Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pethula
14. únor 2013

@bamboolik dík 🙂

svha
14. únor 2013

@pethula jen bych se asi podívala po bazaru, jestli někdo neprodává bambusové, oni je teď přestali dělat, já nakoupila na poslední chvíli dvě, pak jednu z bazárku odtud a pak jednu minkee novou a ta sice je měkká a rychle schne, ale není to ono, bambus je bambus, jo a mám všechny na sucháč, takže kolem nožiček si je stahnu podle potřeby, dcera není žádný macek, porodní váha 3000 g, v roce 8100 g - říká se myslím, že v roce mají prcci ztrojnásobit svou váhu, no mi to nedali 😉 a neprotékají nám

bamboolik
14. únor 2013

@svha jj trojnásobná váha v roce. Malý se narodil měl cca 4kg, tak si říkám, jaký to bude macek a on na roce měl jenom necelých 10 😀

janinek
14. únor 2013

@svha Tak u nas porodni 2.95 a v 6 a pul M 8,18 kg. Mame kouli 🙂

bamboolik
14. únor 2013

@janinek tak tomu říkám přibírání 😀

janinek
14. únor 2013

@bamboolik Ona na zacatku moc nepila a malo pribirala a ja se bala a porad kojila a kojila a mela pocit, ze mliko neni a ono bylo 😀

bamboolik
14. únor 2013

@janinek nojo, když se potom kojí plnotučné, tak to tak vypadá 🙂

janinek
15. únor 2013

@bamboolik 🙂)

Jinak te asi potesi, ze potrebujeme dalsi nocni bambooliky. Protoze je malokdy ma celou noc, tudiz jedny jsou malo. Bohuzel vetsinou, kdyz je nandam po koupani jakoze na noc, tak mi neusne pak nebo se brzy vzbudi a musim prebalit, takze je ma 2-3h a celou noc tak kazde pate seste nasazeni. Pravda, mam dost bamboozles a LL, ale jako jedna je takove smutne cislo.

cholitto
15. únor 2013

Holky, prosím o radu. Máme jet na 4 dny na hory a nevím jak to řešit s plenkama. Pračka tam nebude a budeme v bytě u známých. Už jsem se pomalu začala smiřovat s tím, že mu dám jednorázovky, ale moc se mi nechce. Prosííím o radu jak to děláte. Díky!!! 🙂

dandelion
15. únor 2013

@cholitto já bych to asi odčtvecovala 🙂

mahafi
15. únor 2013

@cholitto taky bych vzala čtverce.. a vkládačky.dá se to krásně vyždímat a uschne to.

cholitto
15. únor 2013

No ale jak to skladovat? Díky holky
@mahafi
@dandelion

dandelion
15. únor 2013

@cholitto nemáš PUL pytel?

mahafi
15. únor 2013

@cholitto v kyblíku nebo v pul pytli, já jsem to na táboře měla i v pootevřeném igeliťáku. ale každý den bych plenky promáchla a nechala usušit, aby to nemrdělo. Ale vlastně nevím, jak to tam plánujete, tak třeba radím nesmysle 🙂

betysek
15. únor 2013

@cholitto Taky bych to odčtvercoval, když tak jednorazovku jen na noc, aby jsi toho netahala moc. Skladovala bych taky v PUL pytli.

cholitto
15. únor 2013

@betysek
@mahafi
@dandelion holky PUL pytel mám jen malý od gagaplenek :( tam se toho moc nevejde :( a jedeme na návštěvu, takže skladovat to tam nebo sušit je právě blbost :( No tak jedině do pytle, ale to zase může být cítit... No hrůza se mnou :(

lenka5731
15. únor 2013

@cholitto vezmi jednorázovky 😉 🙂

janinek
15. únor 2013

@cholitto Na 4 dny bych ja bez pracky prvni den dva dala papir, pak latku a vyprala doma. A vzala kybl nebo velky PUl pytel ci vsechny male PULy, co mam.

lenka5731
15. únor 2013

@cholitto když pominu, že je problém se skladováním, praním a sušením, tak bych určitě neriskovala, že mi někde na návštěvě protečou čtverce 😕

původně jsem si taky myslela, že budeme látkovat vždy a všude, ale když vidím, kolik krámů táhnu pro dvě děti, pro tu mladší i komplet jídlo a pití, tak jsem to přehodnotila... 😝 Když jedeme pryč a nevím, kde budu přebalovat a nebo vím, že to bude "nekomfortní", beru jednorázovky. Přehodnotila jsem to tak po 7 měsících plného látkování, takže nedávno.

janinek
15. únor 2013

@cholitto Mam to teoreticky jako @lenka5731 Podle zazemi a casu, takze na dva dny bych brala latku a pak vyprala doma. Na vic dnu podle zazemi. Treba jak budeme v CR, budeme 2-3 dny u tchanovcu a tam nevim, jak to udelame, byt je mensi, oni susi v susarne, ale co kdyby mi nekdo s plinkami neco udelal! A v byte jim tim zavadet nechci. Tak uvidim. Ale asi bych po prvni noci vyprala a budu ji chtit mit v latce celou dobu.

betysek
15. únor 2013

@cholitto Teď teprve koukám,že máš ještě malé mimčo, tak to bych asi neriskovala celou dobu v látce. Já látkovala v 8 měsících u manželových rodičů 3 dny, ale to malá kadila obden (teď myslím tu starší), asi bych vzala půl na půl. 2 dny jednorázovky a pak 2 dny látku...

saaralota
15. únor 2013

@cholitto my teď jedeme na hory na týden, původně jsem myslela, že vezmu jednorázovky, ale přehodnotila jsem to. Zaprvé mi čím dál víc vadí... Používala jsem je jen na noc a poslední dobou hrozně protékaly... navíc jedeme na chalupu uprostřed kopce, kam si musíme vše vynést a jednorázovek bych musela odstěhovat v součtu víc, než látkovek. Navíc je tam problém s odpadky...takže je potřeba jich mít co nejmíň, což je opět proti jednorázovkám... Teď jsem zkoušela cvičně vyprat různé plíny v ruce a ručně vyždímat a za 24 hodin mi uschly i Anavy a jejich vkládačky, takže oproti původním obavám nebudu muset brát jen čtverce, ale zvládnu to i s "lepšíma" plenkama. Chci prát každý večer...takže vzít plíny na dva dny a točit je dokola. Toť teorie, v praxi se uvidí 🙂.

janinek
15. únor 2013

@saaralota Ty jo, ty jsi dobra fakt, moc te obdivuji. A at se pdoari.

saaralota
15. únor 2013

@janinek no, zatím není za co obdivovat 🙂. Hlavně mě moc nenapadá lepší řešení...s těma jednorázovkama by nás tam zavalily odpadky🙂 navíc jim teď fakt moc nevěřím, protékaly mi pak už každou noc...teď jsme asi tři dny i v noci v látkovkách a žádný problém. Zatím se s tím popasoval i ten monitor na plínu.

mahafi
16. únor 2013

@saaralota to je dobrý, že uschnou i anavky.. za jak dlouho? Já právě taky jednorázovky nechci, poslední měla někdy v 8 týdnech a nerada bych to měnila 😀.

neu.sona
16. únor 2013

Holky, chtěla jsem se zeptat. Nemáte některá Anavy vlněné na patentky??? Já je mám, jsem s nima hrozně spokojená, teda byla. Hned napoprvé se mi ale podařilo utrhnout patentku. Byla to ale moje chyba, protože jsem vůbec nečekala, že je tak jemné a musí se dávat pozor. Anavy mi to velice rychle a ochotně opravily.
Co se mi ale teď stalo je po 2 měsíčním užívání na noc je to, že i když dávám hooodně velký pozor, tak se mi utrhla už druhá horní patentka a to si dávám fakt pozor a teď už mi jsou skoro k ničemu. Prostě mi přijde, že mi zůstaly v ruce.
To se o ně fakt starám. Prala jsem je jen 2x v ruce, pořádně lanolínuju a je mi to fakt líto. Zrovna nejlevnější nebyly a kupovat nové zase za pětikilo se mi nechce ☹. Ach jo.

saaralota
16. únor 2013

@mahafi no, přesný čas nevím. Prala jsem večer, do rána uschly jen čč a anavy pak do večera. Důležité pro mě bylo, že budou další den k použití. Stačí mi tedy plíny na 2 dny a prát denně. Nejdéle asi schly vv.

mahafi
16. únor 2013

@neu.sona mám bohužel úplně stejný problém.. chovala jsem se k nim jemně a patentky taky odcházely ☹, takže mi teď leží v šupleti a čekají, až koupím kleštičky na patentky a nacvakám si tam jiný. ale taky mi je to dost líto ☹, kvůli tomu bych si je znova už nekoupila..

@saaralota tak to je fajn, že jsou suchý do dalšího večera 🙂, díky. přesný čas na vteřiny jsem ani nečekala 😀.

janinek
16. únor 2013

@saaralota Jakou mate doma vlhkost? A susis u topeni? Mne prijde, ze za 24 mi neusnou teda. A to je mam na susacku vedle topeni, ne na nem.

geena77
16. únor 2013

Dobrý den všem, tak jdu po dlouhé době zase pro radu. Už jsem poněkud zoufalá. Synek má 2 roky a mám problém, co mu dát na noc. Začal mi odmítat ten šílený balík, co mu na noc dávám - noční Anavy + 2x BI bamboo prefold složený na 1/3 + jedna vkládačka a navrch XL BI shorties nebo Bamboolik stejně vycpaný nebo BI BE stejně vycpané. Toto sice nepročůrá, ale prostě už to odmítá, je toho strašně moc a nenechá si to nandat, když se mi podaří ho do toho navléct, tak zase nespí. Navíc trpí na ekzém na zadečku, který se mu v tomto balíku zhoršuje a pak ho to svědí ☹
Takže jsem zkusila papírové plenky, Pampers Premium Care vel. 5, nechá si je v klidu nandat, krásně spí, ale pročůrá je. Takže vůbec nevím, co dál - nechat látkovky a bojovat každý večer s nandáváním, noc se řvaním a den se svěděním nebo dát jednorázovky, které pročůrá.... ☹ Navíc, když ho zkouším v noci přebalit, aby je neprochc..., tak se probere a 1-2 hod. řve..... ☹ Měla jste některá tento problém? Co by mohlo pomoct?