Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
30. říj 2009

Raady, díky!

Tygrous, to jsem nevěděla, ten pityol mi byl doporučen lékárnicí-samozřejmě jsem řekla že na opruzeniny u miminka 😖

medvide1
30. říj 2009

raady děkuju zjistila jsem že toho je fakt mraky a poctivě čtu jeste než sem vas oslovila no uvidim nejak se tim budu prokousavat mam na to jeste chvilu čas tak snad to stihnu než se prcek narodi 😀

blka
30. říj 2009

Medvidě, určitě jsou látkovky lepší. Ale to zjistíš až používáním. Hlavně je to zábava, což jsem u přebalování nečekala 😀 . Kolikrát stojím u šuplíku s plínama úplně bezradně, protože nevím, co mu mám zrovna na prdelku dát 😀 . A občas používám jednorázovky (zatím i na noc, nemám dost savých plen a Mareček je hodně učůranej) a to pak zjistím, že látka je zlatá, protože v jednorázovce strašně smrdí i čůrání a dost často proteče 🙄 . Ale na cesty je taky ještě používám. Ale pak se strašně těším na tu voňavou látku a prdelku z ní. Přijde mi, že v jednorázovce načichne i ta prdýlka 😖 . A taky nevím, jak prcka v jednorázovce chytit, protože nemá skoro žádnou prdelku a v látce ji má krásně buclatou, takže se dobře drží. I když je těžší 😀

gababa
30. říj 2009

Ahoj,
používáte někdo bezplenkovou metodu? Četla jsem o tom, ale vůbec si to nedovedu představit a ani nevím, jestli je to rozumný....

Je možný/vhodný střídat látkový s jednorázovkama? Miminku je to asi jedno ne...

A ještě prosím - kde jste koupily látkovou výbavu? Nepotřebuju nic parádně značkovýho, ale přesto bych ráda kvalitu kvůli dítěti....

Jsem bezradná jak to tady čtu 😀, takže díky bohu za rady zkušených maminek :-P.

Děkuju....

medvide1
30. říj 2009

blka:děkuju ti no uvidime me to docela láka tak se asi do toho pustime no uvidim -.) ale určo sranda to je ....a mažeš maleho nejakou mati na zadeček?

medvide1
30. říj 2009

blka:koukala sem ti do albička a maš nadherneho prtouska 🙂 tam take mate na nejake fotce latkovky nebo ne?

michelle1
30. říj 2009

maylo, já nakupuju na mimibazaru. Mají tam odkazy i normální obchody a rovnou tam vidíš ty cenové rozdíly. Díky tomu jsem plenky Kikko nakoupila fakt nejlevněji.

blka
30. říj 2009

Medvídě, moc děkuju 😵 . Jo jo, máme látkovky. Myslím, že na většině fotek.

Gababo, u nás to střídáme. Hlavně, když jsem ve škole, tak hlídači by látkovku nedali.

blka
30. říj 2009

Jo, a mažu bepanthenem. Zkoušela jsem i rybilku i sudocrem, ale po tom se mi oprudil, tak jsem vykoumala, že se oprudí z krému, kde je zinek. Takže jsme zůstali u bepanthenu.

blka
30. říj 2009

A mažu téměr vždycky. Když dávám separačku, tak mažu, když nedávám, tak nemažu.

medvide1
30. říj 2009

děkuju za info 🙂 malej je fakt žasnej 🙂 ja už toho svyho chci mit take u sebe 🙂

blka
30. říj 2009

Medvídě 😵 , to si ještě počkáš. Ale letí to rychle, takže se ani nenaděješ a budeš ho mít u sebe 😉

medvide1
30. říj 2009

jj jeste si chvilu počkám ale vánoce tu jsou coby dup a pak to bude hned za rohem 🙂

blka
30. říj 2009

😉

baca
30. říj 2009

🙂 Holky, už jsem se sice jednou ptala, ale hlava děravá ☹ , teď si to slibuju někam napíšu - které pulky mají vevnitř povrch jako imse vimse, prostě ne igeliťák ?

katarina82
30. říj 2009

Holky, myslíte, že nové vlňáky stačí impregnovat jednou? Někde píšou, že je lepší dvakrát? Už mi uschly tak se na ně chystám a nechci být zlamaná, ještě pořád vlňáčkům nějak nedůvěřuju 😔, že neprovlhnou přes noc, tak bych byla radši, kdyby mě mile překvapily 😅

raady
30. říj 2009

ad nákupy plínek - já mám dobré zkušenosti třeba se slůne.eu nebo ecoobchůdkem na MMB. 🙂

johanda
30. říj 2009

gababa - bkm jsem praktikovala, je to fajn metoda, více se dozvíš ve volné diskuzi (bezplenková komunikační metoda) nebo na slepicarna.cz.
Fajn obchod s plínkama je branakdetem.cz, pipky ze slepičárny (dříve i koníka) mají slevu, v Brně a Praze má Brána i kamenný obchod

katarina - zkus to,obecně pletené vlněné svrchňáky provlhávají více než ty "látkové". Mi se osvědčilo pročůravané části v rozkroku přímo promáznout lanolinem a zbytek stačilo impregnovat v lázni.

evicka7
30. říj 2009

maylo - nakupovala jsem taky na latkovky.cz, mamaja.cz a eplenka.cz, na eplenku tu holky nadávaly, u mě bylo vše v pohodě, ale já mám vše v pohodě i z brány, asi štěstí 😀 😀 😀
jinak jsem taky nakoupila dost na mmb z druhé ruky, ale bacha na sucháčový plíny, z fotky se to nedá poznat, jestli suchají nebo ne

gababa - my se pokoušeli o bkm, ale bohužel jsem na to přišla až pozdě, začínali jsme v půl roce, takže to bylo něco mezi bkm a tréninkem na nočník, je to super, Vikynka teď v 16 měsících doma chodí na záchod a když jsem pohotová při nočním zamručení, tak je plenka suchá i přes noc, venku nám to ještě nejde

látku a jednorázovky můžeš střídat jak chceš, spousta lidí to tak dělá, u nás třeba všechny babičky vyžadují aio a když nemám suchý, tak teda se skřípěním zubů vydám jednorázovky, o to víc zbožňuju látku, protože jednorázovky opravdu smrdí

k mazání: nemažu, když je lehké začervenání, tak vezmu něco jako indulonu, sudocrem, nebo tak, na mega opruzeninum, co nejde vyléčit standardně pytiol, ale to jen když rostou zuby, potvrzuji, že rybilka je sice super na ty opruzeniny, ale zároveň zaručuný škůdce na plenku, takže když rybilkou, tak vždy separačku

ijo
30. říj 2009

mayla - já taky, hlavně do začátku nakoupila na MMB a na mamaje. Teď nakupuju hlavně na tuly-tuly kde mají cuddlebuns, moje nej. do začátku je lepší koupit i něco z druhý ruky a vychytat si to.

zlatouch
30. říj 2009

medvide - preventivne jsem prdelku mazala bambuckym (=shea) máslem, měla jsem bio v kelímku od Saloos a bylo to výborný, teď už nemažu(není potřeba), ale bambucké máslo využiju třeba v mrazu na ksichtík 😀 Když se L. oprudila nebo se mi zdála červenější, vzala jsem něco z toho kvanta vzorečků, co jsem dostala v porodnici a jinde

zmuzle
30. říj 2009

Tak ja hlasim divny ukaz. Posledni 3 dny, kdyz davam vecer Kubikovi na noc BBH, dostane pri zapinani hlasity zachvat smichu! Nechapu proc.

K mazani: me to neda a mazu. A teda vetsinou myju pod vodou. Kdyz nemam tu moznost, ma prdku hned cervenejsi. Rybilka me osobne neni sympaticka, pouzivam sudocream.

Separacky davam, ale nastrihane z fleesove deky Irmy z Ikeii. Nekdo ma pry na flees alergii, ale my nastestni ne.

Taky doporucuju nakupit pliny z druhe ruky na vyzkouseni . A i kdyz jsem si neverila na ctvercovky, motam z nich doted. Kalhotovky na ven, k doktorovi apod. A pak mam i par AIO - BBH, Fluffle a MMT a BG.

Vlnackum jsem neverila a nakonec jsem v nich jela cele leto. Nejradeji mam BBH a Loviky.

K uvedenym internetovym kramum muzu pridat detsky bioshop.

ijo
30. říj 2009

já nemažu vůbec, vlhčený ubrousky nevedeme a myjeme pod vodou

romankav
30. říj 2009

Mazala jsem rybilkou (sice smrdí rybinou, ale je to přírodní rybí olej, ne syntetické vůně) nebo sudocream a vyprala jsem to vždycky.. Teď už mažem jen na noc, přes den už se syn nepokakává a trochu zkoušíme nočník 🙂

erinka83
30. říj 2009

Ahoj holky, tak se přidávám k látkařkám 🙂 Teda začínáme pomalinku, zatím jsme byli v látce jen 2x😀 Teďka je má na noc, tak jsem zvědavá 🙂
Vím, že už se to tu x-krát řešilo, ale manžovi se moc nelíbí, že jak má malá na zadečku ten velkej balík, že neleží na rovném ☹ Řešíte to nějak??

raady
30. říj 2009

erinko, neřešila jsem to. Myslím, že Barunce 😵 to nevadilo, spíš ze začátku mě a manželovi 😉 Rychle rostou a poměr hlavička, zadeček se vyrovná.

raady
30. říj 2009

Erinko, mrkla jsem do tvého albíka. Vypadá to, jako by si měla naše oblíbené kapsové BG 🙂

erinka83
30. říj 2009

No kapsovky mám dvoje, jak je používáš? Dovnitř dáš ty střeva a pak navrch třeba ještě separačku? Je to dobré na noc? My jsme dneska odpoledne teprv začli, tak se rozkoukáváme 🙂 Na noc bych pak chtěla zkusit bambusky BL...

amulet
30. říj 2009

Erinko,
my kvůli ublinkávání podkládáme něčím (kojopolštář, obyč polštář...), aby měla hlavičku výš. Ze začátku mi to taky přišlo jako obr balík, ale už se to srovnává. Nejlepší byla čč, teď už máme i BL bambusky na S, už je nezmenšuju. Pomalu dorůstá do všech plínek a i ty jednovelikostní se dají používat.
Dnes jsme jeli k našim, dala jsem jednorázovku. Byla jsem 100% přesvědčená, že je pokakaná, jak to smrdělo a nic. Jen byla počůraná, ale smrad děsný. To látka je voňavá 🙂 .

ijo
30. říj 2009

erinko, to je dojem jen když máš úplnýho novoše. Já dávala úplně zkraje na noc BE, ta je dobrá ale trochu neforemná, ale přebalovala jsem dvakrát v noci. Teď dáváme CuddleBuns, ty balík nedělají ani na prcka. Ale nedělej si hlavu z toho, že budeš chvíli dávat na noc papír, já myslím, že po porodu toho máme každá plný brýle a pokud ti to uleví,neva