Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

margotg
11. lis 2010

@sussanah 😀 😀 😀

margotg
11. lis 2010

@kadlinecka já mám vyzkoušený masti rybilku a infadolan (obě hojivé), při každém přebalení umýt zadeček vodou nebo může být fajn ten měsíčkový odvar, vyfenovat a tlustou vrstvu masti a fakt přebalovat, jakmile je mokrej. Na ven a na noc jsem dávala papírovku a tlustou vrstvu masti. A po kajdědí nejlépe umýt ve škopíku a fenovat a fenovat.
Ještě se dával sol. Novikov - taková ta zelená voda na rány, co se koupí v lékárně- hrozně štípe, ale udělá přes tu opruzeninku ochranej film. Takovej kolotoč mejt - fenovat - mejt - fenovat 😀 A za dva dny je pokoj - tedy většinou, co vím tak fén už pomohl hodně zadečkům 😀 Jo a jestli vyzkoušíte, tak prosím dej vědět, jak se vám to osvědčilo 🙂

sussanah
11. lis 2010

@margotg no fenovat zadecek to by me teda nenapadlo, ale dava to smysl, bude v suchu ze ano 🙂 Jsem se zase neco priucila 😀

helulela
11. lis 2010

@suik nemám, zkoušela jsem to vyfotit, ale nejde to. Třeba to bude za čas na netu.

margotg
11. lis 2010

@sussanah no právě, málo koho to napadne a co mám zpětné reference tak účinné 🙂 ale to mytí je také důležité.

caramel
11. lis 2010

Přeji všem krásný den. Čtu tuto diskusi už od narození první dcery. I díky ní jsem si pořídila plenkovou výbavu jak na první mimčo (už víceméně rozprodanou, protože doba pokročila a na trhu je tolik krásných plenek 😉) tak i na druhou dcerku. Zatím balím hlavně novosklad dovycpaný VV a na noc Anavy od Ivusky (jsou vážně super). Začínám se ale rozhlížet po nových plenkách (novosklad mě věčně bavit nebude, to jistě chápete ne? 😀 ) Hodně vychvalujete BG kapsovky a někdo z vás tu dával odkaz na angl. webovky, kde jsou BG 3 za super cenu. Proto se vás zkušenějších chci zeptat - máte nějaké postřehy co se týče zapínání na suchý zip nebo patentky u BG? Co je lepší? A ještě dotaz - kapsovky pro mě budou novinka. Používají se stejně jako AIO bez svrchních kalhotek, je to tak? Moc díky za odpovědi.

kadlinecka
11. lis 2010

@blka jj jsou jine tam ani nemaj a separacni vlozky nemuzu najit ale objednala jsem je nakonec v dr.max a dostala jsem neco z dm od babylove jsou to nehjake uterky pry bylo receno ze to se dava do plinek ale na obalu je napsano jednorazove uterky a je to suchy

sussanah
11. lis 2010

@margotg no to je jasne, ze nekdo nebude zasouset pocurany zadek 😉 teda aspon doufam 😕 Ale proste ten zpusob suseni, na to bych fakt neprisla 🙂

margotg
11. lis 2010

@sussanah spíš jsem myslela nepoužívat vlhčené ubrousky, řekla bych, že taky dráždí ale nemysli, nenapadne to všechny vzít žínku a umýt dítěti zadek čistou vodou (a to mám z vlastních zkušeností), bys viděla ten údiv v éře vlhčených ubrousků 😨

blka
11. lis 2010

@kadlinecka Aha. No, nevím, jestli se ti v nich taky nebude pařit. Ony prý nejsou prodyšné. Taky jsem si je chtěla koupit, ale negativní ohlasy mě odradily. Akorát mě napadlo, že pro Matyáška by byly nejlepší vlňáčky.

jasekd
11. lis 2010

@helulela Dala jsem ty protekly PULky uschnout a zatim dala druhy, a protekly taky, tentokrat na bricho, kdyz spal 😠 Nechapu, doted to byly drzaky, drzi i v noci cca od 20 do 7! A to si rano Martin, kdyz se vzbudi, hraje na brisku a to uz se plinka da zdimat. Nejakej blbej den asi... Ted v nich ma novosklad, HD kalhotkovky mi schnou, a zatim to ma suchy. Na ven jsem mu dokonce dala AIO, jak me to znervoznilo 😅 Uvidime, co noc. Nemenila jsem ani teplotu ani praci prasek, jen mozna peru malinko casteji. Peru na 60, nekdy na 40, nikdy vic. Ty fleec. rantly ted vlhnou daleko vic nez driv, ale myslela jsem , ze je to tim, ze je starsi a vic pije i cura. Flees se snad nejak neopira ne?

sussanah
11. lis 2010

@margotg aha, tak to me zas ani nenapadlo utirat mimcu zadek vlhcenym ubrouskem, kdyz ma mokvake opruzeniny 😅 Ale to bude asi tim, ze maly je fakt citlivka, takze vlhceny ubrousek pouzivam jen v krizi a pod natlakem 😀

jasekd
11. lis 2010

@margotg
@sussanah misto vlhcenejch ubrousku mame HD ubrousky macene v tom mesicku a taky teda kdyz uz jsem pouzila vlhcenej, tak je peru, zbavi se to te chemie a pouzivam misto hadriku, schne to rychlejc a kdyz je jo spinavej, neni mi lito vyhodit.

andelka
11. lis 2010

@helulela no, já myslím, že pokud těch 15.30kč mysleli čtvercovky, tak to můžou mít dobře - tam kde jsem je kupovala já měli obyč za 18kč, Kikko za 23 a Kikko lux za 30 😉 Ale těch 8ks mi taky nelezlo do hlavy.
Jo a v té mamince jsou kupony na slevy, i v net obchoděch a i na látkovkách a bráně 😉 10%

zlatouch
11. lis 2010

@caramel ahoj, jo jo, kapsovky uz v sobe maji nepropustnou vrstu, takze jako AIO 😉 Ja mam BG se suchym zipem, a jsem spokojena, jsou to nejrychlejii nasazene plenky, co mame 😉
Jinak mam prave par BG kapsovek z UK, puvodne jsem spatne spocitala cenu, tak zlevnuju: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=573219 akorat jsou jen ruzove, ale to by ti nemuselo vadit...

joohana
11. lis 2010

@ivuska.h Ivusko, prosím, ty chystáš ty PULky na patentky? Já teď chtěla koupit dvoje Blueberry PULky a nikde je nemají-jsou jednovelikostní, s křidýlkama u nožek a na patentky. Jestli chystáš takové tak ráda na ně počkám 😀 .

Vícevrstvé plínky prima, ty bambusový teda jednoznačně vedou. Udělala jsem test nasákavosti - po jednom vyprání, do bambusu se vsáklo okamžitě 400ml vody (ale moči by to tolik nepobralo, jak v tom dítě sedí atd.), bavlna nevzala ani 100ml, možná v ní byly zbytky nějaké chemie z výroby. VV s BH nudlí je super balení, takže jen co naškudlím zase nějaké peníze a ty stihneš něco našít, zase přikoupím. Plánuju jich ještě 20 😉

ivuska.h
11. lis 2010

@joohana Budou patentkové, primárně chci teda udělat stejné zapínání, jako u kalhotkovek, tj. jen jedna řada patentků vpředu. Ale před pár dny jsem upravovala střih na to dvouřadé zapínání, takže to musím ušít a vyzkoušet, tak to bude sedět. Kdyby se to osvědčilo, možná bych je pak raději dělala tak, určitě je to variabilnější systém zapínání.

Chemie z výroby v té bavlně snad ne, je to biobavlna 😀 Ale podle mě udělá velký rozdíl to, že ten jeden materiál je froté a druhý hladký úplet, což má jednak vliv na gramáž látky a tedy větší nasákavost, ale taky je to froté jakoby nadýchanější a tekutina tam má "víc místa", což zní takhle možná divně, ale na tomto principu fungují vkládačky z mikrovlákna, to vlastně nenasaje nic, jen tu tekutinu drží v mezírkách mezi vlákny (a proto tak ochotně pouští pod tlakem a při ždímání).

blka
11. lis 2010

@andelka Dají se ty slevy z maminky použít při nákupu přes net nebo jen osobně?

andelka
11. lis 2010

@blka na některé i přes net 😉 na latkovepleny.cz a branakdetem.cz i na eshop 🙂

blka
11. lis 2010

@andelka Díky 😉

kadlinecka
11. lis 2010

@blka tak kdyz deme pryc ma jednorazovky doma je porad bez plinky a latkovy ma jen na spinkani.snazim se aby byl co nejvice bez plinky aby se zadecek vetral

helulela
11. lis 2010

@andelka no vidíš, kupony jsem ještě neprozkoumala, jak jsem byla uhranutá tím článkem 😉 je to i přes net, ale platí to jen 12. - 14.11. a pochopila jsem to tak, že na Bráně jen na Itti bitti
Brána - do poznámky heslo maminka
latkovepleny - do pole kupon heslo CDC2

helulela
11. lis 2010

@kadlinecka tak to je asi náročný... když už jste v tom, můžete rovnou zkusit BKM

kadlinecka
11. lis 2010

@helulela BKM?nejsem tak zkusena tak nevim co to je ☹ 😅

ivuska.h
11. lis 2010

@kadlinecka To je bezplenková komunikační metoda.

suik
11. lis 2010

@helulela to neva, dík za snahu, řeknu kdyžtak ségře, ať mi ji koupí. Takže v bráně sleva jen na itti bitti? tak to mě nemusí mrzet, že jsem tam nechala přes 3 tisíce bez slevy (za šátek a vlňáky), za plenky neee 😀

@ivuska.h já si na ně teda taky počkám, aspoň ti doplatím těch 10 kč 😀 a jak to vypadá s piráty?

@kadlinecka prostě vyčíháš kdy malej čůrá a kaká a dáš ho nad nějakou nádobu - v klubíčku, třeba nad záchod, umyvadlo, nebo misku aby se tam mohl vyčůrat. dobrý je u toho vydávat nějakej signální zvuk ...čččč, eee nebo tak. Mělo by se s tím začít dřív, ale za zkoušku nic nedáš, obzláš´t když je doma bez pleny.

kadlinecka
11. lis 2010

@suik tak ted jsem si neco o tom precetla tak vyzkousime.

ivuska.h
11. lis 2010

@suik Piráti už jsou vyrobení, ještě musí jít na laminaci. Tady ty hromadné objednávky vždycky trvají děsně dlouho. Ale mám tu teď jiné piráty, už jsou ovšem zadaní, zítra budu šít. Pak dám foto 😉

joohana
12. lis 2010

@kadlinecka Tak mě ještě napadá-nevím jestli v Chomutově je nějakej krám s látkovkama, ale v normálním obchodě látkovky moc nefrčí, možná tak Bambino Mio nebo ty libštátský, jinak jen přes net..

joohana
12. lis 2010

@ivuska.h Tý jo, to je teda věda 🙂.
A na PULky se těším!