Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mochenkaa
28. pro 2012

@filipatereza Jo, já si koupila krásný popoliny pytlík tmavě šedý s hvězdičkama 🙂 a jeden modrý anavy, oba vel S. Takže na přebalovací tašce mám modrý na suché a šedý na mokré. V tašce beru věci na celý den a plíny se tam už nevlezou.
My jezdili po babičkách, a ty si pamatují vyváření a žehlení 😉

pampeliska1
28. pro 2012

@mochenkaa tak to je super! Můj chlap je s látkovkama taky tak nějak spokojený, ale že by z nich byl tak nadšený, tak to ne 😀 Vidí v tom hlavně úsporu peněz a když dávám někdy moc po návštěvách jednorázy, tak divně kouká, že to látkování nějak flákám 😝 Jinak když jsem mu ukazovala základní plenku bamboolik tak se mu taky líbila víc, než běžné kalhotovky, že je to jednodušší.

terezka312
28. pro 2012

@hhanca Mně barevný flísáky nikdy nepustily, ani vlastně žádné barevné plíny, peru všechny dohromady a v pohodě

mochenkaa
28. pro 2012

@pampeliska1 On je do způsobu výchovy lehce dostrkán, ale okamžitě to bere za své 😀 Každopádně se mu hodně líbí metoda kontaktního rodičovství a více či méně jedeme podle tohoto 🙂 Jemu dlouho trvalo, než se odhodlal že budeme látkovat, ale teď je nadšený. On to tak má se vším (3 roky jsem čekala, než se bude cítit na dítě, a je super táta. Plíny mu trvaly půl roku a je nadšený. Teď ještě aby dospěl k té svatbě a budu spokojená 😀 )

janinek
28. pro 2012

U nas latkovani ze strany manzela vzalo za sve, jak jsme zacli s BKM :( latkar je nadseny, ale BKM se boji, ze ji blbe drzi. Takze jsem ted tri mesice vyhradne prebalovala ja vlastne. On ji jen rozbaloval a nebo pak zase zabaloval. Ale ted uz se k tomu konecne postavil celem, sice s vyhradami a porad remca, ze ji urcite drzi blbe, ale myslim, ze uz se bdueme zase stridat jako predtim. Akorat ho to budu muset zase trochu naucit, protoze on prebaloval s nasi novorozeneckou vybavou vlastne. Takze treba nevedel, ze na BB bile slony prijde svrchnak. Budu muset ted plinky chystat dopredu, posledni dobou je totiz nechystam, max do tasky na ven a skladam pri prebalovani, protoze nikdy nevim, jestli dostane cc narovno, easyfitky, deluxku ci jinou 🙂

Ale latkar je teda manzel zapaleny, vysvetluje to i ostatnim a kdyz ma mala papirovku, tak ji take vzdy lituje 🙂 Bohuzel ted jedeme v papirovkach na noc, aspon tech eko teda. Ona blbe usina, takze ja po koupani mezi 6-7 nasazuji bambusove s vkladackami a BB svrchnaky, kdyby jako nahodou uz usnula, pak tak 2x po hodine prebalim a mezi 9-10 uz dostane papir. A ta nedky vystaci do rana, ale treba dnensi nco mela 4, protoze se porad prikakavala a neusinala a pak se zase budila. A ja kdyz ji rozbalim a plina je mokra, tak proste jde dolu.

hhanca
28. pro 2012

@terezka312 Děkuji, to jsem potřebovala slyšet 🙂

mochenkaa
28. pro 2012

@janinek tak on se celkem nadchnul i pro BKM 🙂 Akorát to mu nejde vůbec 😀 Každopádně když jeho teta řekla, že malého přebalovali až ve chvíli, kdy jednorázovka byla fakt už durch plná, tak hodil pohled "fůůůj prasata" 😀 Takže BKm mu nejde, ale vzal si z toho to, že to dítě prostě musí být furt v suchém 🙂

A jinak, asi budu dávat pryč PUL anavy, ani mě ani M nesedly, tak že bych vzala místo toho capri se kterýma jsme spokojení. Za kolik můžu prodat ty pulky, když je měl na sobě tak 5x a jsou jednou prané (+ je vyperu před prodejem)?

janinek
28. pro 2012

@mochenkaa Tak on teoreticky je z BKm docela nadseny, jen ta praxe 🙂 Ale manzel je hoden vysoky a chapu, ze to je pro nej nepohodlne, pro me take a to jsem mensi. On, kdyz ji drzi v klubicku dobre pro nej, tak ji ma namirenou, ze by nam curala a kakala na parapet a na okno 🙂

Jina mala mi spis uz nekolikaty den s cc na rovno a ok 🙂 pres den teda, hodku a pul zhruba, celkvoe tedy ji ma tak dve hodiny a kousek. Prebalim, pak cvici na brisku tak 10-15 minut, pak treba deset minut na zadickach, pak krmeni, pak usne na hodku a pul a pak rozbalit. Davam jeden cc a malou LL bambusovou vkladacku, BB coverall, ted to mela skoro suche.

mochenkaa
28. pro 2012

@janinek já jsem paranoik, i samostatnou čč má skoro suchou a většinou ji musím osahat abych zjistila, jestli je vůbec počůraná 😀

betysek
28. pro 2012

@luciesofi Taky se chystám na patentkovou Bamboolik. Budou to už asi poslední plenky, které koupím. 😉 Máme toho fakt už dost. Máme 4 noční Bambooliky na sucháče a jsem maximálně spokojená, ale nějak nestačí schnout.Už dávám na noc jen je. Sice nejsem patentková, ale líbí se mi, že nemají tolik patentků, tak snad mě nezklamou.

janinek
29. pro 2012

Tak jsem se rozhodla olatkovat i sebe. Zacnu pink daisies od blueberry. Jen nevim, zda butterflies ci babyblooms a hlavne biobavlnu ci stay dry. Ale bojim, ze bavlna bude mokra.

mahafi
29. pro 2012

@janinek toho pocitu mokré bavlny se, myslím bát nemusíš, nebo já ho aspoň nemám.

janinek
29. pro 2012

@mahafi A pouzivas nejen slipovky? Ja si teda myslim, ze koupim stejne oboje casem.

leeena_4
29. pro 2012

@mochenkaa já ty Anavy svrchňáky taky budu prodávat a i tu Anavy AIO. 3x za sebou tak protekla z čůrání (během 3 hodin na procházce), že měl mokré bodýčko i tepláčky. 😠

mahafi
29. pro 2012

@janinek nejen slipovky 🙂

janinek
29. pro 2012

@mahafi Diky. Tak ja prvni ve\mu ty bavlnene. Mas Anavy?

mahafi
29. pro 2012

@janinek anavy mám jen jednu (a je fajn, tak jsem teď dokupovala další), já když je kupovala, tak anavy snad ani nebyly ☹. Už jsem to tuším někde rozepisovala, tak to najdu a hodím link 🙂

janinek
29. pro 2012

@mahafi diky. Juknu

mochenkaa
29. pro 2012

@leeena_4 ja je chci prodat a misto toho vzit jeste capri. M sice rikal, ze kdyz uz jsou ty anavy pul doma, tak at to neresim, ale on sam mu je dal tak 2x a uz bere jen capri nebo bamboolika. Takze nechapu, proc bych je mela mit doma....
AIO chci vzit swb nebo bb

leeena_4
29. pro 2012

@mochenkaa já místo nich koupím Thirties, mám tu velikost 1 a začínají být malé. U nás taky frčí bamboolik 🙂

mochenkaa
29. pro 2012

@leeena_4 Já ty Thirsties viděla naživo v obchodě a moc se mi nelíbily, ale ozkoušené je nemám.
Jinak stále ještě nemám skladiště na mokré plínky 😖 Ale M nechce vzít žádný kýbl, s tím, že už tak má problém do něčeho v koupelně nekopnout (má pravdu, mimo jiné tam mají odstěhovaný jeden pelech kočky), tak že místo toho vezmeme velký pytel na plíny. Zaujal nás tento http://www.uhanky.cz/doplnky-k-plenkam/29-pytle... protože pytel dáme na koš na špinavé prádlo a nezabírá místo na zemi jako kýbl 🙂

leeena_4
29. pro 2012

@mochenkaa mě se líbí sovy, stromečky i kárování a jsou to moje nejoblíbenější svrchňáky. Jo, to zní docela jako dobrý nápad s tím pytlem 😉

mochenkaa
29. pro 2012

@leeena_4 Já nemyslím obrázek, já myslela samotné svrchňáky 😀 Ale nejvíc se mi líbí modré proužky, které se už nedělají..
Jo, sice je pytel dražší než ten kýbl z ikei, ale neubere nám místo na zemi. Jen zas budu vybírat barvu 😅 😀 mě zabije

leeena_4
29. pro 2012

@mochenkaa 😀 😀 😀

janinek
29. pro 2012

@mochenkaa Kybl me take vytaci. Mame ho misto kose na smeti, takze jako neni to o tolik vic mista, ale kdyz ho dam ne uplne do rohu ke sprchaci, tak pak do nej obcas kopnu. mame ho mezi sprchacem a zachodem. Kos sel na vanu do rohu, protoze pes jde jak divnej po plinach.

janinek
29. pro 2012

@mochenkaa ten pytel ma @lenka5731

suvelka
29. pro 2012

Ahoj holky,

prosím, poradila byste mi některá nějaké PULky, klidně i připlatím, pokud nebudou protékat, v současné době používám na ANAVY kalhotkovky IMSE VIMSE SOFT PUL a Sweet Monkey "jednovelikostní", které jsou nám už teď, ve 20ti měsících a 9,5 kg malé, bohužel, oboje provlhají kolem nožiček ( snad i proto, že jsou menší) a ty IMSE netuším, jestli už jsou seprané, suším občas i v sušičce...chci něco, co vydrží do odplenkování ( vidina zatím žádná 🙂 Přemýšlela jsem nad Thirsties a nad ANAVY PUL, jsou tak dobré jako jejich pleny? Neměla jsem a nemám prostor na pročítání diskuze, tak se prosím nezlobte, že se ptám. Ještě by mě zajímalo, jak se zbavit zápachu po moči z oněch PUL kalhotek, již po jednom použití mě to nutí přeprat v ruce, protože mi páchnou, určitě to bude i tím provlháváním na lemy, ale nerada bych zainvestovala do dalších kalhotek, které mi budou dělat to samé...občas řeším i zápach vypraných plen (Persilem sensitive na 60, - 1,5h cyklus, dvojí máchání a předpírka), chtěla jsem dát ocet, ale na bambus se snad nehodí? A ještě jeden dotaz - jaké byste doporučili separačky, dřív jsem brala celulozové od Popolini, ale to byla ještě vaječina, i když jsem s nimi byla spokojená, tak nevím, zda už není na trhu něco nového, co máte třeba odzkoušeno? Jen se nepřikláním k fleesu, raději ty "papírové" několikrát pratelné co se můžou splachovat....moc děkuji za vaše rady a pomoc!
PS: dají už se sehnat na ANAVY záslepky na ty druky, aby netlačily, když už se na rostoucím dítku to zapínání posouvá? Tuším, že se mi jednou dostalo odpovědi, že se bude něco takového dát sehnat, na webovkách jsem si ale zatím ničeho nevšimla...DíKy

janinek
29. pro 2012

Chjo, jsou vanocni slevy, to je tak nebezpecne.

janinek
29. pro 2012

@suvelka Ja mam teda 5M a z PUL muzu doporucit Blueberry Coverall a skoro stejen jsou Capri. Tocvim jich nekolik docela dlouho a nesmrdi. Pokud mi je teda nepokaka pri CC narovno, ale neprotecou ani tehdy, jen musi do pracky.

A z jednorazovych separacek znam jen Tots Bots Little Lamb viskozove a ty po vyprani uz jako separacka nejdou, ale mam je dla jako ubrousky docela dlouho, nez se rozpadnou.