Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
15. dub 2012

na přebalování používám podobnou jako reruna a na to čč. Pak mám anavy a tots bots, na cesty, nebo na válení doma bez plenky. Na ni taky položím 1čč, a když se počurá, chytne to ta čč a podložku použiji znovu. Neperu ji po každém počurání. Akorát už jsme ve stádiu, že během chvilky je mimo podložku 😒

janinek
15. dub 2012

@angetha Aha. Ja zatim ctvercovat neplanuji, tak tohle tolik nesleduji. Mam hodne libstatskych - obyc bile a pak ty s obrazky normalni a osusky, ale mam je jako pliny na bezne pouziti, ne na latkovani. A libstatske vseobecne vsichni chvali, ale ne v souvislosti s latkovanim.

betysek
15. dub 2012

Narazila jsem na IV pulky na patentky - IV Smart. http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/14-...
Máte s nimi některá zkušenosti? Viděla jsem je teď poprvé, tak nevím, jestli jsem je dříve přehlídla, nebo jestli je to nějaká novinka.

betysek
15. dub 2012

Tak teď koukám, že je to novinka. 😉

helulela
15. dub 2012

@betysek to je teda novinka 🙂 Koukala jsem jak blazen, co maji patentku, ale uz jsem to pochopila.

helulela
15. dub 2012

@neu.sona S na vycházku a L někam na víc dní, ale to záleží na tobě, jestli vůbec potřebuješ

marky27
15. dub 2012

mám dotaz na @ivuska.h - jsou vkládačky do Anavy Easy 2012 nějak funkčně odlišné od vkládaček z kalhotovek? Protože vypadají úplně stejně, tak jestli je to jedno, jaký tam připnu....

rebelie
15. dub 2012

@janakkk Je pravda, že proti čůracímu vodotrysku chlapečků nepomůže snad vůbec nic... U nás to většinou chytnou návleky - takže hodně návleků, co dobře sají by bylo určitým řešením 😀

Musím se přiznat k jedné věci (manžel říkal, že si pomyslíte, že jsme prasátka, ale stalo se...) - jak jsme spolu s praktikováním Bm snížili spotřebu plenek, tak se nám teď zdařilo neprat plínky asi 5 dnů a normálně nám jedna blicí chytla plíseň ☹((. Ty počůrané ne, ale sražené MM je k tomu evidentně náchylné. Naštěstí to odnesla jen blicí plínka s autíčkama, která se nám stejnak nelíbí (jsme z vlastního rozhodnutí bez auta, preferujeme veřejnou dopravu), ale kdyby mi zplesnivěla nějaká Anavy, tak mě asi šlehne... Stalo se to někdy někomu z vás, nebo jsem jediná? Podotýkám, že skladujeme na sucho v koši z Ikea.

helulela
15. dub 2012

@rebelie mně se to teda nestalo, peru většinou po třech dnech, ale čas od času tu s tím někdo zděšený přijde... nebudeme se tě štítit 😉
Teď mě vlastně došlo, že blinkací peru za mnohem dýl a v pohodě, ale dávám je k normálnímu prádlu.

boudova
15. dub 2012

@rebelie
@helulela blinkací dávám taky k prádlu a peru tak klidně jednou za týden, podle toho, kdy se naplní. zatím nic nezplesnivělo - ale my máme UM ☹ takže to není srovnatelné

neu.sona
15. dub 2012

@rebelie Já teda tu zkušenost nemám, protože ještě nic takového neperu a neskladuju, ale vím, že u nás by taky zplesnivěla za tak dlouho... U nás je docela dost vlhko a tak to budu muset hlídat. To tak prostě asi je. Někdy se to stává.

angetha
15. dub 2012

@rebelie Mě se to stalo, když jsme odjeli na dovolenou..zůstaly v koši..vyprala jsem, zda to pustí, no vypadá to, že jo..už je to ale dlouho, ještě u prvního dítěte..Teď občas používám tu dezinfekci na prádlo Sanytol

rebelie
15. dub 2012

@helulela No, my právali pravidelně obden, jenže teď se to nějak zvětšilo ta prodleva a mně to ani nedošlo, že už je to tak dlouho... Přijali jsme opatření, že budeme blicí předpírat pod sprchou, ale možná není vůbec blbej nápad je hodit k normálnímu prádlu - koš na něj je přeci jen výrazně vzdušnější (máme takovej ten síťovej). A jsem ráda, že 1) nejsem první, komu se to stalo, 2) se mě nebudete štít.

rebelie
15. dub 2012

@angetha My vyvařili, ale fleky od plísně asi nepustí - vzhledem k tomu, že to byla neoblíbená plína, navíc "jen" čč, tak ji asi necháme jako hadr. Sanytol dávám občas taky, ale spory plísní prostě doma máme, s tím nic nenadělám.

rebelie
15. dub 2012

Holky, přihlásil jste se někdo do té soutěže na Bráně? http://www.branakdetem.cz/clanek/-110 Mně to láká spíš z legrace... že bychom do toho šli s manželem.

boudova
15. dub 2012

@rebelie tak můj muž pozná látkovku od papírovky - a to hned na první pohled 😀 😀 😀 😀

rebelie
15. dub 2012

@boudova Tak můj muž taky neumí všechny ty značky a tak, to tedy ani já ne, ale orientuje se na chlapa nebývale dobře a já bych chtěla 1) jednak tu akci jako takovou podpořit, 2) právě ukázat, že to je věc i pro chlapy - jen doufám, že to bude pojato aspoň trochu s vtipem, respektive, že to nebude a lá AZ-kvíz

rebelie
15. dub 2012

Tak jsem nás přihlásila a jsem zvědavá, jaké to bude... Vůbec jsem si nevšimla, že je potřeba se přihlásit s nějakým sloganem, takže manžel na poslední chvíli vyplodil " S látkovkami na věčné časy a nikdy jinak" 😀 😀 😀

janinek
15. dub 2012

@rebelie Jeeee 🙂 Drzim vam palce! U nas je zase Velka Vymena, chteji trhnout rekord max lidi, co bude menit latkovku nebo tak neco. Skoda, ze nemam koho prebalovat, sla bych.

betysek
16. dub 2012

@rebelie Mně se taky stalo, že mi plenka začala plesnivět při skladování. Když už malá byla starší a používala víc nočník, už jsme neměli tolik plen, tak jsem si taky neuvědomila, že jsem dlouho neprala. Tak jsem právě pak začala skladovat pleny na mokro s trochou octa. Po 2-3 dnech jsem vodu vyměnila a trochu plínky přemáchla, tak že jsem ve finále prala jednou za týden. Jen se na mokro nemůžou skladovat svrchňáčky a logicky asi ani AIO.

rebelie
16. dub 2012

@betysek Do skladování na mokro nejdu, prostě holt budeme častěji prát, i když třeba nebude pračka úplně plná...

Holky, psala mi lusinta, že se do té soutěže zatím nepřihlásilo dost lidí - pojďte se někdo ještě přihlásit, bude to legrace a je to příležitost poznat se osobně... Uzávěrka přihlášek byla včera, ale myslím, že když se přihlásíte ještě dnes, tak to bude OK. Co třeba @boudova? Můžeš soutěžit i sama, nebo třeba s tou Tvojí látkující kamarádkou...

boudova
16. dub 2012

@rebelie látkující kamarádka je v posledním tažení před dalším porodem 🙂 a já nejsem soutěživý typ 😉

rebelie
16. dub 2012

@boudova Nejde o soutěž (kdybych chtěla vyhrát, jdu do soutěže s látkující kamarádkou a ne s manželem), jde o podporu Týdne látkových plen a taky o legraci, zážitek a setkání...

janakkk
16. dub 2012

@betysek proč se nemůžou skladovat svrchňáky na mokro?

aemmi
16. dub 2012

@rebelie já jsem dřív prala ob den, ted mi to vychází většinou 1x za 3 dny a když není plná pračka, tak k tomu normálně přihodím věci, které bych prala na 60, třeba ručníky, nebo i nějaký oblečení...

rebelie
16. dub 2012

@aemmi Jenže my na 60° pereme jen plíny, vše ostatní na 40... Spíš to vidím tak, že začnu plíny prát na 40 a přihazovat k nim zbylé věci... a pouze jednou za čas je i s ručníky proženu pračkou na 60... no, uvidím, každopádně si už ohlídám, jak často pereme

helulela
16. dub 2012

@rebelie já bych šla hned, taky myslím, že by to mohla být sranda a dobrá příležitost poznat se... jen ta Praha 😒

rebelie
16. dub 2012

@helulela Tak zase je to výzva k výletu do Prahy 😉. RegioJetem je to fakt pohoda (jela jsem to teď s malým několikrát). Ale chápu, že se 2 dětma je jakýkoliv cestování asi dost na palici.

helulela
16. dub 2012

@rebelie právě že ty dvě děti... ale zase bychom byli extra tým 😀

rebelie
16. dub 2012

@helulela No právě! A v RegioJetu maj super koláče 😉. Ale jen zůstaňte doma, ještě byste nám vyfoukli výhru 😀