Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
27. říj 2010

@kackaj ale u salusu si dej pozor, mají dva druhy olejíčků, jeden je jen do aromalampy, je to chemie a poznáš ho tak, že logo "saloos" je hnědý. Druhý je 100% přírodní, hodí se i na masáže a ten má logo zelený. Pořídila bych ten přírodní.

Když tu zrovna probíráte PULky, tak jdu na radu. Chtěla bych pořídit nové, pojedu asi za měsíc do Zlína, tak bych je koupila ve sluněti bez poštovnýho. IV nechci, ze začátku jsem je měla ráda, ale teď malé hodně odírají břicho. Mám thirsties obyč, jsem s nima spokojená, ale že bych vyzkoušela něco novýho. Mají popowrap (o těch tu myslím nikdo ani nepsal), bummie super brite, bummies s obrázky, totswrap, totsbots, tots flexiwrap a mio soft. Které byste mi doporučily? Doma používám převážně čč narovno, na ven nějaké kalhotovky, ale na to dávám ty thirsties.

jak se někdo ptal na PULky na patentky, tak jsem našla i tyhle, nevím, jestli už tu někdo o nich nepsal http://www.slune.eu/index.php?main_page=product...

suik
27. říj 2010

aha, tak to jsou ty gumičky u nožek, tak to hlasuju za! i dkyž jinou variantu taky neznám, kdyz nepocitam flisaky.


@blka a konkrétně tyto jsou dobré? Já zvazuju koupi dalších a větších, nebo ideálně rostoucích a hlavne chci nejaké barevné, ted mam Imse V a jsou dobrý, ale pekně zažloutlý, tak mi je hrozně líto přebít tak krásnou plínečku třeba od Ivusky nečím takovým 😀

@mooncaa me zas ty sukýnky docela vyhovují, prijde mi, ze tolik netlaci, bez sukynky mam baby lucy a ty me prijdou ze tlaci vic....

hele, nekde v jedne diskuzi jsem cetla, ze osusky by se mely menit na kazdy koupaní ....tak se ptam, ono to jde i jinak 😀 taky čůrá s oblibou do osušky. Já taky hodne chytla na prebalovaku, ale ted uz bezim na zachod, teda s kadenim

suik
27. říj 2010

koukám, že hodně z vás je s IV nespokojený, já zatím jsem, az na to ze jsou bily

andelka
27. říj 2010

@suik já zatím spokojená jsem, i v Mku mám IV soft a Organic, než bude sedět, tak si myslím, že to bude dobré a sám jen tak sedět ještě nebude. Thirsties mi přijde, že jsou nahoře měkčí, že by neměly škrábat moc.
Taky by mě zajímalo, jaké jsou dobré svrchní na větší dítě - flísáčky asi už moc ne. 😕

suik
27. říj 2010

@andelka a jak dlouho jsi měla S?

katka82
27. říj 2010

@suik tak my máme každý den čistou osušku ještě teď 😉 😀
@betelgeuzz my máme mimo jiné i tots flexiwrap a spokojenost 😉 🙂

andelka
27. říj 2010

@suik v podstatě doteď, dvoje jsem prodala a dvoje ještě mám, ale na kalhotovky nebo víc vycpaný novosklad už jsou potřeba Mka, tak zatím to kombinuju.

betelgeuzz
27. říj 2010

@suik ze začátku, jak dítě leží, nebo se jenom otáčí, jsou IV dobrý. Taky jsem byla spokojená. Ale jak už se hodně hýbe, tak se ten sucháč otáčí dovnitř a škrábe. Ale na druhý budu IV na začátku zase používat.

blka
27. říj 2010

@suik Já jsem s thirsties spokojená. Jsou štíhlé, sucháče krásně suchají, i když je používám už přes rok intenzivně.

maly_prcek
27. říj 2010

@betelgeuzz Nám teda každý sucháč odírá bříško, jak hodně sedí, lozí a hýbe se... I ty měkučké. Ale zase patentkovat, na to nemám nervy, takže dávám sucháčové, ale střídám, aby ho to neotláčelo.
Mám Weehuggeres, jsou nádherné, mají své mínues, ale nedala bych je 🙂
Jinak bych šla asi do Thirsties, ale do jednovelikostních, u těch DuoWrap se nám rozepínaly zmenšovací patentky při nasazování a párkrát i při lezení, ale možná je to rukama 🙂 (každopádně Duowrapky bych si pořídila spíš v jedničce ma malocha).

maly_prcek
27. říj 2010

Olejíček do pračky - někdy se v těch bio shopech dají sehnat i silice - jsou levnější (kolem 50kč), v čem se to liší, na to se mně neptejte 🙂 Kupovala jsem ale ve Zlíně (na Prioru v suterénu).

@kackaj Máchání navíc - na naší pračce je buď tlačítko "zdravotní máchání" (máchá v teplé vodě, nepoužívám) nebo já to dělám tak, že normálně nastavím program, ale jen s malým odstřeďváním, 400ot. a jak to dopere, tak znova otočím kolečko na program Máchání + vypuštění, kdynu do šuplíku octa a levanduli a pustím znova (trvá to 15-20min. podle odstředění)... Jo, vody spotřebuješ víc, ale máš už novější pračku, co to bere podle váhy a nasákavosti prádla, ne? Je to pár litrů studené, to už nás nevytrhne...😉

baca
27. říj 2010

Já mám na máchání na pračce přímo čudlík, prodlouží mi to dobu programu asi o 20 minut.

duzame
27. říj 2010

@suik Mám IV pulky taky ráda, jen se nějak rychle zapraly sucháče, ale fungujou mi dobře.

maly_prcek
27. říj 2010

Ahojik, zlevnila jsem natahovací Anavy vlňáčky L... tu: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=38848181&tab=0

andelka
27. říj 2010

Já musím prozkoumat svoji pračku, zatím jsem našla máchání navíc, co se zapíná, když pračka dopere, ale je to hodina navíc 😒

katka82
27. říj 2010

@andelka teda hodina to je dost 😕 😒 my máme 20 minut 🙂

peko
27. říj 2010

Holky a ten ocet a olejíček (levanduli) dáváte zaráz do jednoho šochtlíčku?

kesurka
28. říj 2010

Ahoj Holky, prosím pomozte, potřebuju vidět na obrázku novorozenecký sklad a nemůžu to nikde vygooglovat 😒 Něco dělám špatně, protože to vždycky proteče nohavičkou a taky mám pocit, že má zpocené záda 😢 Díky moc předem, určitě tu to někde je, ale 590 stránek je trochu moooc 😅

terezita
28. říj 2010

http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
ja pak jeste ty cipy vepredu prehla na polovinu, aby byly uzsi a lip ten sklad sedel..

kesurka
28. říj 2010

@terezita děkuju nastokrát určitě se ti to vrátí na dětech 😀

duzame
28. říj 2010

@kesurka U nás to začlo fungovat, až co jsem přišla na to, že nožičky musí být natažený, když ten novosklad motám. Pak se to těsněji obtáhne. 😉

kesurka
28. říj 2010

@duzame jo tak proto to protékalo! Zkusím to ohlídat, ale on chvilku nevydrží 🙂 dík za tip

slunicko76
28. říj 2010

@veselazu ja do posledniho machani davam ocet a prijde mi, ze plinky voni jako z venku! Ale nejak se mi zmenil cuch, kdyz vlezu do susarny a tam jsou naavivazovany hadry, malem mne nakopava!

andelka
28. říj 2010

@kesurka Já to motám tak jak je na odkazu výše, ALE vychytávka podle Erinky - poté, co zapnu snapku, ještě tu plínku kolem nožiček jakoby trochu podtočím a dotáhnu a znovu zasnapkuju. Je to otázka chviličky a většinou mi ani vaječina neproteče. A je úplně jedno, jak má nohy.

slunicko76
28. říj 2010

@suik my teda do osusky curame jen obyca, ale taky ji menim pokazde-zvyk z nemocnice!🙂
@suik tak y jsem byla s IV spokojena, ale jak se ted pouzivaji casteji a nebo jestli to je tim, ze je Esti uz vetsi, tak se zacinaji jakoby zarezavat a otacet a ten suchac odira brisko
@andelka to my mame na pracce machani plus!

slunicko76
28. říj 2010

@andelka andel, ja hlasimk, ze vajecinu uz nemame! ted je v plince tak trikrat denne bobicek, kterej nadherne vyklepnu do WC! Blahorecim Irme, plinky jsou skoro bez poskvrny!

andelka
28. říj 2010

@slunicko76 tý jo, fakt? Tak to u nás je pořád žlutooranž nadělení 😅 ale kupodivu už dva dny ne tak často - teď jsem prala plný kýbl plín, ale pokaděné jen dvě. Doufám, že to není jednorázové. Dneska kadil jen 2x 😕 Tak snad se plínkám blýská na lepší časy 😀

suik
28. říj 2010

@kesurka ja tam nedelam ty sklady kolem nozicek, ale jakoby to naskladam a prekladam kolem zadecku pri baleni, blbe se to popisuje, nozky ma jak chce. ....po zapnuti jak rika Andelka to nekdy jeste dotahnu.

@slunicko76 ja si furt nejak nedokazu predstavit, ze se ten suchac otáci....vzdyt to je zapnuty na brise 😕

my jsme ted taky par dni bez vajeciny, pac se mi ji skoro vzdy, az na par uprdnuti dari chytit na zachode, chodime po kazdym kojeni, nebo prebaleni a nekdy mi prijde, ze na to i ceka 😀 ...cura teda porad do plinky.

suik
28. říj 2010

Irmu jsem konecne vzala na milost a kdyz neni velka naloz kadeni, tak je to dobry, ba vyborny....jinak se mi ale roztekla do stran.