Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

raady
3. bře 2010

amp, One size nám také neseděla, poslala jsem dál. Teď jsem nafotila BBH, ta mě mrzí... už je nám těsná kolem nožiček. Ultrafit jsem neměla.

blka
3. bře 2010

Noone, Raady, díky. Vidím, že hodně vedou popolini.

Michelle, klidně přebaluj po kojení, myslím, že těch pár minut v mokré plíně ještě vydrží 😉

noone
3. bře 2010

Michelle, ja prebalovala pred, protoze po jidle mi blil, ale kdyz se pokadil tak samozrejme i po 🙂 . Ale on uz od malicka kadil jen 1 denne 🙂

noone
3. bře 2010

damy prosim radu, je toto PUL nebo co si o tom mam myslet?
soft diaper cover that is made from a high quality waterproof laminate that is sandwiched between two layers of super soft polyester knit fabric

joohana
3. bře 2010

Raady, prosím tě-ad Popo Two size-máš jen vel. L ? Chci je na noc a vycpat a chtěla bych aby vydržely až do konce-malá má 10kg, rok.

Izabelkak-nám ta vv vydrží, stejně jsme za 2h doma a přebalím ji-má ji na třetiny a vepředu ještě přehnutou, takže 12 i 24 vrstev 😀

Michelle-pokud ti prtě po jídle neblinká když přebaluješ, přebaluj až po. Nebo samozřejmě po každém kakání. Nepochopila jsem proč se v porodnici doporučuje přebalovat před kojením. I když to kojení je ze začátku hodina, takže přebalit před i po není asi od věci 😉

joohana
3. bře 2010

Noone, jo, řekla bych že je to PUL.

Jo ještě-zbavuju se i poslední noční plíny, BE vel. L/XL, na patentky, takže uvnitř fleece, včeličková. Bez fleků, používaná 6 měsíců,malá ji má proklatě nízko. Tak kdyby byl zájem tak IP.

Pak tu mám jedny Bambinex jednovelikostní PULky světle modré, nepoužívané, jsou záložní neb jeden ve vlně.

ivuska.h
3. bře 2010

K tomu přebalování -- ani jednomu z mých dětí nikdy nevadila mokrá plínka, takže jsem přebalovala a přebaluju po cca 3 hodinách (to mluvím o tom období do 6 měs., pak už jsme Klárku dávali často na nočník, takže bylo plínek o dost míň). Otázka jestli před nebo po kojení -- já vždy až po, protože mi děti u kojení často kadí, takže by to byla trochu zbytečná práce 😀 Ovšem u Klárky byl problém, že byla hodně blinkací a tak se s ní po tom kojení muselo manipulovat opravdu opatrně. Ondra je na tom o dost líp, i když taky celkem blinká. V noci ho nepřebaluju vůbec, kojí se tak 2-3x a nekadí, takže s pořádnou plínou hezky vydrží (mimochodem, nedovycpaná BE byla po dvou hodinách durch 😕 ). Používám výhradně vlňáky (točím dvoje krátké a dvoje longies, podle nálady 🙂).

blka
3. bře 2010

Ivusko, s BE mám stejnou zkušenost 😒

Mareček po jídle taky blinkal a blinká, ale bylo to celkem jedno, kdy ho přebalím, protože byl (je) schopen se poblinkat i 2 hodiny po jídle. Mně se u kojení s 90% pokadil, takže nemělo cenu přebalovat před, protože jsem pak musela i po.

maly_prcek
3. bře 2010

Já teda přebaluju před kojo, přebalovat po by znamenalo si malého tak 3x cvičně celého převlíct, blije jak hrom, min. hodinu se s ním nesmí hýbat... Ale zas nekadí po koju 🙂
Taky nechávám plínu cca ty 3h...
Myslím, že mimčo během kojení má jiné starosti než je mokrá plína... Ale Davča je flegmouš a jak má prso, přestává existovat svět okolo 😅
Myslím, že v porodnici učí "před" i kvůli tomu, že ti mimčo často usne při koju, tak abys ho nebudila... 😉

ivuska.h
3. bře 2010

Jo a ještě jeden novorzenecký poznatek -- zkoušela jsem Ondrovi dát BBH a zatím teda není šance, aby mu byly, i na nejmenší zapnutí má hrozné fuky kolem stehýnek, ani jsem mu ji nezkoušela nechat, to by špatně dopadlo. I ta Cuddle AIO mu je zatím dost volná, i když ne tak moc.

ivuska.h
3. bře 2010

Ještě pro doplnění -- má teď cca ke 4 kg.

angetha
4. bře 2010

Když tu vidím Ivušku, jaký mají ty novější větší plínky sed v cm? Nevíte někdo kde najdu ty rozměry?

raady
4. bře 2010

joohana, Barča má 19 m. 9,2 kg 🙂 Dost baculatá stehýnka. Popo nedávám na noc, jen na den. Two size organic mi přijdou trošku menší, tedy míň objemné. Dávám do toho jednu vkládačku - jakoukoliv, která mi přijde pod ruku. Další vkládačka se tam vejde, ale asi by to už měla moc nízko a po načůrání možná u kolen 😅 Ty Two size bambus mi připadají trošku větší a vyšší. Na noc by určitě šly i dovycpat. Všechno to je vel. L. Jestli chceš, můžu ti plenky, nebo Barču přeměřit. Když tak písni IP. 😉

raady
4. bře 2010

amp, teď mi teprve došlo, proč jsem nekupovala Popo Ultrafit 😅 Je na suchý zip. A já dala přednost patentkům, zvlášť zapínaní nožičky a zvlášť pas. 😉

evlyn
4. bře 2010

Ahoj,
měla bych dotaz k fleecovým svrchňáčkům - ty se taky lanolínují? Nebo jak fungují? Díky.

ivuska.h
4. bře 2010

Angetho, 46 cm v nataženém stavu. Míry zatím nikde nejsou, musím to doplnit...

koty
4. bře 2010

evlyn, fleesové kalhotky se jenom perou. Není třeba s nima nic dalšího dělat. Akorát se musí prát vážně často, což zase vyvažuje to, že skvěle schnou.

evlyn
4. bře 2010

Ok. Díky, hrozně se mi líbí flísáčky od Ivušky, jen jsem nevěděla jak s nimi...

maly_prcek
4. bře 2010

Evlyn - pokud mimčo není alergické na flís, jsou boží... 😵 Dávali jsme i na noc, byly to fakt spolehlivky...

Ivuska: BBH jsme dávali asi tak min. od 4,5kg, do té doby taky luft, ale tu Cuddle zmenšenou už dřív, řekla bych tak kolem těch 4kg... Ale máme takové celkem barokní stehniska 🙂

erinka83
4. bře 2010

Nevíte, kde jinde kromě Brány prodávají BG? Chtěla bych tu bambusku...

kackaj
4. bře 2010

Erin, myslím na latkovky.cz, ale když dáš na Seznamu do vyhledávače BumGenius, tak se ti ukážou myslím jen dva obchody, brána a ten druhý...zkus🙂

kackaj
4. bře 2010

Tak tam koukám je to Nejen pro děti, ale bambusovku tam teda zrovna nemají. Ale na bráně by myslím měli dostat tu někdo psal.

erinka83
4. bře 2010

no psala to Angetha, ale už ji ani nemají v nabídce, tak doufám, že to jen upravují 🙂 Taky jsem to zkoušela dávat do vyhledávače a je to bída ☹

angetha
4. bře 2010

Eri já jsem mluvila s někým na bráně a snad ve středu ( včera) by měly dorazit i bambusky, já ještě na jednu čekám 😎 takže dám vědět 😉

ivuska.h
4. bře 2010

Prcku, tak to bude ono, Ondra je zatim jak staženej králík 😀

Jo a aby nebyla nuda, mám zas na prodej BG Organic, původní zájemkyně už ji nepotřebuje (než jsem jí ušila věci, co si objednala...). Takže za 350 může být vaše.

joohana
4. bře 2010

Raady, díky. Dneska jsem byla na Bráně a měli buď Popo Two size bambus XL nebo Organic nebo Soft ve vel. L. Tak jsem vzala tu Organic neb to XL mi přišlo fakt mega a uvidíme.

reruna
4. bře 2010

Ahoj, mám doma pletené vlňáčky nalanolinovat dvakrát nebo stačí jednou než je poprvé použiju? Už se mi suší, docela to lepí, jsem na to zvědavá, jestli to neproteče a už se těším na lovíky od kacky 🙂

kackaj
4. bře 2010

Reru, se těš, dnes dopo jsem poslala, myslím, že zítra by tam mohly být 😉

reruna
4. bře 2010

tak pak dám vědět 😉

kackaj
4. bře 2010

Ahoj holky, jen tak pro info ... dnes mám za sebou první den s kalichem a musím říct, že super. Ani nevím, že ho mám...ráno jsem teda fikla celou stopku, páč ta mě tam štvala. Zrovna jsme dnes šli plavat, tak jsem byla nervózní, tak jsem radši předtím dvakrát zkontrolovala, ale asi kdybych ho nevyndala celý den, nic by se nestalo, kapacita pro mě dostačující. Ale kdybych musela vyndávat víckrát za den a třeba někde na veřejných WC nebo v práci, kde není soukromí i s umyvadlem, tak bych do toho nešla. Takto ráno nandat, večer vyndat je to ideál. I když na mateřské je to vcelku jedno🙂