Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
3. črc 2009

Taky si myslím, že celou sadu je škoda kupovat. Ta sleva není velká a každému vyhovuje něco jiného. Myslím, že je lepší koupit pár různých kousků z druhé ruky a udělat si obrázek, co ti bude vyhovovat. 🙂

jannca
4. črc 2009

Ahoj holky, co říkate na mešJdou tavoučkou akci na Bráně?Jdou kombinovat velikosti?

jannca
4. črc 2009

měčavoučkou ... 😀

amulet
4. črc 2009

Holky, mě už se o těch plínkách dneska v noci i zdálo... Jak je miminko v tom měkkoučkém...
Ale pořád mi připadá, že pořizovací cena bude asi trochu větší. Chci, aby přebalování zvládl i manžel a babička. Nejlepší mi připadají kalhotkové plínky a na ně svrchní. Když máme sušičku, doporučili byste mi ty bambusové? A které? Musím mít asi 20 plínek. A kolik těch svrchních? Stačí opravdu 3? Jak byste to nakombinovali? Já bych
koupila i několik těch vše v jednom. Na kolik vás asi vyšly plenky? Vyplatí se třeba koupit použité?

kubinkov
4. črc 2009

amulet: novorozeně pokadí každou plenku a to velmi často, vyber plenky, které se snadno instalují. Myslím, že suchý zip je lepší nežli patentky. Určitě si pořiď i pár čč, abys měla do rezervy pro případ, že ti kalhotkové dojdou. Nemám zkušenosti s vv, ale asi jsou taky praktické a nejsou tak drahé jako kalhotkové. Troje svrchňáčky PUL ti asi stačit nebudou, ale doplnila bych je spíš fleecovými kvůli prodyšnosti a taky rychle schnou.
Ty malinké vše v jednom si určitě pořiď z druhé ruky, používají se krátce a nebudou zničené. A výbavu si můžeš doplnit až za provozu, podle toho, co ti bude vyhovovat. Je nesmysl dopředu nakoupit velkou výbavu a zjistit, že to miminku nesedí a vzdát kvůli tomu látku úplně.

blka
4. črc 2009

Holky, můžu dát jenom vv složenou na kalhotky (podle Schneka)? Vydrží to? Když jsem dala jenom čč, tak to na jedno čůrnutí bylo durch. Ale další čč na osminy do toho dát nemůžu, protože to je na tom prcouškovi strašně velkej balík. Ta vv by toho měla pobrat víc, než jen čč, že?

A ještě ty bambusové barevné čč taky poberou víc, než jen obyčejná čč?

jannca
4. črc 2009

Blbka: jdeš na to dobře. Bambusky(záleží jáká) pobere víc než čč nebo vv. Takže pořadí je bambus, vv, čč.

Amulet: asi bych začala tím, že bych navštívila někoho kdo látkuje. Klidně přijeď ukážu ti co mám a co je dle mě dobré...
Takže pořizovací cena může být větší, bude hodně záležet co budeš kupovat.
Já do dvou měsíců vydržela s Kiko - de LUx čč - asi 30 kusů. Do dotho cca do 1 měcíce udělané flísové vkladky, pak jsem pořídila baevné KIKO s mambusem - super. Takže nekupuj žádné šunty- řekla bych že je to nejlepší investice, která tě nezrujnuje
bambusky - mám asi 7 kousků od baby lucy - sajou dobře a cena taky ujde.

Já mám troje PUL imse Vimse - úplně stačí. Spíš točím dvoje , ty třetí jsem měla jen když byla nějaká nehoda. A dobře taky schnou...Flísové svrchnáčky..ty neznám, ale svrhnáčky mají držet...proto bych raději šáhla po vlňácích. Malá s IV nemá problém a zatím se nezapařila.

Pak bych si koupila hoooodně dobrá vkladky co třeba prefoold?
Pak nedám dopustit na mešavoučkou + náhrradní vkládací pro mešavouškou...

blka
4. črc 2009

Jannco, já mám ty barevné kikko bambus http://www.branakdetem.cz/bambusove-barevne-kik... ty na tom s tou savostí dobře? V tom pořadí, jak píšeš?

jannca
4. črc 2009

blbka: jo, jo. Já jsem s něma teda hoodně spokojená. Když malé k tomu dám bambusovou vkladku tak mi vydrží i 6 hodin.

xxxjaninkaxxx
4. črc 2009

Holky, poraďte prosím.....Jsou na novoška vhodný natahovací vlňáčky? Nebo jsou na začátku lepší PULky a vlňáčky až později? A nemáte některá zkušenosti s jednovelikostními svrchňáčky Bambinex one size? Trochu se bojím, že na malém mimču bude těch skladů až moc, kdybych pod ně dávala kalhotky.....Děkuju moooc

evicka7
4. črc 2009

janinko, asi podle toho, jestli budeš dávat kalhotkovky nebo ne a jak často budeš přebalovat, já si to na příští mimčo představuju tak, že budu mít natahovací na noc a rozepínací asi lovíky na den

terezita
4. črc 2009

blko, ja do vv poskladane jako kalhotky od schneka davala bambus.vkladacku tuhle http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-ctvercova-b... a taky to drzelo dobre 😉 nic jineho se mi do toho poskladat neveslo..

amulet, pulky tocim taky jenom dvoje. ze zacatku obcas teda troje, nez se mi podarilo poradne napevno uvazat novosklad.. 😀 holt zacatecnicke chyby.. 😉
baby lucy bambuska kalhotova je taky moje oblibena, jen ji mam jenom jednu.. ☹ budu muset dokoupit do vybavy 😉

xxxjaninkaxxx
4. črc 2009

Evicko, já právě nevím..... ☹ Většinou tady upřednostňujete na novorozence čč a vázat novosklad, ale já jsem úplnej látkovej amatér, tak jsem si myslela, že budu raději dávat hned od začátku kalhotky, ale už jsem taky trochu naladěná na ty čč, tak fakt nevím. Ale už mám nejvyšší čas se rozhodnout a nakoupit. Na první mimčo jsem používala jen jednorázovky, ale teď chci látkovat, ale je toho tolik, že už se mi o nich každou noc zdá.
A ty natahovací nejsou vhodný na den?

angetha
4. črc 2009

Janinko já jsem si taky myslela, že neuvážu novosklad, a naučil se ho i můj manžel 🙂 Natahovací jsou asi fakt vhodnější na noc..lépe drží..a přes den něco co se rychle rozepne a sundá

blka
4. črc 2009

Jannco, děkuji 😉

Terezito, tak tu vkládačku mám jenom 1. Nějak jsem si těch vkládaček koupila málo 😒

terezita
4. črc 2009

ja jenom 4. a je to taky malo.. 😒

xxxjaninkaxxx
4. črc 2009

A ten novosklad se dá používat do jaké váhy miminka? A bude mi stačit čč 3Oks, kdybych to třeba střídala s kalhotkama? A snappi chytí i tu čč?

blka
4. črc 2009

Jako vkládaček celkově mám asi taky 4. Možná 5, ale tu, co jsi ukazovala jen 1.

blka
4. črc 2009

Janinko, jo jo, snapka chytne i čč.

helulicek
4. črc 2009

Tak jsem včera poprvé dala na mimoška čč na novosklad, Ikea žíňku a PULky a nějak to proteklo. Dala jsem to jaksi blbě kolem nožek. Před chvílí jsem je dala znovu, tak jsem zvědavá 😕 Stejně mi to kolem nožek jaksi nejde dát. Připadá mi to ikdyž to dotáhnu jakýsi volný. není nato nějakej fígl???

luthien.k
4. črc 2009

Já balím taky do novoskladu, a to tak, že tu na novosklad poskládanou plenku podložím ještě jednou plenou složenoz normálně narovno. Ona to pak víc utěsní ve vnitřní části stehýnek, jen vzdadu z toho ta narovno plenka "kouká", vpředu ne, tam je přeložená těmi cípy novoskladu. V leže na zádech to ještě neproteklo, nicméně při kojení malého na bříšku, kdy opravdu rád kaká, jsem ještě nepřišla na to, jak to utěsnit, aby to neproteklo. Takže jakmile slyším "střelbu", utrhnu chudáka od prsu a jde se přebalit 😀

lusinta
4. črc 2009

já oosbně čč nemám moc ráda a dávala jsme od prvního dne K. života kalhotkový plínky a spokojenost🙂

Vlnáčky mohou být už na novoška a rozhodně doporučuju alespon jedny mít. obzvlášt na letní miminko!!!! časem můžeš pořídit všechny svrchnáky jen vlnene a vubec nepouzivat PUL.

Akce na mesavice-ano,mohou se kombinovat velikosti🙂

kubinkov
4. črc 2009

jani: V. má cca 10 kg a 18 měsíců a novosklad z čč 80x80 sepnutý snapkou nosí teď na doma bez svrchňáčků. Je to krásně prodyšné a hned vím, kdy se počůral. A větší nehoda neleží na podlaze. 😔 😀 😀

ijo
4. črc 2009

já taky dávala od prvního dne kalhotkovky, máme letní mímo a sušičku, takže nám 18 plen stačilo. Mám tedy ještě prefoldy cuddlefoldy a jiný foldy 🙂 a ty zachránily situaci když bylo potřeba. Svrchní rozhodně doporučuji vlňáčky, PUL nepoužíváme vůbec

xxxjaninkaxxx
4. črc 2009

A když ty vlňáčky, tak jsou lepší natahovací nebo kalhotkový? Máme tetu pletařku, takže s natahovacíma bychom neměli problém 🙂
Tak teď teda nevím, asi vyzkouším čč i kalhotky a pak se uvidí. Třeba budu úplně levá a novosklad ani nevytořím.
Kubinkov: To teda máte ale pěknýho hubeňoura 😀 Naše A. měla na roce 10,5 kg, ale musím říct, že už se z toho vytáhla 😉

angetha
4. črc 2009

Tady najdeš jak se skládají čč
http://www.latkovepleny.cz/taxonomy/term/62

ijo
4. črc 2009

jani, mám to i to. Natahovací máme BI shorties, tam mě trochu vadí že jsou vícevelikostní, naši favoriti jsou CuddleWoolky, ty jsou super, jak ti tu potvrdí i holky

xxxjaninkaxxx
4. črc 2009

Děkuju, holky. Určitě to nebyly mé poslední otázky 🙂

evicka7
4. črc 2009

jani asi je jedno, jestli natahovací nebo kalhotkový vlňáky, já radši na den zapínací, protože mi přijde rychlejší instalace, ale rozdíl bude ve vteřinách