Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
29. bře 2012

@lollaj Vem HD v jiné barvě 😀.

lollaj
29. bře 2012

@katyxq jj,udělám to tak 😀

lollaj
29. bře 2012

když jsem se poprvé začala zajímat o pleny,tak maminky vychvalovaly ty mušelínové? pleny.Máte zkušenost?Jinak mě ještě lákají Bambina vv na rovnej sklad,ale asi je nepotřebuji...

ptjj
29. bře 2012

@lollaj ty mušelínové čč IV prý jsou super, ale 100 za jednu fakt nedám 😖

silente
29. bře 2012

Mám dva kousky mušelínových a jsou parádní. Používám je pod hlavičku 😉

silente
29. bře 2012

S mušelínovou IV

boudova
29. bře 2012

IV mušelín mám taky a taky pod hlavičkou, zatím. ¨

@silente Ten růžovej medvídek co spinká na polštářku je nádhernej 🙂

silente
29. bře 2012

@boudova - když se zmáčkne, tak "chrápe" 😀 Byl můj, já ho dostala od manžela před pár lety k Vánocům. No a teď má novou majitelku 🙂

boudova
30. bře 2012

tak tohle je smutný, to sem tu našla v komentářích....Začala dávat pampers premium care, jsou bílý, stojí docela dost peněz, ale Davídek je celou noc v 1 plínce, plína je nacucaná, ale neproteče a Davídek je spokojený ......

dandelion
30. bře 2012

@boudova tak to bych radši desetkrát vstávala... :/

andelka
30. bře 2012

@boudova no já nevím, ale danyho noční plínka váží ráno skoro půl kila, a nepřebaluju. On se budí v noci na pití, napije se a hned usne, kdybych ho přebalovala, tak ho komplet probudím a nevyspím se vůbec, zvlášť teďka.Ani mimčo nepřebaluju před každým nočním kojením, protože kojím maximálně po 2h. Když jsem měla jen jedno dítě tak to šlo,vstávat a klidně i přebalovat 5x za noc a kolikrát hodinu uspávat... spala jsem pak přes den, ale to teďka prostě nejde.

ptjj
30. bře 2012

@andelka a to používáš na noc látkovku???

andelka
30. bře 2012

@ptjj ne, u staršího Papers active a u mladšího Pampers premium care, právě ty bílé. Na noc jsem nedávala látkovky nikdy, to by jaksi nevydržela asi žádná. I přes den když je v látce, tak musím přebalovat často, protože hodně pije. Zvládne to maximálně vycpaná kapsovka, ta vydrží tak 1,5h.

ptjj
30. bře 2012

@andelka no, my uvidíme, jakej bude ten náš poklad pochcánek 🙂

andelka
30. bře 2012

@ptjj když byl dany mimi a tak do 1roku to bylo v pohodě docela, protože jsem kojila a nic jiného moc pít ještě nechtěl, to stačily i ručníky ikea narovno. Ale pak skončilo kojení a rozpil se a většina látkovek už to nedává. A přebalovat ho co 2h je docela mazec, už je velkej a zdrhá, a nočník bojkotuje.
A Dominika zatím papíruju, ale už se chystám pomalu vyzkoušet látkovky, novosklad a na to svrchňáčky, mám jedny NB a dvoje Ska, tak musím zkusit jestli mu to bude.

arlette
30. bře 2012

@alt já jsem v látkování také začátečník, resp. teprve budu 😀 Zatím něco málo mám a stejně jako Ty plánuju něco vyrobit svépomocí.
Látkové pleny jsem začala dávat teprve nedávno 3 letému synovi na noc, jelikož se mi ještě počurává. Nekoupila jsem sice žádné značkové, ale od paní na mmb, co je šije a zatím si nestěžuju. Jsou z bambusového fleesu, sajou dobře a neprotečou.
Jinak mám zásobu klasických bavlněných plen a dokoupím ještě nějaké bambusové. PULky taky mám a nevím, co ještě do začátku. Nejdřív chci zkusit, jestli mi to látkování půjde. Jestli budu úspěšná, okamžitě dokupuju další nezbytné pleny 🙂

alt
30. bře 2012

@arlette a můžeš mi napsat odkaz na tu paní?

lollaj
30. bře 2012

tak jsem si přiobjednala HD pulky a vv Anavy 😵 Ještě váhám nad vv bambinama....chjo babo raď 😀

boudova
30. bře 2012

@andelka Tak to já teda přebaluju co 3 hodin (jeden interval v noci teda i 6 hodin, kdy se bublinka neprobudí), malá mi v ničem - ani v papírovce - dýl nevydrží. Neumím si vůbec představit, že by v tom bylo dítě celou noc.

mahafi
30. bře 2012

@boudova Taky jsem přebalovala v noci při každým kojení, ale teď už to tak taky nedělám.., když jí přebalím, tak se vzbudí a odmítá pochopit, že je noc 😀. I když se začátkem příkrmů jí taky v noci přebalovat musím, jelikož kadí snad víc jak novorozenec 😖. Navíc jsem zjistila, že ona je v průběhu noci kolikrát skoro suchá (někdy úplně)..

boudova
30. bře 2012

@mahafi tak ta moje zas neusne, dokud jí nepřebalím 🙂 každé mimčo to má koukám jinak.

mahafi
30. bře 2012

@boudova asi jo.. jsou to individuality 🙂.. u nás se to ale měnilo i s věkem, to, že jí v noci nepřebaluju (nebo spíš, jsem odhodlaná jí nepřebalit 🙂 ) trvá tak 2 měsíce, jinak jsem jí taky přebalovala pořád 🙂.

boudova
30. bře 2012

@mahafi tak uvidíme, co budu říkat až bude bublině 7 měsíců 😀 😀 😀

Ale nejlepší by bylo, kdyby se mi z ní stal bezplenkáček, zatím mi ale moje pokusy o BKM zdatně bojkotuje, musím se ještě zlepšit.

helulela
30. bře 2012

@boudova já v noci taky nepřebaluju. Víťa má BBH bambus nebo bmb BL s prefoldem BI, Adámek Anavy s vkládačkama poskládanýma na kluka, dovnitř oba flísovou separačku a přes to natahovací vlňáky. Je fakt, že jednorázovky svádí k nepřebalování. Takové ty řeči že "plína je ještě málo počůraná" nebo extrémní "nám stačí jedna plína na den a druhá na noc, případně třetí, když se pokaká", z toho se mi dělá špatně. Novorozence jsem v noci přebalovala, ale pak už ne. Hrozně se při tom probere. A Víťa spí celou noc, tak ho přeci nebudu budit.

S nočním balením je to trochu jiné. To, co přes den normálně pročůrají durch za tři hodiny, na noc může klidně stačit. Chce to trochu odvahy vyzkoušet.

lollaj
30. bře 2012

další dotaz 😀 Je nějaký rodíl v kvalitě u vv kikko,bambino, popolino apod?Doporučíte mi nějaké?

boudova
30. bře 2012

@helulela tak já zatím soudím podle novorozence no, zatím čůrá pořád mi příde a když to vím, tak jí prostě musím přebalit, ale novorozenec docela rychle zase usne, tak tam to s tím probíráním není tak hrozné.

betelgeuzz
30. bře 2012

Taky v noci nepřebaluju. Jak přestaly holky v noci kakat, tak jsem přestala přebalovat. Mám problém, abych neusnula při kojení, ne ještě vstávat 😝
@lollaj mám kikko a popolini a nevím, které jsou které, jsou skoro stejné. Bambino neznám.

helulela
30. bře 2012

@boudova mně právě tohle přijde na látkovkách super, že když rozbalíš a plína je počůraná, prostě ti to nedá znova ji na dítě nandat. Nebo že nemáš zábrany dát novou plínu třeba jen na půl hodiny. U jednorázovek to svádí k tomu, pořádně plínu využít 😉 😝 ... Když se snažíte o BKM, je jasný, že přebaluješ hodně často. Navíc když už to máš vysledované.

silente
30. bře 2012

@lollaj - mám kikko a dobrý 🙂 Jo a taky Tots Bots vel.1 (na novoška) a pak vel.2 (na větší). Ale ty už se myslím nedají moc sehnat, jestli tedy vůbec .... 😕