité, savostí na ně nic nemá... Mají 2 vkládačky, takže samy o sobě rychle schnou a můžeš regulovat co dovnitř - my třeba do cca 1r jeli jen tu dlouhou vkládačku, ty malé tak můžeš dát do jijých plín nebo třeba do novoskladu, když jsme se učili na nočník, tak jsem tu malou dávala do slipů... Takže fakt variabilní plína.
A pak jsou ty bambusové vv - normální vv mně osobně třeba vůbec nenadchly, ale kolem 10m Davimu přestaly stačit čč nadoma a já řešila co místo toho a bambusové vv byly super... Ten novosklad teda neznám, to za nás nebylo, ale já si to tento typ na novoška pořizuju místo části čč - prostě s tím, že vím, že je využiju hodně i potom.
Mně se plíny narovno nadoma osvědčily - nechtěla bych zapínat dvoje patentky (natož sapku) třeba u ročního zdrhače... Tohle nahodím i ve stoje, pochopí to babičky a MM 🙂

maly_prcek
17. čer 2011

@sirael4 Novosklad je fakt v pohodě, deset plína a dáváš to i po tmě 😉 Já jsem si to navíc předskládávala při žehlení/věšení/tv, takže tak jen bereš a jedeš... Skládat jak píšeš jde taky, záleží jak moc dítko kaká, protože zatímco novosklad tu vaječinu zachytí, ta plína narovno vůbec a jde to a svrchňáčky...Ale jsou i děti, co kadí jednou za 14 dní 🙂 Většinou se na vajeečinu jede novosklad a pak jak začne tuhý bobek, tak skládáš narovno...

maly_prcek
17. čer 2011

@lichtakova Taky bych jen do HD nešla... Pokud je měkká voda tak to hrubutí celkem jde, ale ta savost mi teda dost vadí. Pokud bys do každé potřebovala ještě savou vkládačku, tak už to není ani finančně výhodné... To už si spíš umím představit výbavičku z bambusových vv anavy... Savější, levnější, měkší...
Jinak taky doporučuju pořídit si svrchňáčky jen S a Xs a pak dokupovat...

Perem taky v Batoleti...

suvelka
17. čer 2011

@ivuska.h A jak dlouho ( do kolika měsíců) jde ty vv skládat do kalhotkového skladu?

sirael4
17. čer 2011

@maly_prcek a co zavazovací plenky, jede tu někdo na nich?