Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
18. led 2010

kvakulka, to je přece blbost ne?
jednorázové plínky se masově používají cca dvacet let - takže to znamená, že lidi nad dvacet měli s látkovýma měli nějaké komplikace?
To byla nějaká informovaná paní 😀

Nemá cenu se z toho nervovat - já všem rejpalům odpovídám, že taky vyrostli na látkovkách a nijak je to nepoznamelo 😉

kvakulka
18. led 2010

No ty fyziterapeutky jsou někdy hlavy, fakt...Ještě že neví, že malého nosívám v Manduce- tedy vertikálně od narození.
ve zdravotnictví už mi zkritizovali- zavinování podle Karpa-podle mě úžasná věc, látkovky, nošení v nosítku, nekaždodenní koupání, krmení podle potřeb miminka, spaní ve společné posteli...
Budu odpovídat taky tím, že jsme na látce vyrostly a jaký jsme pěkný 😵

terezita
18. led 2010

aaa kvakulko, mela jsem stejny zazitek.. 😉 po peti mesicich dochazeni k dr. uz roztava a zasne nad modely, ktere em. vzdycky vyberu.. 😀 a uz latkovky kritizovat prstala a je nadsena, jak se v nich uzasne pohybuje.

kubinkov
18. led 2010

Tady v okolí do čtyř měsíců mají všechny děti široké balení. Jestli někdo kritizuje velký zadek, tak asi neviděl dítě v dečce od ortopeda. Tam se fakt ani nehne. A mívají to někdy i déle než čtyři měsíce. Taky bych si z toho nic nedělala a schválně se u doktora ukazovala jen v repre plínkách, ať vidí ten rozdíl proti ošklivým a zapáchajícím jednorázovkám. Oni tak reagují spíš kvůli tomu, že se o to nemají sílu zajímat a dají na rady dalších. Setkávám se s tím hlavně u generace mých rodičů, kterří jednorázovky neměli a propagují je, protože mají pocit, že radit musí.

maly_prcek
18. led 2010

Kvakulka: mamka je fyzioterapeut a taky s tím měla zezačátku trochu problém... Ale pak musela uznat, že vývoj zdravého dítěte je nezadržitelný a jestli ho to zpozdí o 14 dní je celkem fuk... Hlavu z kopce řešíme vypodložením, stejně musí být podložený kvůli blinkání, tak se to srovná. Jinak taky často jsme na dece na holo nebo jen s čč. Šátek máma vzala taky na milost a uznala, že to pomůže mým zádům a D. to škodí míň, než kdybych ho držela na rukách... Pro celodenní nošení ale teda není...

Prací podložky: já je teda využívám, hlavně když jdem na holo na deku, to jsou k nezaplacení... Čč by nestačila. Mám ji i na přebalováku + pod zadek čč na 1/4... A když to schytá mám oboustranou 🙂

raady
18. led 2010

ahoj,
také jsme chvilku cvičili Vojtovku. Ale fyzioterapeutka proti látkovým plenkám nic neměla. Malá měla na sobě tedy vždy IB, ale jinak mám taky nejraději Disana+vv. Takže je to pořádný zadeček 😉
U Barči na pohybový vývoj určitě neměly vliv plenky. Prostě byla línější a pomalejší i bez jednorázovek.

zmuzle
18. led 2010

Tak ja tu nedavno resila sezeni a plinky. Bez nich mu to slo a s nima ne. Ale si by to tak bylo i v papirovce. Na rehabku se chodime uz jen ukazovat, cvicili jsme asi 2-3 mes. a na muj postreh ohledne sezeni v pline nerikala vubec nic. To s tim ma spis problem muj m. Jinak K. v plince a davam vycpanyho draka asi od 4 mes. dela mosty, leze, seda si uz do sikmeho sedu a vyvadi i jine akrobaticke kousky, dky se opira jen o spicku nohy a jednu ruku 😀

Jo a mam dotaz. Ja v noci taky neprebaluju, jinak by byl hned vzhuru. BBH bambuska je pekne nacucana, protoze v noci hodne pije mliko. A teda uz to dost smrdi a i svrchnaky rano jsou citit moci. Proste pocurany bambus nevoni a tak jsou citit i ty svrchnaky. Da se s tim neco delat? Casteji prebalovat nebudu, to mi neradte 😝

michelle1
18. led 2010

Ahojte, budu prát poprvé čisté plínky. Na kolik stupňů je mám vyprat, 60 nebo 90? A dají se třeba na 90 prát i savé vložky - mám organické a bambusové? Díky moc.

reruna
18. led 2010

michelle řídila bych se pokyny od výrobce na štítku, většina se pere na 60

reruna
18. led 2010

ak těm velkým zadečkům, když jsem se ptala mamky, jak balila mě... do 3-4 čč s gumovou vložkou proti prosáknutí.... to byl taky pořádnej balík ... a to nemluvím o tom, že materiály moderních plín a pul kalhotek jsou mnohem zdravější

michelle1
18. led 2010

reruno díky. Máte někdo barevné Kikko bambus čč? Na nich uvádí, že se perou na 40 😕 Když je dám k normálním na 60, neobarví se ty bílé?

erinka83
18. led 2010

ty barevné Kikko, co jsou z nich pak obdélníky?? 😀 Já mám jeté, tak to neřeším a peru na 60 s plínama...

kaktusik007
18. led 2010

michelle, mne prave prisli kikko farebne v baliku.... a je to sranda, na papierovom stitku ako su symboly udrzby tam je naozaj ze pranie 40 stupnov, ale uz v texte o udrzbe je napisane (citujem): plienky staci prat len na 60 stupnov celzia, z hygienickeho hladiska je to dostaocna teplota a spotreba energie je asi 4x nizsia.

xi xi, tak si vyberte.... ale aj tak pojdu na 60, ak nie az na 90 😀

angetha
18. led 2010

Eri Bum Genius peru na 60, bylo to tak na štítku..
A Vendulka začíná mít taky červené bříško od toho jak jí ho něco odírá..a asi je to i tím, že svrchňáčky už jsou jí jen taktak 😒 ale dneska měla červené bříško i kapsovky Bum Genius, tak že by to bylo moc utažené?

bbn
18. led 2010

Ahoj látkařky,
Chtěla bych se zeptat hlavně těch, které si samy pletou vlňáčky pro dítko - jaká je nejlepší vlna pro pletení vlňáčků? Myslím konkrétní značku, výrobce, gramáž,...
Chtěla jsem koupit tuhle:http://www.ditezeskatulky.cz/cs/212.605/svrchni-kalhot... ale nevím, jestli je na vlňáčky opravdu dobrá.
Prosím poraďte, díky

raady
18. led 2010

bbn,
tahle vlna je opravdu moc pěkná. Mám z ní na Barunku čepici slonici. Ale pozor, dost se vytahuje. Když tak raději mrkni sem:https://https://www.modrykonik.cz/forum/group.php?vGrou...

raady
18. led 2010

zmuzle,
máš pravdu počůraný bambus opravdu nevoní 😝 Také s tím mám zkušenost. Ale myslím, že se s tím nedá nic dělat. Plenu vyperu, vlňáčky vyvětrám... no a když už se chudinky nevyvětrají tak nezbývá než je také vyprat. 🙂

terezita
18. led 2010

zmuz, taky mame kazde rano v loznici aroma jako v zoo.. dokud budou kojeni vnoci co chvili, tak to asi ani jinak nepujde.. ja teda prebaluju kolem 1 rano, od te jedne ma do 9-10 bbh bambusku, podle toho kdy vstavame, ale je taky vetsinou na zdimani.. posledni dny zase kojime co 1-1,5 hodky.. to dite me znici.. 😀 😀 😀

na barevnych kikko bylo v originale napsane prat na 60 a do cestiny prelozino prat na 40. tak ja z toho udelala prumer a peru vsechny pliny na 50. bo mam hromadu MMT a ty se maji prat max. na 52stupnu (😀 😀 😀), tak abych nemusela tridit jeste plinuse na nekolik pracek.

blka
18. led 2010

Terezito, 52 stupňů 😀 . To jde 😕 ? Já MMT peru normoš na 60 😅

A ty bambusové barevné kikko čtverce jak obdélníkují, zastaví se to někdy 😅 . Mně přijde, že je to čím dál větší obdélník. Aby z toho pak nebyla jenom nudle 🤐

luccii
18. led 2010

holky, perete nekdo pocurane latkovky na 40 stupnu? ze bych k tomu pridala jine Vojtikovi veci (ty se smi jen na 40)... zatim jsem prala na 60

majdula
18. led 2010

Luci ja to nekdy na 40 dam, pokud je to jen pocurany a mam malo oblecku na 40 do pracky, tak k tomu frknu i par plin... 😉

erinbrock
18. led 2010

ja taky peru na 40 s oblecenim, peru teda v persilu, fleky nemam a pleny pokadene pred hozenim do kyble vykartacuju pod tekouci vodu... 😉

michelle1
18. led 2010

a ty barevné kikko bambus perete normálně s bílýma plenkama? mám obavy ze zabarvení 😒

terezita
18. led 2010

nezabarvi.🙂

evicka7
18. led 2010

michelle, tak je nejdřív namoč do teplé vody a uvidíš, jestli pouští, já je normálně peru s bílým a nepustily mi

když potřebuju něco vyprat na 40 a nic k tomu nemám, tak tam vrznu i plíny

bury
18. led 2010

michelle - já teď taky prala poprvý všechny svoje čč. vše na 60 stupňů i ty barevny Kikko. musím říct, že už první vyprání mě překvapilo... dostala jsem plenky Hybler a ty už teď jsou o třetinu menší 😕 😀

luccii
18. led 2010

holky diky, tak to zkusim na 40 😉

terezito, my ted v noci taky kojime jako vy 😔 jsem totalne nevyspana, protoze se mi ted i hur usina - porad myslim na latkovani! 😀

kvakulka
18. led 2010

Dneska jsem měla půl dne synka v Alanách- je to legrační, ale dítě v jednorázce nemá žádnej zadek a nejde za nic chytit v náruči. I jemu to bylo nepříjemný. A já cítila všechny snad jeho pánevní kosti 😀 , no běs. Ale je fakt, že synek je mužskej a má miniprdelku. Ale tahle výhoda látkovek mě dneska tak mimochodem napadla a došla. No není nad vycpanou prdku- asi jsem jediná matka, která nepreferuje úzký zadeček (ale ono mě to možná s Jáchymovy chodeckými pokusy přejde 😵 )

angetha
19. led 2010

Kvakulko švagrová balí do jednorázovek a když jsem její holčičku v porodnici chtěla pochovat ( navíc se narodila o měsíc dřív), tak jsem zajela rukou pod tělíčko a hledám ten zadeček a on nikde 😀
Dnes mi Vendulka spala v BL bambusce a vkládačce, protože nic jiného a nepokakaného a suchého už jsme neměli 😔 Dnes dorazí plínky 😎

erinka83
19. led 2010

Jé Anet, to jsem zvědavá na reference nových plínuší... Já jsem furt neobjednala ty Gro Baby 😅 Ale prodávám plínky za 2000, tak to hnedka asi uvalím 😅 Eště že se manža nezajímá o ceny 😀 Jinak by mě v tom látkování asi tak nepodporoval 😀