Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
20. pro 2012

@terezka312 😀 no, tak pro priste vim 🙂 jsou hezky, nenasla jsem foto. Ale rikala jsem si, ze na sedy se snad neda nic zkazit 😀 ja na ty jejich hnedy a cerveny moc nejsem a ruzova nebyla...

lenka5731
20. pro 2012

@elvis12 já jsem na brouczech.cz kupovala nejdřív červený longies a pak ještě zelený a skladem nebyly ani jedny, ale paní je hned objednala a měla je druhý den..

terezka312
20. pro 2012

@elvis12 http://ekopleny.cz/vlnacky/1887-vlnene-svrchni-... tady je fotka šedých (nenech se zmást slovem disana v odkazu) je to taková tmavě šedá, já je vzala, že jiný neměli v daný velikosti, ale jak říkáš, na těch se nedá nic zkazit. Ale shorties mám hnědý a jsou hezký.

elvis12
20. pro 2012

@lenka5731 take dobre vedet! dekuji!
@terezka312 jojo, jsou dobry 🙂 takhle jsem si to predstavovala... Kdyz ja na hnedou moc nejsem 😀

terezka312
20. pro 2012

@elvis12 jo a ta červená, ta se hrozně líbí mně, mám v tý barvě manymonths capáčky s návlekama, bodýčko a takový kabátek (tak tomu říkaj oni) a je krásná!!! 😵

lenka5731
20. pro 2012

@elvis12 ony ty barvy dost matou... jak jsem psala, objednala jsem si červený, ale jsou tak strašně tmavý, že vlastně do dneška nevím, jestli mi náhodou neposlali hnědý... 😕 😀 Ale mně je ta barva celkem fuk. Chtěla jsem něco unisex, aby se pak líp prodaly.

elvis12
20. pro 2012

@lenka5731 😀 😀 tak to je vtipny s tou barvou 😀

terezka312
20. pro 2012

@lenka5731 to nevim, já má jejich jak červenou, tak hnědou barvu a přijde mi stejná jak na obrázcích 😕 , no ta červená je hodně tmavá, ale pořád je to červená, já ji miluju a na synovi se mi tahle barva líbí uplně nejvíc 😵

terezka312
20. pro 2012

@lenka5731 http://ekopleny.cz/vlnacky/1500-vlnene-svrchni-... tady je vyfocená věrně si myslim i hnědá i červená

lenka5731
20. pro 2012

@terezka312 mně v reálu přijde ještě tmavší 😕
no ale netřeba to řešit, jsem s ní spokojená 🙂
ale když longies nosíme mezi lidi, tak mi přijde, že na to někdo kouká stylem "ty malá chudinko, takový poděděný vodrbaný kamašky, že ti ani máma nekoupí hezký kalhoty" 😀 😀 😀

mina_
20. pro 2012

@elana hm, tak presne tohle se mi stalo taky, provlhlo to kolem nožek 😒 jinak by byly super... 😢

terezka312
20. pro 2012

@lenka5731 přesně!!! starý hnusný kamašky 😀

mochenkaa
20. pro 2012

Davís měl dnes premiéru. Nestihla jsem odchytit jeho kakání a měl to durch, aj svrchňáky to schytaly 😀 To mám asi za to, že jsem říkala, že separačku řešit nebudu, co?
Jinak mám plný sušák plín, už se těším až mu je budu moct dát 😵

cervena_vila
20. pro 2012

@lenka5731 Já se zase setkala s babami, co ocenily opletené dítě 😵

terezka312
20. pro 2012

@mochenkaa taky jsme měli premiéru, včera disany provlhly, tak jsem to dnes zkusila znova. neprovlhly. pokadil je 🙄

mochenkaa
20. pro 2012

@terezka312 😀 😀 😀

betysek
20. pro 2012

@terezka312 Já jsem pro změnu přišla konečně na chuť Anavy flísáčkům, dala jsem je 2x, byla jsem překvapena, jak krásně sedí. 2x mi je pokadila. Plný zásah 😀 Už kadí jen jednou za den....Jak to pozná, že má flísáčky? 😕

dandelion
20. pro 2012

@betysek to nebude tím :D 🙂 já na Anavy fleesáčky nedám dopustit 🙂) máme troje a teď s tím průjmem nestačily :D

dandelion
20. pro 2012

jinak.. mám doma mandarinkuuu 🙂)

luciesofi
20. pro 2012

Potřebuju radu 🙂 Koupila jsem sůl na skvrny Denk mit - nemusím se bát přidat ji do praní Madlenčina oblečení? Mám to pak nějak extra máchat? Skvrny od jídla (mrev, dýbě, brokolice,..) nevypere ani Persil Sensitive (natož Batole nebo Lovela ☹).. Díky!

dandelion
20. pro 2012

@luciesofi a zapíráš to? mě zatím skoro všecko pustilo.. teď najíždím na řepu, tak se těším :D

luciesofi
20. pro 2012

@dandelion 😀 Jj, zapírám...ale spousta skvrn mi prostě nepustila ☹

dandelion
20. pro 2012

@luciesofi vy ste holky čuňatý :D 🙂 nee... zkus tu sůl a pak mi řekni.. nerada bych odepsala všechny bodyna :D

betysek
20. pro 2012

@dandelion taky zapiram a taky mam vsechno se skvrnami od prikrmu...

luciesofi
20. pro 2012

@betysek a zkoušelas tu sůl? nebo něco jiného?

betysek
20. pro 2012

@luciesofi zatim ne, Dávam příkrmy asi týden. Poctivě potřu žlučákem a nic. Ale myskím, že to tak bylo i u první. Skvrny zmizely až v létě na sluníčku...

dandelion
20. pro 2012

@luciesofi nejlepší jsou tmavý bodyna.. na červené, fialovém a hnědém není nic vidět :D

dandelion
20. pro 2012

holky 🙂 jak lanolínovat mastičkou na bradavky? 🙂 prosím postup jak pro blbce :D

betysek
20. pro 2012

@dandelion to je fakt, alemáme většinu světlé. Mám strach z pouštění barev...

mochenkaa
20. pro 2012

Moje dítě zastává "ani kapka nazmar", takže máme čisté i bryndáky 😀

Holky, mám trochu paranoiu z flísáků. Že se to vlhké dostane do nich a budou smrdět. Tak jsem je nechala asi 4x výměny plenky a dala Bamboolika. Já asi někde udělala chybu, protože je má na největší velikost a na délku jsou mu akorát 😕