Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

permonik7
24. říj 2011

@marky27 ale však to se použije, my je párkrát doma taky měli a dokonce jsem je i několikrát použila jako svrchní a dovnitř jsem dala bambusku kikko a parádně to fungovalo, když mi zrovna ty originál vkldádačky ne a ne doschnout 😉

marky27
24. říj 2011

@permonik7 jj, tak jsem to právě taky myslela - že bych tam dávala i vv anavy narovno, protože nevím, jestli by jiný kalhotkovky překryly, když jsou tak úzký.

betelgeuzz
24. říj 2011

@deniskakubicek a v čem je špatná tvá zkušenost s anavy kalhotovkama? Já je mám taky ráda, dobře se vycpávají i na ně dobře sedí PULky. Zatímco thirsties M jsou dceři už dost malé na kalhotovky jako jsou duha, nebo pastelka, tak na anavy pořád sedí.

A jeden tip (možná už to tu někdo dřív psal). Dnes jsem si donesla novou dávku lanolinu a ujistila jsem se, že je to to samé jako purelan (jinak uchovávám lanolin v lednici, tak ho mám daleko tužší). Dostala jsem vzorek purelanu, je výborný na bradavky, ale zatímco za 100g lanolinu v lékárně dám necelých 100 kč, tak 7 g purelanu stojí 150 kč 😒

marky27
24. říj 2011

@betelgeuzz tak to je celkem rozdíl 😨 . To už bude možná lepší ta mast na bradavky Babylove z dm.

silente
24. říj 2011

@betelgeuzz - oni to u Purelanu i píšou, že je to 100% lanolin 🙂
http://www.dnformed.cz/medela/produkty/purelan.php

reruna
24. říj 2011

@deniskakubicek anavy kahotovky jednovelikostní na patentky jsou podle mě nejlepší plenky, a to jsem jich vyzkoušela hodně, v čem vám nevyhovují?

angetha
24. říj 2011

@deniskakubicek Jestli třeba neměli ještě ten starší menší typ a to by mohlo zklamat, když jsou uváděné jako jednovelikostní...ale taky by mě zajímalo proč kalhotkové Anavy ne..

deniskakubicek
25. říj 2011

Kalhotovky ne, protoze maji nizky sed, Kuba se ohne a leze mu pul zadku ☹ v tom me zklamaly, je sice pravda, ze ma Kuba 13,5kg, ale stejne...mam je asi rok, tak nevim, zda to jsou ty nove nebo starsi, ale nam proste nesedly, ale to je vse co bych jim vytkla

vajenka
25. říj 2011

Ahoj holky, opět nahlížím a chci vás poprosit o radu, čím můžu utírat zadeček, když nechci používat y vlhčené jednorázové ubrousky. Máte nějaký tip? Dík 😉

romcovaklarka
25. říj 2011

@deniskakubicek No je fakt, že malej má přes 8 kilo teprve a má je nezmenšené v tom sedu, a neumím si představit, že by je měl nosit za rok 😅 Ale jinak zatím jsou božíííí 😵

deniskakubicek
25. říj 2011

@romcovaklarka nam prave sedely, kdyz byl Kuba mensi, ale posledni4 mesice uz neee a AIO uz zacinaji byt taky mensi

katkaela
25. říj 2011

@romcovaklarka @deniskakubicek No mne sa práve tiež zdá že sa do nich za chvílu Eli nezmestí. Občas tiež vyliezol zadok a to som myslela že som ich nejak blbě nasadila a zapla. Ale ako tak čítam tak to tým nebude:-/ A to tak sa mi páčili a uvažovala som, že ešte nejaké kúpim...

katkaela
25. říj 2011

@vajenka Ja používam nastrihaný Perlan a na to Medvídka v spreji od Eoné. Netreba už nič mazať 🙂

deniskakubicek
25. říj 2011

@katkaela ja to prave Kubovi zkousela zapinat vselijak a vzdy mu ten zadek vylezl 😀 ale to je fakt jedine, co mi na nich vadi, ted vim, ze bych nekoupila novorozenecke, ale treba na male mimi jsou super, ten nas je baculka 🙂

innes
25. říj 2011

@reruna
@deniskakubicek ačkoliv mám Anavy ráda a vlastně celou výbavu mám z nich, tak bych taky ocenila, kdyby byli vyšší. Máme je dost bokový a docela mi vadí, že je malá otlačená od posledních patentků, na které jí už nezapnu. Přemýšlím, že další pořídím na snapku. Přijde mi, že by byli i vyšší, ale ty připlé vkladačky je táhnou dolů a na volno je dávat nehcci, aby se neposunuli a neměla otlačený patentky na zadku i na břiše.

deniskakubicek
25. říj 2011

@innes teda, to jsem rada, ze tady nejsem za exota, uz jsem si pripadala blbe, ze jsem nejaka fajnovka...kdyby byly vyssi, tak bych nemela co vytknout, Kuba teda otlaceny neni, ale za chvilku pujdou do vyrazenych, protoze jsou proste male a nesplni ten ucel co maji... jeee, taky cekas miminko v breznu? 🙂 my taky 2.3 😵

reruna
25. říj 2011

@innes a nemáte ještě tu starší verzi, co měla nižší sed? Ale věřím, že někomu nemusí sedět, každé dítě má jinou postavu... já to beru podle svých kluků, anavy jim oběma sedí krásně, starší už plenky nenosí, ale schválně jsem mu je zkoušela, má 106 cm, 15 kg. Mladší má 13 kg a 90 cm a zapínám mu je tak, že má uprostřed 2 volné patentky, takže na krajích má ty patentky schované.... Pro mě jsou to fakt nej plenky, krásné, měkké, savé, dobře sedí, neodírají, neprotíkají, neotláčejí a rychle schnou

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek nám novorodenecké sedeli dobre (mala som pár požičaných), ale bolo to len na chvílu než z nich vyrástla a dali sme tie vačšie

deniskakubicek
25. říj 2011

@katkaela syn se prave narodil se 4kg, tak bych radeji nejake vetsi, ale pri nejhorsim tady mam 100ks čč 😀

katkaela
25. říj 2011

@innes tiež myslím že by bolo super, keby boli vyššie, ale asi by potom nerobili zase taký krásny malý zadoček...mohli by sa predávať 2 varianty - vyššie a nižšie a každý by si vybral, čo sedí najlepšie jeho potomka 🙂

reruna
25. říj 2011

@deniskakubicek možná by vám teda lépe než anavy seděly baby lucy vel M/L bambusové, ty jsou naše druhé nejoblíbenější a jsou vyšší a širší, savé jsou taky dost, ale materiál je trošku hrubší a dlouho schnou, zase cena je příznivější. A z AIO jsou nejvyšší BBH Magic vel L

reruna
25. říj 2011

@katkaela plánují se anavy noční, které budou vyšší, ale kdy je dá ivuska do prodeje netuším

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek
ty brdo, 100 čč!!!😀 to ich aj žehlíš? ja tiež občas dávam čč, ale keď som nevyžehlila, nevedela som to poskladať poriadne, a keďže ma to žehlenie až tak nebralo, tak som si radšej ušila vlastné plenky, čo nám vyhovujú

deniskakubicek
25. říj 2011

@reruna Presne tak! Baby Lucy mame a pouzivame je cele plenkove obdobi a jsou super, u nas na prvnim miste, ted jsem koupila i nejake nove a maji jiny strih a taky bomba! davam do nich vv anavy a jsem fakt spokojena
@katkaela jj, 100 čč 😀 heled, ale vyuzila jsem je, nemusela jsem prat denne, zehleni me bavilo, ale ted bych to nedavala, navic malej mel reflux do roka, takze se jich spotrebovalo opravdu hoooodne...ted uz je nezehlim, dam si je ususit tak, abych je mohla hezky poskladat a je to 🙂

katkaela
25. říj 2011

@reruna nočné anavy?🙂 tak to sa už neviem dočkať 🙂 lebo už som začala hladať nejaké iné mega savé plenky na noc, teraz som musela zbabelo prejsť na noc na Alany :-/

innes
25. říj 2011

@reruna právě máme ty novější, co už by měli být vyšší 😔 Jako zadek jí ještě neleze 😅 Má 80cm a 11Kg, takže žádnej obr bych řekla. Já se právě snažím jí zapnout na ty krajní, aby nebyla otlačená, pak ty druhý hned za ně a pak ob jeden, takže taky máme střed volný. Ale ty co jsem pořizovala jako první (v 10ti měsících dcery) jsem 1x vyprala na 90 stupňu, protože zatouchali a taky jsem dřív dávala občas ocet místo aviváže a jde to na nich znát, jsou víc sražený, tvrdší, než tyc o jsme koupili třeba měsíc po nich.

@deniskakubicek jj, my až teda 25.3., tak si říkám, že na prcka budou ty kalhotovky fajn 😵
Máte někdo tipna vyšší a savé plenky?
Ještě jsme se chtěla zeptat, v jakých tekutých prášcích perete? Upřednostňuji eko. Máme tvrdou vodu, plínky jak prkýnka 😝 Holky tady psaly, že s tekutým je tolepší, já zkoušela Batole i Lovelu a žádnej rozdíl. Na denní plenky dám občas i aviváž, vím, že snižuje savost, ale na den mi to tak neva a jinak by byli fakt tvrdý 😔

innes
25. říj 2011

@katkaela stejný jak u nás,taky jsme na ně zvědavá 🙂 I když já zkouším zas kalhotovky Anavy na noc a jde to, zatím neprotekly, jen dneska ráno už to malinko vzlínalo.

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek ja sa tiež snažím to nejak slušne rovne usušiť, ale som proste skladací antitalent 😀
Aké máš prosím ťa tie nové nočné plienky ?

deniskakubicek
25. říj 2011

@katkaela ja se prave v techto vecech vyzivam 😀 ale teda delat pri dvou detech, ktere jsou v plenkach, to neee, to si opravdu radsi nakoupim kalhotovky... to byla otazka na me? ja nocni plenky nemam, na noc mame papirovku

katkaela
25. říj 2011

@innes Malá od narodenia spávala v látkovkach a nikdy nepretiekly. Ale raz som bola u našich na Slovensku, a mala anavku na noc. A ked som ju v noci kojila, dala som si ju k sebe do postele a nechcelo sa mi ju už prenášať do postielky, tak som ju tam nechala a ...pretiekla durch😀 Mokrá aj postel, mamka zúrila. Ale to som nechala horný okraj plienky trčať spod svrchňákov. Proste ta anavka je po noci úplne nasiaknutá celá.