Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katka82
26. říj 2010

@veselazu tak to jsme na tom stejně s tím látkováním 😉 😵je to srdeční záležitost 😉 jsem se v tom prostě našla 😀 😀
ale jj každýmu vyhovuje něco jiného 🙂 a BKM proč ne 🙂

dlabinecka
26. říj 2010

@sussanah tak to jste fakt dobrá. Eliška už zase až tak moc neřve, ale ty první tři měsíce byly o nervy 🙂 To je super, u druhýho tak asi fakt zkusím, i když jak píše veselazu - látkování mě baví, takže mě to neva 🙂

@veselazu Já jsem to nemyslela tak, že bych na to neměla čas, ale ža jak pořád řvala, tak nevím jestli bych někde v tom řevu našla signál, že chce čurat. Mimochodem si myslím, že sledování, kde mají plíny v akci maminám zabere víc času, než nacpat ty látkové do pračky a pak je pověsit 😉

baca
26. říj 2010

Já jsem se snažila Báru dávat nad číňák od narození. Nebylo to sice BKM, ale jakási snaha aspoň o něco. Šlo to do roka, pak se začala víc hýbat a ztratila zájem o nějaký nočník. Včera večer před spaním měla víc jak hodinu plínu suchou i po večeři a stejně se do něj nevyčurala, ani do plinky.

Holky, dá se do pulek bummis dát čč narovno, nebo jsou spíš na kalhotovky? Pořád dumám, jaké pulky pořídit, Imse vimse nechci, protože mají nahouby sucháče.

blka
26. říj 2010

@baca Já tam čč narovno dávám. Mají i takovou kapsu vepředu, kam se ta plínka může zastrčit, ale s ní nějak neumím zacházet, tak to dávám na to 😀

baca
26. říj 2010

Nedávno se tady řešio, že nějaké pulky mají nově ty vnitřní křidýlka, nebyly to náhodou ty bummis?

permonik7
26. říj 2010

@baca jj, imse hlavne skrabou tema suchacema a toci se to dovnitř. já co jsem teď pořizovala, tak nejlepší z nich jsou gro baby wonder wraps a thirsties duowrap. Imse mě strašně zklamaly, měly jsme ty soft když byl Lukášek malinkatej a byly suprovy, ale teď už nám pasují víc jiné značky. Mám bummis jedny starou verzi a jedny novou, ale nevím jaká křidélka máš na mysli.

permonik7
26. říj 2010

@baca Taky dávám čč narovno a v pohodě. Ale ty novější jsou teda lepší, aspoň mně tak přijdou. Mají navíc ty vnitřní nohavičky, líp to těsní.

veselazu
26. říj 2010

@baca Weehuggersky je mají. Jsou moc fajne.

blka
26. říj 2010

@baca Ty křidýlka mají bummis brite. Já mám se žabičkama a ty je nemají.

baca
26. říj 2010

@permonik7 přesně tak, taky Báru odírají. Mám jen dvoje vel. S a chtělo by to větší. Zvažuju, že i na mimčo pořídím aspoň jedny jiné a tyto nechám jako záložní. SDtejně jsem pak používala jen vlňáky.

@blka myslíš, že tam ty křidýlka, nohavičky jsou nutné? U vlňáků to taky není. Brite jsou ale vevnitř igelitáky, ne? Ale obyč bummis jsou vevnitř s takovou neigeliťákovou vrstvou. Teda myslím.
@veselazu to je jaká značka? BB? A vevnitř jsou jaké? Dají se na čč narovno?

Ach jo, já než se rouhodnu, tak už je snad ani enbudem potřebovat. Ale zase suším jedny pokaděné vlňáky. Už i ten lanolin mně došel!!!

A ještě dotaz - vyperu, nalanolinuju, ten den jsou opět pokaděné - tak vyperu a je nutné zase hned lanolinovat? Nebo to třeba jedno vyprání v pračce vydrží? Asi nevydrží , že? Já vždycky lanolinuju, ale je to opruz.

permonik7
26. říj 2010

@baca když to pokajdí, tak to jen přemáchnu a nelanolinuju, mám vykoušeno, že tak 2-3praní to v pohodě vydrží a neprotíkaj. Pak je při tom 4.praní hodím i do lázně lanolinové, ale to jen pro vlastní pocit, ne že by začaly provlhat. Na bummis se ti mrknu.

blka
26. říj 2010

@baca To si nejsu jistá, jestli jsou brite igeliťáky, já je nemám, ale asi jo. Na tu čč tam podle mě nutné nejsou, když se pokadí, tak to schytají i gaťky a udrží to i bez těch gumiček. Ale na vaječinu jsem je nedávala, to ty gumičky pro mě byla nutnost.
A o rozhodování mi nemluv. Já tu tak před měsícem otravovala s PULkama, jaký jsou nejlepší atd. a vidíš, pořád je nemám 😅 . Ale tentokrát byla chyba v e-shopu, kde mou barvu měli psánu skladem a neměli jí a ještě ji nemají. Tak furt čekám 😅

ivuska.h
26. říj 2010

Když tak mluvíte o těch PULkách, tak zrovna uvažuju, jestli je dělat s těma křidýlkama nebo ne... Já jsem to nikdy nepotřebovala, používala jsem kalhotkovky a ty málokdy pustily vaječinu ven, ale nevím, co na to skládačky čtvercovek... A teda igeliťáky vevnitř bych určitě chtěla, ať se to dá snadno používat znovu, přece ty neigeliťáky se musí hned nacucat, ne?

sussanah
26. říj 2010

@ivuska.h no ja kdyz davala vv, tak prave ty kridelka byly lepsi. Teda pres den to bylo jedno, ale na vychazku nebo noc, kdyz jsem vice dovycpala, tak najednou bez kridelek tam zboku ta plinka nebyla dokonale zakryta, takze to provlhalo bokem. Proto jsem si musela dokoupit Thirsties duowrap na noc s temi kridelky a pak uz to bylo v pohode.

Ty co stary typ nemel kridelka a novy typ ma, to jsou Bambinex, ty mam ja 🙂

permonik7
26. říj 2010

@ivuska.h nenacucají se, jen nejsou tak rychle vyvětrané, igelity jsou k použití v podstatě hnedka, ale ty neigelity chtějí trošku nechat provětrat. Nevím jak to popsat, ale osobně mám taky radši ty neigelitové 🙂

ivuska.h
26. říj 2010

@permonik7 No vyvětráním to sice uschne, ale moč není jen voda... Nevím, tohle mi prostě vždycky přišlo trochu divné, ale je fakt, že flísáčky jsou taky v kontaktu s mokrou plínkou a stačí je vyvětrat...

permonik7
26. říj 2010

@ivuska.h na vv a čč tam ty křidélka jsou lepší, to je fakt... I když zrovna ty wonder wrap je nemají a máme je nejradši... a jsou neigelitový.

ivuska.h
26. říj 2010

@sussanah Jo na VV narovno asi jo... I když já teda pokaždé kontroluju, jestli mám plenku dobře překrytou a kdyžtak pozastrkuju... Na to je expert manžel, když přebaluje Ondru do noční plínky, že nechá vzadu nebo u nožičky z flísáků kousek čouhat a pak mám kaluž na posteli 😠

permonik7
26. říj 2010

@ivuska.h no jasně, je to přesně jak píšeš, flísáky taky jen větráme..Ale zase na druhou stranu, když je to pročůrané jakože nacucané-což je hlavně po noci, tak je dávám uschnout a pak je peru. Myslím, že když je to jen takové vazké, tak to stačí vyvětrat..já se tak nějak řídím tím, jestli cítím moč když čichnu k těm provětraným.

permonik7
26. říj 2010

@baca tak bummis se dopraly a je to tak jak se tu psalo. Stará verze je bez křidélek a uvnitř je pletenina a nová verze má křidélka a uvnitř igelit. Bambinex mám starou verzi a ta nemá křidélka a uvnitř má igelit. Mám dvoje, jedny ( tyrkysové) budu prodávat, kdyby byl zájem.

sussanah
26. říj 2010

@ivuska.h no ja taky pozastrkuju, kdyz neco couha, ale kdyz to bylo dost vycpane, tak proste ty kridelka tam chybely, protoze to mezi tema nozkama nestacilo na prekryti cele plinky. Jestli to teda popisuju rozumne 😅

permonik7
26. říj 2010

@sussanah naprosto stejný postřeh, když se vycpe třeba vv kalhotkový sklad nějakou vkládačkou, či dvěma, mezi nožičkama je ta vrstva moc tlustá a fakt to tam chybí. Osobně jsem pro křidýlka, i když zrovna ty naše nejoblíbenější wonder wraps je nemají a neprotíkají..ale jsou zase mezi nožičkama jinak šité než ostatní pulky, což může být ten důvod.

sussanah
26. říj 2010

@ivuska.h tak jeste k treninkovkam. Dneska u me byla kamaradka s 2,5 letou holcickou, tak mi rovnou taky odzkousela treninkovky (ogga) a perfektne ji padly. Savost nijak moc nevyzkousela, taky uz je spis jen ucvrnkavajici 🙂 Jeste me kazdopadne napadlo, jestli by nebylo treba dobre mit variabilni pas. Nas maly ma napriklad pomerne velke brisko a temer vsechny teplaky mu musim menit gumku v pase, takze uz predem vybiram ty, ktere nemaji gumicku vsitou. A i tak musim obcas nastrihnout, abych se ke gumicce dostala. Mozna jsem jenom vyjimka s velkym brichem, jen me to jeste napadlo 🙂 A posli mi prosim do IP adresu dalsiho zkousenjiciho. Az kalhotky vyperu, poslala bych uz je dal.

suik
26. říj 2010

@sussanah mě se bezplenkovka docela líbila, tak jsem si řekla, že to zkusím, no pak mi to taky přišlo šílený. Já skoro nic nepoznám - jen hlad, podle času a neutišitelného křiku, plnou plínu nehlásí a kadí většinou při kojení. Tak mi není moc jasný, jak to může fungovat......bud kojim nebo spi, ... jak to funguje u malých miminek?

ale par davek do záchoda jsme chytli, poprvé (když nepočítám to, že se sní cvičila a masírovala na přebalováku a chytala do ubrousků) jsem to šla zkusit jednou v noci, kdy se nemohla vykakat, tak jsem ji skrčila nožičky až za uši a přidržela nad mísou, aby se jí líp kadilo, a šlo to....tak ted to zkouším vždycky, když vidim nebo slyším že se do plíny nevykadila, nebo začne špulit zadek a prdět...

tak jsem zvědavá jak to bude pokračovat

helulela
26. říj 2010

@baca já dávám čč do Thirsties, zevnitř jsou igelitové, ale mě to neva... Víťovi snad taky ne 😉 u Bummis je to myslím tak, že normální křidýlka nemají a Brite je mají
ještě k tom igelitu a neigelitu, u IV Organic mi to přijde v pohodě, ale třeba SWB PULky zevnitř taky igelitové nejsou, ale u nacucané plínky to navlhne dost a rychle zasmrádnou... takže asi není neigelit jako neigelit 😝

kackaj
26. říj 2010

Ahoj holky, nestíhám vás dočítat, jak to tady chrlíte jedna za druhou, ale koukám, že aktuální je téma PUL...tak jdu taky s otázkou🙂 Jsou nějaké jednovelikostní nebo klidně vícevelikostní PUL na patentky? Máme teda BG flip a weehuggers, ale možná bych ráda i ještě jedny nebo dvoje další...nemáte nějakej tip? Nakoupila jsem bambino mio, ale já na ty sucháče prostě nějak nejsem, moc mi to s nima nejde 😒

helulela
26. říj 2010

@kackaj napadá mě Haipa Daipa a ty ABC něco od SWB... ale žádné neznám osobně

kackaj
26. říj 2010

@helulela no haipa asi moc nebude na rovné plíny myslím, tak tu zavrhuji, ale na ten bambinex a abc mrknu. Ale nepamatuji si, ze bych nekde videla bambinex na patentky. Na bráně je asi nemají, nebo jo? Nebo kam se na ně dá jít?

helulela
26. říj 2010

@kackaj Bambinex jsme se sekla, teď jsem na ně koukala, zmátly mě ty patentky rostoucí... HD na rovný taky podle mě ne

sussanah
26. říj 2010

@kackaj bambinex jsou myslim jen na suchac
@suik priznam, ze nevim, jak to funguje u takovych malych miminek. Ja v te dobe davala nad umyvadlo jen pri prebalovani co 2-3h, jinak jsem nic nesledovala. Maly byl hodne blici a rvouci, proste jsem nemela sil. Poradne jsme zacali sledovat az tak koelm 3,5m, tyden to bylo vtipnejsi ale uz kolem 4,5m jsme najeli na 2-3 pocurane plinky denne + noc samozrejme. Kakani jsme ho nechavala kakat taky na prebalovaku, kdyz byl male miminko (slo mu to dost spatne a co 4-5dni, takze to nebyl problem vychytat), pak uz rovnou do nocniku v tech 4m.