Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
16. črc 2010

@erinka83 šátkujem jen na ranní prochajdu na nákup do města na tržnici to jsem tak do devíti doma to jde, a jinak to řeší funkční prádlo z hedvábí, nebo merina nabo moira, teď se chci pustit do body a tílka z bambusového oboulícu tak uvidíme. ale spocené jsem to je fakt, ikdyž Beri je spocená i v kočárku a to notně.

dále ještě šátkujeme když jdeme vyřizovat atd. je to hold pohodlnější, a na výletech na hory, je to samozřejmost.

silente
16. črc 2010

@meleri - my máme tyhle plavečky: http://www.splashabout.cz/mimiplus/eshop/1-1-Pl... a spokojenost největší 😉

meleri
17. črc 2010

dík holky....no zkusím u řeky co to udělá to itti bitti..kdyby to fungovalo tak to nemusím kupovat ty plavky...

izabelkak
17. črc 2010

@meleri len tá IB má vovnútri tie cvoky kam sa pripína vkladačka tak možu tlačiť nie?

betelgeuzz
17. črc 2010

A k čemu ty plavací plenky vlastně jsou? Neudělají stejnou službu i klasické plavky? Vždyť moč propustí všechny a kakaní by měly zadržet i plavky (pokud teda nejde ještě o vaječinu). Právě řeším, jestli koupit klasické plavky v tescu, nebo něco speciálního. Známí měli plavky s všitou plenkou uvnitř z HM nebo CA, teď nevím přesně.
A jaký je rozdíl mezi plavkama IV a PULkama IV? Mně to přišlo na pohled stejný.

reruna
17. črc 2010

@betelgeuzz tak dneska jsem se rozhodla na koupáku, že příště zkusím normálně vzít nevycpanou kapsovku (mám blueberry) a podle mě je to stejné jako plavací plenky a asi lepší těsní na případné kakání, než ty obyč z tesca, který mimochodem už stejně asi budou vyprodané...my jsme dneska zkusili ty papírové huggies little swimmers a to akorát nasákne vodou a je to nepříjemný a jen na jedno použití.... takhle tu kapsovku po koupání sundám a ona za chvilku proschne. Mě se nechce kupovat ty spešl plavací plínky, když jen párkrát půjdem na koupák, na plavání nechodíme.
meleri mě inspirovala, ale zrovna IB se mi na to plavání nezdají - plyšový povrch a ty patentky uvnitř... ty bluberry mají normální pul nahoře a vespod flís

duzame
17. črc 2010

Čau holky, dneska se mi podařilo vyprat s plínkama i moje růžový kraťasy, a tak mám plínky jak od barbíny 😠 , snad se to časem opere......

silente
17. črc 2010

@duzame - a zkusit je vyprat s tím práškem od Iberie na omylem obarvené prádlo? 😕

nika
18. črc 2010

moje zkušenost s přípravkem Dr.B... je taková, že to pomůže, ale je to děsná chemikáli a šíleně to smrdííí, taky se mi povedlo vyprat s dětskými věcmi babikové triko, řešila jsem jen oblečení, plíny mám dosud krémové (triko bylo oranžové), některé pustily něktré ne a některé dětské, které jsem se snažila zachránit od oranžových fleků se odbarvilo i od své původní barvy.

meleri
18. črc 2010

isabelko,

to mě nenapadlo.... 🙂 kámoška je takto samotné používala jako slipy pro malého když ho odplenkovávala, a nějak mi neříkala že by to vadilo..ony jsou spíš na koncích, tak si říkám že když bude chodit nebo sedět tak to snad nebude vadit?

maly_prcek
18. črc 2010

@blondata.sestricka Já jsem kupovala na Bráně, mívali to i přes e-shop, teď nevím, ale jinak to teda na prodejně ještě před +- měsícem měli. Nebo přes net Vlnap nebo v takových těch větších prodejnách s vlnou (ale připrav se, že na tebe budou někde čučet jak na magora a říkat ti, že jsi blázen, chtít na malé mimi 100% vlnu, když přece kouše 😀 )

A odkud jsi? Kdybys nesehnala, tak ti můžu tady v Brně koupit a poslat, kolem obchůdků chodím často (a na poštu taky 😀 ), stejně tak kdyby ste chtěly třeba nějaké Irmy (v Ikea jsme pečení vaření 😉 , budu mít o důvod víc, proč tam jet 😀 )

@helulela Já jsem si taky schovala na mimi naše Thisrsties S... Kdosi kdysi psal, že delším skladováním můžou stěřet gumičky... Jinak PULu by to vadit nemělo...Záleží asi na rozmezí, nějaký ten rok by to vydržet mělo, ale plánovat mimčo za 3 a víc roků, asi bych to spíš prodala a pak koupila znova (kvůli gumičkám a taky budou zase nové vychytávky 😉 )

@meleri My máme IV, kupuju z MMB z druhé ruky, takže cenově OK... Záleží, jestli s tím na plavču nemají problém, někde chtějí jen jednorázovky. Byla tu diskuze, že ale stejně poslouží i obyč plavečky s gumičkama kolem nožek a v pase...

Tak já teď jedu Anavy na patentky samotné, bez svrchňošů (na doma+ do kočárku) + nočníkujem (ale taky to teď nějak bojkotuje, hlavně kakání 🙄 ), do šátku a kde potřebuju nepropustné, tak dávám BG nebo vlňoše.
@erinka83 Asi bych vzala taky navíc vlňoše a vyvětrala pak...
My teda nosíme i teď v šátku, resp. manduce (je v ní míň horko 😀 ) Spocení jsem tak jak tak (hodně) 😀 Nesnáším jezdit MHD s kočárkem...

maly_prcek
18. črc 2010

@mehlo Mně osobně to vkládání bez patentek (alá kapsovka BG) nevadí... Člověk tam může hodit, co mu přijde pod ruku (což stejně všechny děláme) a pokud je dobrý střih, tak to nejezdí...

maly_prcek
18. črc 2010

@betelgeuzz Plavky mají jakoby 2 vrstvy - taková plavkovina zvrchu a vevnitř nějaká nepropustná, ale příjemnější naomak jak PUL... @reruna Kapsovka (já znám ty BG, ty jsou taky s flísem) asi je hodně podobná, i když podle mně ta látka natáhne asi o něco víc vody, ty plavky jsou takové tenší. Ale fungovat to určo bude... Dobrý nápad. 🙂

erinka83
18. črc 2010

@betelgeuzz My jsme plavky nekupovali, když jsme byli poprvé na koupališti, tak jsem malé dala normálně PUlky Thirsties a myslím, že by to šlo.... Na těch venkovních koupákách to asi stejně nikdo nekontroluje, spíš ty organizovaný plavání mají různý požadavky....

meleri
18. črc 2010

malyprcek,

na bazéně pár dětí mělo ty látkové plavky a v pohodě, nikdo nic nenamítal...no zrovna se ochladilo tak mám od toho na chvíli pokoj...🙂 co je IV prosím tě? já se v těch zkratkách zas moc nevyznám! 🙂

mehlo
18. črc 2010

@meleri IV je imse vimse

mmmk
18. črc 2010

@silente Zrovna tenhle odbarvovac nic moc. On odbarvi jen to, co zabarvila barva na bavlnu, na synteticke nebo jine tkaniny ne ☹

maly_prcek
18. črc 2010

Ahojik,

prodávám ještě další kousky (Gro Baby, vkládačky BI, Cuddle AIO, BI zavazovačku...) , tak kukněte 😉
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=520065

ivuska.h
18. črc 2010

@maly_prcek A co ty zmetkové vkládačky, co jsem ti dala? Už se zkroutily a vytřepily? 😀 😀

silente
18. črc 2010

@mmmk - ach jo, tak to je mi líto ... já doufala, že třeba ... 😔

mmmk
18. črc 2010

@silente zaprany plinky pusti docela dobre, kdyz se tam pridava k prani soda a vanish na bile pradlo. Nekde jsem cetla, ze i savem, ale to nevlastnim a asi bych si to nelajzla 😅

silente
18. črc 2010

@mmmk - vidíš, to třeba někdy využiju. I když zatím musím zaťukat, plenky máme běloučké 😀 Jo a kamarádka mi říkala, že dobrý je i zelený Domestos 😕

silente
18. črc 2010

@maly_prcek - teda s tou cuddle jsi mi dala ... furt na ni koukám .... který druh cuddle to je?

silente
18. črc 2010

To je on:
http://www.domestos.cz/produkt_univerzal.php
prý na bělení prádla luxus

blondata.sestricka
19. črc 2010

@maly_prcek Moc děkuju, já se zkusim optat u nás a kdyžtak objednám přes net 😉

Holky, co děláte s tou Irmou z Ikey?

markusko
19. črc 2010

Ahoj holky,
o víkendu jsme byli na chalupě, včera jsme přijeli, tak jsem večer ještě ve shonu narvala prádlo do pračky, a ráno je vyprané vytahuju a vidím, že jsem tam omylem šoupla i jedny vlňáčky (bundles) ☹ Prala jsem je na program bavlna na 40, 800 otáček. Nevíte, bude to mít nějaký vliv na funkčnost?? ☹ Já je jindy peru jen v ruce a vysušuju v ručníku... Tak jsem si je šetřila, protože jsou naše nej a teď toto 🙄

markusko
19. črc 2010

@markusko Jo a vyprala jsem je v ulrichu, ale ne v tom na jemné prádlo, ale v tom obyč...

zmuzle
19. črc 2010

@blondata.sestricka Nastrihanou pouzivame misto separacek 😉

@markusko Ja vlnacky peru normalne v pracce, ale na 30 a s pripravkem na vlnu. Srazily se Ti? Snad budou v poradku, kdzy jsi je mela na program na vlnu a na malou teplotu. Vyzkousej je.