Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

cajomilka
15. zář 2013

@janinek To je zajímavý, já mám TB Bamboozle s patentkama 😉 Je to asi nějaký starší typ.

janinek
15. zář 2013
hoffa21
15. zář 2013

Děkuji vám za odpovědi.

ivuska.h
16. zář 2013

@marlen02 K pochopení doporučuju toto video --

https://www.youtube.com/watch?v=uDAPSHDbJB4
ivuska.h
16. zář 2013

@marlen02 Anavy Easy na noc určitě ne, je to štíhlá plena, musí se častěji přebalovat. Obecně nedoporučuju dělat celou výbavu z AIO, ať už kterékoliv značky. Spolehlivější a savější vždycky bude systém kalhotková plena + svrchní kalhotky.

marlen02
16. zář 2013

holky super...moc děkuji za vyčerpávající odpovědi a nemůžu se dočkat až se prcek narodí a budem zkoušet 😉 jinak to video jsem viděla asi už 4x 😀 jsem už rozhodnutá co do začátku koupím...ještě to ukážu znovu manželovi a jdu objednávat...přeci jen musím mu to ukázat aby se pak nedivil co nám to přišlo, ale souhlasí s tím a já jsem nadšená 🙂 jinak vše v jednom nebudu kupovat vůbec, už jsem pochopila ten princip a připadá mi to zbytečný....

janinek
16. zář 2013

@marlen02 ja mam treba AIO fakt rada, pouzivam denne. Ale jak jsem psal asiuz predtim, na netu hodne aio doporucuji pro manzely a babicky. A muj muz na zacatku radsi kalhotkovky a PUL, bylo jich hodne a byl to jasny system. Aio byly tri ruzne druhy, kazda jine zapinani, no proste aio tehdy vubec nechtel 🙂

cajomilka
16. zář 2013

@marlen02 @janinek Můj manžel vyžaduje na přebalování jedině AIO se sucháčem, a ještě mu je musím vždycky připravit na hromádku 😉

janinek
16. zář 2013

@cajomilka 🙂))

darrez
16. zář 2013

@cajomilka u nas je to taky tak 😀 prebali,ale musi mit AIO připravené 😉

bossorka23
16. zář 2013

koukám super diskuse o látkování, já už vyzkoušela všechno možné. Nejradši mám asi kalhotkovky, AIO není moc spolehlivá, alespoň se mi taková do ruky nedostala. Poslední dobou jsem si oblíbila značku Petit Lulu, kalhotovky má opravdu pěkně vysoké, parádně sedí, a cena je dost solidní. I svrchňáky jsou fajn, těsní, ale netlačí. Jen mě mrzí, že jsem tuto značku neobjevila ňák dřív, teď už skoro všechno mám, tak alespoň Vám to napíšu🙂

darrez
16. zář 2013

@bossorka23 ja teda používám hlavne AIO(blueberry, econappi,bamboolik) a SIO (best bottom,anavy a bamboolik) a super vsechny.nejhorsi z tech co mam tak asi fakt ty anavy easy..na ty se moc neda spolehnout,ale zase na zacatku byli super a stačili.😉

bossorka23
16. zář 2013

@darrez jj furt se ty proporce mění, AIO není moc spolehlivá, nám zase totálně selhala Grovia, ikdyž na začátku byla taky super

cajomilka
16. zář 2013

@bossorka23 Dík za tip, jsem ráda, že vím o další osvědčené české značce 🙂 Vypadá to, že polovinu našich plenek prodám a nakoupím pro mimi nové, abych je vyzkoušela 😉

cajomilka
16. zář 2013

@darrez Já jsem Anavy Easy po pár týdnech prodala, taky nám nevyhovovala. Na začátku jsem teda AIO nepoužívala vůbec.

bossorka23
16. zář 2013

@cajomilka jj rozhodně doporučuju, já jsem byla ze začátku trošku skeptická, ale jsem ráda, že jsem petitky vyzkoušela, a jiné už nechci. Ale pozor nekupuj ne fleru, tam je to drahé, ale na www.petitlulu.cz

janinek
16. zář 2013

Na Petit Lulu se chystam, budou tedv Praze na Veletrhu take. Posilam rodice. Chci nocni, minimalni a dal uvidime 🙂

Ja teda musim rict, ze treba blueberry simplex jsou naprosto bozi AIO, bavlnene, dva druhy, jednovleiksotni se zapinanim vepredu a vice se zapinanim na bocich, ty mam radsi. Jdou krasne dovycpat, pritom stihle. A blueberry basix zase mikrovlaknova plina, vicevelikostni, zapinani na bocich. Jde dovycpat bambusem a neni tobalik.

bossorka23
17. zář 2013

@janinek na veletrhu kdy kde? možná bych si udělala výlet do Prahy.

A ta noční je dobrá a minimální? ty jsem zatím nezkoušela

blueberry je prej dobrá značka, mně jsou osobně blíž ty české, ale občas taky ujedu,)

bamboolik
17. zář 2013

@bossorka23 For babies 10-13. října

janinek
17. zář 2013

@bossorka23 Vysilam nase na bamboolika a ty petitky prave, tak snad pak nasi brzy prijedou 🙂

Nocni hrozne chvali, z eje nejvetsi. A minimalni me zaujala k bezplenkovce, ktera nam teda zzrovna ted nejde, ale jeste jsem tkaovou plinku nevidela.

Od bamboolika chci dalsi nocni na suchac,AIO, vv a nejake ty tasky. Doufam,z e tam teda budou mit vsechno.

ivuska.h
17. zář 2013

@janinek Já taky, ale je potřeba znát i jejich zápory... Tj. nečekat, že to vydrží x hodin a zároveň to bude štíhlé. Hodně saje třeba Blueberry, ale ta je zase hrozně široká mezi nohama, takže přes den ji prakticky nedávám, leda tak na delší dobu v autě nebo v kočárku.

ivuska.h
17. zář 2013

@bossorka23 GroVia mám ráda střihem, ale je to tak na hodinu. Easy řekla bych tak na 2 hodiny. Zas jsou obě krásně štíhlé, takže na ven na běhání, na odrážedlo atd. ideální. Do této skupiny bych řadila ještě Itti Bitti. Osobně teda neznám AIO, která by byla úzká mezi nohama a přitom se savostí vyrovnala kalhotkovce...

marlen02
17. zář 2013

ahoj...ještě malinký dotaz...koupit libštát 70x70 nebo ty větší na novosklad? 🙂 děkuji

bamboolik
17. zář 2013

@janinek písni mi do zprávy co by si konkrétně chtěla

ivuska.h
17. zář 2013

@marlen02 Stačí 70x70.

janinek
17. zář 2013

@bamboolik Moc diky, pisnu pak.

gingera
18. zář 2013

Zdravím zkušené látkařky, chtěla bych @ivuska.h nebo i vás ostatní, které s tím máte zkušenosti popžádat o radu. Chtěla bych nějak zlepšit kondici naší látkové vývaby. Používáme výhracně čtvercovky a vv bambusové Anavy. Čtvercovky jsou v pohodě, ale ty vícevrstvé, které dávám malé na noc a jsou tedy ráno pořádně nasáklé jsou i po vyprání (vždy máchání s octem před praním, vždy praní na 60° a občas místo aviváže Sanytol) trochu cítit. A chci se zeptat, myslíte, že bych mohla zkusit ty vv vyprat na 90° i když mají uvedenou jen 60°? Nebo co jiného by mohlo pomoci? Moc děkuji za tipy a rady. 🙂

kackaj
18. zář 2013

Ahojky, můžu se prosím poptat, jak skladujete špinavé pleny? Já kdysi skladovala ve vodě, potom nasucho, ale nějak teď na to nemůžu přijít, proč mi to předtím tak nesmrdělo a teď hrozně ať tak či tak. Není už náhodou nějaký nový fígl jak skladovat a přitom aby to tak strašně nesmrdělo? Jak to děláte vy? Díky předem za tipy a rady🙂

ivuska.h
18. zář 2013

@gingera Určitě můžete ty vv vyprat na 90, je možné, že se maličko srazí, ale nemělo by to být nijak výrazné. Jinak se jim nemá co stát. Jinak si ověřte, jestli není pračka přeplněná, jestli je dost vody v máchání. V čem perete? Ten Sanytol bych nedávala místo aviváže, jak píšou, ale do hlavního cyklu, má čas déle působit a líp se pak vymáchá. Ocet bych nedávala. Taky neuškodí nechat plenky před hlavním praním vymáchat.

ivuska.h
18. zář 2013

@kackaj Když je dítě starší, plíny víc smrdí, to je normální... JInak doporučuju pouze skladování nasucho, na mokro vůbec, z mnoha důvodů.