Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

klaire22
9. bře 2012

@katyxq sice nemám ještě tu zkušenost, ale mám na to stejný názor................vynášet neustále odpadkový koš podle mě zabere úplně stejně času, jako naházet plíny do pračky a zapnout ji...........a než neustále nahánět akce, jezdit je nakupovat apod., tak to budu mít 3x navěšený plíny a bud v klidu a v pohodě a ne někde lítat jak trotlik........včéra ta maminka jak mluvila v té reportáži -že má tři děti a že i tak je to dost časově náročné, že papírovky jsou lepší - mě spíš přijde, že ty ženský to ani nezkusí a žijou v té vidině, jak se látkovalo dřív - tzn. velký hrnec na sporáku a vyváření, pak sušení a žehlení............a přitom, dneska je to tak easy - teda jen podle toho, co jsem si zatím načetla a co čtu tady zkušenosti od vás......přijde mi to jen jako alibismus těch maminek, co kupují ty papírovky - ale to je samozřejmě jen můj názor 🙂

katyxq
9. bře 2012

@klaire22 Navíc při naší spotřebě (10-12 za den) a tom, že může jedině neparfémované eko-jednorázovky (10Kč kus - na normální měla alergii), tak bysme se těžce nedoplatili 😕.

A většina těch, co používají papírovky, o látkovkách opravdu v podstatě nic neví.

lollaj
9. bře 2012

@helulela přizdám se,že je mám doma skoro 4 roky-koupila jsem je na dceru,ale nikdy jsem je nepoužila 😅 Mam PULky Imse Vimse a Tots Bots.

lollaj
9. bře 2012

@helulela Ale zjistila jsem,že ty IV jsou mu malý ☹ Ještě mám HD flísáčky,ale nějak si nejsem jistá,že neprotečou.Mrknu večer na MMB i sem na MK na bazar a nějaký PULky dokoupím.

Jinak zatím super,plína počůraná a nic neproteklo a to mám jen ty čč a svrchňáky 😵
Mrzí mě,že jsem nezačala dříve.

betelgeuzz
9. bře 2012

@klaire22 v jiné látkové diskuzi je maminka trojčat, která používala látkovky 🙂

chlebenka
9. bře 2012

@helulela No ono na oblečení to přistálo asi jen třikrát, ale to už byla fakt "echt nálož" 😀 😀 . Jinak to co pak čouhá z čč pleny, zastrkám do svrchňáků a ještě dotěsním 😉
Budu si chtít ještě koupit vlňáčky, mám jen PULky, ale musím ještě počkat, abych manžílka nezrujnovala- dnes mě přišel šátek na nošení, sice už jetý, ale i tak něco stál. Mám z něj moc radost 🙂

helulela
9. bře 2012

@lollaj to je super 🙂 nakonec ho ještě nebudeš chtít hned tak odplenkovat, aby sis látkovky ještě užila 😉

helulela
9. bře 2012

@janakkk lanolínování je někdy záhada... Mně se napoprvé povedlo super, pak asi třikrát bída, přitom jsem všechno dělala stejně. Na vlňáky jsem se naštvala a uložila je k ledu. Znova jsem se odhodlala až teď u druhého kluka a zatím bez problémů. Tenkrát jsem lanolínovala v kúře od Ulricha, teď mám klasický lanolin nebo lanolínovou mast.

helulela
9. bře 2012

@klaire22 máš pravdu, že většina kritizuje něco, o čem nic neví. Pak taky miluju argument, jak je látkování strašně nehygienický 😠

lollaj
9. bře 2012

@helulela je pravda, že od doby, co děti spí sedím na netu a prozkoumávám trh s látkovkama.... a jsem zklamaná-když mám vyhlídlé svrchňáky,tak sou vyprodané ☹ Ty co mám jsou prostě malé,ale na doma na novorozenecký sklad stačí 🙂 ...se dívím,že se nepročůral 😀

helulela
9. bře 2012

@lollaj syn se ti vejde do novoskladu? Můžeš si to i zjednodušit a dávat poskládané jen narovno na osminy... A jaké máš vyhlídlé? Já měla u staršího nejradši SWB.

lollaj
9. bře 2012

Líbí se mi HD sloníkové a Thirsties s bublinkama.Ale mám doma TotsBots a taky mi nepřijdou špatné...

lollaj
9. bře 2012

@helulela Líbí se mi HD sloníkové a Thirsties s bublinkama.Ale mám doma TotsBots a taky mi nepřijdou špatné...

lollaj
9. bře 2012

@helulela Vejde 🙂 Ale má to s těma svrchňákama jako bokovky 😀 Má jen 11Kg,možná 12 Kg a je drobnej...

rebelie
9. bře 2012

@klaire22 gratuluju k rozhodnutí používat látkovky! Na kecy typu "no jsem zvědavá jak to budeš zvládat, mimi je náročné, do toho prát a žehlit plíny, to tě chci vidět, apod.." jsem fakt alergická - co tím jako chtějí říct? Proč by to člověk neměl zvládnout? Proč ta nedůvěra a podrývání sebevědomí? Já si tyhle řeči taky vyslechla - bohužel teď, když to v pohodě zvládáme, nikdo nepřijde a neomluví se, že se seknul... Ne že bych to potřebovala, ať si chuchnou, ale když to tak člověk vezme, bylo by to na místě...
@ptjj 1) v 6N stačilo fakt co 3h, přebalovali jsme po kojení, mezitím spal, tak jsem ho nechtěla budit, 2) Prali jsme obden (teď praktikujeme bezplenkovku, pereme á 3 dny). Plenky schly rychle, na topení jsem je dávala (na takový ten tyčový radiátor v koupelně) - samozřejme ne AIO, PULky ty schly volně. 3) Separačky jsme používali a házeli je do koše, neb jsme se báli ucpání záchodu.4) To nevím, žádné novorozenecké jsme neměli - tedy s výjimkou PULek Bambino Mio, ale ty mu byly malé 5) Měli jsme asi 40-50ks čtvercovek, 4-5 kalhotovek, 3 PULky, 1 vlňáčky, 1 AIO a 2 kapsovky a nějaké vkládačky ze starých ručníků. Ze začátku jsme jeli hlavně v novoskladu z čtvercovek, teď jsem si hlavně na cesty oblíbila kapsovky Bum Genius. 6) Problémy s oblíkáním nemáme, i když je pravda, že to chce delší oblečky, nebo extenzor.

rebelie
9. bře 2012

@lollaj HD sloníkové jsou boží, ale někdo tu upozorňoval, že mimča s tlustějšíma nožičkama tlačí... My z nich byli nadšení...

jasekd
9. bře 2012

@lollaj HD PULkama neslapnes vedle 😉
@klaire22 Ja donedavna latkovala plne dve deti, a takovych nas je tu vic, co maji deti brzo po sobe. Ted mi uz kluk chodi na nocnik a plinku ma zatim na ven a spani, ale doma pres den uz ne. Zvladat to slo v pohode, i kdyz uz me to tezce nabavilo, latkovky nejsou muj konicek, ale proste nutna soucast pece o dite. Muzu rict, ze latkovani je skutecne v peci o dite to nejmensi, pro me bylo daleko obtiznejsi treba kojeni 😝 Nebo vypravit se nekam na cas, reflux a jine nemoci, ale plinky pohoda, akorat prvni tyden clovek vychytaval, aby to neproteklo kolem hubenych nozicek, pak uz s prehledem 😉 Kecu jsem si vyslechla pozehnane, hlavne od matek jednoho "silene narocneho ditete", stejne kecy pak byly, kdyz jsem cekala druhe dite rok po prvnim, at si trhnou 😉

klaire22
10. bře 2012

@rebelie děkuji, já si taky neustále říkám, proč bych to neměla zvládnout.....někde jsem četla, že u malého miminka je látkování časově náročné asi jen na 2 hodiny v týdnu, když je dítko větší, tak ani ne na 1 hodinu týdně.....to mi teda přijde hodně málo a nevím, proč bych to fakt neměla zvládnout..... Věř, že já ještě nelátkuji a už jsem na tyhle kecy taky těžce alergická......nejvíc mě fakt štve, že ty holky to nikdy ani nezkusili, sotva si o tom něco přečetly, ale jsou chytrý jak rádio 😖

klaire22
10. bře 2012

@jasekd máš můj obdiv, že jsi to takhle zvládla, já si toho určitě taky ještě vyslechnu dost, ale nic mě neodradí !!!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀

rebelie
10. bře 2012

@klaire22 Ony ty kecy naštěstí ustanou, jakmile ty lidi uviděj, že to zvládáš levou zadní... Ale mně vlastně přijde neskutečně troufalý, když někdo tak povýšeně odfrkuje "to chci vidět, to nedáš"... Je pravda, že já jsem moc ráda, že látkování bylo společné rozhodnutí i s manželem - takže jednak pomáhá věšet prádlo a za druhý se netváří, jak je to děsně složitý, ale klidně balí i novosklad... to mi přijde důležitý, mít tu podporu aspoň doma (kdyby se i manžel tvářil, že chce vidět, jak to zvládnu a nepřiložil by ruku k dílu, tak bych ho asi proštila). A v době automatických praček (někdo má i sušičku) mi přijde práce s látkovkama stejně náročná jako tahání balíků plen z obchodu a vynášení koše...
@jasekd Jj, být někde na čas je pakárna už s jedním mimčem (samozřejmě se pravidelně na odchodu pokadí, poblije apod.), natož s dvěma... a nechápu, proč to ty lidi dělaj, že by si tím omlouvali, proč to nedělaj oni? Ale jak říkáš, ať si trhnou...

mahafi
10. bře 2012

@klaire22 Taky na mě každý koukal jak na ooobr blázna, co si chce jen přidělávat práci.. pak mi ještě někdo říkal, "jé, vy nemáte peníze? ale když budete kupovat teso plenky a nebudete měnit po každým počůrání.."), na to jsem byla ještě alergičtější 😀. U doktorky na mě koukali poprvé taky jako na exota, ale pak se začala dr. i sestřička vyptávat a na třetí návštěvě chtěly adresy na nějaké webovky, aby to víc nastudovaly 🙂. A nikdo už blbý kecy nemá. tak neboj, ono je to přejde 🙂. A přesně mně zas přijdou jako blázni ti, co visí na každém letáku, aby našli levnější akci.. 🙂.

rebelie
10. bře 2012

@mahafi "jé, vy nemáte peníze" - tak to se mi ještě nestalo... to je fakt síla... A zájem Tvojí doktorky je chvályhodný.

klaire22
10. bře 2012

@rebelie manžel je naštěstí stejného názoru jako já. Když jsem mu řekla, že chci látkovat a řekla jsem mu důvody proč, tak jen přikývl, řekl, že se mu to také líbí a ve všem se mnou souhlasil. Dokonce, když předevčírem dávali tu reportáž ve zprávách na jedničce, tak koukal se mnou a jen přikyvoval - takže díky bohu, jsme v tomhle opravdu zajedno 🙂 Naštěstí to, že zapne pračku a pověsí prádlo dělá i normálně, tak věřím, že až budeme mít malou, že ho to neopustí a bude mi pomáhat nadále. Určitě je to velká podpora a pomoc 🙂

rebelie
10. bře 2012

@klaire22 Tak to je skvělý!

klaire22
10. bře 2012

@mahafi já si zvykám, že ve svém okolí jsem opravdu zatím jediná, kdo to hodlá praktikovat. Všechny kamarádky, co už mají děti, tak jedou jedině na papírovkách a od nich samozřejmě přicházejí ty kecy typu - dítě je strašně náročné, to nebudeš zvládat, apod......však to znáte..........
Tak to je skvělý, že jsi takhle přivedla k novým informacím i dr. a sestřičku.........mě posledně jedna holka komentovala, když jsem napsala, že chci látkovat, že jí na předporodním kurzu sestřička říkala, že látkové plíny jsou zastaralé a děsně nehygienické - že to v žádném případě nedoporučuje. Tak to mě rozsekala. Chtěla bych vidět tu sestřičku, co ta o tom ví, když tohle tvrdí. I v té reportáži ten pediatr tvrdil, že látkové plíny jsou určitě hygienické a i dnes mají nezastupitelný význam, co s týká dobrého vývoje kyčliček....... Nehledě na to, že jsem i četla a potvrdila mi to i mamka, že z látkových plínek mají děti vyjímečně opruzený zadeček......že opruzeninky jsou spíš častější jev u papírovek. Ale to tedy jen papouškuji zkušenosti mé mamky a co jsem si přečetla od jiných maminek, co látkují.
Takže to je zkrátka stále se opakující problém - ty lidé si nic nepřečtou, vůbec nevědí o čem je řeč, ale jsou děsně chytrý!!!!!!

klaire22
10. bře 2012

@rebelie díky bohu, jsem za to ráda 🙂 Když takhle někdo spustí, tak už taky začne vyjmenovávat výhody látkovek, mám v něm zastánce 🙂

lollaj
10. bře 2012

tak se modlím,aby syn čůral do plenek ještě aspoň půl roku.Objednala jsem svrchňáčky,vv plenky,dokoupila nějaké ty čtvercovky....a ani nemůžu říct pořizovací cenu manželovi 🤐 😀

Látkuju teprve druhý den a žádná nehoda!!!!Asi je vyzkouším i ven...

rebelie
10. bře 2012

@klaire22 Látkovky a nehygienické? Mein Gott... Zato nechat dítě x hodin v papíru napuštěném chemií je super hygienické... ty lidi fakt nevědí, co říkaj. Co se opruzení týče, potvrzuju, že naše dítko má zadeček jak z alabastru, a to ho ani ničím nemažeme...

elvis12
10. bře 2012

@klaire22 na me taky vsichni koukaji jako na blazna. Ja si to nastesti moc neberu. proste na ty debilni kecy, ze to nezvladnu vubec nereaguju a jen se na ne usmivam a myslim si neco o zadku... Kdyz jsem s tim prisla za pritelem, tak me uplne rozsekala jeho reakce. Rekl mi, ze si to desne pral, ale nechtel mi to rikat, abych na nej nevyjela kdo to bude prat atd. Takze super, ten je nadsenej a jelikoz pere pravidelne, tak predpokladam, ze na to veseni atd nebudu sama. 🙂 Vybava se mi skoro uz sesla doma, chybi mi svrchnaky nejaky drobnosti, to dokoupim behem tohoto mesice a jsem pripravena 🙂

katyxq
10. bře 2012

@mahafi Tak hlášku o ndestatku peněz jsem ještě neslyšela, ale už jsem vyslechla, že to vzdám, pak že je to děsně složitý a pracný ...tss, zvládáme to levou zadní 🙂.
Manžel se nejdřív moc netvářil, jakože jo to složitý a budu si přidělávat práci, ale ať prý dělám, jak myslím. No po nouzové zkušenosti (Attitude došly a látkování jsme teprv trénovali) s Huggies newborn organic cotton (tu bavlnu jsem tam na omak nikde nepoznala 😕), kdy se malá úděsně oprudila a dokonce na celém těle lehce zarudla a opupínkovala, tak látkování schvaluje a nejradši dává novosklad 😀 (ode mě naskládaný teda). Pak taky umejvá zadeček Šárce pod vodou nebo navlhčeným látkovým ubrouskem, když vyzkoušel, že jednorázové vlhčené ubrousky umyjou zamaštěnou digestoř včetně toho, co ničím jiným nepustilo, pak řekl, že to už na ni v životě nepoužije 😉.