Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
28. bře 2012

@lollaj aha, tak jinde v Praze nevím 😖

silente
28. bře 2012

@zuzu_elen_richard - zkus tu dírku zašít a napatlej na to vosk. Mohlo by to klapnout ... 😕
http://www.branakdetem.cz/vlneny-vosk-popolini.htm

reruna
28. bře 2012

@elaaa kdysi tu dávala takový článek @ivushka o tom praní, že většina bakterií se fakt zničí při praní mezi 60-80 stupni, a které ne, tak ty se zničí při sušení, takže se doporučuje po věšení prádla si umýt ruce, ale riziko nákazy je při věšení prádla minimální....
Sí´tku na prádlo jsem používala jen na separačky z irmy, pračku máme s předním plněním, tak jsem to vybírala z kýble rukou...

janakkk
28. bře 2012

@dandelion ja teda čč peru na 95, i HD pastelky peru na 95, jen ty bambusovy jsem nezkusila, ty by to asi nevydrzely....

mmiirrkkaa
28. bře 2012

@lollaj Ještě zkus latkovky.cz, ale tam jsou jen v úterý odpo. Případně lze domluvit vyzvednutí jindy u paní doma. Je to na P4, ulice Hlavní

mmiirrkkaa
28. bře 2012

@lollaj A koukám, že mají i L 🙂

lollaj
28. bře 2012

@mmiirrkkaa V Pze na Bráně k dětem???

lollaj
28. bře 2012

@lollaj jsem fakt mimo 🙄 Už to čtu,že na Látkovkách 😉 Díky za tip, zítra paní volám 🙂

mmiirrkkaa
28. bře 2012

@lollaj Ne ne, na těch Látkovkách. koukni na www.latkovky.cz

mmiirrkkaa
28. bře 2012

@lollaj Nemáš za co. Tak ať pochodíš 🙂

zuzu_elen_richard
28. bře 2012

@silente já už jsem to zakápla sekundovým lepidlem, vypadá že to prošlo uvidíme po použití a vyprání, jen je tam teď místo toho flíček o průměru půl cm 😒 no halvně jak to nepustí se dál a nepropustí

arlette
28. bře 2012

ahojte holky, chtěla bych se opět na něco optat - mám dojem, že se tu někde psalo, že jako separační vložku používáte něco z ikei. Poradíte mi, jak se to jmenuje? Děkuju 🙂

kofinek
28. bře 2012

@arlette deka irma 😉

arlette
29. bře 2012

@kofinek děkuji🙂

mahafi
29. bře 2012

Nějak mi přes noc vyrostla z thirsties "s" a tak přemýšlím, jaké pořídit v mku.. uvažuju nad thirsties, bummis nebo baby lucy fix. Liší se jen designem a cenou, nebo je nějaký rozdíl i v kvalitě? 🙂 Ať nekoupím nějakou blbost. Potřebuju určitě na sucháč (manžel jinak odmítá přebalovat 😀 ). Díky

herminka
29. bře 2012

@mahafi Za mě Baby Lucy. Mám Thirsties Duowrap a jednak moc nedržely zmenšovací patentky (pomohla teď kamarádka s patentkovacími kleštěmi 🙂) a jednak se mi cca po půlroce vytahaly okolo nožiček. BL mám zhruba stejně dlouho a drží tvar mnohem líp a teď se navíc dají koupit i barevné nebo s obrázky (já to mám ráda - když jdu někam mezi matky, beru si co nejreprezentativnější plenky 😀). Obojí mi ale po této dobře prosakují ve švu, budu asi muset koupit nějakou impregnaci. S Bummis nemám zkušenost.

mahafi
29. bře 2012

@herminka Díky 🙂, já taky právě chci barevný, taky se ráda předvádím 😀 😀 😀 a navíc je to takové veselejší 🙂.tak dobře.. thirties škrtám z výběru.. má tedy někdo zkušenost s bummis http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/4-1-svrch... mám strach hlavně o suchavost sucháčů..

mahafi
29. bře 2012

tak nic, ty bummis už v mku nemají, tak vezmu ty baby lucy 🙂.

betelgeuzz
29. bře 2012

@mahafi já jsem kdysi nad bummies uvažovala, v obchodě jsem si je ošahala a přišly mi dost tuhé. Radši jsem vzala znovu thirsties. Nové BL mám taky a jsem spokojená. Pokud budu ještě dokupovat nějaké PULky, tak BL. Tvar i materiál je v podstatě stejný jako thirsties, výběr barev taky je a jsou levnější.

mahafi
29. bře 2012

@betelgeuzz No právě, já koukala, že jsou BL skoro o půlku levnější.., tak mě teda těší, žejsou i stejně kvalitní a nemusím platit za značku 🙂. Teď už jenom vybrat barvu 🙂. Já jsem ve všem tak hrozně "rozhodná" 😀. Díky 🙂.

zuzu_elen_richard
29. bře 2012

@mahafi mám baby lucy XS a koupila jsem bummis s žabičkami druhou nejmenší velikost ale máme pořád velké kolem nožiček.. za mě baby lucy zdají se mi lépe zpracované... no a za cenu bummis už bych spíše koupila grovia ty jsou rostoucí a mi vyhovují nejlépe - stačí jen svrchňáky tam si strčím opět co chci..

alt
29. bře 2012

@arlette a na co je ta separační vložka?jako na vyšší savost? 😅 já jsem úplný laik, začínám sbírat info, chtěla bych teď taky látkovat a hledám i varianty jak si udělat něco svépomocí, abych nemusela všechno kupovat.

silente
29. bře 2012

@alt - původním účelem separaček bylo dání možnosti vyhodit ji i s hovínkem. Dále pak zamezit ušpinění plenky (ať už čč nebo kalhotkové) od hovínek. Existují celulozové a viskozové.
Momentálně to funguje tak, že proti ušpinění funguje separačka stále, ale 99% mamin ji pere.
Dále separačka z deky Irma z Ikea je z fleecu, tudíž nejen zamezí ušpinění pleny, ale také drží prdelku v suchu (fleece nepustí vlhko z pleny zpět na zadeček).
Deku koupíš za 29 Kč a je dobré ji nastříhat na obdélníky 15x30 (cca).
🙂

alt
29. bře 2012

@silente díky za info, ještě mě zajímá, co si mám vlastně do začátku nakoupit, mám jen cca 40ČC po prvním dítku a teď jsem si koupila 12 ks AIO značky SKETCH nebo jak se tomu říká jako vše v jednom. tady tyto http://aukro.cz/frote-plenky-sketch-aio-genialn... jako nic víc nemám a nevím co mám pořídit, abych nekupovala něco zbytečně. Budou mi vlastně na něco ty sketch?

silente
29. bře 2012

@alt - sedíš? Doufám, že jo .... Sketch jsou úplně na ho..... ☹ Není tu žádná, která by s nimi měla dobrou zkušenost 😔

silente
29. bře 2012

@alt - jinak většina z nás má výbavu poskládanou z různých druhů plen. Mrkni třeba do mého alba Látkování. Jde ovšem i o výši investice, kterou chceš/můžeš udělat.
Jednou jsem zde psala nejlevnější variantu.
60 čč, 2x snappi sponka, 10x vv plenka, 3x jednovelikostní PUL. S tím se dá - při praní 1x za 2 dny - slušně vydržet.

lollaj
29. bře 2012

chtěla jsem se zeptat?Mají ještě nějaké pulky flees kolem nožiček (lemování)?Mám HD sloníkové a jsem s nima max. spokojená.Potřebovala bych ještě jedny a nechci ty samé....Díky 🙂

silente
29. bře 2012

@lollaj - nemám žádné takové (kromě HD)

lollaj
29. bře 2012

@silente díky.Tak je vyřešeno 😉

katyxq
29. bře 2012

@alt Můźeš kouknout i ke mně do alba, jen varuju, že máme poněkud nadrozměrnou výbavičku 😀 (a značkově téměř monotématickou), ale za a) chcem brzo další dítko (a pak možná jěště další), b) látkovky jsou těžká závislost (ne pro každou, někdo má asi silnější vůli 😉) a za c) malá je háklivka na vhko, hned mrčí a brečí, takže přebalujem každou chvilku, teď teda střídavě úspěšně praktikujem bezplenkovku a tak neperu jednou za dva, ale jednou za tři dny.

K těm čtvercovkám, co máš, tak bych dokoupila aspoň 2, spíš 3 PUL svrchní kalhotky (Imse Vimse, Thirsties nebo Haipa Daipa) a případně celulózové separační plenky a 1 flísové sverchňáčky (Anavy), možná nějaké vkládačky, pokud nebudeš pořizovat kalhotkové pleny, tak bych vzala určitě 10x bambusové vícevrstvé plenky Anavy vel.M.