Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

eicul82
15. lis 2012

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jakou tak mají životnost AIO, vydrží na 2 děti? Mám teď na mysli poškození PUL vrstvy častým praním a následné protíkání. Děkuji.

janakkk
15. lis 2012

@tynkat já myslím, že S stačí, taky jsem na nich začínala 🙂

tynkat
15. lis 2012

@janakkk Děkuji za zkušenost.. Zase je pravda, že mám ještě dvoje PULKY nejmenší velikosti - HD a P´n´G a pak troje vlněné Disany 62/68, takže ty IV NB přinejhorším můžu dokoupit, až se miminko narodí.. 🙂

helulela
15. lis 2012

@tynkat já bych se přimlouvala za aspoň jedny IV NB, jsem posedlá dobře padnoucími svrchňáky, nemám ani moc ráda jednovelikostní. I Thirsties jsem dávala XS. Jsou jen na chvilku (tak do 3 měsíců), koupila jsem na bazaru minimálně použité za 150 Kč a pak prodala dál za 130 Kč. Slevila jsem jen proto, že mi bylo blbý prodávat je za stejnou cenu, vypadaly pořád jako nové.
@eicul82 kdybys používala jen AIO, na dvě děti podle mě nevydrží. Teď mi začíná praskat PUL na Thirsties kalhotkách, které mám po prvním synovi. AIO zatím drží, ale ty nedávám běžně.

helulela
15. lis 2012

@tynkat ještě k PUL kalhotkám - taky záleží, co budeš dávat pod ně. U kalhotovek bych se větší velikosti nebála, na novosklad bych radši volila menší.

tynkat
15. lis 2012

@helulela Ahoj.. Děkuji za tvůj názor.. Už koukám po těch XS Thirsties.. Kdybych je sehnala z druhé ruky za rozumnou cenu, tak bych je možná taky pořídila.. Buďto ty nebo IV NB.. Mám v plánu požívat je právě jak na novosklad tak na kalhotovky /pastelky, BL, Lollipop/.. A rozhodně chci, aby se v nich miminko netopilo.. 🙂 Jen očekávám po předchozích zkušenostech spíše větší mimi /min. 3,5kg/ a nedokážu odhadnout, jak uvedené velikosti sedí.. Látkování mám v plánu poprvé..

helulela
15. lis 2012

@tynkat Thirsties XS jsou v porovnání s IV NB menší. Jestli čekáš větší miminko, Thirsties kup radši rovnou S.

tynkat
15. lis 2012

@helulela Díky za radu!

bamboolik
15. lis 2012

@eicul82 dle mojich zkušeností je to tak půl na půl. Některé (i stejné značky) vydrží, některé prostě odejdou. Třeba kamarádka měla celou sadu pop-in a u druhého mimča ji už polovina protékala.

bamboolik
15. lis 2012

@hanule04 přesně tak 🙂 Jde o tom, ať malé mimčo nemá tu látku navíc na zaděčku, apřehneš mu to nahoře na bříšku. Přecejen mimča leží většinou na zádech zpočátku, takže to je v pohodě. Ale s tou vkládačkou, to je fakt zajímavé, by mě zajímalo jakto 😀 😀

bamboolik
15. lis 2012

@tynkat dej potom vědět, že je to ok 🙂

ivuska.h
15. lis 2012

@eicul82 Fakt záleží na PULu, já jsem třeba měla na Klárku doma šité PULky z nějakého PULu z USA a odsloužily dvě děti bez problémů a pak jsem je dala kamarádce a jsou pořád v pohodě (esteticky už až tak ne 😀 ). AIO mám teď taky několik už na druhé dítě, různé značky a vše v pohodě, jen IttiBitti trochu šustí, takže je laminace odlepená, ale neprotéká. Proti tomu BI kapsovka kdysi dávno u Klárky začla protékat v ploše cca po půl roce... Takže podle mě to nejde říct nějak obecně.

lenka5731
15. lis 2012

@eicul82 Já mám dvě kapsovky Blueberry po jednom dítěti (podle vzhledu používané dost intenzivně) 🙂 a jsou funkčně naprosto v pohodě, neprotékají, používám je "už" dva měsíce.

tynkat
15. lis 2012

@bamboolik Určitě dám vědět, už se perou.. 🙂

janinek
15. lis 2012

Kamaradka prodava pop-in plinky, jestli nemate nekdo zajem, Brno, tak snad neva, z eto sem dam.

Sada není kompletní, jelikož část plenek mám právě v kyblíku na vyprání🙂,
> ale
> # všechny jsou ve stejném stavu. Jsou používané 3 měsíce, ale jak jsem psala,
> syn
> # je baculatý a jsou nám úzké a ačkoliv je máme rozepnuté na maximum tak má syn
> # otlačky.. no jo, je to cvalík 🙂.
> # Sadu mohu poskytnout kompletní -10ks barevné POP IN bambusové, barevný tip
> # BRIGHT (původní cena 4300Kč, nyní za 3000Kč) i s pytlem na plenky a 3 krát
> noční
> # plenou nebo po kusech jeden kus za 330Kč.
> # Jedná se o tuto sadu -
> # http://www.branakdetem.cz/stredni-sada-plen-pop...

hanule04
16. lis 2012

Ahoj
TAK DNEŠNÍ NOC MĚLA MALÁ NA SOBĚ NOČNÍHO BAMBOOLÍKA , přidala jsme jednu batoleci plenu a musím říct že super, ještě měa rezervu a zadek měla krásně suchej, plínka na povrch byla provlhlá jen v zatíženějším místě a to byla jen jednou vypraná. Tak že spokojenost, jen mi chybí ty protizkusi, pořád bych to chtěla přilepit, ale asi je to o zvyk.

betysek
16. lis 2012

@hanule04 Jde opravdu o zvyk. Mně naopak vyhovuje, že tam ty protiskusy nejsou. Spíš mám tendenci u Anavek zapínat sucháče při praní jako na mimču.... Jsem zvyklá ze svrchňáků IV. 😀

aemmi
16. lis 2012

@hanule04 to ráda čtu, páč jsem je právě objednala 😀

janinek
16. lis 2012

Na fluff heaven maji slevy na blueberry , normalne me svrbi ruka desne.

pampeliska1
16. lis 2012

@janinek tý jo, tos mi měla co ukázat - zvlášť po proplacení dovolené z práce 😖 😀 😀

pampeliska1
16. lis 2012

@janinek jen škoda, že s tím poštovným už se to tak nevyplatí 😅 😀

saaralota
16. lis 2012

Ahoj holky, mám dotaz - máte některá zkušenost s používáním monitoru dechu na plínku (za pas) s látkovými plínami? Já to pořád nějak nemůžu vychytat a dávám kvůli tomu na noc jednorázovou plínu...chtěla bych jednorázovky odbourat úplně, ale ten monitor mi na celou látkovku nejde nacvaknout (moc tlusté) a jenom ze svrchňáků mi padá (moc tenké)... nemáte nějaký tip co s tím?

rosaleen
16. lis 2012

@saaralota u monitoru na plinku uvadi ze neni na latkovky

janinek
16. lis 2012

@pampeliska1 No, ja prave koukam, co koupit, abych mela nad tricet a zdarma, ale nemela bych.

pampeliska1
16. lis 2012

@janinek no holka, máš to těžké 😀 Navíc 30 liber není tak "moc" aby to nešlo nasbírat 😅 To já na tvém místě už bych měla objednávku odeslanou 😀

lenka5731
16. lis 2012

@janinek já zas pořád váhám nad longies a nevím, jestli koupit nebo ne. 😒 PUL jí nijak nevadíi, na den dáváme často flísáky, tak nevím. Jedny vlňáky už jsem měla koupené, ale ty jsem kvůli závadě vrátila, tak ani nevím, jestli by se osvědčily nebo ne...

bamboolik
17. lis 2012

@hanule04 super 🙂 S těmi protikusy pořád váhám. U svrchňáků budou, ale ty noční, fakt nevím. Přecejen chceme, aby byly primárně na větší děti 😕

hanule04
17. lis 2012

@bamboolik teda tak to mě bude mrzí že jsme nepočkala na protizkusy 😠

luciesofi
17. lis 2012

@bamboolik Zuzko, svrchňáky pokřtěné a vydržely! 😀
Jinak musím říct, že jsou spolu se SWB Capri nejoblíbenější...😉 Pokud budou ještě nějaké potřeba, tak vezmu vaše 🙂
Jinak plenka i jen po jednom vyprání krásně saje a vydrží, jsem nadšená! 🙂

mmiirrkkaa
17. lis 2012

@bamboolik Mně konečně uschly vnitřní plenky, tak teď malý akorát "testuje". Ale přiznávám se, že ty patentky pro mě byla vyšší dívčí. Jsem hledala na netu návod co a jak. No a pak jsem to udělala dle své intuice, tak jsem zvědavá na přebalování, jestli tam na mě nebude čekat nějaké překvápko 🙂