Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
20. lis 2010

@schnek úplně stejně šetřila plínky švagrová co má dvojčata. Separačku na bobky a jinak 2 plíny na den a jednu na noc 😝 A hrozná švanda, jak měla plína snad kilo a byla až u kolen. To jsem se musela držet, jak na to nedávno vzpomínaly. Já k nim vozím papírovky, ale přebaluju co 3 hodiny minimálně, i když malý nekaká. Jen v noci nepřebaluju, ale přes den proč ho v tom zbytečně nechávat.
Jinak látkovky přebaluju co 1,5 - 2h, když usne tak i za 3,5, ale on spí jen venku a to dávám savé plíny. Nadoma novosklad s vkládačkou nebo vv narovno.

blka
20. lis 2010

@schnek Chudáci děti v těch nemocnicích ☹
S těma separačkama to je vrchol nechutnosti. Já to nikdy nepochopím. Ale na nás se budou dívat, jakože na jednorázovky nemáme nebo co já vím co a že s dětma netrávíme čas, protože pereme 😝 .

suik
20. lis 2010

já přebaluju tak v průměru co dvě hodiny, po kojení, když spinká, tak nejdýl tři....v noci teda nepřebaluju, někdy to ale není taková hrůza. Přes den taky jak kdy. Někdy je i relativně sucho....kadění často chytím do záchoda a čůrání občas taky.

hnusky taky tak....já teda nevracím ani úplně čistou, taky pokud je jen cvrknuto, tak to nepoznám. Občas ji dám, jen když honem rychle na ní potřebuju něco dát 😀

slunicko76
20. lis 2010

@schnek prosim te, odkud to jsi?
ja tedy jsem sestra na detskem oddeleni,ale spis si neco myslime o maminkach, ktere tam se svymi miminky nejsou-nekdy to treba opravdu nejde,ale vetsinou je tam nechavaji spis socky, kterym se tam byt nechce, ne ze by nemohly. Nerikam, ze nekdy nekecame s kolegynema, ale abychom si decka nevsimly, tak to fakt ne. Prebalujeme kazde 3 hodiny, vzdycky pred jidlem. U nas se maminky podporuji v tom, aby tam s detma byly. Obcas se premlouva treba maminka, co ma 10lete dite, ze uz to neni treba, ale pokud to chteji, zadny problem to neni. Jenom od 6 let uz pobyt nehradi pojistovna a maminka si to musi zaplatit-je to tusim 200kc za noc a stravu po cely den.
Fakt je, ze my jsme horska nemocnice, je to tam takove domaci. Dokonce se nekterym detem obcas nechce domu, treba kdyz pred Vanoci peceme pernicky atd. Vsecno je to o lidech, kteri tam pracuji!

schnek
20. lis 2010

@slunicko76 to je zážítek z plzeňský nemocnice u sv. Jiří

slunicko76
20. lis 2010

@schnek to je teda smutny!

veselazu
20. lis 2010

tak my přebalujeme různě podle typu plínek, ale většinou mezi 2-3 hodinama. Spíš se snažím ho vycpávat na ty 3 😀 což u nás znamená např. kapsovka BG se 2 vkladačkama nebo PUL taky se 2 vkladačkama - aspoň těch 6 vrstev savého materiálu. Davča není učůránek, nechce mi pít z ničeho jiného než z cumlu já už se z něho zcvoknu. Už jsme koupili nekapající hrníček od Aventu a ještě jeden podobný, ale neeee. To ho musím nutit a když má s cumlem tak bez problémů.
Jinak zkušenosti s nemocnicí - strávili jsme týden ve Zlíně a týden v Motole. Ve Zlíně si musíš donést své plíny takže je na tobě, jak často chceš přebalovat. Pokoje max 2 děti s rodičem a personál velice slušný. Doteď vzpomínám na jednu milou sestřičku 🙂 . V Motole plíny Happy a volně dostupné, sestřičky vesměs milé, ale taky bylo poznat, že je tam mooc dětí a málo personálu. Prostě neměly čas se dětem věnovat a kor když vedle nás ležela asi tak 3 měsíční holčička tmavší pleti z děcáku - přišly ji jen co 3 hodiny přebalit a nakrmit - a ona asi byla zvyklá - sama si tam broukala a spala a byla moc hodná. Bylo mi jí líto. Na JIPce kdy mělo každé dítě svou sestřičku to bylo samozřejmě o něčem jiném a byli jsme hrozně rádi za jednu, co se věnovala non stop Davčovi. No je to bohužel o lidech a penězích. Já jsem ráda, že už s našima bobánkama můžeme v nemocnicích být, dřív to tak nešlo a to jsou teprv story ☹

kesurka
20. lis 2010

@jasekd šikulka 😀 😀 ještě otázečka začátečníka: co je to balení "na kluka" a "na holku"?

ivuska.h
20. lis 2010

@slunicko76 Ano, budou snad už příští týden.

ivuska.h
20. lis 2010

@slunicko76 Jo a objednat můžeš klidně zvlášť ty auytíčka, jen napiš do poznámky, že ještě neposílat, že se to bude spojovat s další obj.

veselazu
20. lis 2010

@ivuska.h jejda, další rána pro peněženku 😀 Bude to něco jako kapsovka s vkladačkama nebo vpínací vkladačky? To bych se neudržela 😀 😀

ivuska.h
20. lis 2010

@veselazu Tohle bude s vpínacími vkládačkami, kapsovky nám ještě nějakou dobu potrvají, musí se prvně certifikovat materiál.

veselazu
20. lis 2010

@ivuska.h hmm, ty joo už se těším. Ale jak jsem si zakázala - až po Vánocích 😀

slunicko76
20. lis 2010

@ivuska.h super, letim na ty auticka

hanulamarkova
20. lis 2010

rozprodávám látkovou výbavu používanou minimálně. Více viz. inzeráry

maly_prcek
20. lis 2010

@suik Tak to máš tu noční plínu nacpanou docela dobře... Možná bych ještě jednou nalanolínovala, noční plínu klidně vydatně... Jako zatuchlé to míváme taky, ale až na oblečení by to být nemělo, ne? A párkrát se nám stalo, že jsme byli durch, protože ležel na boku a rychle čůral a prostě to steklo, plína byla skoro suchá, jen v jednom místě a v bokách durch na ždímání...

Taky jsme zavinovali, napevno, dlouho, do půl roku, převazovali jsme to ještě plínkou, aby se nevymotal...

maly_prcek
20. lis 2010

My přebalujem co cca1,5h, když jsme doma, na doma čč kikko bambus nebo vv, na ven Anavy, BG kapsovku se dvěma vkladkama...

jasekd
20. lis 2010

@kesurka Pro kluka to vic vycpes vepredu, pro holku vsude stejne (cura jakoby doprostred, kluk dopredu). Doted jsem to nepouzivala a balila na holku, ted musim vycpavat, ty mas dite male, tak tam je to asi jedno, prebaluje se casto a cura min. Primo tu HD bud ji jen prepulis, tzn ten chobot je po cele delce pliny, po cele delce pliny jsou 2 vrstvy (holka), nebo ten chobot prelozis a ma ho jen vepredu, tzn na zadku je jen jedna vrstva pliny, zato vepredu jsou 3 (kluk), blbe vysvetluju, ale myslim, ze na strankach HaipaDaipa je to nakresleno 😉 Ja uz ted vetsinou jeste pridavam nejakou vkladacku, zacal mi prave protykat predem, ale to je i tim, ze spi na brise, coz male mimco nedavas, davas na zada, ev. na bok, takze neni treba.

kesurka
20. lis 2010

@jasekd né, vysvětlilas mi to skvěle, moc děkuju 😉 myslíš že má smysl dávat mu v tomto věku separačky fleecové už?

suik
20. lis 2010

@maly_prcek mě už se občas taky vymotá....

dneska ji má taky. uvidíme, taky už má anavy plenku, ta vydrží víc......škoda že mám ty vlňáky jen jedny, jsou boží, má v tom takovej měkkej zadeček

....jsem si vzpomněla na jednoho známého lékárníka, tak mi píšu o lanolin a nabídl mi od meledy 😲 za 171 - tak jsem mu napsala, jestli ho nemaj jako masťovej základ, tak nevím jestli to nepochopil, nebo jestli to tam nepoužívaj.

jasekd
20. lis 2010

@schnek Chces mi rict, ze te jako tehotnou nenechali s malym v nemocnici, ze musel manzel? No aspon ze nechali jeho. To me ani nestras... Nam v patek reknou, zda malyho budou operovat a ja bych rada s nim. A kdyby se to vyridilo do porodu, protoze pak budu bez sance. Pokud nenechaji me, tak snad aspon jeho. Budem v Praze. Jinak u nas v Jablonci byl malej hospit. jen na pul dne, ale prijali ho na pokoj a mohli jsme s nim, a po dohode s druhou pani dokonce oba, protoze se jednalo o vysetreni na rtg, kam ja jsem nemohla, ale i kdyz manzel se umi postarat, ja to prece jen zvladam rychleji, absolvovala jsem s malym vysetreni, znam anamnezu, vic do toho vidim, proste jsem radsi u toho, pokud mozno, a sestra rekla, ze pokud pani souhlasi, ze muzem byt na pokoji oba. Chtela jsem poslat manzela nekam po arealu, ze ho vyvolame telefonem, a rekli, ze neni treba. Jasne, ze bysme tam nespali oba 😅 Ale to bych tam zustala ja, nastesti pozorovani po vysetreni nebylo treba. To, ze jsem tehotna, nikdo neresil, vsude jsem to hlasila, ale je fakt, ze videt to na me nebylo. Malej lezel nekde na infekci? Pokud ano, dalo by se to pochopit, ale to by tam nenechali ani otce, ne? V dnesni dobe jsem myslela, ze je normal zustat s miminem, aspon ho nemusi prebalovat, krmit, a to dite je i klidnejsi. Vedle na pokoji bylo maly cikane a furt lomcovalo mrizema, chudak. Uplne mi zatrnulo, kdyz by tam byl malej sam (ja budu kojit druhy a kdyby tam chlapa nepustili), ze bude vypadat jak chudacek, co na nej rodice kaslou ☹

jasekd
20. lis 2010

@kesurka Urcite, davala jsem je od zacatku, pokud na ne nebude alergickej. Ono i kdyz je kadeni tekuty, ten nejvetsi svincik to zachyti, navic z te separacky to jde dobre dolu, a setris plinu, kdyby nevyhovovaly, at to zachovale prodas 😉 Ale i z HD to jde slusne, nejhur se mi dostava kadeni z cc, protece to na vsechny vrstvy. Ale to uz jsme tu resily, kdo neni haklivej na fleky, neresi, ja fleky nerada, tak i ty cc drbu zlucakem jak silena 😀 Ale pliny mame jak novy 😉

ivuska.h
20. lis 2010

@jasekd Viz http://www.ferovanemocnice.cz/deti-a-nezletili-.... Podle mě nemají právo tě jakožto těhotnou s dítětem nenechat.

kesurka
20. lis 2010

takže mužu dát třeba fleecovou a ještě navrch tu papírovou imse vimse? já nemám žádné drahé fleecovky, zařídila jsem se, jak mi tady před časem někdo poradil (jestlis to nebyla ty?) že stačí dečka Irma z Ikey, tak mám tu a nastříhám ji 😀 tak právě i proto bych ještě uplně k zadečku dala ten IV papírek 😕

sussanah
20. lis 2010

@jasekd pokud je to hospitalizace na beznem pokoji, tak bych se urcite prala, at tam jsi taky. Pokud to ale bude po operaci a bude maly na JIP, tak tam to az tak dobre nevidim. Hodne zalezi uz na ktere nemocnici, nekde proste na tom JIP nemaji dostatek prostoru apod.

jasekd
20. lis 2010

@ivuska.h Dik 😉 No hlavne aby nechali aspon jednoho rodice. Jenze kdyz je pokoj pro vic deti, tak se asi na otce moc tvarit nebudou, mne by taky nebyl prijemny cizi chlap, kdyz treba kojim, i kdyz bych se snazila to respektovat, kdyby nemeli jinou moznost. Jsem samozrejme ochotna si vse platit, treba nejakej nadstandart , kdyby tam byl manzel, ale ne vsude je ta moznost. Chapu, ze nekde je to pro tehotne nebezpecne, ale klasicke detske oddeleni bych nevidela cerne. My bysme byli v Praze Ke Karlovu, tak si muzu odskocit naproti k Apolinari odrodit 😀 Teda ne, ze bych o to stala a oni o me 😝 Ten system prazskejch porodnic a jejich registraci jde zcela mimo moje chapani. Segra mi slibila, ze v pripade nouze by tam chodila aspon na den. Treba to nebude potreba, ale kdyz to nad nama visi a me ceka ten porod a pak tu vidim ten prispevekk od Schnek, tak mi to nedalo...

jasekd
20. lis 2010

@kesurka S papirovkama ja zkusenosti nemam a Irmu pouzivam az od vyssiho veku, co jsem se to dozvedela tady. Flis nam nevadi, jen obcas rantly na PULkach. A kdyz mas ty papirove, proc davat jeste Irmu, kvuli pocitu sucha? Ja vubec nevim, jak se chovaj ty papirovy, takze neporadim.
@sussanah Na JIP nepustej nikoho, to je jasne, to chapu. Taky aby jim tam nekdo nezavlekl nejake svinstvo, zase jine nez nemocnicni 😝 Ja mam z tohodle duvodu maleho i ockovaneho na rotaviry,ze jsme vic po zdravot. zarizenich, jinak bych je nedavala. Nekde jsou pokoje pro rodice, kde ale uprednostni pochopitelne kojici matku a to ja uz nejsem. Takze to bych byla u segry a chodila jen na navstevy. Jde mi prave o prelozeni na normos pokoj, tam byla myslim i Schnek, podle toho, co psala...

sussanah
20. lis 2010

@jasekd tak u normalniho pokoje bych ani neuvazovala, vzdyt maly je jeste opravdu maly, takze vubec nediskutovat, jsi jeho zakony zastupce a smitec 😉 Ve FN Brno ubytovavaji rodice deti s tim, ze rodice deti do veku 2r maji prednost. U JIP je to hodne zavisle od toho, jak to maji udelane, nekde pousteji alespon pres den jednoho rodice na zidli k luzku, ale to uz fakt zalezi na nemocnici.

ivuska.h
20. lis 2010

@jasekd Prosímtě, cizí chlap určitě nemá nic jiného na práci, než se ti koukat na prsa při kojení 😀 😀

jasekd
20. lis 2010

@sussanah No me prave prekvapily ty blbe reakce personalu, jak psala Schnek, necekala bych , ze by me tam nechtely z duvodu tehot., spis resim, jak to udelat, kdyz ja nebudu OK nebo to bude tesne pred porodem, ale tohle 😅 No snad to neni pravidlem, takovyhle pristup. Ja se zatim setkala jen s dobrym chovanim.

kesurka
20. lis 2010

@jasekd prosím Tě ten zlucak je jako rýžový kartáč nebo co myslíš.?