Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

michamicha
9. pro 2011

@rebelie jj, když si vezmu, že jenom počůraná papírovka po spinkání aspoň u nás dost smrdí 😅

sussanah
9. pro 2011

@rebelie no hodne velky.. ja davala na noc snad od prvniho tydne bmb vv, po dalsich 2 tydnech s vkladackou navic, ted uz 2 vkladacky nebo komplet anavy 😀 Zalezi na hodne vecech, napr velikost mimca, jeho ucuranost a jak moc v noci kaka. Na naseho by proste jen cc a vv nestacilo ani omylem na vic jak 2-3h, ale pokud se zase bude casto budit na kojeni a budes casto prebalovat, tak je to ok. Ja jsem uz ted najela na system ze prebalim jednou o pulnoci a pak uz jen kojim a kojim a uz prebaluju jen pri opravdovem pozadavku.

sussanah
9. pro 2011

@rebelie no a uz mas alepson nejake poslicky nebo pocity, ze uz se mimco klube nebo ceka na Vanoce? 😀

rebelie
9. pro 2011

@sussanah No já právě přemýšlela o Anavy bambus. vv na kalhotkový sklad + vkládačka, a pak později podle potřeby Anavy kalhotkový, ale ty už budou velikostně srovnatelný s čč+vv... Mimčo zatím žádné signály o klubání se nevydává... ale doufám, že na Vánoce teda nečeká 😀. Pořád nějak doufám, že se to seběhne teď o víkendu, ale kdo ví... mimču jsem řekla, že už může a teď je to na něm...

sussanah
9. pro 2011

@rebelie jj to prave pouzivam. Mam jich 5, do kazde z nich jsme mela vkladacku 3vrstvy (jakoby malou z kalhotkovek anavy), ted uz davam poskladany bmb obdelnik, je to jakoby 8vrstev kratka a tenka vkladacka. Kalhotkovy skald je super z techto vv, navic pozdeji se daji perfektne pouzit jako vkladacka (pri jinem poskladani) treba prave do kalhotek anavy nebo do jakychkoli jinych.
Tyjo, uplne jsem zapomnela jake to jsou ty posledni dny nervy, kdy uz to prijde 🙂

boudova
9. pro 2011

Mě ještě vrtá hlavou, když je to miminko tak hezky vycpaný a má ten mravenčí zadeček a leží na rovné matraci - není prohnuté? Dáváte pod něj něco? Nebo se to neřeší?

helulela
9. pro 2011

@vendyca @boudova k přebalování v noci - ze začátku se většinou přebaluje při každém kojení, někdo před, někdo po. To stačí nějaké normální balení, které se dává přes den. Za pár týdnů, když už mimi v noci nekaká, dává se jedna plína na celou noc a to už chce něco výkonějšího. Jako vkládačka se používá třeba flís, který drží pocit sucha. Jako je to divný pocit nechat je celou noc v jedné plíně, ale to přebalování je pak většinou už dost rozhodí a pak hodinu nespí. A starší děti, které se už v noci nebudí, mají taky jednu plínu celou noc.

@vendyca a máš aspoň nějakou představu, co bys chtěla, kolik do toho chceš investovat a tak? Na novorozence nejlevnější a nejpracnější varianta jsou klasické čtvercovky, které se skládají, plus do nich vkládačky na zvýšení savosti. Komfortnější a dražší jsou kalhotkové plínky. K tomu cca troje svrchní kalhotky. Případně nějaká AIO (vše v jednom) na parádu, k doktorovi, když přebaluje někdo nezkušený...

helulela
9. pro 2011

@boudova ze začátku je trochu "z kopečka". My měli podloženou postýlku kvůli blinkání, tím se to vyrovnalo 😉 Za chvíli už pak ten balík není proti tělíčku tak velký a je to v pohodě.

helulela
9. pro 2011

@michamicha to je jak u nás. Hodinu a půl běhá suchý, do nočníku nic neudělá a když dostane plínu, čůrá hned. Akorát mu je o půl roku víc než Vojtovi 😖 Taky si ale říkám, že už si to aspoň uvědomuje a umí držet, dřív čůral co 10 minut.

sussanah
9. pro 2011

@boudova my jsme meli mimco trosku z kopecka snad jen prvni 2-3tydny, ale on fakt rychle pribiral, takze tyto veci jsme fakt neresili 🙂

vendyca
9. pro 2011

@helulela Jj, už mám nějakou výbavu. Chtěla bych jí založit na čč a PUL.
Mám 2x PUL IV na novorozence a S a pak 2x PUL PoPnGrO, které s námi porostou
čtvercovek mám 50 ks
Pak na parádu a na zkoušku dvoje pastelky, dvoje Anavy kalhotové s těmi originál vkládačkami
dále Kikko bambusky 2x, IV mušelínky 4x - jako ke zvýšení savosti
vkládačky Lollipop mikrofleese 3x
separační plenky teď nevím jaké

Co bych tedy měla pořídit ještě? Nějaké savé vkládačky?
Takže čerstvé miminko na noc klasické čč a PUl a pak třeba ty Anavy - myslím na noc?

helulela
9. pro 2011

@vendyca to už jsi slušně zásobená 🙂 Čč máš až dost, můžeš vycpávat další složenou čč, jen už je to dost balík. Vkládačky jsou lepší, radši bambusové. Do novoskladu můžeš používat i krátké z Anavy, plně vycpaná je stejně ze začátku zbytečně moc. Lollipop neznám, fajn jsou třeba Baby Lucy, Kikko bmb 30x30 apod., levná varianta froté žínky z Ikei. Tak deset bych jich ještě pořídila.
Na noc třeba čč, jak píšeš. Kdyby se ti nechtělo v noci motat s novoskladem, tak kalhotovky. Až nebudeš přebalovat, Anavy určitě v prvních měsících vydrží.

betelgeuzz
9. pro 2011

@vendyca já myslím, že pro začátek dobrý. Pořídila bych něco na to vycpaní, já zatím používám ikea ručníky rozstřižené na půl. Ze začátku jsem dávala novosklad s tím ručníkem, ve dne i v noci. Teď to dávám na den, na noc novosklad vycpaný bambusovou vv anavy, vydrží to celou noc.
Helulela sice píše, že čč jsou nejpracnější varianta, ale nenech se odradit 😉 Já je používám i na druhé dítě a jsem spokojená. Novosklad si můžeš naskládat ve volné chvilce a pak už jenom rychle přebalíš.

helulela
9. pro 2011

Ještě mám tip. Komu moc nesedí Thirsties, jako třeba Víťovi jsou volné kolem pasu, tak super jsou SWB, narovno i na kalhotovky. Jsem z nich teď nadšená, musím se podělit 🙂

helulela
9. pro 2011

@betelgeuzz já nechtěla odrazovat 😉 U Víti jsem dala novosklad asi jednou, ale u Adámka půl na půl a i jsem si ho oblíbila.

maly_prcek
9. pro 2011

@sussanah @rebelie Taky tak v noci přebalujem... Malá se budí kolem 2h, přebalíme a bývá často suchá! A pak kojíme a kojíme a kojme... A přebalíme až ráno. 🙂 Ale nám stačí dovycpaná čč bmb vkládačkou (velkou)🙂
Ale brzo už zkusím dávat anavy kalhotkovku, malá už nekaká v noci...

maly_prcek
9. pro 2011

@rebelie Jinak mně čč s vv dovnitř přijde dost veliká, i 2 čč, radši dávám bmb vkládačky, když potřbuju savost než čč... Ale noční plína působí každá mohutně...
Uvidíš, my třeba jedem plíny narono, malá kadí do umyvdla, tak vím, že si to můžu dovolit.

maly_prcek
9. pro 2011

@innes Já mám ráda vlňáčky od BI (bezešvé, držáky, jsou nesmrtelné)- longies i shorties, na disanách mi vadily dost ty švy kolem nožek (a to jak byly za chvíli hnusné a smrsklé), malý býval otlačený, zapínací na chodící dítko jsme měli Anavy.

Nemůžu si pomoct, ale mně osobně většina pletených z vlny kouše... (Zkoušeno na mně)

innes
9. pro 2011

@maly_prcek longies jsem taky měla 🙂 a ty shorties nacpeš v pohodě pod oblečení? Nechci nic extra objemnýho. Na noc vezmu asi ty Disany, tam to ev. nevadí. Jinak mě ty handmade nekousaly - po vyprání, ale byla to 100% merinovlna, teď jsem si koupila tuto: http://www.fler.cz/zbozi/100-ovci-vlna-srumec-2... 😵

rebelie
9. pro 2011

@maly_prcek co myslíte tou bmb vkládačkou? Bmb je bambus? A vkládačka nějaká konkrétní, nebo třeba z Anavy kalhotovek? No, nějak to prostě na začátku vyzkoušíme, určitě to x krát nebude ono, a pak si taky najdeme něco, co nám vyhovuje... Zatím to vidím přes den čč na novosklad + froté vkládačka z ručníku a na noc Anavy vv + ev. třeba malá vkládačka z kalhotovek... Stejnak nám to určitě v prvních dnech poteče všude, jak to nebudeme umět umotat... už se na to těším 😀

andelka
10. pro 2011

@rebelie jj, bambus, je nejvíce savý.
Já plánuju látkovat i druhé dítko, už mám po Danym odložené Kikko čtvercovky, a mám našité vkládačky bavlněné a 10 ikea žínek a ještě nějaké froté vkládačky co dávám teď Danymu. a separačky, troje pulky a základ bychom měli. Doufám, že starší bude v létě bez plín už a kalhotovky a kapsovky podědí mladší.
Novosklad mám ještě v ruce, motám ho doteď.

romcovaklarka
10. pro 2011

@maly_prcek Já mám pletené od Ivy http://vlnackyiva.webnode.cz/vlnacky/prodej-vln... a spokojenost, Samík se taky netváří, že by mu byly nepříjemné.

helulela
10. pro 2011

@andelka to ti moc přeju, bylo by to ideální. Taky jsem si naplánovala, že než Adámek vyroste z novoskladu a těch pár novorozeneckých plínek, odplínkuju Víťu a podědí po něm. No, nedopadlo to, tak to teď tak všelijak pytlíkujem, protože dvě komplet výbavy pořizovat nehodlám.

andelka
10. pro 2011

@helulela no, tak ráda bych. Jaro a léto by byly fajn na učení, a než začnu miminku dávat kalhotovky a kapsovky, tak to taky pár měsíců potrvá, Dany byl první tři měsíce jen v novoskladu. Holt jinak budu muset častějc prát, no.Ale zas v létě to bude dobře schnout.

talina
10. pro 2011

Ahojky, já bych měla jeden dotaz k plenkám. 🙂
kolik bych mohla dát do pračky plenek? Mám pračku pouze na 4 kg 🙂

děkuji

mmiirrkkaa
10. pro 2011

@rebelie Neboj, neproteče. Já motám novosklad+ručník+separačkju a pohoda. Jednorázovka mi protekla snad vždy. Takže to bude fpoho 😉

helulela
10. pro 2011

@talina hodně záleží jakých - čč x kalhotovky... já mám pračku velkou, u jednoho dítěte jsem prala co 3 dny a většinou jsem k tomu ještě přihodila nějaký ručník. Při dvou dětech peru obden a je to tak akorát.

helulela
10. pro 2011

@andelka já už chci léto a věšet na balkon 😵 takhle doma pořád brkáme o dva sušáky na prádlo 😠

talina
10. pro 2011

@helulelo, čč myslíš klasické čtvercové? já myslela kalhotovky, prcek bude až v květnu (pokud si to neuspíší) takže sušení bude celkem v klidu 🙂 Vidím že jsi z PCE 😀

rebelie
10. pro 2011

@mmiirrkkaa Tak pokud platí, že žádný učený z nebe nespadl, tak zákonitě minimálně jednou (spíš víckrát) protéct musí... 😉