Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kveta007
9. led 2014

Aha, tak to děkuji za tip, zkusím se na tyhle bodýčka zaměřit. 🙂

herminka
9. led 2014

@kveta007 Taky mám dobrou zkušenost s body z Tesca nebo i z Lidlu. Ale moje děti, ač dlouhé, nikdy extendor nepotřebovaly, mají spíš dlouhé končetiny. Obecně mi připadá, že na látkovky sedí líp body, která jsou okolo nožiček více vykrojená.

elana
9. led 2014

@kveta007 přidávám se-Tesco body jsou za dobrou cenu, pěkný, kvalitní a zrovna střihově na látkovky docela pěkně padnou. I já jsem se obešla bez extendoru, jak u malé bude nevím, ještě je moc čerstvoučká (a ani zatím nelátkujem, z jednovelikostních by vypadla a do novorozeneckých jsem neinvestovala), ale předpokládám, že to bude podobně jak u Herminky-dlouhý dítě, ale hlavně nohatý (syn takový taky je).

ivari007
12. led 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s vkládačkami babyidea. Jak se liší mezi sebou Bamboo hour, Hemp hour a ta jejich dlouhá, co se týče savosti? A jak sají ve srovnání třeba s krátkou bamboolik? A případně jaké jsou výhody a nevýhody konopných vkládaček obecně? schnutí, hrubnuti, apod. Předem díky za odpovědi.

geena77
14. led 2014

@ivari007 No, tak nejsavější od BabyIdea byly bambusové prefoldy, ty byly snad bezkonkurenční, složily se na 1/3 a pohltily všechno 🙂 Jinak BI mají bambusové a konopné vkládačky, bambusové jako vždy sají lépe, konopné poněkud hrubnou, ale když se to pořádně promne, tak dobrý 🙂. Podle tvaru se dělí na prefold (skládá se na 1/3), twofold (na 1/2), basic (nudle), long (dlouhá). Jinak Bamboolik má taky myslím bambusový flís, takže savost fakt dobrá. Super savost podobnou BI prefoldům má prefold od Majab. No, co bych si tak ještě vzpomněla... PL má taky bmb flís ve vkládačkách, taky výborně sají. Parádní jsou taky GroVia prefoldy, ale sají o něco méně, je to bmb plátno, no, a dalo by se pokračovat dál a dál a dál 🙂

petrushkaa
15. led 2014

@kveta007 SIO Petit Lulu, je opravdu hodně savé, obstálo i noční zkoušku. mně na něm vyhovuje výborná manipulace, má prostě tvar, bambulik je hrozně živý a tenký, špatně se souká do pleny, aby nikde nic nevykukovalo, prostě s ním je větší boj. Co jsem ještě vypozorovala, že pleny od bambulika se mi po vyprání různě zkrabatěly, SIO PL je stále stejné, jak jsem ho koupila. Schnutí je taky bomba. takže za mě 1*

suvelka
16. led 2014

Ahoj, chtěla jsem poprosit o radu, máte zkušenost s Perkarbonátem sodným na pleny? Zrovna mi přišel a netuším, jak s dávkováním, chtěla jsem použít na čtvercovky, co už mi 2 roky leží ve skříni, navrátit jim bělost. Kolik je toho třeba na 7kg pračku do jedné dávky praní? Vzala bych to na vyvářku. A můžu s tím prát i bílé věci s potiskem? Nevyžere to ty barvy? Přemýšlela jsem, že bych tím vzala i záclony, ale co jsem viděla video, jak bouřlivě to reaguje, docela se bojím, aby to jemnější tkaniny přežily. Máte někdo zkušenost? Moc díky za rady. 😵

cajomilka
16. led 2014

@suvelka Používám na plenky prášek od Haipa-Daipa, perkarbonát sodný je jeho základ a bohužel moc nepere, nevím, jestli něco nedělám špatně, prostě fleky zůstávají. Takže bych se rozhodně nebála, že to vyžere barvy. Na vybělení čč se tady nejvíc doporučuje pověšení na sluníčko 😉

cajomilka
16. led 2014

@petrushkaa Mám bohužel se SIO od Bamboolika zatím stejnou zkušenost, prodávat ho už nebudu, ale až mladší dcerka trochu odroste, zkusím určitě taky SIO od PL. JInak od Bamboolika máme AIO Minimimi a ty mi přijdou fajn, tak jsem pro starší objednala AIO s růžovýma kytičkama a už se na ni těším 😉 .

suvelka
16. led 2014

@cajomilka Sluníčko pomáhá hodně, ale na všechny fleky určitě ne, hlavně teď mi moc nepomůže. Na ten perkarbonát jsem četla samé kladné ohlasy, tak to chci vyzkoušet, jen nevím, kolik do té pračky sypnout, ať je to účinné a naopak, ať mi to nevypění 🙂

ivari007
16. led 2014

@suvelka Mně se teda nejlíp osvědčilo nasypat perkarbonát+TAED přímo na navlhčené pleny, zabalit to a nechat působit. I několik hodin. A pak to celé hodím do pračky. Když jsem perkarbonát jenom přidávala do praní, fleky mi nikdy nezmizely.
Jinak na Fichemě doporučují:
Pokud chcete prát za nižší teploty, doporučujeme přidat TAED (Tetraacetylethylendiamin), který podporuje uvolnění peroxidu již za nižší teploty. Přidává se ho asi 5 %. Kombinaci perkarbonátu a TAEDu dostanete prací prostředek na bílé, ekologický a nealergenní. Dávejte asi třetinu množství, co normálního pracího prášku.

suvelka
16. led 2014

@ivari007 Děkuji, ten Taed mám taky, zkusím ty nejvíc flekaté pleny takto zpacifikovat a do praní přidat ten perkarbonát + gel a přejedu to na vyvářku a uvidím 🙂

cajomilka
16. led 2014

@ivari007 Co je to nižší teplota? Peru na 60, dlouhý pprogram s předpírkou; prací prostř. H-D tvoří právě perkarbonát+TAED a fleky všeho druhu na prádle zůstávají... 😒 Peru jím ale jen plenky a tam budu fleky řešit až v případě, že budu chtít některou prodat.

ivari007
17. led 2014

@cajomilka To souhlasí s mojí zkušeností, jak jsem psala, perkarbonát přidaný až do pračky mi fleky nevybělí. Těžko říct, jestli na zašedlé pleny by to takhle stačilo. Fleky bělím ještě před praním, rozložím plenu do vany (kýbl to trochu vyžírá🙂) , navlhčím horkou vodou, posypu perkarbonátem+TAEDem místa, kde jsou skvrny. Zabalím, trochu pomačkám, aby se to líp rozpustilo a nechám působit. Někdy ještě později třeba znova poleju horkou vodou. A pak to celé hodím do pračky.
Taky to nedělám moc často. Ale třeba pleny z druhé ruky takhle ošetřím vždycky, je to dezinfekce a navíc cizí fleky jsou něco jiného než vlastní fleky, že? 😉
Jinak pro info ještě cituji:
Perkarbonát sodný je sloučenina peroxidu vodíku s uhličitanem sodným (soda). Za působení tepla se od 50 °C peroxid vodíku opět odštěpuje a rozkládá se na vodu a aktivní kyslík. Za rostoucí teploty se tato reakce stupňuje, takže bělicí účinek v pračce je optimální při 95 °C. Uvolňující se kyslík působí především u organických skvrn, jako jsou skvrny od trávy, ovoce atd., kdy oxiduje barviva a zbavuje je tak barevnosti, nebo kdy oxidací převádí ulpívající látky tvořící skvrny opět na látky rozpustné ve vodě.

atinkaa
17. led 2014

ahoj kocky...tak mne sa teda najviac osvedcila kombinacia takej ''babickovskej klasiky'' - Soda, ocot, zlcove mydlo a mnou overene - perwol dla farieb na vsetko, na plienky teda bud biely alebo este mio care speci na plienky http://www.windeln.de/bambinomio-miocare-waschp...
plienku vzdy po pouziti v umyvadle namocim, preperiem s zlcovym mydlom rucne, preplachnem a nechavam vo vedierku s trochou prasku a sody a su krasne biele....teda mam ich celkom dost ale minimum skvrn na nich 😉 😎 🙂
ob den do pracky na intensive a na 60tku a su vzdy krasne vonave 🙂

cajomilka
17. led 2014

@ivari007 Díky, asi už je mi to jasné... Až mi dojde prášek H-D, budu používat nějaký jiný.

picasso
17. led 2014

Jdu si pro radu. Používáte někdo AIO pleny přes den? Máme Sweet monkey a jsme s nimi moc spokojení. jenomže malému už nestačí dvě vložné pleny, tak bych chtěla koupit vícevrstvou plenu. Nevíte, kolik jich mám cca koupit? Díky 🙂

bettyna84
17. led 2014

@picasso Chceš tu vícevrstvou vložit dovnitř? Já být tebou dokoupím místo vícevrstevných (- ten materiál nesaje tolik), nějaké bambusové prefoldy nebo další vkládačky (bambusové, nebo z jiného materiálu, který ale saje hodně).
Jestli tam máš teď dvě, tak zkus dát dohromady tři, nebo čtyři.

picasso
17. led 2014

@bettyna84 děkuji, to jsou právě bambusové. Mám na mysli tyto http://www.sweetmonkey.cz/eshop/vicevrstva.html Ano, vkládat dovnitř. Ale když tam dám 3, tak ta plena už je dost nabušená. mě přijde, že pak to mimčo tam má hrozně velkou prdelku 🙂

elana
17. led 2014

@picasso senzační vkládačky dělá nově Anavy-a nejsou moc objemný, ale sajou jak hrom. Jsou z barevných bambusů, tak jsou i hezký 😅

janinek
17. led 2014

@picasso AIO pres den asi pouzivaji vsichni, naopak v noci asi malokdo 🙂

Ja mam AIO od Blueberry, Tots Bots ci Bum Genius a vlastne jeste Bamboolik. Pridavam bambusove vkladacky ruzne, ale ne teda vicevrstve pleny. A tri bych do nich fakt nedala. I kdyz ty vv od sweet moenky neznam a ani jejich pliny. Jak ta jejich vv vypada? je to tlusty ctverec nebo je to ctverec s tlustsim pruhem uprostred?V CR jsou totiz trochu popletene pojmy prefold a vv.

picasso
17. led 2014

@janinek no, už jsem na to přišla 🙂 já tam chtěla vkládačku a na shopu to mají označeno jako vícevrstvou plenu. I tak děkuji 🙂 Bamboolik jsem koupila, i Anavy a obě pro nás ne, malý to ihned pročůral bokem a to jsem to několikrát vyprala.

eicul82
17. led 2014

Tak mi začal syn (1,5roku) v noci protíkat. Používala jsem nočního Bambolika s krátkou Anavy, přitvrdila jsem a místo krátké vkladačky dávám dlouhou, ale beze změny, máte někdo zkušenosti? Může to být taky tím, že dost spí na břiše? Má mokré kalhoty.

veronila
17. led 2014

@picasso ja mam Sweet Monkey jednu a zatim mi staci jednu ze dvou bambusovych vkladacek prelozit na pul a nasemu chlapeckovi (skoro 14 mecisu) tak vetsinou 2.5 hodiny vydrzi... Uz jsem ale taky premyslela, ze tam pridam jeste jednu vkladacku - narovno... Osvedcily se mi TB a Little Lamb... Mam jich hodne, protoze malemu uz zadna z AIO bez extra vkladacky nevydrzi...

veronila
17. led 2014

@eicul82 pridala bych vkladacky - nocni Bamboolik mi taky jednu dobu protekal... Ted do neho davam vetsinou jednu kratkou TB (prelozenou napul) a pak Little Lamb pocket insert (bambusovy ctverec, ktery podelne prelozim 2x nebo 3x). Nebo davam dlouhou vkladacku Bamboolik (jednu cast prelozenou dopredu napul) a pak narovno TB vkladacku. Maly ma skoro 14 mesicu a zatim vydrzi...

janinek
18. led 2014

@eicul82 Luci, ja davam do nocniho bamboolika dlouheho bamboolika a nebo ten Little lamb ctverec nebo proste fakt neco bambusoveho tlusteho, s kratkou anavou by to nedala uz davno. http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23078...

Ale nevim, co budu delat pak 🙂 Dneska mi treba behem hodiny a pul neuspesneho uspavani procurala petit lulu nocni, v ktere byl vepnuty dlouhy bamboolik a jeste slozena napul kratka bambusova jina. A bylo to silene procurane.

Jinak jeste davam tots bots bamboozle size 2, do te dlouhy bamboolik a jeste nejaka jina bambusova preskladana vkladacka, take skaldam vic dopredu na chlapecka, L. cura nahoru.

@picasso to pak jo 🙂 Ja do aio tots bots easyfit davam ty LL ctvercove bambusove kapsove vkladacky, nebo take od little lamb trojvrstve vkladacky, ale ty v CR nevidim, sice pisou trojvrstve, ale jsou dvouvrstve, co vidim na obrazku. Take bys mohal zkusit poskaldat dlouhou anavy vkladacku tam. Na tretiny. Chce to zkouset, kam ty vkladacky v pline nejlepe dat a jak poskladat.

picasso
18. led 2014

@veronila
@janinek moc díky 🙂

picasso
18. led 2014

Holky a ještě jeden dotaz. Používáte někdo klasické čtvercové pleny a na to svrchní kalhotky u dětí, které učíte (nebo jste učili) na nočník? A jestli ano, jak jste plenu skládali?

katyxq
18. led 2014

@picasso my 😉 - plínku narovno, přebaluju i sebemenśí vlhko, malá nečůrá velké dávky, takźe si vystačíme s flísovými schrchňáky a do toho jednou čtvercovkou složenou narovno

picasso
18. led 2014

@katyxq děkuji. No mě jde o to, když ji dám narovno, jestli malému pak nebude vadit PUL, zvlášť v létě. Ale vlastně máme bambusové AIO, tak vyndám vložky a použiji místo PUL kalhotek 🙂 díky 🙂