Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

darrez
3. kvě 2013

Ahoj holky,malymu je 7tydnu a pres den látkujeme,uz i na prochazkach a návštěvách 😉 jen na noc ma porad papír.ale ted se nam začínají tencit zásoby plen,co jsme meli jeste v porodnici nebo jsme dostali od známých jako dárek a nejak se mi nechce kupovat další 😀 takze si říkám,ze bych zkusila látku i na noc.jen se bojím,aby se mi často nebudil?holky,co používáte na noc a jak často prebalujete?doma zatim zádný vyloženě noční plenky nemám.dik za rady 😉

bamboolik
4. kvě 2013

@janinek nojo, ty seš vlastně taky v londýně 🙂 Jsme tam na pár dnů, tak to asi neklapne, ale alespoň mi poradíš 😉 Kamarádka teď čeká mimčo a chce něco přivézt (oblečko něco málo, ale spíš vychytávky atd) Já znám jen obchody s dospěláckýma hadrama, ale kam na mimča, to fakt nevíám. Poraď kam a co by se ji mohlo hodit, co u nás nesežene, dík 🙂

bamboolik
4. kvě 2013

@darrez ahoj, budit se ti nebude, pokud bde v látce v suchu, což zajistí separačky. V tomto ohledu jsou nejlepší flísové, ty zajistí nejvíce sucha. Pokud ti už v noci ani nekaká, tak může mít plínku celou noc, jen ji stačí potřebně dovycpat.

betysek
4. kvě 2013

@darrez V noci jsem přebalovala před kojením. Julča kadila v noci hodně dlouho, skoro do půl roku....Ze začátku jsem dávala čč s vkládačkou (ve věku tvého malého určitě ještě čč s vkládačkou), nebo IV bioflanel, kolem 3 měsíců jsem začala dávat jednovelikotní kalhotovku Anavy a pak kolem 6 kg nočního Bamboolika a dávám doteď (JUlče je 11 měsíců)...

darrez
5. kvě 2013

@bamboolik dekuju za rady 😉 az bude větší,chtěla bych mu pořídit tu vaši nocni plenu,kdyz si ji všichni tak chválí.zatim teda druha noc v látce prošla,tak jsem rada.ted mame jednu vaši AIO minimimi a je super,hlavne me asi vyhovuje vic ten suchac a to na ostatních značkách neni.rada bych te pak po prosila o navrh nějakých plen-ted mam celkem 7 AIO pro maličký miminka a budu to chtit necim nahradit a chtěla bych prave vyzkoušet ten vas systém,ale zatim moc nerozumím tem jednotlivým vkladackam,tak kdybys mi nejakou sestavu navrhla 😉 jinak mam doma od popolini tu sadu rainbow a 4anavy easy.😉 dik moc

jobetka
5. kvě 2013

Ahoj všem. Moc prosím o radu:
Hned při prvním sušení AIO látkovek Real Easy mi dvě zatuchly a i po opakovaném praní to zůstává. Místo aviváže dávám ocet, napadlo mě ještě přidat éterický olej nebo vyprat na 60. S látkovýma plenama jsem naprostý začátečník, budu ráda za každý tip!
Díky!

darrez
5. kvě 2013

@jobetka ja peru na 60 a krasne vonej.nepouzivam zadnou avivaz ani ocet,jen občas priliju sanytol nebo jeho alternativu z Dm a pak to voní jeste vic 😉

jobetka
5. kvě 2013

@darrez Ony zatuchly až při sušení, prostě to v tomhle počasí schne dlouho. Když jsem je předepírala a sušila venku tak voněly. Teď jde o to, odstranit ten zápach, jinak je nemůžu používat. Sanytol do pračky neznám, ani alternativu z DM. Co je to?

darrez
5. kvě 2013

Sanytol je dezinfekce😉 z Dm je to ta jejich znacka denkmit.jednou za cas to priliju k praní jakoby místo avivaze

pipi909
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mvkoty
5. kvě 2013

Ahoj holky,
jdu pro radu, čekám třeťátko a chci pořídit látkovky..... moc se mi líbí sweet monkey i mi jsou dost doporučované jen bych ráda věděla kolik plen a jak často perete. Jestli každý den nebo obden. V čem perete atd

dandelion
5. kvě 2013

@mvkoty On to má každý jinak.. 🙂 a záleží spíš kolik jsi ochotná do nich investovat, jestli jsi ochotná používat a skládat čč atp.. 🙂 spíš záleží jakou máš představu 🙂

mvkoty
5. kvě 2013

@dandelion no já bych ráda AIO sweet monkey

betysek
5. kvě 2013

@mvkoty Ahojky, záleží na tom, jestli budeš používat jen kalhotovky, AIO, nebo i čtvercovky. Sweet monkey neznám, vím, že existují,ale vím, že je nešijí u nás, tak že jsem do nich nešla. Mám jen Anavy a Bamboolik a Libštátské čtvercovky. Uvádí se, že je potřeba 24 plen, pokud pereš obden. Ale pokud nemáš sušičku, tak záleží na tom, jakou máte doma vlhkost, protože mně třeba bambusové pleny do 24 hod neuschnou....Na novorozence jsem používala jen čč, kalhotovky vyjímečně. Teď (11 měsíců) máme doma čč s vkládačkou a ven a na noc kalhotovky. U novorozence jsem přebalovala 10-12x denně, teď asi 7x denně. U novorozence jsem prala každý den, asi po měsíci obden. Na praní používám Batole gel...

dandelion
5. kvě 2013

@mvkoty já bych jen AIO nechtěla.. i teď je moc nedávám :D ale holky určo poradí ;)

mvkoty
5. kvě 2013

@betysek co jsem koukala na ty sweety tak jsou to vlastně kapsovky takže tam bude asi i možnost vkládat jinou plenku. Moc se v tom nevyznám Anavy jsou taky pěkné. Tak bych to chtěla nějak asi nakombinovat tak aby to zvládal i chlap

betysek
6. kvě 2013

@mvkoty Z mého pohledu je to celkem jedno, jestli jsou kapsovky nebo ne. Pokud to není kapsovka, tak dáš vkládačku nahoru, tak že v tom bych neviděla problém. Jen z AIO bych taky výbavu nedělala, ale vím, že to někdo taky tak má. Zkoušela jsem AIO Anavy a moc mi nevyhovovaly, teď mám koupenou jednu AIO od Bamboolika, ale Julča ji měla jen jednou (zatím dobrý). Pěkný je systém SIO od Bamboolika, tam se připínají různé vkládací plenky do svrchních kalhotek. Kapsovku mám jen noční kalhotovku od Bamboolíka, tam je dobré, že vrstva k zadečku je flísová, tak že mimčo je v noci relativně v suchu. Myslím, že i systém kalhotovka a svrchňáky je schotný chlap zvládnout, alespoň ten můj jo...🙂

elana
6. kvě 2013

@mvkoty jen AIO (ať už AIO pravé nebo SIO-jako má např. GroVia, Best Bottom či Bamboolik, tj. nacvakávací a výměnná savá jádra) bych nebrala a to mluvím z vlastní zkušenosti. Uvažovala jsem stejně a věci neznalá jsem si pořídila kompletní výbavu z GroVia SIO plenek. Má to plno výhod: malý zadeček, rychlé přebalení, vcelku ekonomický systém, většinou hezky sedí a bývají moc pěkné...ale jednu zásadní nevýhodu-je to podstatně méně savé (až tipuju tak o 60-70%) než varianta kalhotková plena+svrchňáky. A to, pokud nechceš i v budoucnu (tj. cca. od 6měsíců dítěte výš až do těch dvou, tří let) přebalovat co hodinu, prostě budeš muset vzít v potaz a čistě z těchto plen výbavu nedělat. Minimálně se vyplatí (a dá) dokoupit boostery a doplňkové vkládačky, ale to už zas samozřejmě zvětší objem zadečku, ale i tak to prostě na noc, spaní po o a na procházku spíš stačit nebude. Takže jo, určitě pár jich koupit klidně (i když zrovna na Sweet Monkey až tak nejlepší recenze nejsou, šijou se v Číně, u nás-nebo na Slovensku nebo odkud údajně pochází se na ně jen našije cedulka, ale ani ta savost-aspoň co jsem četla, není až taková jako u jiných svého druhu-ale nezkoušela jsem, to jen prodávám jak jsem koupila), ale komplet výbavu pořídit teď, znamená, že to budeš za pár měsíců z větší části prodávat a pořizovat něco savějšího.

jobetka
6. kvě 2013

@elana S dovolením se připomenu s dotazem jak odstranit zatuchlinu z pleny a ještě, můžeš napsat, jaké konkrétně pleny bys tedy doporučila? Jaké vkládačky? Mám tři ty nešťastné (zatuchlé) AIO a pak od každého něco na vyzkoušení: Anavy, Haipa Daipa pastelka, vkládačky BabyLucy a Ellas House, bambusivé čtverce a klasické bavlněné čtvercovky a pak doma ušité kalhotkové pleny s bambusovým flísem jako savým jádrem. Malý se narodil o 3 týdny dřív a má teď 3kg, takže na něm je velké skoro všechno, zatím. Děkuju!

betysek
6. kvě 2013

@elana Nevím z jakého materiálu jsou savá jádra u GroVia, ale mám Bamboolikovu vnitřní batolecí plenu a je stejně savá jako Anavy kalhotovka (s krátkou i dlouhou vkládačkou). Jen u Bamboolikovi batolecí pleny je nevýhoda, že kadění skončí často i na svrchňácích, ale kalhotovka to pustí jen vyjímečně na svrchňáky...Z vlastní zkušenosti, pokud bych nechtěla čč (ale já tedy jedu doma hlavně čč), tak bych vzala půl výbavy z kalhotvek Anavy a půl Bamboolik system SIO a tedy noční kalhotovky Bamboolik. Jen si myslím, že ty vkládací pleny možná budou na novorozenci dělat velký zadeček.

betysek
6. kvě 2013

@jobetka Vím, že holky si chválí Sanytol, když mají zatuclé penky z pračky....Nevím, tedy jestli jde použít na AIO, jestli to nebude vadit PULu....Každý ti doporučí něco trochu jiného, každému vyhovuje jiný systém a každému mimču nemusí vše padnout. Na tak malé mimčo bych osobně používala jen čč. Novorozenecké kalhotovky mi přišly zbytečné a v jednovelikostních by ti tak malé mimčo plavalo...Vkládačky jsou nejlepší bambusové, osobně používám vkládačky z kalhtovej Anavy, pak mám po první dcři kupované IV a Popolini - ale jsou flanelové a frote, ale taky se to dá. Pak jsem si ušila z bambusového flísu - dá se koupit na sijemdetem.cz.

elana
6. kvě 2013

@betysek tak GroVia jádra jsou jen biobavlna, o těch je známo, že zas tak moc nepoberou, ale jinak Bamboolik SIO já určitě s Anavy kalhotkovkou srovnat nemůžu-ta nám s oběma vkládačkama stačí na celou noc, žádnou SIO plenku bych si na noc dát netroufla...ale tak to je prostě o zkušenostech,jak píšeš v tom posledním příspěvku, tak každému vyhovuje trošku něco jiného, záleží i na proporcích dítěte, většina lidí si třeba chválí Anavy Easy a u nás totál propadák, to ta GroVia vydrží delší dobu (s velkou vkládačkou Best Bottom v podstatě klidně dá 3 hodiny).
@jobetka jo, na zatuchlé, ztvrdlé atd. bmb plenky mi nejvíc vyhovuje Sanytol, ale přesně jak Betysek píše-netuším jak s PULem, já peru svrchňáky vždy zvlášť. Jinak osvědčené (a české k tomu) značky jsou Anavy a Bamboolik, já mám ráda i ty GroVia (hlavně kvůli kalhotkám, mají perfektní střih a dají se dobře použít i na čč a mimořádně hezky většině dětí sedí) a potom Best Bottom, to je zatím trochu opomíjený, leč hodně kvalitní SIO systém, velmi savý, kalhotky jsou sice malinko tužší (mají dvojitý PUL, aby byly opravdu extra spolehlivé), ale mě to nevadí, naopak, navíc mají asi nejhezčí vzory🙂.

svha
6. kvě 2013

@elana já mám doma Best Bottom svrchňáky a k nim jsem zkusila dokoupit jejich největší vkládací plenku (dcera už měla přes rok, když jsem ji dokupoval, že to zkusím), abych si udělala SIO BB, ale že by to byl nějaký zázrak, zlatý Bamboolik, pravda je, že na samotné svrchňáčky nedám dopustit, jak jsi s jejich SIO spokojená ty?

elana
6. kvě 2013

@svha já právě docela dost, mám teda jen dlouhé vkládačky a přece jen skoro dvouleté dítě, takže je nedávám úplně čistě, většinou je využívám jako booster na tu GroVia jádro a to pak je fakt držák (samozřejmě na SIO plenu, s kalhotkovkou se to srovnat nedá). Ale teď jsem si objednala UHanky ty noční velký a chci to zkusit na tu noc, ne samotný, ale ještě s tou velkou denní vkládačkou a uvidím, jsem na to sama mooooc zvědavá. Přece jen doufám, že se časem dokopem k nějakýmu odplenkovávání (i když zatím to na to nevypadá) a pak jsem si říkala, že by se v noci svlíkala a oblíkala SIO plena podstatně rychleji a pohodlněji než to, co dávám teď (tj. ta Anavy kalhotkovka+svrchňáky Blueberry).

svha
6. kvě 2013

@mvkoty ze začátku jsem prala každý den, ale to se pořád přebalovalo, teď už obden, od toho roku se to umírní, peru momentálně plenky v Denmiktu, zkoušela jsem Pulier (tak nějak se to píše) a nic moc a normálně peru v Persilu senzitive oblečení i plenky, s tím Dnemiktem jsem spokojená, je to značky drogerie DM, první měsíc dva jsem plenky prala jen v mýdlových ořeším a taky spokojená, ke každé várce plenek dávám Permon, ten moc doporučuji, po něm mám plenky měkké
jinak má výbava:
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/svha/clanek/...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/svha/clanek/...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/svha/clanek/...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/svha/clanek/...
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/svha/clanek/...
už jsem tu psala dost maminkám přes IP, takže to mám už takto v článcích, já AIO jela denně až od 11-12 měsíců, do té doby nebylo AIO, co by vyhovovalo,lepší je plenka a svrchňáky, se čč nemám zkušenost, na novosklad jsem byla líná a hlavně už nejsem maminka, co by látkováním ušetřila, snad až rozprodám výbavu 😀
jinak klidně piš do IP, co chceš vědět jiného

svha
6. kvě 2013

@elana jasný, je fakt, že teď už bychom to asi taky měli jinak, dcera přestala být průtočná a už používáme opět i flísály, což před 3-4 měsíci moc nešlo, byli hned provlhlé
noční BB nemáme, jen tu denní, tak to zkusíme znovu, používala jsem ji jako vkládačku
o odplenkování nemluvím, nějak se k tomu taky nemůžeme postavit čelem 😉

jobetka
6. kvě 2013

@betysek, děkuju! Sanytol jsem dnes koupila a asi to risknu. Buď se zničí nebo ten smrad zmizí. Teď je stejně dávat nemůžu. Anavy se mi taky líbí, ale zatím jsou velké. Ušila jsem dvoje kalhotkové 4-9kg právě z materiálů ze šijemdětem a ty malému celkem sedí, ale jak říkáš, ty jednovelikostní jsou na něm obrovské. Jak doporučuješ používat ČČ? Novorozenecký sklad? Je to naše třetí miminko a první dvě děti byly jednak v jednorázovkách a jednak o dost větší, když se narodily, takže v tom dost plavu... Navíc je malý jako průtokáč 🙂 Jedním koncem tam a druhým ven.
@elana díky, na Bamboolik, GroVia i Best Bottom se podívám.

betysek
7. kvě 2013

@jobetka Já jsem novorozenecký sklad nepoužívala vůbec, dávala jsem od narození narovno a pak s vkládačkou, ale jsem vyjímka. Holky používají novosklad...Od narození a někdy až do doby dokud z něj mimčo nevyroste. Obě dcery měly trochu horší kyčle a ortoped doporučoval volný pohyb v kyčlích. Připadalo mi, že v novoskladu moc kopat nemůžou, tak jsem dávala od narození čč narovno, i když je to náročnější na svrchňáky...Ale na oblečení nebyla vaječina nikdy...🙂

svha
7. kvě 2013

musím se svěřit se svou zkušeností při reklamaci plenky HaipaDaipa pastelka jednovelikostní nebělená
nemám ji koupenou přímo od výrobce, ale přes internetový obchod kamarádky, domluvili jsme se, že si ji k reklamaci pošlu sama, napsala jsem průvodní dopis s vysvětlením, kde jsem plenku koupila, že je v záruce a že povolil šev
pak jsem sledovala cestu zásilky, podle ČP není balíček dosud doručený výrobci, já už mám přitom ode dneška plenku doma 😀 to jen tak na okraj
reklamace byla uznána, plenka my byla vyměněna, jsem nadšená, žluté lemování ještě nemám 🙂, HD mám moc ráda a jsem s nimi spokojená a s jejich výrobcem po milé zkušenosti samozřejmě též 🙂

billinka
13. kvě 2013

Ještě k tomu Sanytolu - používám už skoro půl roku ke každému praní kapsových plenek s PUL zátěrem (peru na 40 nebo 60, jak kdy, mám BumGenius a Bobolider, někdy tam hodím klasické PUL svrchňáčky), protože většinu vkládaček mám mikrofleesových kvůli rychlému schnutí a měkkosti a ony rády zachycují pachy, nicméně plenky jsou ve výborné kondici, PUL naprosto v pohodě. Jinak je taky výborný BIO-D Nappy Fresh a Nappy Booster, ale ten jen občas kupuju v zahraničí.