Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

veselazu
24. pro 2010

holky přejeme všem veselé Vánoce a bohatého Ježíška 🙂 jo a taky co nejmíň pokakaných plen 😀

reruna
24. pro 2010

Krásné Vánoce!

sussanah
24. pro 2010

taky preji vsem hezke svatky 🙂

deniskakubicek
26. pro 2010

Ahoj maminky...chtela bych se vas zeptat na nazor! Chci koupit Kubovi (7m) latkove plinky Popolini duha one size, mate s nimi nektera zkusenost? Dekuji a preju kraaasne svatky s drobeckama 🙂

andelka
26. pro 2010

@deniskakubicek ahojky, kamarádka (@deenakee) je používala a když psala zkušenost, tak docela chválila, byla moc spokojená.

helulela
26. pro 2010

ahoj holky, doufám, že jste měli všichni krásné Vánoce 🙂

@deniskakubicek Určitě nejsou špatný, ale záleží, na co jste zvyklí a co od nich čekáš. Takže kup jednu plínku a vyzkoušej. Kdybych měla vypočítat zápory, tak mně na nich vadí, že málo sajou a jsou bachratější. Nechceš u 7-měsíčního klučíka zkusit třeba narovno bambusové prefoldy?

veselazu
26. pro 2010

ahojte kočeny, tak Vánoce jsou pomálu za náma - sláva - a nejlepší na tom je, že nemusím do práce , na druhou stranu na 1 den bych si už dala od malého oraz. No neumím si nějak představit, že budu doma ještě další 3-4 roky, asi si člověk zvykne ne? Ježíšek mi přinesl šicí stroj, takže se začnu jen co bude chvíli času realizovat. Zkusím nějakou tu plínu, spíš mám v plánu zkusit svrchňáky nebo kapsovku - vkladaček mám hafo. Tož uvidíme co mi z toho vyleze 😀
Co naježil vám?

@deniskakubicek já měla jen 1 z 2. ruky a my bysme do nich tak pozdě nešli. Vlastně ani dřív asi přišly mi hodně veliké, asi ne tak savé, no pokud se dovycpaly tak jo ale radči bych si fakt koupila jen 1 - my od 10 měsíce přebalujem ve stoje nebo něco na rychlovku vleže, takže zapínání plíny a ještě svrchňáků by se u nás neshledalo s pochopením. Jak píše Helu tak stačí savé vkladačky, prefoldy, nebo si můžeš i sama něco spíchnout z látek na sijemdetem.cz a to dávat do svrchňáků. My to taky tak jedem 2 vkladačky do PULek a dobře se to i věší, a schne to taky fajn. Každopádně kdybych měla hlasovat pro kalhotovky tak Anavy nebo jim podobné co tu šijou šikovné děvčice (katka82 a další holky z diskuse https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/sijeme-l... . Taky když jsem ji koupila už byla dost prkená a my máme tvrdou vodu, tak jsem ji zrovna poslala dál a prodala asi za 100.
Jo ale reference k popolinkám duha by ti mohla dát i kackaj - ta je myslím měla.

deniskakubicek
26. pro 2010

Holky diky moc...nejspis pujdu do kapsovek a budu vycpavat bambusovyma a konopnyma vlozkama, aspon to neco vydrzi a budeme hazet i nejakou "paradu"...a hodne holek mi doporucilo Baby Lucy, ja nejake doma mam a jsem spokojena, tak dokoupim i ty... myslim si, ze za tu sadu Popolinek bych akorat vyhodila penize, cetla jsem, ze jsou i dost siroke mezi nohama a my kdyz lezeme, tak potrebuju uzsi...na noc jsem zadnou kvalitni plenku zatim nezkousela, jedeme papirovky... Holky diky 🙂 na odkazek mrknu

blka
27. pro 2010

@deniskakubicek Já mám PP one size duha. Koupila jsem 1 (po kusech prodávají ve slůněti). Ze začátku jsem byla spokojená, ale savost teda nic moc, strašně mi zhrubla a na den bych ji asi nedávala, protože je fakt širší. Já ji dávám na spaní po obědě.

deniskakubicek
27. pro 2010

@blka dekuju za odpoved...a nemas zkusenost i s jinyma Popolinkama?

ivuska.h
27. pro 2010

@deniskakubicek Já jsem měla Two Size bambus. Mají všité savé jádro, takže hrozně dlouho schnou, jsou celkem neforemné. Materiál ale téměř nezhrubl, je ovšem pravda, že jsem je moc nepoužívala, jen jako záložní plínku v nouzi.

terezita
27. pro 2010

@deniskakubicek ja mam one size duha rada, ale rozhodne bych na nich nezakladala plenkovou vybavu 😉 od popoliny mam jeste rada panda biobavlna a panda tencel. ty jsme pouzivali taky docela casto a dlouho.

andelka
27. pro 2010

@deniskakubicek je fakt, že ta kamarádka tu sadu měla odmala prcka, chválila to spíš jako dobré pro ty první měsíce, na velké mimčo jako jsou naši kluci už to asi úplně nebude.
Taky budu brzo špekulovat kapsovky, AIO, až se bude Dany víc hýbat. 😅

lendaw
27. pro 2010

Zdravím všechny po svátcích 🙂 Potřebuji opět poradit. Ježíšek nám nadělil 2 Blueberry Minky. Podle díry na zadním dílu jsem pochopila, že to tedy asi bude kapsovka 😀 Je to moje první, tak asi zeď budu za úplnýho hotentota. Ty vkládačky, které jsou součástí plenky, ty se dávají do té kapsy? Nebo kapsa slouží ještě na další extra vrsty? V plence jsou vložené 2 vkládačky, jedna obyč a další s patentkama. Mají ty patentky ještě nějakou jinou funkci, než že jima tu vkládačku zkrátím? Mě totiž přijde, že, pokud jsou tam jen kv§li tomu zkrcování, tak jsou tam dost zbytečné, stačilo by to přece jen přehnout 😕

deniskakubicek
27. pro 2010

@ivuska.h to je prave na prd to vsite jadro... 😒 to bych to susila tri dny... ☹
@terezita ja na nich nezakladam plenkovou vybavu, ale tak chtela bych mit alespon 50 plenek, ja hodne casto prebaluji, takze jich je potreba 2x vic 😖 a ty jsi s Pandou mela dobrou zkusenost?? Co jsem cetla diskuze, tak na ne kazdy nadava, ze vubec nesajou a suche zipy nedrzi, ja mam teda super svrchnaky, takze ten suchac by mi nevadil a hlavne muzu 12ks tech Panda plenek koupit ted za 1400Kc..
@andelka ja uz jsem ted dve plenyky AIO prodala...premyslim porad nad kapsovkama, ale vyjdou stejne jako AIO, ale zase me laka, ze nemusim prat celou plenu a jen je vycpat, to by byla bomba...dokoupila bych hemp hour vkladacky a navic mam ted znamou, ktera mi necha veskere plenky s 5 % slevou, tak toho vyuziju 🙂

andelka
27. pro 2010

@deniskakubicek záleží jak jsou ty kapsovky řešené, když se něco cpe dovnitř, tak stejně se musí to celé přeprat (jako moje BG, ale zas to jen přemáchnu v ruce a do druhého dne je to suché a můžu použít jinou vkládačku). Jedině tak, že by se ta vkládačka na ten vršek jen jakoby položila, tak pak mimi čurá přímo na vkládačku a vršek se může použít znova. Ale většinou znám ty, co jsou jako kalhotky a mají kapsu, navrchu je nějaký polyester takže to dělá pocit sucha.

kvakulka
27. pro 2010

@ivuska.h Mám na tebe dotaz, respektive na AIO, které vyrábíš- kolik toho pojmou? Chtěla bych nějak vyřešit toho našeho učůránka- hnuska po ránu obvykle váží mezi 30-40 dkg (tedy už nečůrá tolik co v létě), ale popravdě jsem si ještě netroufla ho na noc látkovat. Hodně mě ale štve, že musíme používat jednorázovky, chápeš 😅 Navíc syn spáva na bříšku+jako kluk čůrá dopředu- takže i dotaz na to, jestli se u tvých AIO dá stejně jako u kalhotkových upravovat "vnitřek" pro kluky.
Netestovala jsi AIO na nějakém podobně průtokovém dítěti? Vydržely? Dík moc...
Pokusím se dodat fotky Klárky ve vlňáčcích a flísáčcích 😅 (no, flísáče jsme půjčily bráchovi, nemají chybu 😉

Jinak hlásím, že plné látkování dvou mláďat je v pohodě, pračka zatím stíhá 😵 😵

ivuska.h
27. pro 2010

@kvakulka No 400 ml určitě nepoberou, hnuska je hnuska 😀 Řekla bych, že jsou savostí tak nastejno, jako moje kalhotkovka. Vkládačky jdou poskládat pro kluka dopředu stejně, jako u kalhotkovek. A dají se ještě docpat, je tam krátká vkládačka přicvaklá vpředu a dlouhá vzadu, tak když bys dopředu místo té krátké nacvakla dlouhou z kalhotkovky (rozteč patentků je stejná) a tu krátkou tam jen položila, půjde to pořád dobře zapnout.

ivuska.h
27. pro 2010

@kvakulka A na fotky jsem zvědavá!

deniskakubicek
27. pro 2010

@andelka mne se strasne moc libi tato kapsovka (www.)mimibazar.cz/foto.php?id=39992653&tab=3
vypada to, ze to nema vylozene tu kapsu jako treba Pop-in... ty se mi moc nelibily 😒

deniskakubicek
27. pro 2010

Holky, ja se zamilovala!!! http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=40400353&tab=0
jenze, pry jsou flisacky dobre, pokud dite nesedi, ze tlakem provlhaji, je to opravdu tak strasne?? ja bych je strasne moc chtela ☹

ivuska.h
27. pro 2010

@deniskakubicek Není 😉 Do autosedačky bych je nedala, když bys třeba věděla, že pojedete 2 hodiny v kuse bez přebalení. Ale na doma v pohodě.

andelka
27. pro 2010

@deniskakubicek přijde mi stejného typu jako Bum genius, možná vyzkouším. Asi časem pojedem hodně v kapsovkách.

andelka
27. pro 2010

Já mám zas dotaz na flísáčky - když je ta plenka pod nima mokrá, jakože dost, tak ty svrchňáčky navlhnou taky, ne? Jakože ne až na oblečení, ale ten flís. Já mám teda HD z druhé ruky a ty mi to dělají, takže je vlastně o každém použití přemáchávám v ruce. 😕

baca
27. pro 2010

@andelka sice nemám zkušenost s flísakam, ale po dlouhé éře vlňáků jsem si pořídila na čč narovno i pulky. Mám BBh a jak moje Bára čurá dopředu (holčičika!), tak jí to prostě ta plinka nepobere a pustí to okolo na svrchňáky. Takže ty BBH, jelikož mají látkovou vrstvu i vevnitř, smrdí pomalu po prvním použití. Takže je taky často peru. Zlatý vlňáky v tomto.

ivuska.h
27. pro 2010

@andelka No zevnitř ta vlhkost trochu ulpí, ale jen větrám, peru tak jednou za 10 dní.

blka
27. pro 2010

@deniskakubicek Pak mám ještě myslím super nebo jak. A ta je bych řekla savější a rozhodně není tak hrubá. Vkládačka má z jedné strany takovej materiál, že dává pocit sucha.

Já teda kapsovku mám 1 a stejně ji vždycky musím prát celou. Abych mohla jen vyměňovat vnitřky, tak by musela být hodně vycpaná nebo bych musela přebalovat každou chvilku.

andelka
27. pro 2010

@baca pulky mi tak nenavlhnou, ani když jsou vevnitř látkový, ale flísáky jo, pulky se líp vyvětrají, ty taky peru méně často.

@ivuska.h fakt? mi to smrdí hned po jednom použití, vyvětrat se to nedá ☹

jasekd
27. pro 2010

@andelka Ja HD flisaky jen vetrala, ale je fakt, ze to bylo na male mimco, mela jsem je jen v Sku a u toho malickeho mi pripadalo, ze tak nesmrdi, i kdyz je hodne mokre, ted je to horsi. Kolikrat byl mokrej hodne, protoze jsme neprebalovali tak casto jako vetsina z vas kvuli refluxu, aby aspon nejake mliko v sobe udrzel a nehubnul. Ale jak jsme si spolu psaly, flisaky nepovazuju za dvakrat spolehlive. A po kazdem pouziti je prat, no tak to je fakt naprd.
Jinak zas mame ty rudy rantly, tentokrat nezabira ani mesicek ani Excipial ani Bepanthen, uz jsem zkousela i Pevaryl a prd. Takze na noc mel Alanu, uz tu velkou (7-18 kg), a malem nevydrzela, rano byl posr... a plina mela namale 😠 Hlavne jak ty, co neznaj latkovky, furt rikaj, ze to neprotyka a krasne drzi a je suche 😝 S tim kakanim se nam ted taky nedari chytat, kdyz byl malej, mela jsem uspesnost skoro 100%, zato ted 😒

deniskakubicek
27. pro 2010

@ivuska.h fakt ne?? ja bych je na zkousku vzala...mam doma jen PUL svrchnaky Thirsties a Haipa Daipa(ty mi nevyhovuji, takze je prodam), urcite bych je nedala na cestu, na to mam jine 🙂 a jeste se te zeptam, vlnacky by na cestu taky provlhly??
@blka Dekuju za tip, podivam se po nich!
@andelka jj, je skoro stejna, kamaradka mi ji doporucila a na jeji holcicce vypada opravdu krasne!