Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
15. kvě 2010

no emmca jeste nechodi. zatim stoji a tape podel nabytku a nikam to nepada. daji se v pase doutahnout. nase dite je pekne ero, a jeste se ji tam ta vv za ty 3 dny nijak blbe nesesunula. nizke mi neprijdou, je na nich fajn, ze maji ten zadni dil trochu vyssi nez predni.

kackaj
15. kvě 2010

My jsme meli ty bundles M a mely hodne vykrojene nohavicky a nezakrylo nam to ty nase popolinky. Idealni kalhotky jsou pro nas ty storchenkinder, maji ty nohavicky uplne akorat a jsou dostatecne i vysoke.

terezita
15. kvě 2010

ty storchy mam na kalhotovky, ty jsou taky dooost fajn. ja prave hledala nejake na ty vv. v lete chci zacit zkouset odplenovat emmcu, i kdyz pochybuju, ze se zadari, tak jsem prave schanela neco na rychlou vymenu.. 😅

kackaj
15. kvě 2010

Taky si rikam, ze by to s Ondrem mohlo jit rychle, kdyz nam tak pekne kadi do nocniku. Ale nevim jestli to mam zkouset pres zimu, nebo cekat na pristi leto zas. Vsak uvidime, cas ukaze🙂 Od tech storchu se delaji taky treninkove kalhotky, tak mozna do nich pujdu...uvidime🙂

zihu
15. kvě 2010

a ty storchy mate tyto??? http://www.naturebaby.cz/produkty/vlnacky-storc... ja na ne zatim nikde nenarazila... 😕

zihu
15. kvě 2010

teda koukam na mamaju a BI shorties i longies maji v L skladem.. teda pisou.... tak jak je to? 😨

katarina82
15. kvě 2010

Jééé, co to tady čtu? Že merino vlna z Brány je prd, jo??? Do pytle právě lanolinuju vlňáčky upletené z ní 🙄 😢 Chjo...

zihu
15. kvě 2010

maly_prcek.. vlnose od Ivusky znamena ty rostouci na cvocky??? zacinam byt ze vsech tech vlnaku nejaka zmatena 😀

terezita
15. kvě 2010

zihu jojo tyhle.

baca
15. kvě 2010

já ty bundles taky mám, ale zas tak nadšená z nich nejsem. Dávám je na kalhotovku na ven a teda mohly by být vyšší. Na čč jsou zase moc široké a volné. Ale matroš mají moc příjemný, to jo.

baca
15. kvě 2010

Ještě jsme chtěla napsat, že máme taky ty nejmenší - S, objednala jsem si původně M, ale nechala je vyměnit. Bára má teď 8,4 kg.

zihu
15. kvě 2010

baca.. na 8,4 kg dite a S?? tak to teda moc nesedi:-/ ja mam uz delsi dobu objednane od Bundles ty natahovaci prirodni a vel. neco jako 80, tak to nam budou asi OBRI☹ moje Baja ma tak 8kg☹((((

zihu
15. kvě 2010

hm, koukam a dokonce mam objednane 86/92 (nechtela jsem, aby ji byly hned male, tam pisou od roku..... tak to budou asi obrovske... chjo ☹ )

zihu
15. kvě 2010

terezita.. a ty storchy mas s tema nohavickama anebo bez jako na tom 1. obr.??? 😅

baca
15. kvě 2010

zihu, a to jsou které ty přírodní?

zihu
15. kvě 2010

baca.... natahovaci http://www.vlneneoblecky.cz/store/goodsdetail.a...
bojim bojim, asi budu muset vymenit (trosku slozite vzhledem k nasemu bydleni v zahranici, kdyz poslu zpatky po nasich, kdo mi sem pak ty mensi doveze?????) anebo rychle priobjednat jine.... mensi......

baca
15. kvě 2010

zihu, ale to nejsou od Bundles, ale Engel. To bych se nebála. Sice nevím, jak jsou velké, ale natahovací Disany, které vypadají obdobně, máme 74/80 a jsou akorát.

zihu
15. kvě 2010

aha 😅 😅 😅 tak to sem se nejak uplne spletla...... 😀 tak jo, ufffff snad budou fajn 😉

mehlo
15. kvě 2010

katarina82- tak třeba vám budou fungovat- já jsem donedávna pletla celkem volně tak možná je to taky částečně tím. ale na noc bych je v žádným případě asi neviděla. No uvidíš jak to bude

blka
16. kvě 2010

Holky, máte někdo zkušenost http://www.mamaja.cz/latkove-pleny/thirsties-al...
Vypadají dobře.

zihu
16. kvě 2010

blka, bohuzel.... jen se svrchnakama PUL (vybornou🙂
jinak dnes asi po 3 tydnech jsem nestihla kakani do nocniku, teda FUJ, uplne jsem odvykla 😀 ale zas se mi snad poprve povedla krasne utahnout zavazovaci disana (taky pomoci snapky), no tak aspon neco 😅

barica
16. kvě 2010

Ahoj holky, pred casem jste si tu chvalily vlnacky Loviky, poridila jsem si Jerseyky, byla jsem s nimi take spokojena, ovsem jen do doby, nez se mi na jedne strane vytrhaly z vlny patentky, nemela jste s tim take nektera problem?

blka
16. kvě 2010

Zihu, s PULkama taky mám zkušenost 😉
Mě teď svrbí ruka 😀 , tak jsem včera brouzdala po obchodech a narazila jsem na ni. Ale přemýšlím mezi ní a bum genius. Ale BG si tu všichni chválí a navíc je jednovelikostní, takže nejspíš vyhraje.

Barico, vím, že se to tu řešilo a snad Ivuška je spravila. Ale nejsu si jistá.

hanulamarkova
16. kvě 2010

ahoj holky koukala jsem na jednovelikostní plenky anavy, a jen jsem zvědavá jestli je nutné na ně dát i svrchňáčky, nebo jsou takové krásné že je to skoro škoda :-/...

zihu
16. kvě 2010

blka, myslis BG rostouci kapsovku anebo AIO? kapsovky mam dve a jsou super (sice "umelina", ale aspon rychle schnou a B. se z nich zatim nikdy neoprudila a to je tocime fakt porad a porad vypadaji jako nove 😉 )

bajunka
16. kvě 2010

Ahojky ted jsem koukala na branu a v nabidce jsem uz nenasla mydlove vlocky Vladenka,ony uz se nevyrabeji?

lucinecka
16. kvě 2010

Barico mám lovíky troje a na jedněch se mi taky vytrhly patentky 😠

blka
16. kvě 2010

Zihu,kapsovku 😉

zihu
16. kvě 2010

blka.. jojojojojo ty jsou faaaaaaajn 😉 😀

baca
16. kvě 2010

Tam mě se na lovíkách jersey taky vytrhl patent, reklamovala jsem na Bráně, opravili a poslali zpět. Jenže ten opravený patent vypadává a na druhé straně se vytrhl druhý. Tak už je mám vyprané a po neděli šupajdí na reklamaci znovu. 😠