Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
16. říj 2012

@luciesofi hm, já si to myslela, že tyhle už budou malé, no nic, lanolinujou se a já jdu objednat větší 🙂

luciesofi
16. říj 2012

@ptjj 😀 A nemysli si, taky jsem měla v plánu objednat ty malé...ale pak mě trefily do očí tyhle, byly za dobré peníze, tak jsem je vzala "do foroty" a ony jí celkem sednou 🙂

betysek
16. říj 2012

@bamboolik Dám pak vědět, jak Julče sedí. Zatím se suší. 😉 Myslím, že bude mít tak 6,5 kg. Ve čtvrtek jdeme do poradny, tak budu vědět přesně.

hanule04
16. říj 2012

tak já mám objednaný disany na 6-9m tak snad nám budou, když vás tak poslouchám.

Holky totska easy fit můžu na ten vnitřek používat žlučák?a jinak jsem zjistla že jsou dva nové vzory easy fit

luciesofi
16. říj 2012

@hanule04 Já normálně žlučák na EasyFit používám 🙂

johanka12
16. říj 2012

Zdravím ve spolek! Snažila sem se debatou pročíst, ale je toho tady fakt už hodně a tak se snad nebudete zlobit, když budu mít dotaz, který tu již pravděpodobně také byl. Máme 11 týdnů starou holčičku a od narození používáme klasické čvercovky, ale čím je větší tak stále častěji se nám stává, že stolice unikne nohavičkama ven bo minimálně ušpiní svrchnáčky, takže každý den je perem (mám 6ks). Koukala sem na net na sklady plen, ale nic moudrého nenašla. Z počátku sme používali novorozenecký sklad, ale ted už je na něj velká a ani s ním to nebylo jiné. Tím, že se blíží zima, bych ráda "káknutí až ven" předcházela 🙂 Děkuji za rady!

betysek
16. říj 2012

Pořád slyším, že mimčo v látkovkách se nemůže tolik pohybovat, prtože má velký zadeček a že tedy bude mít pomalejší vývoj. Naše Julča se začala přetáčet na bříško i s čč plínkou ve 3 měsících a 3 týdnech a včera (4 měsíce) se poprvé přetočila i s Anavkou. 😉 První dcera byla o proti ní strašný lenoch, ale asi to bude taky tím, že měla o kilo víc. Julča je hubeňoučká dlouhá žížala.

betysek
16. říj 2012

@johanka12 A co máš za svrchňáky? Já mam IV a Anavy. Od narození dávám čtvercovky na rovno a stalo se mi snad jen jednou, že byla stolice až na oblečení, vždycky to zůstalo ve svrchňáčkách. Taky jsem měla svrchňáky pokaděné skoro pokaždé, tomu při skládání narovno nezabráníš. Tak že jsem pak dávala kalhotovku, když jsem si myslela, že bude kadit. Někdy se to dalo odhadnout. Teď jsou Julče 4 měsíce a kadí už jen ráno a dopol.

ptjj
16. říj 2012

@luciesofi no já už je mám doma hoooodně dlouho, jenže jsem pořád čekala, až mu budou ty tři měsíce, aby je mohl začít nosit 😅 😅 😅

ptjj
16. říj 2012

@johanka12 tak to bych taky ráda věděla 🙂.......myslím, že se čtvercovkami toho nedocílíš, aby nebyl bobek na svrchňácích 😒

ptjj
16. říj 2012

@betysek jinak našemu prckovi budou 4 měsíce v pondělí a kadí kdykoli (i v noci), kdekoli a počet stolic za den se naprosto nedá odhadnout, pohybuje se mezi 1-7x 😀

janinek
16. říj 2012

@ptjj No to rada slysim, ze nejsem jedina. Leus take kaka 5x denne. jednu dobu uz apson prestala v noci, ze naposlledy vecer a pak az rano pri kremni v 6 ci 8, ale dnes mi ve tri rano nechtela spat a ja pak zjistila, ze je celou dobu pokakana. A to jsem ji prebalovala a davala nad umyvadlo pred krmenim. Jinak se mi teda docela dari, ze az na jedno pokakani denne to vychytavam.

@luciesofi
@hanule04 Vzory jsem videla, ale musim se ovladat, kor kdyz ted chystam konecne objednat na brane Anavy. Doufam teda, z epri vyzvednuti v obchode tam neni postovne, ja nesnasim platit postovne proste. Tady kupuji jen s postovnym zdarma. Jen jsem ted udelala vyjimku na ty podlozky, protoze na postovne zdarma bych musela nakoupit tak o 12 liber vic a tak sjem teda ty dve libry zaplatila, no.

Ale proc vam pisu, aj ted zlucak v zasade nepouzivam vubec uz, ale easyfitky jsem tim obcas mazla.

betysek
16. říj 2012

@ptjj U nás se to právě změnilo poslední 3 dny. V noci přestala kadit úplně a většinou to vše pustí ráno, nebo během dopoledne, Občas chytneme i většinu do nočníku... 😀

janinek
16. říj 2012

@betysek Jeee, kez bych tu za mesic psala to same 🙂

Jinak teda jsem to ted pekne vymnoukla. SLy jsme k doktorce a ja ji dala BB simplex bez niceho, ze prece tam ji budu prebalovat. Jenze u dr jsem jen vymenila separacku, ze jdeme hend domu, neni tam kde inteligentne prebalit. A desne tam rvala, tak si rikam rychle domu a v klidu si prebalime. No, jenze cestou desne tvrde usnula a tak ji rpece nebudu budit, ne. Takze ted j ima uz pres dve hodky a jsem zvedava. Zase kdyby ji mela procuranou, tak snad bude kricet.

ptjj
16. říj 2012

@betysek tri dny u nas prave nic moc neznamenaji, u nas je to par dni tak a pak zase jinak, to ja uz jsem se taky parkrat takhle radovala, ze uz v noci nekadi, ale chyba lavky 🙂

@janinek s tou nenavisti k postovnemu jsme na tom stejne 🙂

betysek
16. říj 2012

@janinek Zaleží na tom, jestli křičí běžně. Mě se tohle stalo včera večer. Byli jsme ve městě a cestou domů mi v kočárku usnula. Taky jsem si říkala, že ji nebudu budit a nechala jsem ji spát v kočárku na chodbě, že se vzbudí než půjdu spát. Ve městě jsem nepřebalovala, tak že měla Anavku na sobě už 3 hod po příjezdu z města a spala ještě další 3 hod doma v kočárku. NAkonec jsem ji vzbudila, prtože jsem chtěla jít spát. Anavka po 6 hod pěkně nacuclá, ale na oblečení to neproteklo, tak že výdrž super....

betysek
16. říj 2012

@ptjj Julča právě do teď nekadila po každém kojení max 1 den, teprve teď to bylo delší dobu... To jsi mi neměla říkat, že radost je předčasná. ☹

janinek
16. říj 2012

@betysek
@ptjj Leus uz prave v noci nekakala tyden.

Jinak, jak jsem klikla odeslat, byl krik. Plina mokra, ne do max. Kakala do umyvadla pak. A uz basti rvounka nase 🙂

janinek
16. říj 2012

Jako ja mam fakt v te hlave vykojino uz. Hlavne jak sjem vam tu kdysi psala, ze vzdy davam bambus vkladacku, ze nikdy nevim, jak dlouho v tom bude. Takze ted jsem ji dala cc na rovno s jednou, pritom tam davam dve normalne. Ze po krmeni budeme stejne vetrat. A ona mi usnula a spi. SNad to neprotece do postele nasi. Ja mam den fakt. Uz jen cekam kdy ji dam kalhotkovku bez svrchnaku a dam do kocaru nebo k ni 🙂

janistr
16. říj 2012

@betysek Měli jsme to podobně, jen se začala přetáčet úplně bez plenky a za týden už to uměla s jakýmkoli balíkem (a taky ve třech měsících a kousek 🙂).

janistr
16. říj 2012

@janinek Jani, když spinkají, tak většinou nečůrají, takže by to mělo přežít 🙂.

katyxq
16. říj 2012

@janinek Když ji hned po probuzení dáš vyčůrat, tak pravděpoodbně bude plínka suchá 😉.

janinala
16. říj 2012

Ahoj holky,
ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti z testování Bamboolik plenek. Předem se velmi omlouvám za poměrně rozsáhlý příspěvek.
Jen pro upřesnění - mám 21měsíčního syna, poměrně štíhlého (90cm, 12kg), již krásně zvládá nočník, jen nehlásí, takže spotřeba plenek je závislá na mojí osobě - jak moc často ho posazuju. Plenky Bamboolik jsem tedy testovala zejména z pohledu procházek (hlavně teď na podzim/v zimě) a spinkání.

První seznámení nebylo zrovna nejúspěšnější, to ale byla moje chyba - špatně jsem plenku složila pro chlapečka, takže když jsem plenku složila dle našich potřeb a ignorovala "tovární" nastavení, bylo vše již v pořádku. No a druhým důvodem byla zřejmě novota plenek, že z počátku tak dobře nesály - dalším praním se to již srovnalo.

Na odpolední spinkání (2-3h) nám parádně seděla tvarovaná plenka s batolecí vkládačkou a krátkou vkládačkou - vkládačky jsem umístila hodně dopředu. Navrch jsem samozřejmě použila Bamboolik PUL kalhotky, které mě doslova nadchly - lemování flísem je totiž skvělý nápad, jednak nedělá otlaky, i když dost utáhnu, pevně drží, skvěle přiléhá u bříška (což byl u ImseVimse, Popolini a Thirsties někdy problém a tak provlhaly). Dítko spí na bříšku, takže ta zátěž na podbřišku je opravdu velmi velká a to nejlépe zvládly jen Bamboolik. Lemování flísem způsobuje i mírné "pokrčení" kalhotek, takže se do nich i bezvadně umísťuje obyč čtvercovka narovno nebo vícevrstvá plenka. A že je jednovelikostní, to není třeba zmiňovat.
Na noční spinkání (12-13h) jsem testovala noční plenku s dvěmi batolecími vkládačkami - poprvé jsem na to použila PUL Thirsties (vzhledově mi přišly větší), které ovšem špatně sedly okolo bříška a ranní vzbuzení bylo s mokrým flekem na bříšku. Když jsem pak ale použila PUL Bamboolik, tak se to již nikdy neopakovalo a perfektně sedly. Vnitřní náplň plenky jsem pak různě obměňovala a i když byl vnitřek doslova na ždímání, tak nic neproteklo ven.
Na procházky jsem používala tvarované plenky s PUL kalhotkami a vkládačkami (zkoušela jsem krátké i dlouhé). Zkoušela jsem i Bamboolik vícevrstvou plenku (má ve svém středu kapsu, což zrychluje sušení a suché zipy pro vytvoření kalhotkového skladu - to jsem nevyužila, synovi to už bylo malé, pro kojence ale ideální), do středové kapsy jsem odvážně nacpala další vícevrstvou plenku (Popoliny) a vznikla z toho naprosto super savá záležitost. Díky kapsičce je ale variant nepřeberně.

Měla jsem možnost otestovat i Bamboolik flísové svrchní kalhotky - Z vnitřní strany je flís, z vnější bavlna s potiskem, zapínání na sucháč. Opět mají patentky pro úpravu velikosti. Pro denní použití nebo procházky se osvědčily bezvadně, krásně sedí na novosklad. Na použití při spaní se ale příliš neosvědčily - intenzivní zátěž na podbřišku jim dávala zabrat a byly zavlhlé (oblečení to ale kupodivu neschytalo) - je to moje první zkušenost s flísákama, tak proto tyhle přešlapy. Na noční plenku se nehodí ani velikostně - okolo boků jsou flísáčky úzké a noční plenku nebo vycpané Pastelky od Haipa Daipa pod to prostě nenacpete. To ale nemění nic na faktu, že mě příjemně překvapily a pro kojence a novosklad by byly prostě skvělé.

Když to shrnu - plenky mě nadchly a už jsem si objednala poměrně obsáhlou výbavu. Čekáme totiž další miminko, takže pro ně najdeme určitě hodně využití 🙂

Jana

johanka12
16. říj 2012

@betysek No mám různé svrchnáky-baby lucky, imse vimse, popoliny, kiko a ještě asi 2 jiný...něco nového, něco staršího,ale utíká nám toze všech. Johana má stolici jak vodu, takže když kákne a je třeba zrovna na boku je to venku na 100%. Co jsou to ty kalhotovky?

ptjj
16. říj 2012

@johanka12 kalhotovky jsou tvarované plenky ve tvaru kalhotek, třeba tady: http://www.anavy.cz/anavy/1-O-Anavy/2-Prednosti...

johanka12
16. říj 2012

@ptjj JO jasně, děkuju🙂 Jen tyhle jsou na nás moc drahé.

ptjj
16. říj 2012

@johanka12 jj, chapu, ja jich mam taky jen par 😉

janakkk
16. říj 2012

@ptjj taky jsem dávala hned asi ve 3 měsících tyhle 1-2 roky a bylo to OK

luciesofi
16. říj 2012

@ptjj Just for you 😀

betysek
16. říj 2012

@johanka12 Jestli jí to protéká ven na oblečení jen, když je na boku, tak to je normální a nedá se s tím nic dělat. Když tak se podívej po nějakých bazarových kalhotovkách. Dají se někdy koupit pěkné za poloviční cenu, pokud ti nevadí bazarové plínky. Jinak já měla pro první dceru kalhotovky ImseVimse - flanel a frote a taky jsme s nimi vydrželi hodně dlouho. NA noc jsme dávala vkládačku (někdy i 2), ale přestaly stačit až v noci po 2. roce.