Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petra_m
19. únor 2013

@janinek jde mi spiš o to žýe malej ma velky stehniska jestli netlačí kolem nožiček a nebo ktery aio jsou nej??

bamboolik
19. únor 2013

@petra_m tak to te asi zklamu,ale pop-in jsou prave zname tim,ze maji tesnejsi gumicky a baculatejsi deti to tlaci . Jsou suprove uz od narozeni,ale spis tak do 12kg,pak uz jsou male. Docela velke AIO maji tots bots. Anebo my 😀

janinek
19. únor 2013

@petra_m Tots bots mi prijdou dobre na tlustsi nohy, nase byla desne hubena na zacatku a prave ji dlouho nebyly kolem noh, ze teda je mela volne i na nejuzsi utazeni. Ale uz je tlustoska a sedi dobre. A MioSolo jsou take kolem noh sirsi, ale ty tolik nemusim. Ja mam z AIO, co mam, nejradsi Blueberry Basix.

petra_m
19. únor 2013

@bamboolik @janinek přemyšlim že koupim radši svrchnaky pač stejně do tech aio bych dava vycevrstvé pleny a jaky svrchnaky pro větší stehniska ?? 😀

cervena_vila
19. únor 2013

@bamboolik Tak Miosolo od Bambino Mio měla dnes premiéru, po třech a půl hodinách pořád dobrý. Uvnitř docela nacuclá, ale možná by ještě chvíli vydržela. V poledne jsem ji přeprala a večer byla suchá. Přemýšlela jsem, jestli ji zkusit dát na noc - zjistit, co vydrží, ale v případě, že by protekla, bych musela v noci vstávat a přebalovat a to já nejsem ochotná 😅

janinek
19. únor 2013

@petra_m do Aio vv ne, tam jen vkladacky. Vv samotne se svechnaky. Event s vkladackou.

janinek
19. únor 2013

@cervena_vila bez vycpani? To nemuze stacit na noc. Nebo jedete bezplenkovku nejak?

petra_m
19. únor 2013

a jaky svrchnaky jsou dobry??

cervena_vila
19. únor 2013

@janinek No právě, že by asi nevydržela, ale napadlo mě to, když tak hezky uschla. Bezplenkovku nejedeme, ale když je klidná noc, čůrá až ráno. Ovšem dnes to na klidnou noc nevypadá.

betysek
19. únor 2013

@petra_m Jestli se ptáš na PUL svrchňáky, tak máme Bamboolik, Anavy a po první Imse Vimse soft. Se všemi jsem spokojená, dávám je na kalhotovky i čč narovno....

petra_m
19. únor 2013

@betysek a máte hubené dítě nebo má stehniska 🙂 a ktery jsou nej?

bamboolik
19. únor 2013

@cervena_vila 3,5h v 8 měsících?? tak to teda zírááááááám 😕

cervena_vila
19. únor 2013

@bamboolik Ona je držák, vždycky je dlouho v suchu. Kdyby mi nějak naznačila, kdy chodí čůrat, to by se bezplenkovalo! Takhle chodí na nočník "jen" kakat.

brasilka
20. únor 2013

Prosím o pomoc.. Kdo používáte plenky Tots bots? Uvažuju o koupi TB Bamboozle nebo TB Flexitot... Jsou dobré? Odpovídají velikosti udávané výrobcem na kg hmotnosti dítěte? Předem díky 🙂

cajomilka
20. únor 2013

@brasilka Používám TB Flexitot a můžu doporučit; nevím, co u velikostí uvádí výrobcě, my máme Size 2, dcera má něco přes 7 kg a jsou jí volné kolem nožiček i při maximálním utažení, aled malá má hubené nožky a tenhle problém máme často. Kakání proto částečně končí na PULkách, jinak plenka skvělě saje, pomalu schne.

cajomilka
20. únor 2013

@cervena_vila Miosolo taky mám, podle mě moc nesajou, ale oceňuju superrychlé schnutí. Střih OK, občas protečou kolem nožiček.

macinaz
20. únor 2013

@janinek děkuji za radu,už jsem něco nastudovala,ale ještě mi to bude chvilku trvat,než se ve všem zaběhnu.Zatím mimi není na světě,takže by jsme chtěli začít hned po narození.Asi ze začátku bych to vše kombinovala s papírovkama,než bych se do toho dostala.Ale když koukám,tak se mi nej zdají asi bamboolik,nebo grovia,ale ty se mi zdají dost drahé.

macinaz
20. únor 2013

prosím vás teď jsem koukala na plenky anavy jednovelikostní (bambusový velur) a tam píšou,že přes plenku se musí dát ještě svrchní kalhotky

elana
20. únor 2013

@macinaz ono se to hodně mění jak dítě roste...tak trochu jinak vyprazdňuje...novorozenec čurá často, ale malé dávky a do toho většinou pořád kaká-takže nemá vcelku (podle mě) smysl pořizovat kalhotkové plenky...zamaže je dřív, než je pročurá. Proto se na ty první měsíce (cca. do půl roka, ale je to individuální, klidně do roka nebo naopak sotva pár týdnů) vyplatí spíš přebalovat do čtverců, protože to děláš často, později k nim přidávat třeba vícevrstvou plenu nebo aspoň bambusovou vkládačku. Na tohle je třeba ta GroVia fakt super...kalhotky jsou dokonalé pro ty čtvercovky, jejich savá jádra jsou ale pouze z biobavlny, takže méně sajou než bambus. Ale u těch prcků to prostě nevadí a bonusem je malinký zadeček, který dělají. Dají se docela dobře pořídit z druhé ruky, tak koukej i po bazarech, hodně maminek je po nějaké době za zlomek ceny prodává. Naopak po tom roce většina maminek výbavu dost obmění, protože dítě čurá velké dávky naráz a kaká už pravidelněji, takže se zbaví těch méně savých a pořídí kalhotkové bambusové (nepřekonatelné pro mě jsou Anavy jednovelikostní), případně na noc pak noční kalhotkovky (třeba Bamboolik vychází cenově dobře, dovycpat jej můžeš čímkoli, co doma najdeš). Takže radím nepořizovat fakt velkou výbavu od jedné značky, spíš pár kousků od každého a uvidíš, co sedne.

janinek
20. únor 2013

@macinaz Na kalhotky vzdycky prijdou svrchnaky, kazd aplina ma savou cast a nepromokavou cast, nektere to maji vse v jednom, AIO. Nektere se skaldjai jako dve casti save kalhtoky a nepromokave svrchnaky, nektere jsou nepromokava kapsa, ktera se nacpe necim savym. Ale to se doctes na kazdych strankach o latkovani. Koukni se treba na latkovky.cz latkove pleny atd, koneckoncu i uvodni prispevek tehle diskuse to vysvetluje pekne. Nebo na blogy, co jsme tu radily jako ma ikarkulka, helulela, filipatereza.

Kazdemu vyhovuje neco jineho a vybavicku v prubehu obnovuje a meni, univerzalni rada je koupit ruzne znacky a typy plinek a zkouset, co vyhovuje nejvic. Muzes nakoupit na bazarku levneji a pak prodat dal, co nebudes chtit a dokoupit, co vam sedi. A to si treba koupis uz nove, kdyz budes chtit. Vetsina mamim zacina ctverci a svrchnaky, jak hezky psala elana, ja treba mela hodne kalhotkovek, tak jsem jela v nich, ale myslim, ze jsem spis vyjimka. A ctverce vyjdou nejlevneji, staci ctverce, nejake vkladacky (to je individualni, kdy ctverce prestanou stacit) a 4-5 svrchnaky, nekdo si vystaci i s mene. Take se musis rozhodnout, zda chces novorozenecke plinky nebo rovnou univerzalni velikosti, ty jsou od 4-5 kil, nekomu sednou hnedka, nekomu pozdeji. Novorozenecke vydrzi nekomu mesic, nekomu 4. Proto nejlevneji na zacatek vyjdou ctverce a mini svrchnacky. Ja treba prechazela z mini velikosti na ty univerzalni ve 2 mesicich.

janinek
20. únor 2013

Jinak prichazim s nabidkou kvalitni zabavy na dlouhe letni vecery. Letni proto, ze to lepe schne 😝

Testovani savosti vkladacek - presne litr vody do odmerky litrove. Namocit vkladacku a pak do vody nechat okapat, jemne otapkat rukou, aby z ni uz nic neteklo, a odecist hodnoty. Muzeme si pak premerovat vysledky 🙂 Musim rict, ze me zaskocilo, jak save jsou ty mikrovlaknove tots bots ci blueberry, ale jsou take tluste, tak asi neni divu 🙂 A vysledky si zapisujte hned, protoze ta cisla jsou snadna a jasna, ale ted uz skoro nic nevim, ze.

Ale mam pocit, ze jsem mela nasledujici hodnoty, az na anavy jsou vsechny dostatecnekrat prane.

LL Size 1 - 100ml
LL Size 2 - 150ml
Tots Bots MF - 150ml +
Blueberry MF kratka 180 ml
Tots Bots bambus z bamboozles Size 2 - 150ml +
Anavy dlouha (prana petkrat) - 200ml +
Blueberry Combi - 250ml +

Ale hodlam vse premerit nekdy zase a vsechny, co mam. Nezkousela jsem vsechny a chci to zkusit jeste s plinami take, mam 5l hrnec s ryskami. problem je, ze kazdou tu vkladacku prece jen jinak 'vyzdimu', ale snazila jsem se jen aby ta voda vytekla sama a pak jsme to hodne jemne tiskla rukou, aby to bylo podobne tlaku, co je treba na plinu, mezi zadeckem a zemi.

janinek
20. únor 2013

@macinaz Jeste me napada, co muze byt matouci - kalhotky a kalhotkovky. Kalhotkvokami tu myslime vetisnou bambusove kalhotky, na ktere patri svrchnaky. Nejcasteji jsou tedy z bambusu, jeste muzou by bavlnene a mikrovlaknove, bmb ale nejlepe a nejvic sajou. No a nekd ena naetu se rika kalhotky cele pline ci svrchnakum. Treba moje mamka vsemu rika plenkove kalhotky, coz je pro me dost matouci, protoze ona tim mysli AIO plinu i kalhotkovku. ja zase rikam kalhotky jedine, kdyz myslim kalhotkovky.

helulela
20. únor 2013

@janinek pěkná studie 🙂 😉
@macinaz ahoj, základ je rozmyslet si, kolik chceš a můžeš do výbavičky na začátku investovat, jestli jsi ochotná tomu dát víc práce a skládat čtvercovky, nebo ti tolik nesejde na penězích a chceš to mít hlavně co nejjednodušší. Taky jsem zastánce nakombinování různých typů plín. V blogu mám příklady výbaviček, mohlo by ti to do začátku pomoct se odpíchnout. Až si uděláš představu, co by se ti líbilo, porozhlídneš se po jednotlivých značkách.
Na kalhotkové plenky Anavy se dávají svrchňáky. Dost mate to, že jsou tak pěkně barevné. Vše v jednom plíny jsou Anavy Easy. Bamboolik systém se mi taky líbí. U svých dětí už jsem ho nestihla vyzkoušet. Kdybych někdy ještě nějaké dítě měla, asi bych udělala tak polovinu výbavičky z Bamboolika.

zlilly
20. únor 2013

@janinek dobrá zábava😀 já bych na to šla asi jinak. kruci. děcko se budí. napíšu pak.

janinek
20. únor 2013

@zlilly
@helulela Priznavam se, dcera spala. Ale prvni cast experimentu probehl, kdyz pasla 🙂

A zlily, pak se pochlub, cos vymyslela. Jestli neco lepsiho. Klidne vyzkousim, Nejde mi ani tolik o ty ML, jako o to ktera vic nez jina, jak mam hodne tech druhu.

betysek
20. únor 2013

@petra_m První dcera měla pořádná stehniska. Na tu jsem měla jen Imse Vimse soft a byla jsem spokojená, ale dávala jsem je na čč narovno a kalhotovky jsem měla jen Ellaś Hous a IV biofrote. Teď mám hubeňoura a ty IV soft po první ji moc nesedí, ale přijde mi, že už jsou hodně vytahané gumičky kolem nožiček. Nové IV jsem měla jen na novorozeňátko a ty byly v pohodě. Na Julču (8 měsíců) dávám nejraději na čč narovno Anavy PUL na sucháč a na kalhotovky IV nebo Bamboolika, na čč narovno ty IV moc netěsní kolem nožiček, jak jsou vytahané, ale u kalhotovky to až tak nevadí....

suvelka
20. únor 2013

Holky, prosím vás, můj dotaz tu někde upadnul v zapomnění ☹ , potřebuji poradit a snad už jsem neudělala chybu, když jsem začala prát bambusové Anavy i svrchňáky PUL ve slizu, teď se bojím, jestli jsem nějak nenarušila vlákno, savost, či funkčnost těch svrchních kalhotek, máte pro mně některá odpověď? Předem moc Díky!!!! 😉

janinek
20. únor 2013

@suvelka Ja nemam, ja mam na mych bambusovych Little Lamb, ze mydlo ne-e.

suvelka
20. únor 2013

@janinek díky za info, už teď lituju, že jsem s nějakým slizem začínala, nemůžu to vykypat z nádoby, jak je to husté, prát s předpírkou a s odloženým startem je taky docela nereálné, a teď ještě představa, že jsem si "zničila" troje pár týdnu nové svrchňáky....

janinek
20. únor 2013

@suvelka ja myslim, ze se to snad vypere, bych to peohnala par cykly s extra machani
A jestli se meco usadilo, tak by se to melo vyprat. A na 60, jestli se smi.