Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

napmarti
10. dub 2013

@pampeliska1 do latkovani me vůbec přemluvil on🙂 je to takovy setrilek🙂 tak si přepočetl náklady a hrrr do toho🙂 a u prvního to bylo i pro mimčo - mel alergie na některý jednorázový....

mahafi
10. dub 2013

@napmarti látkuju ve dne i v noci. tak do devíti měsíců jsem vystačila s novoskladem vycpaným vkládačkama, ale m. je žížala, myslím, že bych na ní novosklad umotala i teď 😀 (ale už by to nestačilo savostí). Od těch 9 měsíců na ní dávám hlavně kalhotovky. Novosklad jsem měla předskládaný, daný do něj vkládačky a separačku, pak stačilo vzít ze šuplíku. Koš na plenky mám vedle přebalováku (mám malm z ikea a na něj nám tchán udělal desku). Na ven s sebou beru kalhotovky a svrchňáky (dřív jsem brávala i kapsovky nebo aio, teď mi víc vyhovujou ty kalhootovky), ubrousky a dřív i medvídka, použitý plenky dávám do pul pytle. na chatu a tábor jsme taky jeli s látkovkama, ale ten tábor šel jen, protože pražilo sluníčko a stihlo dosychat. Nejdřív jsem na noc dávala jednorázovku, protože jsem novosklad ještě neměla plně v ruce a chtěla jsem co nejdřív zase do pelechu 🙂, pak mi cca ve 4 týdnech protekla, já musela převlíkat komplet kolíbku, tak jsem si říkala, že horší to už jaksi nebude a začala látkovat i v noci. Nevím, jestli jsem vystihla všechno, kdyžtak se ptej, kdyby tě něco zajímalo 🙂.

betysek
10. dub 2013

@napmarti Novosklad jsem nedávala, od narození jsem dávala čč narovno, podle potřeby s vkládačkou.Teď v 10 měsících máme doma čč a ven a na spaní kalhotovku. Venku na procházce nepřebaluju. Na delší návštěvě přebaluju. Na dovolenou nejezdíme, tak že ti neporadím. Když jedeme na 2 dny k našim nebo manželovým rodičům, tak beru látkovky na celou dobu...Kbelík s plenami mám v chodbě, je tam nejchladněji. Čč má složené na rovno, před přebalením jen přidám vkládačku.

ivuska.h
10. dub 2013

@littlemousecz Ahoj, pošli mi je prosím, vyměním ti je (vyber si prosím barvu dle momentálních skladových zásob), paragon nepotřebuju 🙂 Adresu najdeš na webu v obch. podmínkách. Díky!

napmarti
10. dub 2013

@betysek
@mahafi holky moc vám děkuju za informace!! Myslím, ze je to o tom to vyzkoušet🙂 takze se do toho vrhnu po hlave a je to🙂

leeena_4
10. dub 2013

@napmarti Já látkuju ve dne i v noci. Syn se vzbudí v noci jen maximálně jednou, takže to není problém a dnes už jsou i plenky, které to pochytají. Navíc, když pije max. jednou v noci, tak i míň čůrá. Kyblík s plenami mám v koupelně pod umyvadlem a je s víkem (to je praktické). Vždy, když dám prát plenky (obden), tak vypláchnu i kyblík. Na procházku chodíme s kalhotkovou plenou. Když jdu na celý den pryč, používám AIO a mám sebou pytlík na použité plenky. Taky radši navíc jedno oblečení, ale ještě jsem ho nepoužila. Na začátku jsem používala novosklad a ten jsem si při žehlení předskládala, ale syn je valík, takže jsem brzy přešla na čč na rovno. Mám nakombinovanou výbavu ze všeho možného: čč, vícevrstvé, kalhotkové, AIO. Dost sem i osvědčili kousky flísové deky jako separačka - hodně to udrží zadek v suchu od počůrané plenky.

leeena_4
10. dub 2013

@ivuska.h ahoj, na jedné kalhotovce se mi otáčí gumička u nožičky dovnitř a nedrží mi patentky, dá se s ním něco dělat? Děkuju.

ivuska.h
10. dub 2013

@leeena_4 Taky prosím pošli plenku, u té gumičky uvidím, čím to je a patentky jsou každopádně na výměnu, občas se stane, že se něco povolí v lisu a pak to špatně lisuje... Stačí poslat bez vkládaček a prosím k tomu nějaký stručný dopis s popisem vady a hlavně s adresou, kam to potom poslat 🙂 Nebo toto info stačí i do mailu. Díky!

leeena_4
10. dub 2013

@ivuska.h I já děkuju 🙂. Stalo se mi to u jediné a mám jich víc 😉

napmarti
10. dub 2013

@leeena_4 uz to tady tlumočim manželovi, tak se s tím popereme🙂 na miminko chci čč a prave se bojím sestinedeli....pamatuju si noční kojení, kdy mliko malýmu teklo z pusy rovnou zadkem do pliny🙂 ale kdyz uz je člověk vzhůru, tak holt přebalime víckrát a bude🙂 ono se to po par dnech vychyta🙂

leeena_4
10. dub 2013

@napmarti jojo, ze začátku to je holt každá plína "poklad", ale nepřišlo mi to nějak náročné 😉. Budeš mít letní miminko, tak jestli máš balkon, tak čč jsou za chviku suché 😉

napmarti
10. dub 2013

@leeena_4 to se těším!!! Jinak jak je to se sušením kalhotkvych a svrchnaky na slunci? Něco se na slunci nema sušit,ne?

leeena_4
10. dub 2013

@napmarti já myslím, že kalhotkové když dáš vnitřekem ven (aby to nepralo do té barvy), tak úplně v pohodě - já je tak na začátku sušila. U PUL nevím. Nesmí to tam být dlouho no, ale to neboj, nebude, budeš sahat, jestli už to je suché a půjde to ze šňůry rovnou na zadek 😀

napmarti
10. dub 2013

@leeena_4 🙂 tak děkuju🙂

littlemousecz
11. dub 2013

@ivuska.h super,díky moc,barva je mi celkem jedno,jen aby nebyla vyloženě holčičí (líbí se mi víc jednobarevný - modrá, hnědá, černá, ze vzorů ufoni, myši).Skladem jsou ale jen na sucháč a já bych chtěla patentky,co mám teď. Ale klidně počkám, až se budou šít další. Pošlu ještě dneska, když se dostanu s malým ven, nebo zítra.

mahafi
11. dub 2013

Tak se mi dnes po 19 měsících látkování podařil super kousek.. zapomněla jsem dát ráno svrchňáky 😀.. divila jsem se, že budu muset zase lanolinovat, že je po jedné dávce čůrání totál durch až na oblečení 😀.

betysek
12. dub 2013

@bamboolik Zuzko, prosím tě, jak to vypadá s těmi AIO bez flísové vrstvy? Budou, budou?🙂 Do těch s fllísem se mi nechce, ať si nezvyká během dne na sucho...Pořád nakukuju, jestli už se objeví na stránkách...🙂 Díky

mochenkaa
13. dub 2013

Holky, nemáte někdo na prodej flísáky anavy na kluka? V bazárku jsou jen růžové 😖

zlatelevizeedna
14. dub 2013

@mochenkaa mám žluté na sucháč a zelené na patentky, kdybys chtěla. Žluté jsem používala, zelené měl na sobě dvakrát🙂.

zlatelevizeedna
14. dub 2013

@mochenkaa cenu bych viděla tak na 200 (včetně poštovného), pokud máš zájem, tak do ip.

petulica
14. dub 2013

Holky, co používáte Bamboolik pleny, můžete mi poradit, prosím?
Budu mít svrchní kalhotky, v tom tu tvarovanou plenu a na ní třeba tu krátkou vkládací a případně ještě separačku. Když se mimi počurá, musím vyměnit samozřejmě tu krátkou vkládací a taky tu tvarovanou? Omlouvám se za blbý dotaz, ale čekám první mimi a jsem z toho tak trochu jelen 😅 Nemám jaksi představu kolik to mimi čurá a jak kolik ty pleny pojmou...

betysek
14. dub 2013

@petulica Jo, jo obě jsou bambusové - vkládací i tvarovaná. Teoreticky je možné, že může zůstat ta tvarovaná suchá, ale asi se ti to často nestane. Používám je ale až od půl roku, tak že zkušenost s malým mimčem nemám.....Bambusové pleny pojmou hodně a hlavně ty Bamboolikovy jsou hodně savé, tak že u malého mimča am bude asi hodně rezerva. Já na no orozence používala hlavně čč. Ale myslím, že bude i ta tvarovaná při každm přebalení minimálně vlhká.

betysek
15. dub 2013

Nakonec jsem neodolala a objednala jednu AIO Bamboolik a svrchňáčky od Petit Lulu. 😀

michamicha
15. dub 2013

Ahoj, používáte někdo na noc bum hugger i nočního bamboolika? Která z těch plenek je lepší co se savosti a střihu týče? A kolik kusů máte doma na dítko kolem cca 8 kg? Chci si teď pořídit nějaké do zásoby, když je ten TOP a jsou na plenky akce 🙂 Díky

pavlk
15. dub 2013

@michamicha Mám oboje a raději bamboolika. Malá není těžká, ale nejspíš široká, protože bum hugger vel.L jsou jí při 9kg už docela těsné. A to jsem je kupovala teprve nedávno a bamboolik má ještě velkou rezervu. Teď mám tři a objednala jsem si tak ,že po vyřazení bum hugger budu mít čtyři.

zlatelevizeedna
15. dub 2013

Neodolala jsem a objednala nějaké batolecí bambooliky a aio s opičkama. Budeme muset mít ještě hodně dětí😀.

hanule04
15. dub 2013

Taky jsme objednala batolecí sadu + 2základní, AIo dinosaři a chci ještě noční, a segra chce taky něco tak já budu mít velkou objednávku. Jewn by mě zajímalo jestli budou i jiný noční(psí pilot, hnědý proužky) v eschopu?

bamboolik
15. dub 2013

@betysek už se šijou a už jdou objednávat 🙂

bamboolik
15. dub 2013

@hanule04 nebudou, to byly limitované vzory. Máme stálé vzory tut, žirafy a myšky a zbytek je limitované. Ale pokud dílna dá, tak ve čtvrtek budou nějaké nové proužky 🙂

betysek
16. dub 2013

@bamboolik Díky, tak jsem jednu přiobjednala. Budu mít jednu s flísem a jednu s bambusovou vrstvou, tak uvidíme. Původně jsem chtěla jen bez flísu, ale nevadí🙂 Když nám flís nebude vyhovovat, tak jí na to dám vkládačku 😀