Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ijo
28. kvě 2009

na prdku flísem 😀 co jsi koupila hanka??

zdenkaradek
28. kvě 2009

olbram, záleží na tom, co od té vkládačky očekáváš. Když je to suchá prďka, tak fleesem k prďce, pokud by jste fleese nesnášeli, tak konopím k prďce 😉

ijo
28. kvě 2009

to mi nedošlo, mi to máme vždy flísem k prdce, díky

hanka128
28. kvě 2009

ijo tak tu popolini one size super, HD pastelku,HHS-chci vyzkoušet-si říkám že pod ty disany by to mohlo být super 🙂 ,BE na patentky. si myslím že stačí ne 😀

ijo
28. kvě 2009

to jo 😉 BE mám taky ráda, i HHS teď docela dost používám, dá se dobře vycpat

hanka128
28. kvě 2009

no mě se ty HHS líbí 😵 a mrskat se maru mrská pořád takže se nebojím že to nepůjde nainstalovat a pod ty natahovací disany to bude perfekt,takže ani šňůrky tahat nebude 🙂

jo a ještě jsem vzala to bambou hour basic tak sem zvědavá 😕

schnek
28. kvě 2009

tipuju, že asi zájem mít nebudete, ale stejně to zkusím 😉

dala bych dál 30čč LTZ 70tek v dobrým stavu, případní zájemci do IP 😉

ijo
28. kvě 2009

tu neznám, mrknu na to. HHS jsou levný a když se docpou tak jsou fajn. Přišla jsem jim na chuť až nedávno, na úplně malý mimino mi to nějak nepasovalo

hanka128
28. kvě 2009

no je to tohle-je to na dovycpání http://www.branakdetem.cz/det_obr.htm?pod=detai... vzala jsem tu basic ať zase něco vyzkoušíme, froté a bambusové vkládačky ty obdelníčky máme a jsou fajn tak su zvědavá na tohle 😅

smilena
28. kvě 2009

Holky díky za postřehy s CB - já myslela ty svrchňáčky Cuddle Wrap - jestli nemáte některá zkušenost... 😕 Jo a ta AIO je praná zatím jen 2x, takže uvidím jestli se to časem nezlepší!

ijo
28. kvě 2009

CuddleWrap nemám, líbily se mi že jsou hubený, ale předpokládám že budou ok. Mám AIO CB, ale uniklo mi co s ní máš za problém, nesaje??

smilena
28. kvě 2009

No ta AIO mi provlhla na body a to v ní byl malý tak 1,5 hodinky, tak mne zajímalo jestli se to někomu stalo... No a ty svrchňáčky jestli jsou z podobnýho materiálu nebo jak vypadají v reálu.

ijo
28. kvě 2009

Já jsem OK, neproteklo to u nožiček? Mě se to občas stane u BI Anyhour. Ale CB má bambusovou vsavku, tak to asi chce více vyprání, držím palce. Třeba je tu ještě někdo kdo jí má

smilena
28. kvě 2009

Byla vlhká zepředu - no nebylo to nic hroznýho, možná to chce víc oprat, tak uvidíme...ale každopádně díky za zkušenosti!

dagina
28. kvě 2009

Ahojky, moc dík za info.
Ještě bych měla jeden dotaz. Místo svrchňáčků PUL jsem si objednala právě zavazovačku HHS a disanu, aby malá pořádně luftovala, když trpí atopákem..., bombarďáky to jsou teda pořádný 😀 , se do toho zamotám sama než je malé uvážu 😅 . Chci do nich dávat klasickou čč, bude to OK?! Nebo popř. uvítám jinou radu.
Moc díky!!! 🙂

ijo
28. kvě 2009

dagino - já vycpávám HHS právě CuddleFoldem, který saje nejvíc a krásně se tam vejde a vyplní jí. Je ale drahý, ale je to bambus.
Pak mám na střídačku BI nudle.

schnek
28. kvě 2009

dagino, můžeš tam dát cokoli - čč, vv, savou vkládačku 😉

ijo
28. kvě 2009

tam se toho vejde viď 😉 a vůbec schneku, co máš ty nejraději???

bloumik
28. kvě 2009

Ahoj holky,

tak jsem pročítala vaši diskuzi a asi se zeptám hloupě...jaké látkovky jsou nejlepší? 🙂))

Chci používat kalhotkové plíny, ne AIO, ale se srchníma kalhotkama. Taky nejsem milionář...taky jsem četla, že dvouvelikostní lépe "drží" než jednovelikostní...taky netuším, kolik jich na první nástřel potřebuju...chjo...no zatím mě nejvíc zaujaly Popolini.
Poradíte? 🙂

Moc díky. 🙂 😵

ijo
28. kvě 2009

ahoj bloumíku, super nápad látkovat 🙂 každému sedí jiný typ plenek, tak myslím, že je nejlepší koupit na začátek od každého kousek ( i z druhé ruky) a vybrat co ti bude sedět.
Já postupně došla k Bamboo Extra od Babyidea (výborně sajou, trochu neforemné), Ella´s house konopná tenká plenka, mám Swaddlebees. Nejraději mám ale CuddleBuns, které jsou drahé, ale sedí opravdu výborně od čtyř kil a vydrží až do těch dvou let. Sajou dobře, mají měkké gumičky, neprotékají - jsou absolutní favorité, mám tedy jen čtyři. Celkem 13 plen a troje vlňáčky svrchňáčky.
Koukni na www.branakdetem, tam je výběr a pak na www.tuly-tuly.cz tam mají CuddleBuns

evicka7
29. kvě 2009

Bloumik,
podle toho co píšeš, tak asi chceš jet v kalhotkovkách, máme popolini onesize, twosize, ultrafit biofroté, nelátkujeme od začátku, ale i ve třech měsících to byly dost velké balíky, takže se ještě musíš rozhodnout, jestli uneseš mravenčí prdelku nebo ne, jinak savé jsou dost, schnou poměrně dlouho, na jaře a podzim i 24 hodin

na otázku Jaké látkovky jsou nejlepší ti každý napíše něco jiného, někdo jede převážně ve čtvercích, někdo zas v kalhotkových, někdo se snaží udělat výbavu z aio

Asi by bylo nejlepší se na ty plínušky někde podívat, tady jsou dvě místa v Praze,

http://www.ditevsatku.cz/shop/latkove-plenky/
http://www.latkovky.cz/

jinak kdybys měla cestu do Brna, tak rozhodně www.branakdetem.cz

lucinecka
29. kvě 2009

Bloumíku, jak píšou holky, musíš vyzkoušet co vám bude vyhovovat. My jedeme doma hlavně na čč a vlňácích, na ven mám ráda zase AIO (IB, CT, australský mešavky), kalhotkovek mám pár a to hlavně na noc BE. Na malý mimčo jsou nejlepší právě čtverce, nedělaj velkou prdelku, rychle schnou a jsou hodně variabilní. Nakoukni do Naší konkrétní výbavy třeba i tam najdeš pár dobrých tipů 🙂

emmka3
29. kvě 2009

Ahojte dievcata, neviem ci som zle zachytila, ale nechodi tu niekedy popisat babenka z brnenskej Brany? ak ano, poslali by ste mi do IP jej nick, potrebujem sa s nou poradit. Dakujem.

schnek
29. kvě 2009

ijo, já nejradší jedu rovný plíny a vlna/PUL na den, na noc BE a ven a na cesty kalhotovky a AIO/SIO dle situace - na kratší cestu kalhotovku na dýl AIO/SIO - vydrží dýl než kalhotovka 😉

mmch, někdo se tu ptal na BE L/XL - M. jí měl dneksa zmenšenou na nejmíň a bez problémů 😉 akorát to chce vlňáky, který sednou kolem nožiček, jak ležel na boku v SWB, tak byla loužička na prostěradle 😉

marcelkad
29. kvě 2009
schnek
29. kvě 2009

marcel, co ti nevyhovuje na tý igulee?

marcelkad
29. kvě 2009

Schnek, nepřijde mi nijak extra - savá je normálně, určitě by to do ní chtělo ještě něco vložit. Mám 2, takže jednu prodávám. Jedna do sbírky stačí 😉vyzkoušela jsem to a posílám dál. Asi už jsem si zvykla na AIO (CT) a SIO - prostě jsem zmlsaná 🙂

jannca
29. kvě 2009

Ahoj holky, tak jsem koupila Bambusové barevné kikko pleny a sajou super. Jen nevím dávat jako vkládačku...to je fajn, jenže na malou (4KG) moc velká. Nebo to dávat jako základ pro novosklad? Ale snapka mi vytahuje očka???
Jak to dáváte vy?

Jo a nemůžete některá shrnout, která vkladka nasaje nejvíc...já zatím nej zkušenost s bambus. barevnýma KIKko a bambusové vkladky od Bl. Ale pořád to není ono. Díky

dagina
29. kvě 2009

Ahojky, jaké jsou prosím ty Cuddle Buns, jsou moc krásné, musí se použít svrchňáky??? A ty vkládačky Cuddle jsou také dobré??????
Díky za info 🙂

jannca
29. kvě 2009

Dag: ty vůbec neznám. 😔