Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

severine
12. čer 2009

matilko: díky a kolik těch plen denně průmerně využiješ + dáváš tam pokaždé žínku Ikea, nebo jen když tušíš, že bude kadit?

severine
12. čer 2009

evicko7: taky dík, info o obdelníkování je zajímavý .. takže nemá smysl investovat do bambusu a stačí koupit normal?

matilko
12. čer 2009

severine, čč mám 20ks,dávam vždy 2, stačí mi to max na 1deň, dávam ešte aj rôzne kalhotovky... mám toho proste viac, čč dávam len doma
žínky používam do kalhotoviek ako malú vycpávku 😉 keď tuším kadenie, dávam na číňák 😉

evicka7
12. čer 2009

severine, oni nejsou špatný, proti ostatním plenkám jsou krásně měkoučký a jsou dost savý, jen prostě obdélníkovatí

severine
12. čer 2009

matilko: takže 15 plen s vkládačkou (Ikea žínka) na den by mohlo být ok, jestli to chápu dobře .. taknějak jsem si říkala, že jí budu vkládat tak jako doprostřed (do toho svislýho pruhu draka, dovnitř) .. dělá to někdo? nebo tu žínku vkládáte jen do plenkovek? a bude nějak vadit, když to budou rovnou ty 80x80? (já nerada moc věcí)

evicka7: joaha .. hmm .. tak to nemám jednodušší 🙂

severine
12. čer 2009

maltiko: jo, číňák mám taky v plánu .. viděla sem 2 druhy - jeden je s víkem a uchem a druhej bez, kterej máš a doporučuješ ho?

evicka7
12. čer 2009

severine, sice to nebylo na mě, ale já mám bez ucha, aby byl skladnější a je super

zdenkaradek
12. čer 2009

severine: řekla bych že čtvercovky na novoška jsou ideál Kikko Eco Lux 70x70 a složit na novosklad, kvůli protečení vaječiny. Uvidíš jak moc budete čůrat, pak bych buďto přidala ještě jednu čč nebo jednu vv či tu žínku z Ikea (ta by nemusela dělat takový ranec). Já jsem na první měla Libštátky 70 x 70, 80 x 80 a IV čč 100 g 80x80, ty Libštátky toho nepoberou moc a IV byly na novoška zase zbytečně velký (malý měl při porodu 2,70 kg), kikko lux eco super je to kompromis mezi Libštátkami a IV čč 100 g a využiješ je i později u batolete - na rovno nebo jako vkladku a budou ti rychle schnout.
Na větší jsou zase lepší 80tky, ale to zase používám výhradně IVčč ty 100 g, které se už nevyrábějí, ty nové IV jsou prý zase moc veliké, to toho by jsi novoška zabalila asi celého 😉
Já tedy na novoška chci ještě nejaké Kikko Lux Eco přikoupit, časem. Jinak pokud si vzpomínám, tak Schnek tady nějaké Kikko nabízela. A já také nejraději a nejčastěji nakupuji na Bráně.

katwind
13. čer 2009

Ahoj holky, já budu používat z čč jenom vámi zatracované libštátky... jenže je mám zadarmo z automobilky, mám jich asi sto, tak s emi nechce kupovat jiný... tak snad to s nimi zvládnu taky nějak 😝

schnek
13. čer 2009

kat, já je nezatracuju, jen když si mám vybrat mezi nima a kikko lux, jsou lepší lux. No a nejlepší starý IV 100g. Už jedu výhradně je, vv bummis a kikko bambusový čč 😉 ale kdyby mi je někdo dal, tak je beru 😉

matilko
13. čer 2009

severine, myslím, že sklad na draka nevyužiješ zo začiatku, nauč sa novorodenecký sklad (novosklad),ten je priam ideálny aj v kombinácii s Ikea žínkami 😉 ja ho dávam doteraz. Myslím, že 70x70 sú super plienky, väčšie by som fakt nechcela...
katwind, LTZ nie sú zlé, ale keď to porovnám s Kikko Lux, tak mi prídu fakt málo savé. Inak sú kvalitné, nepárajú sa, pekne držia tvar. Rýchlo schnú, ja ich používam ako plienky pod hlavičku a tak... zo začiatku som do nich aj balila.

severine
13. čer 2009

všechny: tak jo, díky moc všem 🙂 koupím ty kikko lux 70x70 - 30ks + 20ks tý ikea žínky a bude dobře
zvažuju ještě trochu, jestli nekoupit použitý - jsou o hodně míň savý, nebo to jde?

schnek: nabízíš ještě nějaká kikko (jak psala zdenkaradek)?

katwind: určitě bych používala libštátky, kdybych je měla zadarmo 😉

maltiko: jj, ten novošskej sem myslela + ještě vím, že se tam dají ohnout blíž k tělu ty cípy - a říkala jsem tomu drak .. ještě že je http://latkovepleny.cz/taxonomy/term/62

schnek
13. čer 2009

už se o ně přihlásil zájemce, teď je ještě kompletuju. Kdyby se rozmyslela, tak to sem hodím 😉

betelgeuzz
13. čer 2009

Schneku, nenabízej, já si to nerozmyslím 🙂

vypadá to, že po ranním výpadku je 1. stránka v pořádku.

schnek
13. čer 2009

ok ok 😉

hm, není, chybí tam to úplně první povídání o plínkách ☹

katwind
13. čer 2009

holky, díky, právě že mi přijde taky líto kupovat jiné, když mám tyhle gratis. Škoda, že kapoty neleštěj Kiko plenkama no 😀

matilko
13. čer 2009

kat, neboj sa, k tomu prikúpiš fajnové kalhotovky a máš výbavu ako víno 😉 nechcela si náhodou Ty vlnené naťahovačky vel. 62/68? Mám tuším Popo, ani neviem. Kupovala som ich tu od Makynky tuším a sú moc dobré, fakt nám poslúžili...

baca
13. čer 2009

Holky, můžou se pulky sušit na slunci? 🙂 Jdu věšet a nevím, jsetli můžu ven, když je tam tak krásně... Už jsem zblblá z toho, co se jak může a má prát, sušit, žehlit.
Tak abych je nezničila dřív, než je začnu používat!

baca
13. čer 2009

No tak jsem to teda ven pověsila, když tu nikdo není 😀 Pulem dolů, od slunce a snad se nic nestane 😲

johanda
13. čer 2009

Baca - já pulky na Slunci sušila, uschnou tak za půl hodiny. Na fci to nemělo vliv

Kat - Libštátky jsou dobré plíny, neboj. Mi vyhovovaly plně.

baca
13. čer 2009

A už jsem naštvaná!!! Vyprala jsem čč kiko bambus barevné s BE a ta BE je celá ožmolkovaná žlutýma chlupama s těch čč! Je to normální? Vevnitř to neudělalo nic, jen zvenku! A taky se mi ožmolkovaly vv od kiko! Ach jo, proč nemůže být všechno pořád takové nové a krásné! ☹

angetha
13. čer 2009

Holky a můžou se plínky prát v Lovele?

kubinkov
13. čer 2009

kat: ty LTZ jsou v pohodě, vždyť je můžeš pomocí skladů a snapky proměnit na slušivé kalhotkovky. Mě čč taky vyhovují a bezkonkurenčně rychle schnou.
PUL na slunci taky suším a nic se s nimi neděje.
Plíny se mohou prát v čemkoli. Jen pozor na bambus nesnáší kyselinu citrónovou.

matilko
13. čer 2009

angetha, tiež som prala v Lovele, ale je dosť slabá, teda šetrná k miminku a tak sme mali fľakaté plienky, zvlášť keď Kajka kajdila čo hodinu... tak som začala prať v Persile a je to OK, dávam máchanie naviac. Teraz kakáme raz denne a to do číňáčku, takže uvažujem, že spravím sliz, bohato by na počúrané plienky stačil. Inak dávam do máchania aj ocot.
Myslíte, že na tvrdnutie plienok má vplyv počet otáčok alebo prací prášok? Kamoška má total tvrdú vodu, hrozne moc kameňa a plienky má hebučké. Perie na nejakom sensitiv programe a otáča na 800. Ja periem klasicky na bavlne, 60st a 1000otáčok. Vodu vôbec nemáme tvrdú, skôr len železitú, kameň fakt nemáme.

sonulah
13. čer 2009

baco, myslím, že obecně BE dost žmolkujou, ať se vyperou s čimkoliv 😉
(a čim hnusnější plena je, tim míň tě pak rozhodí, že je pokaděná 😉 🤐 😀 )

baca
13. čer 2009

sonu, ach jo, takový žmolky po prvním vyprání jsem teda nečekala. Hlavně, že vevnitř je to pořád hlaďoučké. 😠

pucina
14. čer 2009

Ahojte,mám takový problém,na novoška chci hlavně používat čč na novosklad,ale nechce se mi plínky žehlit,jde to vůbec,a taky jak mám plínky pověsit aby byly nejmín pokrčené,máte nějaké tipy???děkuji

zmuzle
14. čer 2009

Pucina, ja taky nezehlim a jde to 🙂 Ale je fakt, ze vyzehlene jsou jemnejsi. ale na novosklad mam ty kikko lux a ty jsou pevne a krasne drzi.

Holky co mate bambusove kiko lux, nevadi vam, ze ted je z nich obdelnik? Pekne me to stve, novosklad z nich uz nedelam a mam je jen tak ve skrini 😒

evicka7
14. čer 2009

zmuzle, mně to vadí, protože na novosklad na denní spinkání byly super, sice občas dám i teď, když už je z něj obdélník, ale už to není ono, někdy z nich složím nudli a dám do swb vlňáků, no další bych si rozhodně nekoupila

lusinta
14. čer 2009

já dávám kikko barevný jako vkládačku do kalhotkových a super,obdélník mi naopka vyhovuje,.s novoskladem je taky přece můžete použít jako sací vrtsvu,ne?
nebo vám stand stačí jen 1čč???!!!to holkám nestačilo ani první dny života,natož teď🙂🙂